Çfarë ka qenë Vakëfi

July 1, 2019 13:58

Çfarë ka qenë Vakëfi

Vakëfi është pasuri e institucioneve fetare myslimane që përfshinte toka, shtëpi, dyqane, të holla etj., e krijuar në Shqipëri që nga shek.XV e më vonë nga dhurimet e sulltanit dhe të besimtarëve të tjerë, sipas rregullave të caktuara të vakufimit.

Çdo musliman kishte të drejtë të kthente në vakëf çdo lloj prone private, duke caktuar si do të përdoreshin të ardhurat e saj.

Kusht themelor ishte që një pjesë e këtyre të ardhurave të shkonte në dobi të një institucioni fetar, një pjesë tjetër mund të shkonte për ndërtime publike, rrugë, çezma, ndërtesa.

Pjesën më të madhe të të ardhurave vakuflënësi shpesh e destinonte për vete e për trashëgimtarët e tij brez pas brezi.

I tillë qe vakëfi i madh me shumë fshatra në krahinën e Korçës, që e la feudali i madh Iljaz Bej Mirahori në fund të shek.XV.

d.a. / dita

July 1, 2019 13:58
Komento

6 Komente

 1. xyz July 2, 09:03

  Kjo faqe fatkeqesishte eshte falso me dezinformata dhe gabime analfabetesh.Ose mbani dhe shkruani si duhet ose mbyllni se u bete gazi i botes…

  Reply to this comment
 2. T.Voda July 5, 21:13

  — Per fjalen VAKEF, nga te paret re mi, nga disa shprehje qe perdornin , kam bindjen se NUK KA ATE KUPTIM QE I ESHTE DHENE KETU NE KETE COPEZ SHKRIMI.
  — Mbase percakimi sa me siper mund te kete lidhje me FJALEN VAKUF. Sepse, per VAKEFIN une e kam ndegjuar deri vone edhe nga te tjeret shprehjen -;; — ”Ai eshte vend vakef ..”, ose – ” Shko e falu ne vakef” ose ”kur te kalosh.ne ….. Mos harro te falesh te …xx ..vakef, hidhedhe ndo nje lek.”…,ose ” .. lutun, betohu tek ai vakef…”’ ose ;;” –shko falu e hith ca lek… …vakef qe te te prishet magjija e te kthehet mbaresija .”’ etj,,etj..
  — Me aq sa kam ndegjuare, kam pare keto vende ishin prane ndonje murishte te vjeter, — gure karakteristik, ose varre te vetmuar de lidheshin me nje domethenie shirterore etj…
  Apo sofate [pllaka guri] ne fundin e lisave shume te mbedhenj, prane vidhave , lofatave, prane burimesh e krojesh, etjer etjer. ..
  — .Kam bindjen se keto mund te kene patur lidhje edhe me ojektet e kultit , te besimeve te me parshe fetare , te cilat gjate pushtimit te hordhive e te perandorive te ndryshme prisheshin , rrenoheshin e degradonin drejt zhdukjes. Por , popullata vendase , pa varsish nga ndyshimi i dhunshem i besimit , Ata u percillnin nder shekuj ne heshtje brezave , ”vendet ku mund te gjenin derman ” per probleme qe ata i vuanin apo nuk i zgjidhnin dot ….
  …… KESHTU , mendoj se VAKEFI me VAKUFIN nuk besoj te jet e njejta gje ….. ..
  –Mirpres ndonje mendim tjeter alternativ

  Reply to this comment
 3. SOLAR1 July 6, 02:15

  Vakef :
  Vjen nga arabishtja Wakef qe do te thote Prone e Patundeshme e dhuruar

  Hajt mos humbni kohe shume

  Reply to this comment
 4. T.Voda July 7, 07:24

  — SOLAR1..
  — JO kaq kategorik. Ne perdorimin e kesaj fjale ne shqip eshte kuptuar si vend i shenjte , fetar . Ato ja ne emertyarte tilla si nga njerez te besimi mysliman , bektashkan edhe te krishter.
  — Studjues qe kane ngene e pasionin per te shkuar ddrejt se vertetes mund ta cbirilojne me tej . Personalisht mendoj se disa nga ato ato vende duhet te kene qenec para pushtimit Osman
  — Ka shume mundesi qe ato te jene shume te hershme te pushtimeve , sllave, romake , apo qe mund te kene lidhje me besime edhe shume me te hershme. Si vende te shenjta ato kane kaluar duke u falur dore me dore nen kujdestari , por jo duke u shitur e blere
  — Me ardhjen e ardhjen e perandoris osmane nje pjese jane falur , mare ne zotrim nga feja islame me qellim edhe per te larguar besimin e meparshem .
  BRENDA KETYRE KEQ INTRPRETIMEVE MUNDT TE KETE SYNIME TE QELLOIMSHEME E ME TE LARGETA,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*