Çfarë ka qenë “kapela shqiptare”?

June 11, 2017 10:11

Çfarë ka qenë “kapela shqiptare”?

I nderuar lexues! Kapela shqiptare ka qenë një lloj kësule për burra, shumë e lartë dhe me strehë rreth e qark, e përdorur në Shqipëri në shek.XVI-XVII nga shtresa të ndryshme shoqërore. Shkrimtari frëng F. Rable e quan shprehimisht “chapeu albanois”, por në Francën e shek.XVII-XVIII ajo thirrej edhe thjesht “albanois”. Shihet edhe tek figura e bariut (me ngjyrë të kuqe), në disa vepra të piktorit tonë mesjetar Onufri, në gravurën e një burri “epirot”, në gravurën e një “epiroti” tjetër të shek.XVII etj. Gjurmët e saj nuk i gjejmë përtej fillimit të shek.XVIII.

 

June 11, 2017 10:11
Komento

4 Komente

 1. demo June 11, 12:39

  Ai thote:Kapele me strehe,ju nxirrni qeleshe.Me mire nxirrni kapelen qe mban ne koke shtriga me fshese,se ajo i ngjan me shume.

  Reply to this comment
  • Spathiati June 17, 00:44

   Keshtu jan “pellasget” islamik sunit!
   Onufrio pikturoi bariun Epirotis, ndersa “pellasget” sunit e perkthejne ne “shqiptar” 🙂
   Hajde te diskutosh seriozisht me Beqirat e albanistanit!

   Reply to this comment
 2. Arberor June 14, 02:14

  Sa debila! Plisi, Pileus eshte i lashte.

  Reply to this comment
 3. xyz June 15, 10:50

  Nje portal i aresyeshem ku here pas here jepen informime mbi disa te veçanta nga thesaret e lombit tone. Ketu lidhur me qeleshen desha te shtoj edhe diçka. Qeleshe- ne gegeri, feste ne thesproti, dihet perpunohen nga keshi i deleve, dhe perdorej per mbulimin e kokes se barinjeve, pasi si<ç dihet kombi i yne ne lashtesi eshte marre kryesisht me mbareshtimin e bagetive. Ai eshte veshur me rroba te brendshme dhe te jashtme me perberje leshi, fustanella, guna etj. Sa i perket thenies se nuk ka te dhena me perpara se shekulli XVII, duhet korigjuar, sepse te gjithe statujat e lashtesise , sidomos te trevave lire ne koke mbajne qeleshen tone. Sa per kujtese. xyz

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*