Çfarë kanë qenë Sixhilatet?

November 8, 2013 16:19

Çfarë kanë qenë Sixhilatet?

I nderuar lexues!

Sixhilate janë quajtur “regjistrat e zyrës së kadiut”. Deri në reformat e Tanzimatit në to shënohej e gjithë korrespondenca me organet qendrore të shtetit dhe aktet e administratës lokale lidhur me shpërndarjen e detyrimeve shtetërore, ankesat e paditë për konflikte të ndryshme, problemet e organizimit të jetës qytetare, ngjarjet politike, emrat e personave që përqafonin fenë islame etj. Sixhilatet më të vjetër të ruajtur edhe më të plotë janë ato të Elbasanit (1580 – shek.XIX) dhe të Beratit (filllimi i shek.XVII). Rëndësi kanë sidomos sixhilatet e Beratit që janë seria më e plotë në Gadishullin Ballkanik.

November 8, 2013 16:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*