Cili vend është quajtur Rumeli?

February 13, 2018 02:21

Cili vend është quajtur Rumeli?

Rumelia ishte emri që i dhanë osmanët Gadishullit Ballkanik në kuptimin “Vend i Romejve”, meqë bizantinët e quanin veten romej.

Në perëndim këtij emri i përgjigjej termi Romania që ishte në përdorim për këto vise para pushtimit osman.

Gjatë periudhave të ndryshme emri Rumelia ka përfshirë territore të ndryshme.

Në shekullin XV, tokat e pushtuara nga Perandoria Osmane në Gadishullin Ballkanik u përfshinë në një njësi të madhe administrative-ushtarake në emrin ejalet i Rumelisë, qendra e të cilit ishte Manastiri dhe qeverisej nga Bejlerbeu i Rumelisë (ndërsa tokat e Azisë së Vogël nga Bejlerbeu i Anadollit).

Nga fundi i shekullit XVI prej ejaletit të Rumelisë shkëputen Bosnja dhe Moreja, që formuan ejalete më vete.

n.s. / dita

February 13, 2018 02:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*