Çfarë nisje! Kompania e “Butrintit-privat” e quan menjëherë “greko-romak”

November 7, 2019 23:06

Çfarë nisje! Kompania e “Butrintit-privat” e quan menjëherë “greko-romak”

P+P has been selected by the Albanian-American Development Foundation to prepare an Integrated Management Plan for the Butrint World Heritage Site. P+P will lead a team of experts in the fields of Greco-Roman archaeology, natural history and biodiversity, tourism and infrastructure, cultural heritage management, business and operational planning, museology and interpretation. 

Sa më sipër lexohet në websitin zyrtar të kompanisë që ka marrë përsipër të bëjë “planin e ri të manaxhimit” të Parkut të Butrintit.

“Prince and Pearce” për hir së të vërtetës nuk ka në CV-në e saj asnjë projekt të ngjashem.

Citati mund të lexohet KËTU

Për ata që nuk kuptojnë anglisht, me te zeza mund të lexohet që kjo kompani dhe AADF që e ka mbështetur së bashku me Ministrinë e Kulturës e konsideron Butrintin të arkeologjisë “greko-romake”

Mirë që kompania angleze nuk e di se çfarë është Butrinti apo NGO, CHwB e një zonje nga Bosnja nuk e di se çfarë janë studimet ilire, po si ka mundësi që Ministria e Kulturës e Shqipërisë lejon që Parku Kombëtar i Butrintit të etikohet vetëm si qendër “greko-romake” duke fshirë çdo gjurmë të studimeve ilire dhe fiseve që kanë banuar ato troje si Kaonët, Molosët Prasaibët etj.

Si ka mundësi që Ministria e Kulturës të lejojë që studimet e kolosëve të arkeologjisë shqiptare si Hasan Ceka, Selim Islami, Dhimosden Budina të mos përmenden fare duke e shuar çdo studim të këtyre 100 viteve mbi autoktoninë e popullatave ilire përqark Butrintit?

Kjo gafë e rëndë që fyen historine e kombit dhe që hap edhe Planin e Manaxhimit është një prej arsyeve që specialistët e fushës po shkruajnë se dhënia me koncesion e Butrintit për Fondin Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit do të ketë pasoja të rënda jo vetëm mbi mënyrën e administrimit të kësaj qendre, por në veçanti mbi studimet arkeologjike dhe historike të kësaj zone.

DITA ka denoncuar thuajse e vetme që në fillim të këtij viti, planet për të dhënë Butrintin me koncesion.

Lajmi që fillimisht nuk u besua nga askush, u bë zyrtar pak muaj më pas.

Kundërshtitë profesionale M.Zeqo dhe E.Nallbani mund të lexohen KËTU dhe KËTU

 

 

a.d. / dita

November 7, 2019 23:06
Komento

49 Komente

 1. Iliria e bashkuar November 7, 23:38

  Bravo Rama ?!

  Reply to this comment
 2. demo November 8, 00:13

  Lexoni komentin tim te meparshem per Butrintin,.Sikur ta dija cfare do te ndodhte.
  Keto kompani te huaja,menazhere,jane ne nivelin e agjencive turistike dhe nuk kane asnje formim shkencor,per te mos folur per experience ne germime arkeologjike.Keta kontaktojne ca tyryfycka ne ministrine e kultures,ca roje,shites biletash ne Butrint e Apolloni dhe na japin mend.I tregojne babait arat.
  Keta jo vetem nuk e dijne,por as duan te mesojne qe Shqiperia KISHTE NJE SHKOLLE BOTERORE TE ARKEOLOGJISE ILIRE ME DEKAN HASAN CEKEN.
  Hasan Ceka ja shkarkoi Ugolinit arkat me objektet e vjedhura Ugolinit ne portin e Sarandes ne 1938.
  Autoriteti me i madh i arkeologjise sovjetike ne universitetin e Petersburgut,Vladimir Blavatskij nuk prekte objekt me dore pa pyetur Hasan Ceken ne Apoloni,pamvaresisht se Expedita financohej nga Sovjetiket.Sovjetiket benin ligjin ne Sigurim,ne Ushtri,ne Industri,por jo ne Arkeologji.Kurse keta palaco qe sjell Edi Rama ne Butrin mire qe jane injorante por jane te paturp.Me e keqja eshte se keta menazhere jane vetem pararoja.Prapa tyre jane greket,qe do te rivleresojne te gjithe qendrat arkeologjike te Shqiperise,qe do te marrin me koncession.Dhe kur them rivleresim,do te shnderrohen si emigrantet e mjere nga Agim,ne Jorgo,,nga Vasjar,ne Vasil.Ketu nuk do te mbese gjurme e qyteterimit Iliro-Epirot.
  Shqiptaret do te konsiderohen UFO,pa rrenje,pa themele.Varrezat ua dhame,Edhe kulturen e lashte po jua japim,.Shume shpejt do te vihet gardhi ne Kelcyre dhe do te shpallet Republika greke e Vorio-Epirit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 09:28

   dem
   “Kurse keta palaco qe sjell Edi Rama ne Butrin mire qe jane injorante por jane te paturp.”
   këta janë bij kurvash,këta për para,si të tjerë më parë,do të na shesin!si na kanë shitur gjithnjë!!
   dhe fajin gjithnjë e ka europa,sepse ne hajvanët dembelë,frikacakë dhe brekdhjerë nuk lëvizim!sa rehatin e kafesë nuk e prishim për tradhëtinë që na bëhet!!

   Reply to this comment
  • Gzim Kulufi November 8, 11:26

   Me duhet te shtoj, se Hasan Ceka ishte autoritet ne shkence. I biri i tij, Neritani ishte autoritet ne karriere. Nipcja i tij, Taulanti, autoritet ne shfaqje televizive.

   Reply to this comment
 3. Eleni November 8, 00:14

  Cfare prisni nga nje njeri qe ne vend te zgjidhe problemet ekonomike shkaterron stadiumin kombetar, teatrin kombetar, biblioteken kombetare qe te ndertoje kulla. Ka me turp per nje qe i thote vetes artist?

  Reply to this comment
 4. faro November 8, 00:15

  Ju lumtë që e kapet këtë gafe, që shpresoj të jetë e paqëllimshme! Çfarë lidhje ka Greqia me muret e lashtë qiklopik të Butrintit? E përmend Hetodoti I pari që emërtesa Greqi u vu nga Pisisistrati në shek e VI p. E. Re

  Reply to this comment
  • El Topo November 8, 10:05

   Po te jete ceshtja ketu Greqia nuk ka lidhje fare me helenet e lashte sepse 95% jane perzierje shqiptare-vllehe-anadollake-sllave dhe armene.

   Reply to this comment
 5. Aleksander Thana November 8, 01:10

  Ku jane studjuesit tane, arkeologet tane, historianet tane . A eshte KY vendimi juaj, te shisni historine e sterlashte pellazgo-ilire. Ku eshte Akademia e Shkencave inegzistente. Kaq poshte kini rene. Kaq I embel eshte bakshishi I ndyre greko-janulle. Jini here lakej te turpshem per kete komb te lavdishem, te cfilitur.

  Reply to this comment
 6. SB November 8, 01:39

  Dita, jeni shume serioze dhe me vjen keq që ndojehere e botoni artikullin pa e filtruar. Nuk e njoh projektin fare, edhe planin e menaxhimit po ashtu. Po, a mund te me thote dikush qe Butrinit nuk eshte arkitekture Greko-Romake. Kapi me rradhe te gjithe elementet e qytetit te Butrinti, jane Greko-Romakë. Zonja Nallbani ben mire te çlirohet nga klishete dhe kunder-klishete ideologjike. Popullsia eshte nje aspekt dhe qyteterimi eshte nje aspekt tjeter. Kaonet ishin epiriote dhe ata adaptuan qyteterimn grek (helen) Se cfare ishin kaonet nuk eshte bisede e kesaj teme. Po se cfare kulture adaptuan kaonet kete e dime. Madje e di edhe femija i klases te pare.

  Reply to this comment
  • **** November 8, 05:52

   Mund te me hash njehere kete c.rin tim greko-romak. Do te pelqeje dhe nuk do te duket fare as grek e as romak

   Reply to this comment
   • SB November 8, 12:14

    I ndiq klasen e pare, qe te mesosh te shkruash te flasesh dhe te jesh nje qytetar i denje i Shqiperise. Sa here shoh tipa si puna jote mendoj qe jane cuna blloku qe e harxhojne kohen duke pire kafe ne bllok. 😉 çtendosu se do ndihesh me mire, dhe mos me trego mua sa patriot, kam hall mos dalesh ballist pulash. 😀

