Çfarë ka qenë Xhizja?

July 14, 2016 14:05

Çfarë ka qenë Xhizja?

I nderuar lexues!

Xhizja ka qenë detyrim për kokë që vilej për llogari të shtetit osman vetëm nga shtetasit jomyslimanë të moshës 15-75 vjeç. Xhizja ishte shprehje e politikës së diskriminimit që ndoqën osmanët ndaj shqiptarëve dhe popujve të tjerë të shtypur të Ballkanit. Ajo shërbeu si mjet shtrëngues për përhapjen e fesë islame te shqiptarët. Madhësia e saj ka ndryshuar kohë më kohë. Megjithëse xhizja u hoq zyrtarisht më 1856, ajo vazhdoi të vilej edhe në gjysmën e dytë të shek.XIX. U suprimua me shpalljen e Pavarësisë.

July 14, 2016 14:05
Komento

15 Komente

 1. epiriiiiiii July 14, 14:47

  Arsyeja perse Shqiptaret Braktisen Fene Traditat e te parve, i gjejme vetem ke 1 fjale….XHIZE……

  Reply to this comment
  • Vlora1912 July 14, 16:17

   Dhe arsyeja pse nje pjes e madhe e tyre(Shqiptarve) u Rikthyen ne fen e te parve quhej…….Drakmes/Dhrami!!!!

   Nga te paktat gjera te mira qe na erdhi nga Greqia(Perjashto Janullatosin bashke me mjekren e tij)

   Reply to this comment
 2. Toni July 14, 15:41

  Pse nuk permendni edhe faktin qe xhizja paguhej si takse nga jomuslimanet dhe qe i perjashtonte nga vajtja ne lufte? (Ai qe paguante kete takse, nuk shkonte ne lufte…)

  Reply to this comment
  • katarakti July 14, 21:07

   Te gjithe jeniçeret ishin femije te krishtere qe ishin marre me dhune qe ne vogeli nga familjet e tyre. Ciledo familje e krishtere ishte e detyruar qe t’i jepte sulltanit njerin nga djemte e saj per tu bere jeniçer. Llogarit edhe te gjithe bejleret agallaret, kadilleret, pashallaret,qe sundonin mbi popullsine e krishtere dhe e kupton se sa ka vuajtur popullsia autoktone ne Shqiperi!

   Reply to this comment
 3. Qarri i zigurit July 14, 16:21

  Kushedi sa xhize ka paguar stergjyshi i tkfgos? Qimet b…. S ka lene te xhizja

  Reply to this comment
 4. Mark.uk July 14, 17:25

  Nje pjes e shqiptarve kan perseri ate mendje.Shet voten per nje thes miell.Jemi populli ma i durueshem ne Europe.Edhe sot do ishte turku ne Shqipni po te mos ishte perandoria Ruse qe e shkatrroj totalisht.Po ashtu edhe komunizmi do ishte po te mos ikte vete.U tradhtuen per ato privilegje qe te gjith i dim e ndrruan besimin.Qysh ne ate kohe ka dalur ajo shprehja :O TURK O TRIM.Menje fjal banu mu.liman o banu trim e rri katolik.Vertet paten privilegje e qe sot thon me te madhe i kam me dekumenta qysh ne koh te turkut.Megjithse muslimanet shqiptar pak me i gervisht dalin katolik.

  Reply to this comment
 5. Epiri July 14, 18:43

  Ne ushtrine Otomane ka pasur edhe ushtare jo Musliman, qe edhe keta nuk perfshiheshin ne pagesen e Xhizes.

  Reply to this comment
 6. DETARI @ July 14, 19:43

  Xhizja = ishte taksa qe kane paguar te paret e mi turkut per 500 vjete rresht dhe nuk u perulen .
  Kjo vertet mua dhe te gjithe ata qe duruan na bene krenar !
  Ne si ortodokse , paguanim 30 gram flori ne vit !
  Ne 500 vjete kemi paguar 450 000 euro !!!
  Dhe dalin ca bagla turqish dhe na shajne ……, nuk e kuptoj se si u gjindet ai guxim per te share ,,,,kur vete jane per te varur veten persa i perket patriotizmit dhe qendreses se dobet[kjo jo nga te gjithe besimtaret muslimane].
  Me e sakta per te korigjuar gabimet e gjysherve dhe stergjysherve te tyre eshte hedhja poshte e cdo lloj rakete-xhami qe predikon antishqiptarizem kudo ne trojet shqiptare deri aty ku nji pjese e madhe deklarojne idjotesishte se jane….turq !
  uuuussshhhttttttttttt bastarde !

  Reply to this comment
 7. xhizja 24/1 e sali salepit July 14, 19:53

  I Nderuar moderator.

  Kjo “xhizja” sulltanit ishte shume e vogel me “xhizen” e sali qenit pas 1992

  a ju kujtohet neni 24/1 ku mijra nenpunes u perjashtuan nga puna absolutisht padrejtesisht nga disa ish-turbokomuniste tip Mehmet elezi.

  a ju kujtohet ambasdori fame keq rajeson kur I uroi socjalistet qe te ngeleshin pa pune.

  te hiqesha nga puna ne 1992-1993 ishte nje lloj pushkatimi..si rrjedhoje…1.5 miljon shqiptare iken te perndjekur nga’ xhizja ‘ e sali zeherrit dhe elez matherfuckerit.

  kjo ikje e shqiptareve pas 1992…largimi I trurit dhe fuqise puntore..eshte genocidi me “inteligjent” te ndodhur ne kohet moderne

  Reply to this comment
 8. kolonizimi July 14, 20:28

  Pajtohem me kte katolikun qe thote qe myslymanet o kane tapite nga turku. E vertete. Vpo ashtu ishte dhe reforma e tanzimatit.
  Te gjithe bejleret ishon te pasur e myslyman. Nuk kishte te pasur te krishtere.
  Turku i shperblente me toka kur konvertoheshin

  Reply to this comment
 9. Mollosi July 14, 21:32

  Per peseqind vjet populli yne u perball me xhizjen, mungesen e bukes, perdhunimet, poshterimet, jeten… Disa qendruan e disa u nenshtruan (perkulen).
  Gjithkund ne bote qendresa cmohet me shume se sa nenshtrimi (perkulja)

  Reply to this comment
 10. Mark .uk July 15, 13:04

  Ka disa qe i kan ne zemer.Po turk te mire e mute te mire nuk ka

  Reply to this comment
 11. adrian July 15, 17:06

  Jizja eshte e percsktuar ne Kuran sure 9:5, 9:29. Kjo eshte bere ne kohen e Muhamedit dhe kalifateve deri tek perandoria osmane, sepse kane pase Kuranin si baze juridike. Lexoni

  Reply to this comment
  • Krista July 15, 18:15

   Po nese kurani apo bibla kane ne brendesine e tyre syra-nene qe jane plackitese e antinjerezore, a duhet ti perkrahim apo ti mohojme ?! Librat fetar i kane shkruar njerezit dhe ato jane shkruar para mijera vjeteve cka nenkupton se shume nene-sura te tyre jane te pa pranueshme ne kohen e civilizimit te sotem.

   Reply to this comment
 12. Krista nga Hasi July 15, 18:18

  Po nese kurani apo bibla kane ne brendesine e tyre syra-nene qe jane plackitese e antinjerezore, a duhet ti perkrahim apo ti mohojme ?! Librat fetar i kane shkruar njerezit dhe ato jane shkruar para mijera vjeteve cka nenkupton se shume nene-sura te tyre jane te pa pranueshme ne kohen e civilizimit te sotem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin