Çfarë janë filmotekat

March 27, 2019 22:06

Çfarë janë filmotekat

Filmoteka është qendër për ruajtjen, mirëmbajtjen, restaurimin dhe shfrytëzimin e filmave të gjithë periudhave.

Në arkivat televizive përveç filmave ruhen videoshiritat, videodisqet, videokasetat etj.

Filmotekat ruajnë gjithashtu afishet dhe gjithë materialet e tjera, që lidhen edhe me filmin.

Arkivi shqiptar i filmit lindi bashkë me kinematografinë shqiptare.

Sot ka një fond të pasur filmash kronikalë, dokumentarë, artistikë e vizatimorë shqiptarë dhe të huaj, tekste e partitura muzikore, afishe, fotografi, shkrime të shtypit të përditshëm e periodik për filmat.

Hartohen katalogë, bibliografi e filmografi të ndryshme.

Fonoteka bën studimet për gjetjen e filmave të xhiruar nga të huajt në të kaluarën për Shqipërinë.

d.a. / dita

March 27, 2019 22:06
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*