“JO-ja s’ka të bëjë me ne. Macron, edhe ti duhet të bësh më shumë”

October 18, 2019 18:17

“JO-ja s’ka të bëjë me ne. Macron, edhe ti duhet të bësh më shumë”

Kryeministri Edi Rama nga konferenca pas vendimit të Këshillit Europian për mos’hapjen e negociatave tha se shtimi i bishtave është jo korrekt, kur BE-ja ka probleme të brendshme në “shtëpinë e saj”.

I pyetur nëse duhet t’i kërkojë Parlamentit dhe popullit një mocion besimi, Rama tha se nuk ka çfarë t’i kërkojë Parlamentit shqiptar, duke eliminuar si mundësi zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme.

“Parlamentit të Francës se atij shqiptar nuk kam çfarë t’i kërkoj. Por atij të Francës nuk ja kërkoj dot. Maqedonia ka 14 vjet që pret të çelë negociatat. Nga Këshilli në Këshill merr sinjale pozitive dhe jo “PO”. E detyruan të ndërrojë emrin duke i premtuar që u bë kjo, u zgjidh. Ja ku jemi kishte plot që thoshin do ndahet Shqipëria,  madje kishte edhe zëra brenda familjes europiane. E kemi rrezikuar në maj-qershor për shkak të katrahurave që u bënë këtu, por nuk ka lidhje në thelb vendimmarrja me  çfarë ka bërë njëri dhe çfarë ka bërë tjetri.

Çfarë duhet të bënin më shumë ata? U gjendën në një moment të historisë së bashkëjetesës ku ndodh një përplasje konceptuale mes Francës dhe Gjermanisë. Nëse e konsiderojmë progresin, si një progres me gatishëmrinë e Shqipërisë për t’u bërë pjesë e BE është i pakrahasueshëm. Por nëse e kërkojmë progresin me ku kemi qenë dhe çfare kemi bërë është shumë më tepër. Nëse ne e bëjmë këtë nuk kemi asnjë pendesë sepse e bëjmë për veten tonë.

Por në momentin kur i ke vënë barrikadën procesit duke ngitur shqetësimin se kështu nuk vazhdohet më, shtimi i bishtave nuk është korrekt. Mbrëmë cilido nga vendet që kanë hyrë në BE pas rënies së komunizmit, po të ishte në proces integrimi nuk do ta merrte. Sepse tema ishte gjetkë. Çfarë do të bëjmë me shtëpinë tonë? Presidenti i Francës ishte i hapur në atë që tha”, ka thënë Rama.

Kreu i qeverisë thotë se Maqedonia e Veriut nuk është sakrifikuar për Shqipërinë, pasi ka qenë veto e Gjermanisë që nuk e ka dashur ndarjen e rrugëtimit integrues të dy shteteve fqinje.

“Ne kemi bërë gjithçka që Macron dhe gjithë të tjerët të thonin PO për të hapur negociatat, dhe nëse nuk e thanë nuk ka të bëjë me ne. Edhe kundërshtia e tij ndaj disa vendeve që në një moment të caktuar kanë menduar se hajde mos e çajmë këtë punë duke i ndarë, nuk është një qëndrim i rastësisht, por koherent me konceptin e tij që duhet të ndryshojë Evropa. Asnjëherë Gjermania nuk e ka dashur ndarjen, qartësisht. Dhe debati i madh që është bërë në gjirin e koalicionit është prodhuar nga 6 muaj historira këtu dhe kancelarja ka vënë veton për këtë punë: Ndarje kurrë! Predikimi që Maqedonia e Veriut e paska pësuar nga Shqipëria është predikim i lodhur nga ata që bëjnë çmos për ta sakatuar Shqipërinë në sytë e tjerëve që në mënyrë të përciptë kapen pas këtyre argumenteve”, tha Rama.

I pyetur nga gazetarët për deklaratën e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron se kryeministrat Rama dhe Zoran Zaev i Maqedonisë duhet të bëjnë reformë më të thella dhe më tej të nisin negociatat mes tyre për t’i hapur ose jo ato, shefi i mazhorancës ju përgjigj:  Edhe Macron duhet të bëjë më shumë, edhe ai vet thotë që dua të bëj më shumë. Në këtë pozicion të jemi, të gjithë duhet të bëjmë më shumë”.

j.l./ dita

October 18, 2019 18:17
Komento

27 Komente

 1. ganiu October 18, 18:33

  Diarreja e radhës.

  Reply to this comment
 2. mirel October 18, 18:37

  Shiko qelbesira, mundohet te veri Francen perballe Gjermanise.
  Kur do zhduket ky plere nga faqa e dheut. Ka burg qe ta mbaje kete?
  Vetem nje qeli me Berishen mund te kete

  Reply to this comment
 3. Mjere ne kush na qeveris. Me keta ketu dote jemi edhe pas 30 vjetesh te tjera October 18, 18:39

  Cfare fjalish pa lidhje e nganjehere pa kuptim.
  A, po e gjeta?
  Eshte orator qeratoi prandaj nuk i mirret vesh c’thote.

  Reply to this comment
  • kryeministri gojetar October 18, 19:57

   po finlanda kur dha ok per MV dhe JO per shwiperin, cpune kishte me “ata që bëjnë çmos për ta sakatuar Shqipërinë në sytë e tjerëve” sic thot myteberi yne

   qerrata kryeminister na mori me qafe me patriotizmen e madhe

   Reply to this comment
 4. intelektuali October 18, 18:40

  MOS U ANKO NGA KALORESI MACRON QE I VAREN KEMBET O ZVARRANIKU EDVIN DROGA

  sepse:

  Ty o Zhapiku Enverist i Kristaqit te ka zene haku i Havzi Neles qe babai yt killer dhe vrastar i Enverit e coi ne litar pa ju dridhur qerpiku i syrit,

  sepse:

  Ty o Zvarraniku i Anetes te ka zene haku i viktimave te Spiro Kolekes qe i spiunonte tek Enveri si “Armiq te Kllases”

  sepse:

  Ty o Gjarperi me Zile i Rilindjes enveriste te ka zene haku i Komisarit te Policise Dritan Zagani, qe e masakrove me liber shpie vetem sepse te tregoi me gisht Kapobanden e Habilajve te Droges qe rezultoi se ishte Ministri Yt Beniamin Saje Qorri qe ti e shpetove nga burgu dhe Drejtesia me “autokritike shoqerore” enveriste,

  sepse:

  Ty o Neperka e Kamufluar Fanatike te ka zene haku i Komisarit tjeter te Policise se shtetit ne krye te detyres, Emiliano Nuhu qe ti si Dritan Zaganin e masakrove pabesisht kur kallezoi kriminelet bandite perdhunues te Krujes qe rezultuan se ishin deputetet e tu te Rilindjes dhe qe kishin si Kapobande Taulant Ballen Xibraken e kokaines,

  sepse:

  Ty o Anakonda e Mashtrimit pa shkolle dhe makut injorant te ka zene haku i miliona shqyptareve qe i genjeve se do te hanin me “luge te arte” kur te votuan si debile dru me pre, nderkohe qe ti u tregove gishtin e mesit si Bosi i OSBE, Borchard ne Astir dhe i vodhe lekat e tyre dhe i perzure nga Shqypnia si emigrante ne Bote duke u vjedhur eshte shpresen.

  Reply to this comment
 5. Ujku Plak October 18, 18:53

  O legen , çfare pret më apo te kane ngelur ende Objekte dhe Prona pa vjedhur dhe kur ti kesh vjedhur te gjitha athere do ikesh vete .
  Po ate Llap llupin e Kosoves pse e mban si Zagar dhe e ke emruar Minister te jashtem apo eshte ne kuadrin e JEDINSTVO i BRATSTVO .
  Ti duhet te Qërohesh nje ore dhe me pare sepse ke mare peng forcen Kryesore Politike , PS -ne dhe te vije ne krye nje Kryeminister tjeter mga PS -ja
  Po edhe Opozita nuk ka figura per te udhhequr nje Qeveri Solide qe te punoje per Popullin (( veç vjedhjes te cinen te gjithe e kane detyren me imediate )) dhe ti ktheje shpresen .
  Me mire do te ishte te ishim Protektorat i dikujt dhe me krye sa per SYRIXHIHAN le te na qeverisnin Kukullat apo Regjentet e radhes sepse te gjithe jane Tutti Cuanti .
  Mjere vendi ne ç’duar ka rene .

  Reply to this comment
 6. Tanush October 18, 19:00

  Me duket mjekra qe la i solli ters….ta shkuli mbase pa lesh ne fytyre do ket fat ne samitin e Zagrebit vitin tjeter.

  Reply to this comment
 7. ganiu October 18, 19:16

  Ne po që kemi politikanë të zgjuar. I kapin ngjarjet aq mirë sa dhe vet politikamët europian nuk i kuptojn.
  Jo si ai rrota i Maqedonisë që nuk kupton gjë. Direkt e dorëheqjen.

  Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA October 18, 19:25

  AH EVROPE O KURVE E VJETER…!?

  – Me evropian se vet evropianet !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kambana alarmi per Brukselin…

  Sipas te dhenave te shtypit evropian dhe amerikan qe u referohen agjencive ligjzbstuese, rreth 500 deputete dhe zyrtare deri ne nivele te larta politike te vendeve anetare te BE -se dhe Britanise se Madhe perfshi edhe dhjetra anetare te Parlamentit Evropian jane te pickuar , te kapur ose rekrutuar nga Ish- KGB dhe GRU sovjetike ruse.
  As shtylla kryesore e BE -se dhe miku me i fuqishem perendimor i Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb, kuptohet pas SHBA-se, Gjermania nuk ben perjashtim.
  Ishin KGB -ja dhe GRU-ja sovjetike qe kishin depertuar deri tek kryesekretarja e ish-kancelarit gjerman Helmut Shmidt, neper duart e se ciles kalonin te gjithe sekretet madhore te BE-se, NATO-s, SHBA-se !
  Ish- kancelari tjeter Gjerman Shrojder punon tash sa vite per Korporaten me te madhe ruse te Naftes se Putinit, Lukoil !?
  Kryetari i Komitetit te Ceshtjeve Evropiane te Bundestagut gjerman Gunter Krischbaumeshte, i anatemuar prej vitesh edhe nga vete shtypi gjerman, me seriozi dhe me i sakti ne BE, si dore e zgjatur e Putinit dhe sherbimeve sekrete ruse ne Gjermani., pa u futur ne aferat korruptive te bashkeshortes se tij rumune, nje nga fidanushtet e rendesishme te spiuneve te Kremlinit ne Evropen Lindore dhe ne BE nepermjet femrave bukuroshe me te cilat si KGB-ja, RÍA sot, dhe GRU-ja kane care rrugen e historise me p. jeshkat e tyre ne dore !
  Kur kjo dukuri ka permasa te tilla ne vendin dhe shtetin me te fuqishem e me te disiplinuar ne BE nuk eshte e veshtire te merret me mend se cfare ndodhe ne shtetet e tjera anetare te Evropes se Bashkuar .

