Çfarë ka qenë Xhibali?

September 15, 2016 11:33

Çfarë ka qenë Xhibali?

I nderuar lexues!

Xhibali (Komisioni i Maleve) ka qenë organizëm i krijuar në fund të viteve ’50 të shek.XIX pranë valiut të Shkodrës nga Porta e Lartë për shtrirjen e administratës së re të saj në krahinat malore të veriut të Shqipërisë dhe për të kufizuar autonominë e tyre. Si anëtarë me rroga të Komisionit u emëruan përfaqësues nga 26 bajraqe të vilajetit të Shkodrës. Në të vërtetë, veprimtaria e komisionit të Xhibalit mbeti e kufizuar vetëm në qytetin e Shkodrës dhe çdo orvatje për ta shtrirë atë në malësi hasi në qëndresë të armatosur.

 

 

September 15, 2016 11:33
Komento

2 Komente

 1. anticensurë 25642654 September 15, 13:31

  “Xhibali (Komisioni i Maleve) ”
  fotoja i përshtatet kuptimit të fjalës!!
  foto e bërë në malsinë e shkodrës në një mbledhej xhibalistash!!
  kot nuk i thonë që turku solli përparim në shqipëri dhe komunizmi e shkatërroi!!
  përfytyroni se sa bukur dukeshin malësitë tona në mesin e shekullit xix(si shqiptohet dhe jo shifrat romake),njëlloj si në oboret e versajës ose bakingam palace!!

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 September 15, 15:51

  “Xhibali (Komisioni i Maleve) ”
  fotoja i përshtatet kuptimit të fjalës!!
  foto e bërë në malsinë e shkodrës në një mbledhej xhibalistash!!
  kot nuk i thonë që turku solli përparim në shqipëri dhe komunizmi e shkatërroi!!
  përfytyroni se sa bukur dukeshin malësitë tona në mesin e shekullit xix(si shqiptohet dhe jo shifrat romake),njëlloj si në oboret e versajës ose bakingam palace!!
  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?