    Reply to this comment
  • V November 8, 11:42

   Nalllbani nuk eshte eksperte e antikitetit greko romak. Nuk ka asnje titull te saj mbi kete periudhe. Le te thote ne france qe Marseja nuk ishte koloni greke apo strasburgu koloni romake e do ta qeshin te gjithe. Keta bejne gam gam vetem ketu se e sine qe shqiptaret jane bloze nga historia. E kane mesuar me kriterin marksist e vazhdon edhe sot ketu.
   Te gjithe keta qe bejne gam gam nuk sjellin asnje elemebt prive per ndikimin ilir ne butrint.
   Po t i pyesesh se ne c vit jetoi teuta e genti mbledhin shpatullat te gjithe e fillijne te thone para luftes se Trojes

   Reply to this comment
 7. Arian November 8, 02:36

  Perfytyroni te guxoje nje kryeminister italian ti japë një privati te huaj Koloseun!
  Ose Akropolin ne Athinë.
  Bir nona vet nuk e kapte mëngjesin

  Reply to this comment
 8. Pellazgos November 8, 03:06

  Butrinti shqipetare eshte qyteti i ndertuar nga Greket qe e quajten Buthrotos,ndertuan Epidhamnos qe shqipetaret e quajne Durres nga Durazzo,Apollonine ne nder te Perendise Greke dhe Ilyre bashke Apollonas,binjaku i Artemises qe busti i Saj gjendet ne Butrint.
  Greket dhe kur themi Romake nenkuptojme Greke.
  Bile,Perandori i fundit i Romes perpara se te binte tek Varvaret ishte Greke,Ilyri Kostandin i Madh qe ne Bizant hoqi gjuhen Latine dhe vendosi ate Greke.
  Po ashtu beri fajin me te Madh ne histori qe njohu zyrtarisht Krishterimin qe me vone do shkaterronte Civilizimin Greko Ilyre.Do thote dikush i “mencur ” qe Ilyret nuk ishin Greke.
  Atehere lind pyetja,pse nuk e quani Stambollin turk Kostandino-polis ashtu sic quhej ne kohen e Epirotit Kastriote?
  A nuk e mori flamurin Greke te Bizantit Kastrioti nga Kostandinopoli?
  Shqipetaret duhet te mesojne historine e vertete,pse Arvanitasit luftuan per Epir,Ilyti,Greqi ne vitet 1821 kurse turqit si Ismail Beu,Frashellinjte etj shkuan ne Stamboll ne vitet 1870 e ketej.
  Ata u dalluan per besnikerine per Dum Baben.U bene Governatore,Deputet ne Parlamentin turk.
  Nuk e dinin keta turq qe Arvanitasit po luftonin per clirim rreth 50 vjet rrjesht?
  E dinin dhe nuk menduan per ndonje Akbanistane qe Fuqite e Medha do krijonin me vone.

  Reply to this comment
  • Landi November 8, 09:04

   O punetor i janulles, kur te pirdhet janulla dhe mos te te paguaje me, kujtoju e kexoje cfare traplleqesh ke shkruar me siper, dhe do habitesh dhe vete se si mund te pirdhet truri i njeriut ne kete fare menyre!
   Ose ndoshta nuk je fare HomoSapiens por ndonje program kompjuterit AI qe janulla ka instaluar aty poshte te bodrumet e katedrales, per te mbushur internetin me kesisoj idiotsirash!

   Reply to this comment
 9. Pellazget do rikthehen November 8, 03:29

  Te pretendohet qyteterim grek ne Butrint eshte me teper se cmenduri. Qyteterimi apo nga greqishtja e leshte POLITIA qe do te thote PO – LE -TIA, me thjeshte, PO LE TE TIJAT dmth gjurmet e tija, ne kuptimin e plote, do te thote te drejtuarit e jetes shoqeroro-politike. Fillesat e. Butrintit i perkasin vetem trashgimnise ILIRE pikerishte asaj DARDANO-EPIROTE. Dardanet ishin zoterusit e jetes TROJANE ndersa EPIROTET kane qene strehusit e familjeve princerore Dardane ne dite te veshtira. Lashtesia eshte e mbushur me shembuj te vllazerise Dardano-Epirotase. Ne gjithe jetesen e qytetit te Butrintit nuk ka asnje te dhene te qofte edhe nje Athinei apo qytet-shteti tjeter te vonequajtur grek qe te kete lene gjurme ne jeten e Butrintit. Organizimi i jetes se ketij qyteti ishte nje pershtatje Dardano -Epirote pra Ilire. Pushtimi i ILIRISE nga Romaket u jep te drejte morale ROMANEVE te pretendojne ne trashgimnine e qytetit.