  … e aq me shume per shqiptaret

  Kjo eshte nje kambane alarmi jo vetem per BE-ne, por per mbare Boten, ne menyre te vecante per nje vend te vogel si Shqiperia si shtet e shqiptaret si komb i sakatuar, copetuar e gjakosur ne menyren me te perbindshme tash e 150 vjet !
  Ishin politika albanofobe ruso- sllave dhe pazaret e felliqta te Portes se Larte te Stambollit dhe Sulltan Abdylhamitit me Shen Pjeterburgun, ishin Kongresi i Berlinit, Konferenca famekeqe e Londres dhe deri diku edhe Jalta qe krijuan Golgoten Shqiptare, genocidin dhe “token e djegur “ te Kosoves, Camerise e gjitheshqiptare !
  Ishte lapsi i kuq i Winston Churchillit dhe jo “ Ylli i Kuq “ i Stalinit qe e perplasi Shqiperine e sakatuar nen “Draperin e Cekanin” stalinist, qe Enver Hoxha ia kaloi edhe atij vete me luften e klasave, me luftes kunder fese, me kolektivizimin e tufezimin jo vetem te bujqesise e blegtorise, por edhe me “njeriun e ri” ala Stahanov e ala Lej Fen qe tjetersoi edhe vete njeriun shqiptar !
  Eshte politika e sterkorruptuar, atdherrenimet dhe atdheshitja e Sali Berishes dhe “Bandes se Gangstereve” politike e biologjike te tij qe e lan per 27 vite popullin me properendimor e me proamerikan ne Evrope e ne Bote jashte familjes se tij natyrore, Bashkimit Evropian.

  Me properendimor se vete perendimoret !

  Eshte i vetmi popull evropian qe u ngrit dhe shkallmoi diktaturen komuniste me te eger komuniste ne Evrope me kushtrimin mbare popullor:
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa !
  – E duam Shqiperine si Amerika demokratike !
  Ishte populli shqiptar me Gjergj Kastriotin Skenderbeu ne krye, qe per 25 vjet mbrojti me gjakun e vet jo vetem Atdheun e vet, por edhe kristianizmin dhe qyteterimin evropian nga Perandoria Otomane dhe ne vend qe te ndihmohej e shperblehej, u shit si mall pa zot e u shperdor si monedhe kembimi per te permbushur oreksin ruso- sllavo- grek ne kurriz te tij e trojeve historikisht Shqiptare!
  Ishte diktatori komunist shqiptar Enver Hoxha, dhe shqiptaret qe perzune me bisht nder shale luftanijet e nendeteset, floten ushtarako- detare te BRSS-se e te Traktatit antiperendimor te Varshaves ne vitet gjashtedhjete nga e vetmja baze ushtarake e saj ne Mesdhe duke i kursyer Perendimit demokratik miliarda dollare perballe kercenimit rus…
  Mirepo ne kohen qe populli shqiptar kercenohej nga uria per shkak te thatesires rrenimtare te viteve 60 dhe asnje vend perendimor, as Italia as Franca… askush nuk pranoi ti shiste grure apo miser as me valute e flori ne dore.
  Vetem bujaria e Kines qe i ktheu nga rruge vaporet me grure, oriz dhe miser per popullin e vet drejt Durresit dhe shpetoi popullin shqiptar nga vdekja masive per buken e gojes !
  Keto jane faktet historike !
  Jo rastesisht shqiptaret dhe zemra e plasur nga genocidi 130 vjecar serbo- sllav e popullit te Kosoves thuri kengen “ O Evrope o kurve e vjeter …. “
  E cfare ndodhi e si po e trajton Evropa e Bashkuar pranimin e Shqiperise e Kosoves ne gjirin e saj natyror e shpirteror!?

  Miliardat e BE-se per Beogradin e Meka e Nena e Serbise !

  Iu hap drita jeshile e bisedimeve per anetaresim perpara Serbise e Malit te Zi, te bombarduara nga avionet e NATO-s e BE-se per shkak te genocidit ne Kosove, dhe i pari shtet jashte BE-se me flamur shteteror kopje e Flamurit te tij e qe perdori si monedhe te saj Euron, shteti drejtesia e te cilit kontrollohet nga Brukseli, e Evropa akoma nuk ia ka hequr as vizat per te udhetuar si evropiane ne Evrope !
  BE “e mencur” investon miliarda euro ne Serbi, nderkohe qe Beogradi e Vucici shpenzojne miliarda euro per te blere raketa e aeroplane, tanke e pajisje luftarake nga Putini e Moska !
  Politiqyqaret vendímarres evropiane kakarisin nate nate e dite per te mos lejuar depertimin dhe influencen ruse ne Serbi, ndersa zhvillojne manovra te perbashketa, kane baza ushtarake, e qendra spiunazhi e dizinformacioni ala Sputnik ne Nishin ish- shqiptar e ne mbare Serbine , udheheqesit me te larte serbe e kane kthyer Mosken njesoj si Haxhijte Meken ku falen dite e nate !
  Evropa investon miliarda euro … Beogradi falet tek Nene Rusia !
  E mua ketu ne Nju Jorkun e larget se si me kushtrojne si himn vargjet e zemres se zhuritur te folkut kosovar , te kombit tim:
  Ah Evrope o kurve e vjeter … !
  E ndjehem krenar per popullin kombin tim te lindjes ! Pse !?
  Edhe perballe ketij mali padrejtesish e intrigash, lumenjesh gjaku e genocidi, perballe rrezikut te shfarosjes, mbijetoi e mbetet populli 95 per qind properendimor e proamerikan !
  Tash e 550 vjet jemi populli me evropian ne Evropen qe po vonon e po na le duke pritur para deres se shtepise sone te perbashket ne themele te se ciles jane jo vetem lumenj gjaku dhe sakrificat tona, por edhe qyteterimi yne i lashte qe gjithmone i ka pasur mendjen e syte. shpirtin dhe zemren nga Evropa e SHBA-ja! Me evropian edhe se vete evropianet!
  From: Alban Dega
  Date: May 31, 2018 at 2:17:55 PM EDT

  Reply to this comment
  • ganiu October 18, 20:21

   Alchajmeri e bën punën e vet.
   Alban Dega jemi në 18 Tetor 2019 dhe jo në 31 Maj 2018.

   Reply to this comment
  • Sulo Kapedani October 18, 23:30

   Alban bolsheviku te vuri majen Europa ty edhe timonierit tend te dhjere. Ju dhjeu ne koke po ju prape thoni ” sa mire qe na dhjeu”
   Ti nuk e ke vendin ne New York se bie ndesh me dogmen tende komuniste por si hipokrit qe je duhesh degedisur andej nga origjina jote diku ne Siberi bashke me sklleverit e tjere muzhike.

