Çfarë ndodh në trurin tonë kur hapim gojën në mënyrë të pavullnetshme

September 2, 2017 13:54

Çfarë ndodh në trurin tonë kur hapim gojën në mënyrë të pavullnetshme

Ju të gjithë mund të jeni duke hapur gojën për gjumë, vetëm duke pare kete foto.

Hapja e gojes, përfundimisht është ngjitëse. Tani studiuesit kanë hedhur një vështrim mbi atë çfarë ndodh në trurin tonë për t’i dhënë përgjigje pyetjes tonë.

Një ekip i universitetit të Nottinghamit zbuloi se kjo gjë ndodh në një pjesë të trurit, e cila është përgjegjëse për funksionimin e forcës lëvizëse.

Hapja e gojës është një formë shumë e zakonshme e sindromës echophenomena, që është imitimi në mënyrë automatike të veprimeve të dikujt tjetër.

Dr Andrew Gallup, një psikolog në një Institut Politeknik, i cili ka kryer kërkime në lidhjen midis empatisë dhe hapjes së gojës, tha se ne ende dimë relativisht pak për arsyen pse ne hapim gojën për gjumë. Studime të ndryshme kanë propozuar lidhje mes kësaj dukurie ngjitëse dhe ndjeshmërisë, megjithatë kërkimet që mbështesin këtë lidhje janë të ngatërruara dhe jo konsistente.

Konkluzionet e deritanishme nuk mund të provojnë ende se akti i hapjes së gojës ka të bëjë me empatinë.

September 2, 2017 13:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*