Çfarë ju kujtojnë këto foto?

March 4, 2018 03:18

Çfarë ju kujtojnë këto foto?

Disa prej këtyre fotove të kujtojnë ish-Shqipërinë komuniste, të tjerat jo.

Dy fëmijë që ecin dorë për dore, një mama që i bën foto vajzës me një smartphone dhe madje edhe një dasmë tradicionale.

Fotografi Christian Petersen-Clausen, një gjermani i cili jeton në Kinë, është lejuar të udhëtojë në Korenë e Veriut dhe ka sjellë pamjet e mëposhtme.

n.s. / dita

 

A photographer who was granted access to many cities across North Korea has revealed the fascinating lives of the ordinary residents of the cut-off country, pictured residents on a packed bus with one woman forlornly looking out of the window

A wedding ceremony takes place with the bride in traditional dress, centre, and the groom wearing a posy of flowers with his smart suitA group of children are part of National Day in August in the capital, Pyongyang. The young girl is wearing the same traditional-style dress as adult women at the mass dance and the boys were American-style baseball caps with English slogans including 'Boy'Parents celebrate on National Day that marks the country's independence with barbecues in the park while children run aroundA smiling military police woman wears an olive-brown high-necked suit and hat with yellow lapels which mark her as part of the police unit, Christian found nearly everyone is a soldier and wore uniformA propaganda mosaic portrays the father of North Korea Kim Jong Il and armed citizens standing in front of the skyline with the North Korean flag held aloft while passers-by go about their businessChildren wearing white shirts and red scarves around their necks are snapped learning English from a  tape, they all shouted the sentence they were learning at that moment: 'English is very interesting'A mother takes her daughter's picture with her friend on a smartphone, which is redundant without internet but is a status symbol in the country and people often use covers to draw attention to their phones

A group of men and women dance as part of National Day. The women wear brightly coloured patterned dresses in long styles made from flowing fabric and tied beneath the bust, with their hair tied back their attire is a far cry from the usual more drab outfits seen on the streetsThe dancing continues on the street with a traditional folk dance between partners with the men sporting red ties, the colour of the flagA woman wears the tradition dress with a rose-covered gown and others carry flags in the background in a show of patriotic prideA cyclist passes by a propaganda sign on his mobile phone , with soldiers depicted bearing armsA family take a straight-faced photograph in front of a small lake and waterfall, with the digital camera capturing their imageWomen shield themselves from the heat even while on public transport in this candid shot taken while the woman appears distractedA soldier in military-wear looks calm having her photograph taken, Christian was able to picture the soldiers as he was in a tourist groupNorth Korean women stand in uniform position along the side of a road in downtown Pyongyang to watch a parade, showing off a range of brightly-coloured heels from staid black and beige pumps to strappy blue platforms and yellow stilettos adorned with pom pomsThe sun sets over Pyongyang, with the 105-floor Ryugyong hotel clearly visible on the industrial skylineBoys prepare for a major parade and torch performance in Pyongyang's Kim Il Sung Square, to commemorate the October 10 anniversary of the founding of the Workers' Party of KoreaA teacher looks over children at a kindergarten at a cooperative farm near Sinchon with the young children seen wearing modern dress An ajumma (Older woman) carries a small bale of hay down a hill on a warm September evening, while a man loads an ox and cart further up

March 4, 2018 03:18
Komento

10 Komente

 1. James Trafikanti March 4, 04:37

  Habitem kur lexoj ne shqip fjaline e meposhtme:

  .Keto fotografi te kujtojne Shqiperine Komuniste..

  ————–
  Vazhdon akoma trushplarja e shqipetareve..
  .

  Shqiperia ishte Socjaliste se Komunizmi donte dhe 100 vjet te ndertohej
  .
  Nese Amerika ka probleme me Korene e Veriut jane probleme midis atyre te vendeve..dhe ti “n.s e dites”
  nuk ke pse te besh tifozllek me nje pale por shikoni vendin tuaj qe eshte bere kombinat droge dhe llagem ambasadoresh..
  .
  Ne gop te semes shkofte Korea e Veriut por eshte vend shume here me i zhvilluar se shqiperia e Saliboles dhe Lulsumes…
  .
  Biles shqiperia sot po te mos ishin dergesat e 1.5 miljon emigranteve…floriri i h/centraleve te xhaxhit dhe te ardhurat nga droga ju do kishit bere kukurec me zorre ambasadoresh dhe lidhese kepucesh me qimet e Rames

  Boll me elezbiberizma & makartizma se po beheni jo vetem te merzitshem por dhe te urryer…
  .
  Nuk eshte akoma 1991 koha e Xhon Megout dhe e cekut bardhe te Gamor Pashkos dhe rrafshimi zero i Azem Hajgares…

  Reply to this comment
 2. Maliq March 4, 12:26

  Fotografi paska bere foto te bukura! Ka fokusuar edhe nje qiellgervishtes qe duket goxha i larte!

  Reply to this comment
 3. intelektuali March 4, 14:15

  Ja ku e keni kete fot te Korese se Veriut te Kimit:

  TEK FASADA E MUZEUT KOMBETAR

  Qe te kujtojne Kohen e Qepes te Enverit ku pas fasadave te bukura fshiheshin tollonat me tufezimet dhe bunkeret qe i bene shqyptaret te marrin arratine nga syte kembet kur ra Muri i Berlinit dhe komunizmi i Marksit cofi njeheresh ne te gjitha vendet e Botes.

  Reply to this comment
  • kasa ruho March 4, 15:39

   Ju intelektualet (me bigrafi te keqe) e kohes Enverit ju shpetonte jo vetem shu..ra nga ai por dhe i lepinit sumen si me keto poezi ketu poshte per te rregulluar biografine:

   ….

   Dy ”INTELEKTUALE’ me biografi te keqe shiko si i benin gojore si puna jote me perkthimit e veprave te xhaxhit qe te doli kurrizi

   1972 – Kur Degjojme Zera Nga Bota

   Mora shoket shkuam ne park
   Ishte mbremje, ishte qetesi.
   Me kitaren ulur ne nje stol
   Nisa nje kenge per shoket e mij.

   Ah, ky zeri nuk dilte i lire
   Dhe kitara nuk binte lehte.
   Me thane shoket: C’fare ke ti n’ket nate
   Ne k’te mbremje nuk kam gje te fshehte.

   Ne Vietnam o shoke
   Bombarduan prap’ sonte
   Shqetesimin tone
   Me kitare t’a kendojme.

   Merr kitaren shoket me thane
   Heshtja parkut jo, nuk i shkon
   Me kitaren ulur perseri
   Nisa nje kenge per shoket e mij…

   Reply to this comment
 4. info analitike March 4, 17:12

  Qenka foto propagande me shume se foto e realitetit. Per te ndare se si qendron e verteta le te lene kufijte hapur e te shohim se sa do te qendrojne ne Korene e Veriut e sa do te shkojne ne Korene e Jugut. Shqiptaret e provuan, tani e kane radhen koreanoverioret
  https://www.youtube.com/watch?v=ufhKWfPSQOw

  Reply to this comment
 5. otranto 1997 = gjueti shqiptaresh March 4, 19:47

  Info analitike !
  .
  Pa kerkuar falje USA –BE
  per
  KIM IR SONGUN E TROPOJES
  keto artikuj me korene e veriut jane
  si leter higjenike..
  si thoshte Berisha per NY-TIMES
  kur e akuzuan ate djallin dhe baxhanakun per masakren e 15 marsit 2008
  .
  I ka dale boja kesaj propogande “anti-komuniste” qe eshte mijra here me e ndyre se vet komunizmi..
  .
  I pame ngjarjete e ambasadave te korrikut 1990 e cila ishte ishte nje veper spiunazhi e klasit larte..
  .
  Te kuptohemi ne SHQIPERI ne ate kohe pra ne vitin 1989-1990 kishte nje papunesi te maskuar deri ne 300 mije veta dhe te tjere qe filluan ne menyre kriminale te paguheshin me 80%..po futur ketu njerzit e pakenaqur dhe armiq te regjimit qe me mire pranonin kallashnikovin e kufitarit se te punonin ne cooperative apo ferme me aq pak leke.
  .
  Problemi qe shtrohet eshte ky;
  .
  Cfare beri Perendimi USA-BE
  per investime ne Shqiperi 1992-1997 ?
  qe ai popull te mos ikte
  si ne kohen kur na pushtoi turku ?

  Pergjigja eshte bizarre
  .
  PERENDIMI U MOR VETEM ME KANIBALIZMIN NDAJ SISTEMIT TE KALUAR BILES DUKE VENE BANDEN E TROPOJES TE SALI ELEZBIBERISHES TE DIGJTE ATE VEND DERI SA ARRITI 1997…..KU SHTETI SHQIPTAR SHKOI NE TE SEMES
  .

  pse PERENDIMI USA-BE HESHT NE MENYRE TE DENUESHME PER BERISHEN E TYRE?

  Shtrigu Sali Berisha duhet te shkoje ne gjyqin e Hages per krime kunder njerzimit.
  SALIMONSTRA duhet gjykuar dhe per faktin se per here te pare ne historine e kombit shqiptar u perpoq te kryeje invazionin e North Albania kunder South Albania.
  Ky Sadam Hyseini i Tropojes urdheroi hedhjen e lendeve kimike luftarake ne trekendeshin Vlore Sarande-Gjirokaster per te cilat jane dokumentet e sakta dhe piloted si deshmitare jane gjalle
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi kontigjentin gjerman (ka filmime nga mediat gjermane qe i ka pare publiku)
  .
  Sipas Izet Haxhise perseri ka fakte renqenthese se Shtrigu Sali Berisha personalisht ka urdheruar sulm terrorist mbi ambasaden amerikane per tja lene “kopilin” gjeneralit grek Arben Imami qe cmendurisht e beri minister mbrojtje ( po keto te Natos qorra jane ?)

  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,
  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON..
  …..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar me ceshtjen Doshi qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  Reply to this comment
 6. xixa March 4, 21:56

  Europa dhe Amerika nuk kane qene kurre miq te Shqiperise. qe ne kohen e Skederbeut i cili kerkoi ndihme nga Napoli dhe Venecia. Napoli i ofroi strehim per familje (gje qe ai muk i a kishte kerkuar kete, por ndihme ushtarakisht kunder hordhive turke) Venecianet kerkuan te merrnin ndonje kocke per vete. Amerika ,Franca ,Italia ,gjermania,e Britania e copetuan ne vitin 1913, dhe tani e shkerdhyen perfundimisht ne 1990.,Shqiperia ishte shtet vetem ne kohen e Enver Hoxhes. ku e mori ne zero dhe e beri shtet. Me vuajtje,me sakrifica, por dinjitoze. Tani jemi shqiperia e madhe me 100 flamuj; Kosova perdor disa flamuj. shqipetaret e Macedonis me te preferuar kane flamurin e anadollit se ate shqipetar ,ulqinakket per forca perdorin flamurin malazias, metvegja e bujanovci flamurin serb, Camet qe jetojne ne tokat e tyre ne Greci perdorin flamurin grek,,Ndersa shqiptaret e Shqiperise kane krijuar nje koktei shqipetar me shqipe pa ylle,nje blu me 12 yje dhe nje tjeter me 54 yje kjo eshte Shqiperia dhimokratike. Ta mbani me shendet. Une sot votova ne Italine “fashiste”

  Reply to this comment
 7. intelektuali March 5, 09:39

  ORE DALLKAUK FANATIK ENVERIST QE TE KANE BERE SYTE XIXA-XIXA:

  Po ku e gjete SHBA armike te Shqynise ne harten e Botes more mavri idiote ne Kohen e Qepes te Skenderbeut?

  sepse

  HANI PYKA LLOGJIKE JU FANATIKET E ENVERIT?

  Reply to this comment
 8. demo March 5, 12:45

  Enver Hoxha e mori me dhen e me dhi,me dyqane me tregti,me qypa me flori,me mish dashi per raki,me lope e me desh,me buke misri per pershesh,me keneta plot me krap dhe mushkonja pa hesap,me male plot me bredha ku shetisnin ujq e derra,me sorkadhe me arusha,me lepuj neper gemusha,,Cfare beri ky lubi? I thau,i beri hi,Bagetite i perpiu,thau keneta thau lumenj,thau njerezine me gjithsej,thau qumeshtin,thau vajin,thau groshen per fukarain,thau pyje,preu ferra,nuk kishte me as derra,beri fshatin si qytetin,i futi kiametin.Fabrika dhe kombinate,por nuk kishte as PATATE,Sa plenume dhe kongrese,nuk kishte as bishta fshese,nuk kishte me as pula,i shpalli balliste Dulla.E ndreqosi Shqiperine,e beri SHKRETETIRE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*