   Reply to this comment
   • intelektuali October 19, 10:03

    Sulo Kapedani:

    Albani apo Hamdiu jane spiuna te Sigurimit, Nju Jorku u duhet per kamuflim, prandaj eshte e kote te konsumosh kohen me keta kriminele Dega te Deges se Brendeshme te Kuksit qe kane ne kurriz plot thase me krime kunder njerezimit, keta xhelate te Enverit jo vetem qe nuk hane pyka llogjike demokracie, por nuk e njohin Boten qe na rrethon, prandaj i versulen Frances dhe Holandes njesoj si Gramz Ruci duke i cilesuar si shtete kapitaliste te degjeneruara qe i kane sjelle te gjitha te LIGAT ne Shqypni, keta shpellare gjakatare pa shkolle dhe injorante mburren me Nju Jorkun, por shajne Parisin qe eshte djepi apo inkubatori i Demokracise Evropiane dhe Boterore, eshte Kryeqyteti i Botes Demokratike ku iluministet franceze hodhen te paret ne histori fjalet magjike:

    “Egalite-Fraternite-Liberte”

    Qe i futen friken ne bark Diktatoreve dhe hapen nje epoke te re ne historine e njerezimit. Parisi i “Musée du Louvre” si pika turistike me e vizituar ne Bote, Parisi i qytetit te lare ne lluks dhe flori “Versailles” qe cudit vizitoret me historine e tij, Parisi i Bastijes qe lidhet me Ditën e Bastijes, ose sic njihet nga Bota “Bastille Day” si Festa Kombëtare e Francës , e cila festohet në 14 korrik të çdo viti. Në frëngjisht, ajo quhet zyrtarisht “la Fête nationale” Dita Kombëtare Franceze është përvjetori i Sulmit popullor ndaj burgut “Bastille” në 14 Korrik 1789, një pikë kthese e Revolucionit Francez per liri dhe demokraci. Festimet mbahen në të gjithë Francën. Parada më e vjetër dhe më e madhe e rregullt ushtarake në Evropë mbahet më 14 korrik në Champs-s elysées në Paris përpara Presidentit të Republikës , së bashku me zyrtarë të tjerë francezë dhe mysafirë të huaj. Dita e Bastijes, ‘Le Katorz Zhyije’ data 14 korrik, qe përkujton një pikë kthimi në Revolucionin Francez të 1789-s, kur turma e popullit te Parisit theu dyert e burgut te Bastijes dhe liroi ata revolucionare antiruajaliste që ishin brenda. Kjo rezultoi me rrëzimin e pushtetit absolut te mbretit Diktator dhe i papergjegjshem, Luigji XIV dhe gruas së tij budallacke, Mari Antoaneta qe u ezekutuan me prerje kokash ne gijotinen e doktor Gijotit qe u kujton Diktatoreve te Liq se Franca ka edhe kulturen por edhe ilacin per te sheruar popujt nga Diktatura Moniste.

    A JA VLEN T’JA SPJEGOSH KETO GJERA PER FRANCEN E MACRONIT NJE SPIUNI TE SIGURIMIT SI HAMDI DEGA QE I KENDON HYMNE ENVER PEDERASTIT DHE EDVIN DROGES?

    sepse:

    Une per vete them se eshte njesoj si te “rrahesh ujet ne havan”.

    Reply to this comment
    • Sulo Kapedani October 19, 11:48

     Intelektuali ke te drejte miku im,
     keta plehra spiuna te kuq medemek do fusin Shqiperine ne Europe me mentalitetin e tyre komunist.
     E keqja e ketij mileti turme te shtypur eshte se kane frike nga e VERTETA dhe mundohen t’a hedhin dobicin ne preher.
     Kur shan ramutin per deshtimet e tij nuk do te thote qe je me saliun se te dy nga nje ferre kane dale.
     Nuk behet stani me lepuj thote fjala e urte por keta politikane te deshtuar dhe keta skllever muzhike qe u bejne fresk nuk jane as lepuj por minj gjirizash

     Reply to this comment
     • Alban Dega October 19, 17:29

      SHUMEZOJENI ME ZERO INTELEGOMARIN!

      – Lereni te leh si qen me hijen e vet nen driten e Henes !

      E ka nga halli e jo nga malli.
      Halli i tij eshte se Baba Taku mund tia bxjerr edhe piselliqet e tij jo vetem me Sigurimin e shtetit por edhe me sherbimet e fshehta ruso-serbo- greke.
      Ndaj ben zhurmuesin e kryehafijes ruse, serbe e franceze … Sali Berishes !
      Mos humbisni kohe me zhurmat e paguara te Intelemagarit te Vicidolit.
      Krejt qellimi djallezor i tij eshte largimi i vemendjes nga temat e mprehts qe shtjellohen si nga Dita, nga Tema edhe nga Pamfleti, duke perdorur pseudonime me te cilat eshte mesuar qe ne moshe te re !
      Shumezojeni me zero e denojeni me heshtje!
      Lereni te lehe si qen me hijen e vet ne driten e Henes!

     • Alban October 19, 17:31

      Per Intelemagarin dhe xha Sulon e tijj

      TI JE NJE INTELEGOMAR PA SAMAR!

      Ta quash Enver Hoxhen injorant, pa kulture, pa shkolle do te thote se mbi 90 per qind e shqiptareve qe me hir ose pahir pranuan sundimin e tij per 46 vjet, qe iu nenshtruan tiranise se tij …. kane qene injorante, idiote, ” me bisht”
      Sic ka shkruar Profesor Doktor Allen Dyselje fill pas vdekjes se Enverit ne “”Le Monde” ” Zoti Enver Hoxha si askush tjeter e ka njohur popullin e vet … Sipas kokes ua vuri edhe festen ( kapelen )”
      Behet fjale per nje Profesor te shquar te Frances, vendlindjes te revolucionit te pare demokratik Ne Bote, te frymezimit te demokracise se mirefillte boterore asaj amerikane .
      Sa per palljet e tua prej gomari per Sigurimin e shtetit dhe hafijet e tij ti vec dekonspiron veten tende.
      Une shkruaj e komentoj me emrin tim te vertete ligjor dhe sot e gjithmone!.
      Ti shkruan e gjjuan si nje cub nga pas ferrave te internetit me pseudonim. Pseudonimi eshte hapi I pare kyc per cdo hafije e spiun te Sigurimit apo UDB -se, Asfalise apo KGB-se….
      Me pseudonimin tend intelektuali dhe me pacavuret tua ne fakt ti dekonspiron veten si nje injorant total dhe ofendon gomarin me nivelin mendor tri shkalle nen ate te veshgjatit!
      Edhe vetizolimi ishte po aq edhe karantine e Perendimit dhe pasar Churchill- Stalin nen avullin e vodkes ruse dhe tymin e purove kubaneze ne dacen e liderit sovjetik.
      Kur shtete disa here me te medha se Shqiperia si Jugosllavia, Rumania, Grecia, Hungaria…u ndane si sándwiche me lapsin e kuq te Churchillit mes tyre nuk eshte e veshtire te kuptohet se cfare mund te ndodhte me Shqiperine!
      U harrua fare nga Churchilli dhe ne mengjez kur Stalini u kujtua per te Churchilli i tha “ Pse per Shqiperine do humbasim kohe… 100 per qind e juaja!”
      Kjo eshte e verteta historike Intelemagar pa samar, qe duhet ta dije edhe kryeministri shqiptar Edi Rama….
      Nese jo le Te lexoje gazeten Dita dhe shohe me syte e vet letren me shkrimin e Churchillit.

    • Alban Dega October 19, 17:21

     SHUMEZOJENI ME ZERO INTELEGOMARIN!

     – Lereni te leh si qen me hijen e vet nen driten e Henes !

     E ka nga halli e jo nga malli.
     Halli i tij eshte se Baba Taku mund tia bxjerr edhe piselliqet e tij jo vetem me Sigurimin e shtetit por edhe me sherbimet e fshehta ruso-serbo- greke.
     Ndaj ben zhurmuesin e kryehafijes ruse, serbe e franceze … Sali Berishes !
     Mos humbisni kohe me zhurmat e paguara te Intelemagarit te Vicidolit.
     Krejt qellimi djallezor i tij eshte largimi i vemendjes nga temat e mprehts qe shtjellohen si nga Dita, nga Tema edhe nga Pamfleti, duke perdorur pseudonime me te cilat eshte mesuar qe ne moshe te re !
     Shumezojeni me zero e denojeni me heshtje!
     Lereni te lehe si qen me hijen e vet ne driten e Henes!

     Reply to this comment
 9. Nickname October 18, 20:30

  Me evropian edhe se vete evropianet!

  Une do thoja ndryshe:

  Me mire mut se i vogel!

  Reply to this comment
 10. Xhuxhumaku October 18, 21:47

  Bravo Trapi, ashtu mblidhja atij Macronit, cfare kujton se eshte ai, president i Frances? A e di ai qe ka Kryeminister qe te merr gjak ne vetull Shqiperia. Ti nuk pat pergjegjesi as kur akuzove tete ate se te qinte gruan mor palaço.

  Reply to this comment
 11. MUZLLUMUTA JANE KANCERI SHQIPERISE -PRANDAJ PEALIZOHET SHQIPNIA NE SHEKUJ October 19, 09:11

  DHE ME QESHARAKE ESHTE SE KTU KE KJO

  MEJHANE DITA -JANE JI TUFE MUZLLUMUTASH

  QE BOJN GJASME ANALIZAT POLITIKE TE BOTES HEEEEEEEEEEEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  HAHAHAHAHAHAHAHA

  NUK GJEN RRACE ME SHARLATANE E INJORANTE E BOTE
  SE KTA TINZARE TE ATDHEUT TE VET

  KTA NUK KANE KUPTUAR ALA EDHE PSE HISTORIA

  JA PLAS SURRATIT POSHTERSITE KOMBETARE

  E PASOJAT QE I KA ARDHUR SHQIPERISE NGA KJO RRACE E NDYRE E PAFYTYRE MUZLLUMASH

  DUKE U NDRUDHUR SI SHTET -NGA ME TE MEDHEJTE NE BALLKAN

  NE ME TE VOGLIN SEPSE MUZLLUMAT DUAN E CDO RAST
  TA PERDORIN SHTETIN SHQIPTARE E

  PATRIOTIZMIN E RREM LIGESIE QE KA E GJAK – SI NJI ALIBI -SI NJI KARREM ME U PASURU

  DHE PER PASOJAT QE I KANE SHKAKTUAR KTIJ KOMBI E SHTETI ;
  AS QE DUN ME DIT –
  TE SHKERDHEHEN PARA SYVE TE GJITHE BOTES

  DHE TA MOHOJNE DHE MADJE TE HIQEN SI PATRIOTE ETJ ETJ

  KUR DISKUTON NJI MUZLLUM JOVETEM MBI POLITIKEN SHQIPTARE

  E AKOMA ME ME KEQ ATE EUROPIAE

  BOTES I NEVERITET ME SHUME SE ME PARE

  I SHTOHET URREJTJA PER KTE RRACE BASTARDESH

  TE PESHTIRE E JOVETEM NE POLITIKE

  POR GJITHCKA BEJE MUZLLUMAT ESHTE KUNDER

  CDO NIVELI E VLERE TE QYTETARIMIT !

  NJI GJO E BOJN MIR MUZLLUMAT

  ME U SHKERDHY PARA E PAS ME QARQET ATISHQIPTARE

  TE VIHEN NE SHERBIM TE TE HUAJVE DHE

  SULMOJNE E SABOTOJNE SHQIPERINE !!!!!!!!!!

  KTE E KAN NE GJAK – TRASHEGUAR QYSH

  KUR QENI I ANADOLLIT I SHKERDHEU NENAT E BYTHE

  DHE KTA LINDEN NGA BYTHA JO SI GJITHE NJEREZIMI

  PRANDAJ KUDO CFAQEN E SAPO HAPIN GOJET

  BEJNE VETEM MUT DHE USHQEHEN ME MUT TERE JETEN

  JANE BURIM I KORRUPSIONIT I KRIMIT I VJEDHJEVE
  I PADREJTESISE NJEREZORE

  JANE BURIMI CDO TE KEQE TE SHOQERISE

  JANE MAGNETI QE THITH FATKEQSITE E VATER

  JANE GJARPRI ME HELM NE SHTRATIN E SHQIPISE

  S’I NUK U NGOPET MOR JU SHKERDHEFTE ZOTI

  FARE O PJELLA E DJALLIT – ME PRAPESITE E FATKEQSITE
  QE I KENI PRURE KTIJ POPULLI NE SHEKUJ

  U JU SHKERDHEFTE GREKU E SERBI ASHTUSI JU PELQEN
  RROPSIVE TE NJEREZIMIT MUZLLUMUTA

  Reply to this comment
 12. intelektuali October 19, 10:04

  Sulo Kapedani:

  Albani apo Hamdiu jane spiuna te Sigurimit, Nju Jorku u duhet per kamuflim, prandaj eshte e kote te konsumosh kohen me keta kriminele Dega te Deges se Brendeshme te Kuksit qe kane ne kurriz plot thase me krime kunder njerezimit, keta xhelate te Enverit jo vetem qe nuk hane pyka llogjike demokracie, por nuk e njohin Boten qe na rrethon, prandaj i versulen Frances dhe Holandes njesoj si Gramz Ruci duke i cilesuar si shtete kapitaliste te degjeneruara qe i kane sjelle te gjitha te LIGAT ne Shqypni, keta shpellare gjakatare pa shkolle dhe injorante mburren me Nju Jorkun, por shajne Parisin qe eshte djepi apo inkubatori i Demokracise Evropiane dhe Boterore, eshte Kryeqyteti i Botes Demokratike ku iluministet franceze hodhen te paret ne histori fjalet magjike:

  “Egalite-Fraternite-Liberte”

  Qe i futen friken ne bark Diktatoreve dhe hapen nje epoke te re ne historine e njerezimit. Parisi i “Musée du Louvre” si pika turistike me e vizituar ne Bote, Parisi i qytetit te lare ne lluks dhe flori “Versailles” qe cudit vizitoret me historine e tij, Parisi i Bastijes qe lidhet me Ditën e Bastijes, ose sic njihet nga Bota “Bastille Day” si Festa Kombëtare e Francës , e cila festohet në 14 korrik të çdo viti. Në frëngjisht, ajo quhet zyrtarisht “la Fête nationale” Dita Kombëtare Franceze është përvjetori i Sulmit popullor ndaj burgut “Bastille” në 14 Korrik 1789, një pikë kthese e Revolucionit Francez per liri dhe demokraci. Festimet mbahen në të gjithë Francën. Parada më e vjetër dhe më e madhe e rregullt ushtarake në Evropë mbahet më 14 korrik në Champs-s elysées në Paris përpara Presidentit të Republikës , së bashku me zyrtarë të tjerë francezë dhe mysafirë të huaj. Dita e Bastijes, ‘Le Katorz Zhyije’ data 14 korrik, qe përkujton një pikë kthimi në Revolucionin Francez të 1789-s, kur turma e popullit te Parisit theu dyert e burgut te Bastijes dhe liroi ata revolucionare antiruajaliste që ishin brenda. Kjo rezultoi me rrëzimin e pushtetit absolut te mbretit Diktator dhe i papergjegjshem, Luigji XIV dhe gruas së tij budallacke, Mari Antoaneta qe u ezekutuan me prerje kokash ne gijotinen e doktor Gijotit qe u kujton Diktatoreve te Liq se Franca ka edhe kulturen por edhe ilacin per te sheruar popujt nga Diktatura Moniste.

  A JA VLEN T’JA SPJEGOSH KETO GJERA PER FRANCEN E MACRONIT NJE SPIUNI TE SIGURIMIT SI HAMDI DEGA QE I KENDON HYMNE ENVER PEDERASTIT DHE EDVIN DROGES?

  sepse:

  Une per vete them se eshte njesoj si te “rrahesh ujet ne havan”.

  Reply to this comment
  • Alban October 19, 17:33

   Per Intelemagarin dhe xha Sulon e tijj

   TI JE NJE INTELEGOMAR PA SAMAR!

   Ta quash Enver Hoxhen injorant, pa kulture, pa shkolle do te thote se mbi 90 per qind e shqiptareve qe me hir ose pahir pranuan sundimin e tij per 46 vjet, qe iu nenshtruan tiranise se tij …. kane qene injorante, idiote, ” me bisht”
   Sic ka shkruar Profesor Doktor Allen Dyselje fill pas vdekjes se Enverit ne “”Le Monde” ” Zoti Enver Hoxha si askush tjeter e ka njohur popullin e vet … Sipas kokes ua vuri edhe festen ( kapelen )”
   Behet fjale per nje Profesor te shquar te Frances, vendlindjes te revolucionit te pare demokratik Ne Bote, te frymezimit te demokracise se mirefillte boterore asaj amerikane .
   Sa per palljet e tua prej gomari per Sigurimin e shtetit dhe hafijet e tij ti vec dekonspiron veten tende.
   Une shkruaj e komentoj me emrin tim te vertete ligjor dhe sot e gjithmone!.
   Ti shkruan e gjjuan si nje cub nga pas ferrave te internetit me pseudonim. Pseudonimi eshte hapi I pare kyc per cdo hafije e spiun te Sigurimit apo UDB -se, Asfalise apo KGB-se….
   Me pseudonimin tend intelektuali dhe me pacavuret tua ne fakt ti dekonspiron veten si nje injorant total dhe ofendon gomarin me nivelin mendor tri shkalle nen ate te veshgjatit!
   Edhe vetizolimi ishte po aq edhe karantine e Perendimit dhe pasar Churchill- Stalin nen avullin e vodkes ruse dhe tymin e purove kubaneze ne dacen e liderit sovjetik.
   Kur shtete disa here me te medha se Shqiperia si Jugosllavia, Rumania, Grecia, Hungaria…u ndane si sándwiche me lapsin e kuq te Churchillit mes tyre nuk eshte e veshtire te kuptohet se cfare mund te ndodhte me Shqiperine!
   U harrua fare nga Churchilli dhe ne mengjez kur Stalini u kujtua per te Churchilli i tha “ Pse per Shqiperine do humbasim kohe… 100 per qind e juaja!”
   Kjo eshte e verteta historike Intelemagar pa samar, qe duhet ta dije edhe kryeministri shqiptar Edi Rama….
   Nese jo le Te lexoje gazeten Dita dhe shohe me syte e vet letren me shkrimin e Churchillit.

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA October 19, 19:02

   Replike me fakte

   INTELEGOMARI ESHTE AQ MAGAR SA DEKONSPIRON VETVETEN !

   Pse!?
   Sepse per cdo person qe mendon ndryshe e shantazhin me gogolin e spiunit te Sigurimit te Shtetit.
   Dashuria e madhe kthehet ne urrejtje deri ne terbim, thoshte filozofi i shquar kinez Konfuci.
   Intelehajvani ka pasur nje dashuri aq te madhe per Sigurimin sa tani ajo eshte kthyer ne terbim te skajshem kunder tij…
   Cilat jane faktet !?

   On Sep 11, 2012, at 11:07 PM, [email protected] wrote:

   CILET JANE SPIUNET DHE HAFIJET JO VETEM TE ISH- SIGURIMIT
   TE SHTETIT !?

   – Radha ishte pa fund … Kush te ishte i pari …. E kishim veshtire te zgjidhnim jo te gjenim…

   – Nga tre gjashte ishin me ne , thote nje ish- oficer Sigurimi !

   – Spiunet qe nga Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori…

   – Nga Alban Dega, Nju Jork

   Kam nje mik timin nga Shkodra. Ka qene nje nder oficeret e Sigurimit te Shtetit me te ndershem, me korrekt, me te afte… Bile edhe shef i tij per dy tri rrethe te Shqiperise.
   Si i tille njeh me dhembe e me dhemballe te gjithe ish- hafijet…. Spiunimet… Pseudonimet… Ligesite… Poshtersite pa fund e pa ane!
   Nje dite tek “Kafja e Xhimit”, sic i ka mbetur emri midis shqiptareve te kryeqytetit te shqiptareve te Amerikes ne Bronx, nje i njophur imi i drejtohet me pyetjen:
   – Si shpjegohet qe nuk te kam pare te rrish me tropojane !?
   – Nuk bej asnje dallim krahine , as feje. as ideje, as perkatesie politike , iu pergjigj miku im. Une rri bile shume me tropojane. por nuk te ka rastisur te me shohesh me ta….
   – Amanet a mund te me thuash pseudonimin e ndonjerit prej hafijeve te sigurimit se na lodhen nate e dite duke share komunizmin… Na i cane veshet, i kerkon pa te keq bashkebiseduesi.
   – Po ti vet i ke gjetur me zgjuarsine tende natyrore se kush jane ish- spiunet dhe ish – hafijet e ish- Sigurimit , iu pergjigj ai…
   Eshte krejt kollaj….. Pikerisht ata qe shajne me se shumti, tamam ata qe e heqin vetveten me antikomuniste te vendosur, pikerisht ata qe sot nxjerrin tym e flake nga goja kunder komuniznmit , kunder ish- Sigurimit te Shtetit jane ish- hafije e ish- spiunet me te ligj te asaj diktature, jane ata qe spiunonin nenen, babain , vellain, motren, gruan, te dashuren, shokun, mikun…
   Dhe mos mendo se ushtrohej dhune apo terror per ti rekruatuar… Aspak… Nuk ishte nevoja . Ishte aq e gjate radha e atyre qe kerkonin me cdo kusht te beheshin ” syri dhe veshi ” i Partise sa e kishim me veshtire ti spostonim se sa ti rekrutonim… Ishin vullnetare te lindur.
   Disa nga halli: per nje burse per femijen, per nje pune ne qytet, per nje hall a per nje tjeter. Kjo ishte pjesa me e ndershme dhe me e sakte!
   Te tjere nga malli per perfitime personale, per rruge te kehta ne jete, per nje karrike apo perparim ne karriere. Keta ishin dallaverixhinj, intrigante, shpifes
   Kategoria me e felliite jane ata qe per tu hakmare, per te rrenuar jeten e tjetrit, per te shkaterruar familje te tera, shperdoronin pushtetin diktatorial per tu hakmarre dhe shfyre mllefe ose qejfmbetje personale….
   Me e keqja ishte se jane me qindra rastet kur jemi detyruar ti skartojme bile edhe ti ndeshkojme per shpifje e dizinformacion sepse jepnin informacione te rreme. sajonin e shpifnin edhe per te afermit e tyre vetem e vetem qe te siguronin besimin e partise apo ndonje perfitim per vete…
   Kemi pase nje shprehje midis kolegesh ne ate kohe… Nga tre gjashte ishin me ne!
   Pse!? Sepse secili spiunonte secilin qe bejne tre kunder treve… Pastaj krijonin dyshe me njeri tjetrin duke e cuar ne gjashte numrin e plote!
   Pikerisht ata sot jane edhe me te flaktit, me te zjarrtit,. me trimat kunder ish- sigurimit, kunder komunizmit…
   Pse!? Ata porositeshin dhe udhezoheshin te provokonin viktimat e hafijllekut te tyre duke folur vete gjoja kunder komunizmit per ti nxitur te flisnin edhe ata duke i futur ne kurth e duke ua nxire jeten jo vetem atyre por edhe familjeve te tyre krejt te pafjshme. Ne nje fare menyre qe atehere e me porosi te Sigurimit ata kishin mesuar propaganden antikomuniste ne mbrojtje te komunizmit. Keshtu u ka mbetur ky ves edhe tani e nuk e kane per gje te flasin e lehin dite e nate kunder komunizmit nen pretekstin se kane qene te persekutuar kur ne fakt persekutonin e sakatonin te persektuuarit e vertete nga komunizmi !
   Sic thone francezet: skajet gjithnje puqen… Nga spiune e hafije te zjarrrte dje ne antikomuniste e antisigurimsa te zjarrte sot!
   A i doni pseudonimet !? Shihni e degjoni kush cirret sot me shume kunder tyre… qofte ne jeten e perditshme, qofte ne ekrane e gazeta, qofte ne politike !
   Dhe nuk behet fjale per hafijet e spiunet me pseduonime te ish- Sigurimit te Shtetit apo te policise… Ata jane pjesa e dukshme e ajsbergut! Nje e shtata e ndofta me pak.
   Ishin po aq ne mos edhe me te rrezikshem, spiunet ne radhet e Partise qe e kishin detyre statutore numer nje “vigjilencen ndaj armikut te kllases”.
   Ishin spiunet e Frontit,. Gruas, Rinise qe te benin gjemen me flete rrufe, apo rrufe mbi koken e cilitdo qe shfaqte pakenaqesine me te vogel kunder ish- diktatures.
   Pa ekzagjerim nuk ka pasur familje ne Shqiperi duke filluar nga ish- diktatori Enver Hoxha e deri tek Mandela shqiptar Pjeter Arbnori qe nuk kane pasur spiune ne gjirin e tyre, qe nuk kane spiunuar njeri- tjetrin.
   Shihni kronikat e filmuara te mbledhjeve qe nga fshati me i humbur e deri tek ish- Byroja Politike, qe nga skuadra e katundit me te larget e deri tek plenumet e Komitetit Qendror se si edhe vete ish- anetaret e Byrose Politike , te ish- Komitetit Qendror , …. spiunonin apo i hanin koken njeri- tjetrit… tamam si shtriga qe fillimisht han kelyshet e vet!
   Spiunimi ka qene nje semundje, nje epidemi masive ne Shqiperi. Ka qene nje tragjedi pjese jetike e tragjedise shqiptare. E jo vetem ne Shqiperi, por edhe me teper ne Kosove, Maqedoni, Mal i Zi e deri edhe ne diaspore.
   Fatkeqesia me e madhe eshte se kjo dukuri nuk ishte vetem komuniste. Eshte e mirenjohur raporti qe ish- shefi i Gestapos naziste Himleri i ben Hitlerit ne te cilin e thote se ” i vetmi vend ku nuk patem nevoje te paguanim spiunet ishte Shqiperia”( !!!)
   E njejta dukuri u shfaq me regjimin e Ahmet Zogut! E njejta dukuri vihet re gjate pushtimit turk ….
   E njejta semundje u shpalos edhe pas vendosjes se demokratures te Berisha- Gazidedes e deri ne ditet e sotme, kur “Koloneli i Asfalase greke me tre gishta “, sic e ka quajtur me qindra here deri edhe nga foltorja e Kuvendit Popullor Sali Berisha ministrin e tij te Mbrojtjes Arben Imami pergjon e spiunon ne menyre krejt antiligjore e antikushtetuese jo vetem ish- Presidentin e Republikes, Prokuroren e Pergjithshme, ish- kryetarin e SHISH-it, lideret e opozites e deri edhe ambasadoret e vendeve aleate strategjike te Shqiperise.
   Ose shkurt mos e tvet se te kallxon vet! Ata qe kallxonin te tjeret ne ate kohe sot kallxojne po me aq zjarr edhe vetveten… Jane mesuar te shkretet… Nuk mund te rrine pa lehur !
   Ujku qimen e nderron por zakonin se harron !

   Reply to this comment
 13. Arben October 19, 10:52

  Shqipetarofobi dhe islamofobi, qysh nuk paska te beje me ne.

  Reply to this comment
 14. Adih October 19, 13:49

  Bravo z.intelektual keni me se te drejte .Na mbyten morrat e kuq spiune.

  Reply to this comment
 15. Alban Dega October 19, 19:06

  MACARONI … PO BEHET REGJIZORI I ALLEXIT TE EVROPES

  Eshte pa dyshim Presidenti me mistrec “ Mascalzone”, sic thone italianet, qe ka pase Franca ne 100 vjetet e fundit.
  Ai eshte vene ne gare me kryeministrin e Hollandes per te vertetuar parashikimin ogurzi te babait te komunizmit boteror Vladimir Ilic Lenin se “Evropa e Bashkuar eshte e pamundur por edhe ne qofte se jetesohet do ta kete jeten e shkurter…”
  BREXIT-i ishte hapi i pare ne kete theqafje te Bashkimit Evropian.
  Sic duken shenjat shume shpejt ai do te kthehet ne ALLEXIT ne nje kontinent ku ne 109 vjetet e fundit shperthyen dy Lufterat Boterore dhe po te mos ishte nderhyrja e SHBA-“Shteteve te Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im Imami Elez Hoxhe Berisha, ne vitet 1950-1960
  Evropa dhe Bota ne teresi nuk do te ishte kjo qe eshte sot.
  Presidenti francez Macaron po i ben sherbimet me te cmuara Moskes dhe Putinit me politiken e tij!
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim