Çfarë ka qenë ‘Ziameti’?

March 24, 2021 00:36

Çfarë ka qenë ‘Ziameti’?

Ziameti ka qenë lloj i feudit osman i ngritur mbi pronësinë feudale shtetërore mbi tokën, më i madh se timari.

Ishte burim rekrutimi forcash ushtarake.

Në trevat shqiptare gjatë shekujve të parë të sundimit osman, veçanërisht pas mesit të shek.XVI, ziameti përfshinte kryesisht fshatra.

Më 1431 në krahinat e Shqipërisë jugore dhe qendrore ishin krijuar 16 ziamete.

Në të gjitha trevat shqiptare në vitet ’30 të shek.XVI kishte 54 ziamete, ndërsa në fund të këtij shekulli numri i tyre arriti në 212.

Ziameti u abrogua bashkë me kategoritë e tjera të pronës feudale ushtarake në vitin 1839 me reformat e Tanzimatit.

 

——–

Marrë nga rubrika Enciklopedi e gazetës DITA. Materialet e kësaj rubrike bazohen në të dhënat e Fjalorit Enciklopedik Shqiptar, botim i Akademisë së Shkencave 

March 24, 2021 00:36
Komento

6 Komente

 1. Erdogan March 24, 09:44

  Kur do denohen krimet Osmane dhe servilizmi i vazhduar ndaj Turqise nga ithtare te “besimit” myslimane?
  Mos me thote dikush qe ta considerosh veten myslimane “shqiptare” por te kesh Emrat qe jane gjeja me e Shenjte e Kombit Arabe,te Festosh d.m.th te Nderosh Festat e “Pushtuesve” Osmane (te pakten keshtu thuhet ne “historine Shqiptare” kur ne fakt nuk ka egzistuar Shqiperi por Turqi) si Brjam,Novruz Namaz etj te urresh dhe mos te besh krushqi me ate qe nuk eshte i Fese tende eshte me e pakta Hipokrizi.
  Te jesh Fetare duhet te urresh kundershtarin,ndryshe nuk je Fetare.
  Kete fact e shohin ata qe kane tru we cfare perfaqesojne Fete.
  Perfaqesuesi i Katolikeve ne Albanistane ankohet se numeri i i tyre eshte me i madh.
  D.m.th i vuajti dem propaganda e “Zotit” te Tij Katolike qe nuk ka lidhje mle kete Komb Orthidhokse (te mire apo te keqe).
  Po keshtu edhe perfaqesuesi i Bektashinjve.
  Viktimat,te Perbuzurit,Te Mallkuarit,te Anatemuarit jane vendasit Greke Orthodhokse qe nuk e “conceptojne” dot se 100 vjet Afto-Qefali eshte nje pike uji ne Oqean perpara 1400 vjeteve jo Afto-Qefali.
  D.m.th Greke Orthodhokse.
  Ironia dhe Hipokrizia eshte se nje qendrim te tille ntikombetare antiEpirote Anti Fetare kane edhe ata qe jane pjese e ketij comuniteti Orthodhokse.
  Nuk e kuptojne qe jane vegel e atyre qe mohojne Historine dhe Toponimet si Kostantinopoleos,Agi Saranda,Moskopolis Epidhamnos,Agios Vasilis,Argjirokastros,Apollonios,Karavo-Stasi (Karavasta) etj.
  Nuk ka faj perdhunuesi dhe mashtruesi ne qofte se viktima nuk meson cfare do te thote Dygnitet,Nder,Respekt.

  Reply to this comment
  • !!! March 24, 10:28

   Kështu të ka mësuar Janullatosi, që të provokosh shqiptarët?! Pashko Vasa, katolik, thoshte se « feja e shqiptarit është shqiptaria », ndërsa ti i shërben pjesës më të errët greke, që shtrëmbëron gjithçka si një i sëmurë psiqik. Shpëtoje shpirtin tënd sa nuk është vonë, përndryshe vëndin e ke në ferr për shqetësimet që u ke sjellë njerëzve të urtë dhe të mirë!

   Reply to this comment
  • Andi March 24, 18:00

   Erdogan nuk egziston asnje dokument qe osmanet kane bere krime kunder shqiptareve. Shqiptaret perkundrazi kane qene kryemimistrat e perandorise. Keto gjera tashme i dine dhe femijte e kopshteve.

   Reply to this comment
   • Niku March 25, 02:29

    Ti Andi mos ke ardhur nga planeti Mars?! E gjithë periudha që nga koha e Gjon Kastriotit, e Gjergj Aranitit, e Skënderbeut dhe deri në pavarsi, ka qenë luftë me turqit, por pas Skënderbeut kanë qenë të pa organizuara mirë, gjë që u jepte lehtësi që turqit t’i shtypnin. Dokumentat janë me mijëra.

    Reply to this comment
   • Mollosi March 25, 08:51

    Andi!
    Krimet e osmaneve ndaj shqiptareve jane te shumta dhe te panderprera gjate gjithe pushtimit osman.
    Te preferoj qe te lexosh “Kronikat e Tursun Beut” qe edhe vet te bindesh per masakrat e shumta te osmaneve ndaj shqiptareve.
    Sa i perket atyre sadriazemeve shqiptare qe sherbyen per turkun, mund te te them se asnje e mire nuk na erdhi prej tyre. Zullumi ndaj shqiptareve vazhdoi ne te njejten mase si me sadriazeme shqiptare si me sadriazeme osmane.

    Reply to this comment
 2. Arben March 24, 11:46

  Perpara Sulltan

  Je shprese per popullin

  tregoju vendin zullumqareve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim