Çfarë kanë qenë Jeniçerët?

November 30, 2017 19:03

Çfarë kanë qenë Jeniçerët?

Jeniçerë quheshin ushtarët këmbësorë me pagesë në ushtrinë osmane; ata formonin një korpus më vete që përbënte pjesën më të rëndësishme dhe më të zgjedhur të gardës së sulltanëve.

Korpusi i jeniçerëve u krijua nga fundi i shekullit XIV.

Radhët e tyre mbusheshin me djemtë e zënë rob gjatë luftërave ose të grumbulluar në bazë të “taksës së gjakut”.

Korpusi i jeniçerëve luajti një rol të rëndësishëm, si ushtri e organizuar mirë, për zgjerimin e Perandorisë në fushatat pushtuese në vendet e ndryshme.

Jeniçerët dërgoheshin në shërbim edhe për ruajtjen e kalave në viset kufitare; të tillë kishte edhe në trevat shqiptare qysh në shek. XVI.

Atyre u jepeshin në zotërim timare të rëndësishme.

Jeniçerët luajtën një rol të rëndësishëm edhe në jetën politike. Komandanti i tyre ishte një nga funksionarët më të rëndësishëm të shtetit.

Në fillim të shek. XIX, me zbatimin e reformave centralizuese edhe në ushtri, korpusi i jeniçerëve u shpërnda me dhunë (1826).

n.s. / dita

November 30, 2017 19:03
Komento

4 Komente

 1. anticensurë25642654 December 1, 08:44

  “Radhët e tyre mbusheshin me djemtë e zënë rob gjatë luftërave ose të grumbulluar në bazë të “taksës së gjakut”.”
  pra me një fjalë skllevër ushtarakë!!
  pra një nga anët “paqsore” të perandorisë osmane!
  djem të krishterë të marrë me dhunë nga familjet e tyre,të dhunuar fizikisht dhe mëndërisht!të detyruar të luftonin për perandorinë osmane,dhe të detyruar të përqafonin islamin!kush nuk pranonte kishte vetëm një rrugë!VDEKJEN!!
  fëmijë shqiptar,dhe të tjerë,të rrëmbyer për tu përdorur po kundër shqiptarëve si në luftëra dhe në fushën fetare!!
  mënyra se si i paraqet ky shkrim duket sikur ata kanë qënë lumturia vetë!!
  “Korpusi i jeniçerëve luajti një rol të rëndësishëm, si ushtri e organizuar mirë,”ata nuk kanë qënë vetëm të mirëorganizuar,por në tërë kuptimin e fjalës kanë qënë fëmijë të skllavizuar të ushtruar me dhunë në artin ushtarak!koha e shërbimit të tyre ishte e barabartë me një jetë!kush i mbijetonte kësaj jete,luftrave dhe sëmundjeve,mund të krijonte familje!!pikërisht në atë kohë kur jeta kishte marrë fund!!
  përfytyroni një fëmijë deri në 12-13 vjeç maksimumi,të rrëmbyer me dhunë nga familja e tij,nga një pushtues!nga një pushtues që kishte gjuhë dhe besim fetar të ndryshëm nga fëmija!!
  futja e tyre në kampe stërvitjeje ushtarake dhe mësimi i kuranit!një dhunë për të përkulur jo vetëm krnarinë por dhe atë më të thjeshtën dëshirën e fëmijës për të qënë pranë familjes së tij!pasi ishin bërë këto të dyja,djali i rritur pak para 20tave duhej të fillonte shërbimin ushtarak që do të zgjaste 40 vite!!pa të drejtë për tu martuar,pa të drejtë të linte këtë shërbim skllavërues ushtarak!!pas 40 viteve shërbim,në një kohë kur jeta mesatare nuk i kalonte 40 vitet,ky ish fëmijë i rrëmbyer,do të kishte mundësinë të ishte i lirë!!në moshën 60 vjeçare do të kishte mundësi të fillonte atë që duhej ta kishte filluar më shumë se 40 vjet më parë!!
  bëni një llogari se sa mund të ishte përqindja e mbijetesës për këta skllevër të sulltanit?
  mesatarja e jetesës për kohën 40 vjet!ushtar i detyruar për të luftuar!
  më duket se ata që mund të gëzonin “pensionin”duhet të ishin një përqindje,pak a shumë,llotarie të sotme!

  Reply to this comment
  • Arben December 1, 17:48

   O KOKL…..E.

   PO FLET PER MESJETE, ISHIN PRAKTIKA

   NORMALE. PERANDORIA OSMANE, ISHTE E

   PARA QE FUTI NE BAZA TE ORGANIZUARA

   TOLERANCEN DHE MIREKUPTIMIN NJEREZOR

   JA KU E KE SOT BALLKANIN.

   NJEREZIT VIHESHIN NE RRADHE PER TU

   REGJISTRUAR SI JENICER, SEPSE ISHTE

   NJE POZICION I PREFERUAR.

   TE KRAHASOSH KETO NDODHI TE PARA

   5 SHEKUJVE ME STANDARTET E SOTSHME,

   ESHTE SI TJA FUSESH TALLAVA.

   KESHTU ESHTE KUR DUAN TE BEHEN TE GJITHE

   HISTORIANE.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 4, 10:13

    qën turk,mbetje osmane!!
    unë e di fare mirë këtë që thua ti!!si taksën e gjakut(rrëmbimin e fëmijëve për ti përdorur si skllevër lufte)ashtu dhe periudhën gjat të cilës kanë ndodhur ngjarjet,500-170 vite më parë!!
    ndryshimi ndërmjet meje dhe teje është se ti si turk mbron krimet e sulltanëve të tu,kurse unë urrej krimet e tyre të bëra mbi popullin tim!!
    ti kërkon ripushtimin e teritoreve të popullit tim dhe unë nuk e pranoj,e luftoj!sot me fjalë!!
    ti kërkon rikëthimin e asaj periudhe të kaluar,unë jo!!
    unë nuk jam e as dua të bëhem historian,por nuk mund të paraqitem injorant për ato që di!!
    tallavasë ja fut ti o qën turk,kur quan shqiptarin(vetëm atë myslyman)dhe turkun të një gjaku!!tallavas ja fut ti dhe soji i njëjtë si ti në krahun e janullës që barazoni shqiptarin myslyman me turk dhe shqiptarin ortodoks me gërk!!të dy ju ndyrësirat,gërke dhe turke,bashkoheni në këtë pikë!!
    tallavasë ja fut ti kur përmëndet skënderbeu ehd rilindasit tanë!!
    kështu o qën turk që të shkërdhefsha robt!
    ti je qënja më e papërshtatshme për të dhënë një mendim në këtë rast!!
    kush e mban veten për shqiptar,duhet ti vërë shkelmin si sulltanit të sotëm dhe janullës së gërkut!!
    kush është shqiptar njeh vetëm një metodë jetese,njohjeje,vetëm thënjen universale të pashko vasës-“feja e shqiptarit është shqiptaria”!!

    Reply to this comment
 2. hahahahahah lan name k December 2, 21:37

  JENIQERA = PEDERA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*