Çfarë kuptohet me termin Krahinë Etnografike?

December 27, 2013 13:34

Çfarë kuptohet me termin Krahinë Etnografike?

I nderuar lexues! Me termin “krahinw etnografike” zakonisht pwrmbledhim një trevë tw caktuar, nw tw cilwn banon një bashkësi ekonomike-shoqërore njerëzish, me kushte shoqërore të njëjta dhe me mënyrë të përbashkët jetese. Si “krahinw etnografike” mund tw konsiderohen zona si p.sh. Malësia, Luma, Mokra, Zagoria, Kelmendi etj. Krahinat etnografike kanë karakter historik: lindin në kushte ekonomike-shoqërore të caktuara dhe ndryshojnë me zhdukjen e këtyre kushteve. Ka veçori të lidhura me to, si veshjet, vallet, muzika etj. qw studiohen nga ana historike dhe etnografike.

December 27, 2013 13:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim