Brenda mureve të ambasadës gjermane, korrik ’90

July 3, 2019 00:28

Brenda mureve të ambasadës gjermane, korrik ’90

Ervis Gega, a 16-year-old in 1990, entered the German embassy in Albania with her family and made it to Germany

Ervis Gega, në vitin 1990

Ervis Gega ishte vetëm 16 vjet kur në fillim të korrikut të vitit 1990 bashkë me qindra shqiptarë të dëshpëruar pushtuan ambasadat e huaja në Tiranë. Sot  ajo është pjesë e orkestrës së Bonit.

Lajmin shqiptarët për një ngjarje të tillë e mësuan nga televizionet italiane, raporton gazeta gjermane “Der Spiegel”.

Në ambasada arritën të hynin më shumë se 3 mijë qytetarë hynë vetëm në ambasadën gjermane. Shumica kaluan përmes murit të shembur nga një burrë me kamion.

Njerëzit u futën edhe në konsullatat e Greqisë, Italisë dhe Francës.

Diplomatët perëndimorë i inkurajuan qytetarët që të kalonin murin duke e ditur se kjo do të sillte rrëzimin e regjimit komunist.

Më 7 korrik 1990 të shtrirë përtokë në ambasadën gjermane ishin 3199 njerëz.

Ervis GegaGjatë qëndrimit një grua solli dhe në jetë një vajzë, e cila u quajt Germana.

 Auf der Mauer: Albanische Asylsuchende versuchen im Juli 1990 auf das Gelände... Good-bye, Hoxha: Eine jahrzehntelange Schreckensära geht zu Ende.... Erleichterung und Jubel: Die Flüchtlinge freuen sich auf ein neues Leben in... In Richtung Norden: In drei Zügen werden albanische Frauen, Männer und Kinder... Blutende Kopfwunde: Ein verletzter Albaner wird in der deutschen Botschaft in... Riskantes Manöver: In ihrer Verzweiflung waren vier Albaner offensichtlich zu... Mauerdurchbruch: Zahlreiche Albaner kamen durch dieses Loch auf das... Ansturm auf Botschaften: Nicht nur die diplomatische Vertretung der... Hoffnung auf Ausreise: Tausende Menschen hören gespannt zu, als ein... Schlafplätze im Freien: Im Innenhof des Kanzleigebäudes der deutschen... Drangvolle Enge: Im Juli 1990 campierten zeitweise 3199 Menschen in der... Auf dem Trockenen: Die albanischen Behörden drehen der deutschen Botschaft...

July 3, 2019 00:28
Komento

15 Komente

 1. emigranti July 12, 12:46

  Pamjet tregojne vete ate qe ka ndodhur. Nuk jam i sigurt nga Jan marre keto pamje, nga Sigurimi i SHTETIT apo vete nga Ambasada.

  Reply to this comment
  • Rod Gary July 3, 13:50

   Po ja si thoni ju te c’nderauar bedela… Me mire te jesh i sigurte brenda murreve te ambasades, apo duke u dridhur si mi gjirizesh jashte tyre?

   Lexo pak emigranto se me cfare smire dhe injorance te pashembullt shkruajne gazepat e dhjerokracise ramizaliste: “me qindra shqiptarë të dëshpëruar pushtuan ambasadat e huaja…”

   Hahaha. Ruspijet s’paskan te sosour…

   Qe ta merrni vesh ju te nderuara ruspije, shqiptaret e korrikut te 1990-es ishin qytetaret me te vetedijshem dhe me sypatrembur te nje vendi, qe sot e kesaj dite s’po gjen derman prej llumit qe kane katranosur bishtuket e diktatures.

   Ambasadat e huaja nuk i pushtoi njeri. Ato ua hapen vete dyert qytatereve te etur per demokraci, po ashtu sic ua hapen edhe disa vende te tjera ku sundonte dora e hekurt e diktatoreve. Ishin ambasadat e huaja ato qe i priten dhe i mbajten me ushqime dhe veshmbathje qytetaret shqiptare, se po te ishte per kermat e regjimit gjakatar, ato edhe nje kothere buke s’do ua kishin ofruar si meshire.

   Po te ishte per Evis Gegen, ajo do kishte te njejtin fat si ky palla ketu poshte qe i qurravitet miletit se pse me te zgjuarit ja mabthen nga syte kembet pa marre idiotet me vete. Karieren muzikore Evisi t’ja dije per nder ne jete te jeteve prinderve te saj, se pa kurajon dhe etjen e tyre per sa me shume liri personale, ajo sot do kishte patur ndoshta te njejtin fat qe kane patur mjaft artiste te tjera po aq te talentuara.

   Dy rreshta me qe emigranti pyeti per fotot…

   – Kush ka bere seleksionimin?
   – Ku jane fotot e radheve te furnizimit me ushqime nga personeli i ambasades?
   – Ku jane fotot e dates 8 korrik 1990, kur shqiptaret i perqafonin dhe i hidhnin ne ajer gjermanet e ambasades pas fitores se kupes se botes kunder Argjentines?
   – Ku jane fotot kur ministri i jashtem gjerman Genscher doli ne ballkon per te mbajtur deri asokohe njerin nga fjalimet me dinjitoze dhe me te perzemerta te nje politikani te huaj?
   – Ku jane fotot e provokimeve nga jashte dhe shperthimit ne mes te nates, ku pas saj shqiptaret i kapen per bythe dhe i hodhen matane murit spiunet e damkosur te diktatures?
   – Ku jane fotot e autobuzeve dhe pershendetjet e popullit ke rrotullimi i shatervanit?
   – Ku jane fotot e ushtareve dhe kapterrave qe u rrinin me kurriz shqiptareve te ambasades duke i sharre neper dhembe ke ura e Dajlanit?

   Nuk i gjeni dot apo… nuk ja u ben dora t’i nxjirrni nga arkiva e diktatures?

   Reply to this comment
 2. ne qe nuk ikem me ambasadat July 12, 12:47

  pame vetem sketerre qe as foshnjat e lindura nuk i harrojne
  mbase ERVIS Gega shpetoji nga
  injoranca qe prodhuan politikanet tane
  varferia …………………………………………
  vrasjet e 97……………………………………
  djegjet e pyjeve,e prishja e parqeve te lures,gjinarit,germenjit, voskopojes,lunxherise
  qe prodhuan…………………………………………………..
  stresi i grushtit te shtetit 98,gerdecit dhe 21 janarit qe prodhuan ………………………..
  uroj te behet njeri i kulturuar ne gjermanine lidere per europen e tokn e plackitur e te djegur shqiptare
  qe podhuan pordhacet tane politikane

  Reply to this comment
 3. odin July 12, 22:28

  Interviste domethenese, pasqyron qarte gjendjen e atehershme. Regjimi ne Tirane me 2 korrik pesoj falimentimin. Keta ishin heronjte e vertete te demokracise. Asnje prej tyre nuk ishte i sigurte per jeten e tyre dhe pasojat per familjet. Heronj u shpallen te tjeret, heronjt e Ramizit te dhjetorit. Ne 2 korrik keta “heronj” mbanin mitingje me Ramizin e mbledhje organizatash ku denonin 2 korrikasit e familjet e tyre. Eshte e natyrshme se “heronjte e dhjetorit” nuk e festojne 2 korrikun se ata mungonin, u bene demokrate 6 muaj me vone nga Ramizi. Peshtire sot

  Reply to this comment
  • Arberi July 3, 14:30

   Jo, korrikasit nuk ishin aspak heronj, sepse e bene per interesin e tyre personal (dhe mire kan bere) aq më pak ishin heronj dhjetoristet kur gjithcka kishte marre fund per regjimin

   Heronjte e vetem te demokracise shqiptare kane qene vetem dy djemte qe vune bomben te busti i Stalinit po te ishin kapur do e paguanin me jetë

   Njerezit qe hyne lirisht neper ambasada kalonin direkt nën mbrojtjen e Natos, sepse ambasada eshte toke e huaj, por edhe regjimi nuk kishte më aspak fuqi tu pergjigjej perendimoreve (per më pak se 20 min avionet e Natos gjendeshin ne Tirane)
   Regjimi jo se nuk mori ne konsiderate nderhyrjen me force ne ambasada por logjika ia donte te terhiqej dhe i pajisi korrikasit me pasaporta per jashte shtetit (lëshimi i te cilave kishte filluar qe në 15 Maj 90)

   Regjimi kishte falimentuar, ne pranveren e vitit 90 regjimi pranoi lidhjen e marredhenive me USA dhe Bashkimin Sovjetik, lejoi besimin fetar, lejoi deri edhe kumarin, ne 15 Maj 1990 doli ligji per levizjen e lire te shqiptareve jashte shtetit ligj ne baze te te cilit u largua familja Popa ne Itali (qe mbahej e ngujuar ne amb italiane ne Tirane prej vitit 1985)

   Nderkohe levizja e lire e shqiptareve kishte filluar.
   Njerzit shkonin ne ambasadat perendimore paguanin taksen dhe brenda pak diteve pajiseshin me viza

   Por ishte nje rruge më e lehte dhe e garantuar, kercimi ne ambasada
   Kam kaluar ne rruge para amb germano – perendimore rreth gjysem ore para carjes se murit te amb nga Saurreli, dhe në ballkonin e ambasades dukeshin dy rojet gjermane (qe i shohim kur tv jep pamjet e ambasadave).

   Dukeshin shume te shqetesuar, me siguri dinin cfare do ndodhte…. prisnin shqiptare te hynin ne amb e tyre, duhet te kishin komunikuar me telefon dhe premtuar mbajtjen ne ambasade me (ndoshta jo keta qe cane murin por te tjere po)
   Situata e pergjithshme ishte e tille qe jo pakkujt mund t’i shkonte mendja te tentonte te kapercente gardhe ambasadash, rreziku ishte minimal per te mos thene ishte ne shkallen 0, (perjashto disi keta qe cane murin, sidoqofte dhe plani i tyre i sakte e eleminonte rrezikun )

   Heronj?

   Ambsadat per tre kater dite ishin hapur, kushdo hynte nga dera më se normalisht, cfara heroizmi paskan bere?

   Te kishe frike te hyje ne ambasada ne verën e vitit 1990 bile edhe para korrikut 90 do te thoshte te mos kishe inteligjence normale

   Reply to this comment
   • Arbri me kostum gri July 5, 11:57

    Po c’lesh dhjertoristash or tja. Ato ishin dele qe u genjyen lehtas nga marifetet e sigurimit. Ti qe merr ata ne mbrojtje delet do kesh qene vete spiun. Fundja kete e pranove dhe vete kur ke pare rojet gjermane para se te shperthente muri me saurel. C’doje ti aty? Kush kalonte aq kollaj ke rruga e ambasadave pervec kalecave? Ty te kishin vene te beje roje prapa murit te ambasades dhe survejoje kush hyn brenda dhe kush del jashte.

    Reply to this comment
    • Arberi July 6, 20:05

     Po te lexosh me pak kujdes do vësh re qe nuk po marr ne mbrojtje njeri vetem u mundova te pershkruaj me vertetesi sa mundem sesi si ka qene situata atehere më teper per njerez qe nuk kane perjetuar atë kohe, sidomos per më te rinjte

     Para ngjarjeve te ambasadave kushdo kalonte fare lirisht ne rrugen e ambasadave, kjo gje te pakten ne pamje te jashtme (blloqet e betonit ne hyrje dhe dalje te kesaj rruge u vendosen pas ngjarjeve aty) ndonjehere kur ktheheshim nga shkolla grup 5 – 6 çuna kalonim aty pa asnje problem, disa ambasada kishin stenda me foto nga vendet e tyre qe ndonjehere ndalonim t’i shihnim se ishim kuriozē

     Kjo eshte e verteta

     Aahtu si edhe sot nuk ishte rruge e zakonshme sepse kishte vetem ambasada, pak njerez kalonin, ndihej pak arome perendimi dhe ishte rruge e qete, e bukur, sidomos na pelqente te shihnim veturat e tyre

     Natyrisht edhe kalece mund te kishte qe vezhgonin, po ishim adoleshentë dhe nuk e canim koken fare per kshu gjerash

     Po e perseris kam kaluar aty ne rruge mes ambasades gjermane dhe amb perballë (me duket çekosllovakja ka qene perballe gjermanes) sa here shoh ne tv ngjarjet e korrikut 1990 me kujtohet shqetesimi i rojeve gjermane atë pasdreke.
     Duket kishin dijeni per dicka ose kishin intuite dhe qendronin ne gatishmeri

     Ka qene moment i bukur, polici shqiptar i amb gjermane ishte ne trotuarin perballe duke folur me policin e amb çekosllovake prane kolibes dhe kangjellat e amb gjermane kaloheshin lehte, ma dhe truri nje here te leshohesha shpejt t’a kaperceja por u frenova, per nje aresye familjare nuk hyra as ditet ne vazhdim
     E mendoj jo rralle kete moment kangjellat do arrija t’i kaperceja me nje vrull por ndersa do isha duke vrapuar ne oborr per te hyre brenda ne ambasade polici shqiptar po te ishte i shkathet mund te arrinte te me qellonte (kunder ligjit se isha ne toke te huaj) sepse nuk kishte mur rrethues nga perpara vetem kangjella dhe megjithese dy punonjesit e sigurimit gjerman do nderhynin….

     Situata ishte e tille atehere qe te nxiste per veprime te tilla, sigurisht lejimi i hyrjes ne ambasada lirisht per tre dite nuk ishte pa dijenine dhe lejen e diktatures, ajo e ndiente presionin e popullit qe po rritej dita dites dhe shpresonte te mbijetonte duke nxjerre jashte kufijve nje pjese kundershtaresh te regjimit por pa dobi

     Reply to this comment
     • Rod Gary July 6, 21:57

      Okay, me qe u shprehe sinqerisht ndjese per paragjykimin. Me thene te drejten, pasantet qe kalonin nga ajo rruge nuk donin t’ja dinin se c’behej brenda ambasades. Le nje here qe ajo kishte apo s’kishte dy-tre vite qe ishte ndertuar. Ndryhe nga te tjeret, ti duhet ta kesh patur pak me te zhvilluar instinktin e nuhatjes, po nejse…

      Qe punonjesit e ambasades sipas teje duhet te kene qene pak te shqetesuar, ketu nu nuk ka gje per t’u cuditur, sepse ca dite me perpara kishin ndodhur te pakten nja dy incidente te tjera te kesaj natyre.

      E para ke ambasada turke ke rruga e Kavajes, dhe e dyta ke ajo greke qe ndodhej perbri gjermanes. Me sa di une tentativa e pare e nja dy tironcave per tu futur ke ambasada turke deshtoi. Punonjesit e ambasades turke nuk pranuan t’i mbanin dhe ia dorezuan policise, e cila i arrestoi ne vend.

      S’do kalonin pak dite, dhe ke grekja u futen ca cuna te rinj qe banonin ke brryli. Ndryshe nga qafirat turq, greket u ofruan atyre jo vetem mbrojtje e strehim, por i trajtuan si mos me mire. Kete ta them me siguri se dy prej tyre i njihja dhe kam komunikuar me shenja kur ndodheshin brenda. Sa per “shqetesimin” e punonjesve te ambasades, te garantoj se jo shume por nje jave para se te shperthenin dhe te tjerat, pra nga fundi i qershorit te ’90-es, ata ishin aq te qete, sa qe vellai i nje kaleci qe bente roje aty, si dhe nje cift i ri qe jetonin ngjtur me murin mbrapa bisedonin fare lirshem me ta. Sa per dijeni, mjeri prej tyre i ka bere pyetjen se a i dorezoni apo jo ata qe mund te kapercejne murin dhe pergjigja ishte “Ne asnje menyre!” Kaq u desh, lajmi morri dhene dhe dy dite me pas shpertheu murri me saurel.

      Skenare te tilla te ngjashme kishin ndodhur qysh nje vit me pare edhe ne dy-tre vende te tjera te lindjes, keshtu qe kapitullimi pa kushte i “fanarit ndricues” te Hoxhes s’ishte gje tjeter vecse vazhda e efektit domino, si pasoje e gjunjezimit ekonomik para botes se kapitalit.

      Qe te bindesh se si talli leshte sigurimi me delet e dhjertorit, dhe se cilet kane qene me perpara te informuar per “protestat studentore per mungese dritash dhe buke”, lexoje pak me vemendje kete dokument.

      Pershendetje

      https://opinion.al/wp-content/uploads/2015/12/image10.png

 4. Jetmir July 13, 08:21

  Kaloj ajo kohe tash nuk ka nevoje te largohet asnje me .

  Reply to this comment
 5. Mbas 7 vjetesh nga ikja e Ambasadave ! July 3, 12:25

  1990
  Tsunami shqiptar -Ishte koha e clirimit nga Diktatura .

  1997
  Ikje masive kalime kufijsh te paligjeshem ne Itali Greqi Amerik
  Koha e Piramidave te rrjepjes se shqiptareve koha e trafikimit te qenieve njerzore

  1998

  Ikja e trurit shqiptar prej kaosit dhe sundimit te ligjit nga militantet partiak, qe zaptuan zyrat e shtet, gjykata administrat ne sherbim te Partive

  2005

  Lulzimi i krimit te veprimtarive te paligjshme te grupeve kriminale te lidhura me Politiken
  Lindja e Mafes Politike ! Skandalet e vjedhjeve me bllok ne dore te pasurive kombetare nga politikane mafjoz !

  2013

  Koha e Lulezimit te Mariuanes dhe hashashit ne te gjithe territorin e Shqiperise

  2019

  Kriza politike e dy tepsive te madhe ps/pd perfshi edhe tepsine e vogel LSI

  2020
  Vendosja e Shtetit Ligjor Gjyqsor Vendosja e Demokracise se re
  Zhdukja e tranzicionit

  Reply to this comment
 6. 19 July 3, 13:23

  I pari qe ka hap ambasadat eshte shoferi i autobuzit nje kombinac emrin sja di .pastaj kta qe mburen kot jane rekkame .ai ka hy te ambasada greke diku nga 13 qershori.pysni dhe vertetoeni po deshet.me autobuze firzamonike .

  Reply to this comment
 7. Genti July 4, 16:44

  Ambasadat u lejuan me vetedije te plote nga rregjimi i Ramizit e sigurimi i shtetit. Duhej filtruar patjeter elementi me guximtar, inteligjent e liridashes, jashte territorit te Shqiperise qe ne Shqiperi te zbatohej Katovica dhe katrahura 30-vjecare, e neokomunisteve dhe pjelleve te tyre.

  Ashtu si i hoqen bullonat nga kembet bustit te Enver Hoxhes naten, qe ta rrezonin diten.

  Reply to this comment
  • Dulël Çakaçuku July 5, 12:11

   Ashtu eshte Genti. Dhe me qe ra fjala per bustin e diktatorit, fotoja e futur me skutheri ne mes nuk ka te beje fare me punen e ambasadave. Bustin ja rrezuan vete spiunet e diktatures qe te nderronin lekuren brenda nates dhe te hiqeshin si antikomuniste. Njeri prej te cileve mund te kete qene dhe ai avdalli aty lart me nofken Karber

   Reply to this comment
 8. Adih July 7, 02:10

  Prinderit e kesaj Gega ,kane qene te “ndare ” gjoja ,ku rregjimi i diktatures e coi te jatin e kesaj vajzes nga Fieri ne nje fshat te larget dhe mamaja e kesaj u ” nda” Sa per sy e faqe nga i jati i kesaj vajze . Prinderit e kesaj e Vajze i njoh personalisht ,jane te mrekullueshem e natyrisht viktima komplet te pa fajshem te diktatures ,me te eger ne te gjithe kampin e lindjes. eshte i nipi i Liri Geges. Dhe per kete e cuan fare kot ne filifidtun .Djale shume i mire ,shume pozitiv .Natyrisht edhe e jema ,njerez shume te mire ..Vergjil dhe Vala ,nga nje shoku i juaj , qe i dha ca kohe mesim nxenesve te Verrgjiit ,e zevndesoi per disa muaj ,jashte deshires sime .Ishin kohe diktature ,ku mos harshin me kurre . .Ju uroj gjithe te mirat .LIEBE GRÜßE .Adih qe e ben vizen e flokeve nga ana e kundert .. Ich glaube , sich verschtechen mich secher gut ..Noch ein mal Vergjil und Vala ,Liebe Grüße .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*