Çfarë ka qenë Kazaja?

June 19, 2016 11:34

Çfarë ka qenë Kazaja?

I nderuar lexues!

Kazaja ka qenë njësi territoriale-administrative e shtetit osman më e vogël se sanxhaku dhe më e madhe se nahija, që përfshihej nën juridiksionin e një kadiu. Ndarja në kaza ishte në fuqi në trevat shqiptare gjatë gjithë periudhës së sundimit osman, duke filluar nga fundi i shek.XV. Më 1868 vilajeti i Shkodrës kishte 12 kaza, i Manastirit 28 kaza, i Janinës 20 kaza dhe vilajeti i Kosovës kishte 29 kaza.

June 19, 2016 11:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim