Çfarë ka qenë Rumelia?

May 4, 2014 13:45

Çfarë ka qenë Rumelia?

I nderuar lexues! Rumelia ishte emri që i dhanë osmanët Gadishullit Ballkanik në kuptimin “Vend i Romejve”, meqë bizantinët e quanin veten romej. Në perëndim këtij emri i përgjigjej termi Romania që ishte në përdorim për këto vise para pushtimit osman. Gjatë periudhave të ndryshme emri Rumelia ka përfshirë territore të ndryshme. Në shek.XV, tokat e pushtuara nga Perandoria Osmane në Gadishullin Ballkanik u përfshinë në një njësi të madhe administrative-ushtarake në emrin elajet i Rumelisë, qendra e të cilit ishte Manastiri dhe qeverisej nga Bejlerbeu i Rumelisë. Nga fundi i shek.XVI prej elajetit të Rumelisë u shkëputën Bosnja e Moreja, që formuan elajete më vete.

May 4, 2014 13:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*