Çfarë janë Venomet?

July 16, 2018 18:26

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë.

Para pushtimit osman kjo e drejtë kishte qenë e kristalizuar edhe në kanune të veçanta si ai i Lekës, i Skënderbeut etj.

Gjatë pushtimit osman venomet u mbajtën në disa vatra të qëndresës shqiptare si në krahinën e Himarës, në krahinat malore në veri dhe jug të lumit Drin dhe në krahinën e Malësisë së Madhe.

Venomet i kundërviheshin ligjshmërisë dhe administratës osmane, e cila detyrohej t’i pranonte ato, duke i quajtur si privilegje të veçanta që u jepeshin disa krahinave.

Venomet iu njohën krahinës së Himarës nga sulltan Bajaziti II qysh më 1492 me një marrëveshje, sipas së cilës krahina qeverisej në bazë të venomeve të saj kundrejt një detyrimi vjetor.

k.a. / dita

July 16, 2018 18:26
Komento

7 Komente

 1. anticensurë25642654 July 17, 09:10

  fotografija i përshtatet katërcipërisht temës së shkrimit!!
  ka mundësi që të jetë bërë në një nga tre trevat shqiptare!!
  më shumë mundësi ka që të jetë bërë në himarë!dallohet nga veshja karakteristike e kalorësve himarjotë,por prap të lë një farë dyshimi tek kapelet!ka më shumë mundësi të jenë o të malsisë së madh e o të jugut të drinit!!
  prap se prapë është shumë e qëlluar!!
  idiotër!!

  Reply to this comment
 2. Arben July 17, 13:09

  tregues i tolerances se Perandorise Osmane.

  Jo thjesht per kohen, kur ndryshime te tilla

  i zgjidhte vetem shpata dhe baruti, por gjeni sot

  nje vend me autonomi lokale te shkalles se tille.

  Prandaj e mbajten njerezit Perandorine ne kembe

  per plot 623 vjet.

  Ka 100 vite qe eshte shperbere, fale semundjes se

  nacionalizmave qe mbollen me sukses armiqte e

  Perandorise dhe akoma ne lufte jane trojet e

  Perandorise. Po vjen dita, do shkojne gjerat ne

  rendin e tyre.

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit July 17, 17:58

   Perandori e madhe, i ka dhene shume njerzimit,! Shkrimtar te mdhenj si Göte ose Hygoi zbulues Kolombo e De Gama Shkenctar si Njuton Galilei Muzikante si Moxart Straussi Veerdi shpikje te jashtzakonshme si motorri ose hekurudha ! Rrofte Turqia

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 17, 21:07

    dhe ka hapur univversitetin e parë në botë në 1880 ën!!
    çfar do më tepër!!
    ku ka pasur bota universitete në atë kohë!?
    askund!!
    dikush thotë se kanë qënë të hapura 1000 vjet para atij perandorak,por mos i beso!!janë gënjeshtra kaursh!!
    bile bile,pordhën e parë e ka bërë një osman!!më parë njerzit uk dinin as me pjerdh!!pasi e mësuan prej osmanëve jau pordhën dhe perandorinë!!

    Reply to this comment
 3. Arben July 17, 22:45

  universiteti i pare ne bote 950 cordoba kalifati arab

  te paret ne amerikat e sotshme arabet 1050 dhe

  pothuaj ne te njejten kohe edhe vikinget ne veri.

  shpikes, Abbas ibn al Firnasi, e gjithe vepra e

  leonardos bazuar ne punet e tij, dhe vazhdimesi

  e punes se tij.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 18, 07:57

   o copa e mishit
   amerikën e kanë zbuluar ata që ne i quajmë indianë,sepse ata ishin me miliona para vikingëve dhe idiotëve të erdoganit!!
   e kupton çdo të thotë “zbuluan”,dhe përse ky zbulim i përket kolombit??
   sepse ai e bëri të njohur në botën civile!ai tregoi rrugën se si duhej të shkoje e të këthehesh nga atje!!
   kështu o copë mishi!!
   leonardo ka qënë arab i maskuar si italian,emrin e ka pasur idiot ibn pederi!!
   një gjë ta pranoj,jo ty por erdoganit!!atë që i pari që ka shkuar në hënë ka qënë një copë idioti,e ka thënë erdo vetë,600 vjetë më parë!i ulur mbi një fuçi baruti!!dhe kur u këthye i solli sulltanit të fala nga allahu!me siguri që allahu kishte qënë me pushime në hënë atë ditë!!
   hyyyyyyyyyyyyyyyy idiot!!

   Reply to this comment
   • Arben July 18, 14:17

    hahahahahahahahahahahahahahaha

    qyteterimi perendimor ka nje problem shume te madh.

    eshte ngritur mbi mashtrimin masiv se bota filloi me te.

    nuk eshte fare rastesi qe nga europianet, te paret

    qe krijuan nje perandori te zhvilluar ishin spanjollet.

    e ngriten perandorine mbi themelet e kalifatit

    arab dhe kishin pikenisje shume te mire.

    rryma ajrore e atlantikut qe te con ne amerike njihej

    shume mire nga arabet, ata kishin bere harta te

    asaj qe sot eshte bregdeti i brazilit, mbi kete baze

    u nis kolombi, qe ne fakt sponsorizohej nga mbreti

    i spanjes, te gjitha shpikjet qe “privatizuan”

    perendimoret, ishin thjesht vazhdim i punes se nisur

    nga shkencetaret e dijetaret e kalifatit arab, jo

    sic i paraqesin si shkreptima te zbritura nga qielli.

    e gjitha kjo fale arrogances dhe mostolerances se tyre,

    fale te cilave perendimi po shkon drejt rrenimit.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin