Çfarë ka qenë Ispenxha?

November 7, 2015 15:28

Çfarë ka qenë Ispenxha?

I nderuar lexues! Ispenxha ka qenë detyrim kryesor në të holla që u vilej në Perandorinë Osmane fshatarëve raja dhe qytetarëve të krishterë, të martuar ose jo, të cilët kishin arritur moshën e pjekurisë, pavarësisht nëse ishin apo nuk ishin pajisur me tokë. Ishte një nga detyrimet kryesore në të holla që vilnin spahinjtë në dobi të vet. Në shek. XV-XVI në trevat shqiptare, si dhe në viset e tjera të Ballkanit vilej zakonisht në masën 25 akçe për njeri. Më vonë në shek. XVII-XVIII, me shthurjen e sistemit të timareve dhe thellimin e shfrytëzimit feudal, arriti në 35 akçe për njeri. Nga fshatarët me besim mysliman në vend të ispenxhës vilej taksa e pendës (resmi çift) në masën 22 akçe për njeri. Ispenxha u vol deri me heqjen e sistemit të timarit në vitet ‘30 të shek XIX.

November 7, 2015 15:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*