  Reply to this comment
 10. mirel November 8, 06:07

  Problemi eshte o popull shqipkar, se nuk eshte qe kompania as qe ja idene Butrintit. Jane argumente teper naive keto qe ben dhe gazeta dhe ju komentues.
  Asnje kompani private apo shteterore nuk do kush marre guximin te ndiqte nje menyre biznesi kunder interesit te atij qe ja jep kete biznes. Ka mareveshje. per kete pune. Ka nje rregullore qe cakton se cfare politike reklamimi do ti permbahet kompania.
  Po nuk moret vesh njehere kaq vite qe bushtra Ramut e ka mision shkaterrimin e Shqiperise.
  Meqenese Ramuti nuk e deklaron dot vete me ze te larte se Butrinti eshte greko- romak, meqe nuk e deklaron dot me ze te larte qe Jugu eshte Vorio-Epir i Greqise, Ramuti nuk e ben kete per qellim fitimi, se ka leke sa ben xheloz dhe djallin, por e ben per ti dhene fund shtetit shqiptar njehere e mire. Ka nder mend ta ndaje ndermjet Shengenit Serb dhe Butrintit grek.
  Varret greke nuk jane kot, Festa greke nuk eshte kot. Ngritja e tabelave dygjuhese nuk eshte kit, ngritja e flamurit grek nderkohe qe bente miting ne Finiq nuk eshte kot.
  Pazari me detin nuk eshte kot.
  Kemi nje zhvendosje sistematike te territorit dhe Sovranitetit te Shqiperise drejt Greqise.
  Duhet te jesh komplet i verber te mos e shohesh, dhe i mbaruar si popull ta pranosh pa fjale.
  As 1913a nuk i la kufijte keshtu, ate qe nuk e bene ushtrite e medha po na e ben tradhetia e Ramutit.
  Ky eshte turpi, i popullit jo i horrave tradhetare. Ata nuk mund te kene turp, kane vetem nje qellim, qe po e realizojne me hapa galopante.

  Reply to this comment
  • Luftulla peza November 8, 09:11

   Ka mjaft t drejte Mireli. Est ministria jon e kultures albanogjia qe po e bejne kete. Tjetrrsimini historise po behet me shpejtesi. Shini faqen n internmet t himates e njejta gje, paraqitet qytet grek me fise greke. Kto jan te gjithe qztete themeluar na iliret, epirotet qe kan qen shqiptar, por studiusit n albanologji i falsifikokn n greke, keshtu don dhe qeveria

   Reply to this comment
  • Medet November 8, 15:48

   O Mirel nuk ka nevoje Rama se e ka deklaru Unesko e para Butrintin Greko Romak. Apo s ia mban Etleves e Zeqos te pohojne kete.
   Butrinti ka mbi 80 vjet, qysh me Ugolinin qe e zbulioi, qe ka zene vend ne faqet e historise e arkeologjise dhe turizmit boteror si greko romak.
   Merre shtruar se dardha gjithmone e ka bishtin prapa
   Nuk guxoi Enveri ta quante ilir.tani dalin ca analfabete e marrin si pushke jevgu

   Reply to this comment
 11. ..... November 8, 08:48

  Eleni moj xhan, e paske kurdisur oren me sahatin e prishur te sali berishes moj e zeze.

  Reply to this comment
 12. marin November 8, 08:50

  Shqiperia eshte pa identitet.Nje muaj me pare lexoj nje shkrim ku ne dis fjali hase vetem toponimet sllave,corovodea,bistria,pogradec,novosella,zagore….Ku ndodhe kjo per vetem se te shipot.

  Reply to this comment
 13. ggeku November 8, 09:15

  Pavaresisht abuzimeve etj etj….artikulli eshte komplet dezinformues. Ne anglisht thuhet qe ekipi do te jete i perbere me eksperte te arkeologjise Greko – Romake; nuk thuhet ne asnje vend qe Butrinti eshte Grek apo Romak.

  Reply to this comment
  • El Topo November 8, 10:04

   Eshte e vertete kjo qe thua ti.

   Por nga ana tjeter ekspertet nuk duhet te jene vetem ne fushen e arkeologjise heleno-romake sepse europa, ballkani dhe mesdheun kane pas me dhjetra qyteterime te tjera.

   Por nga ana tjeter keta patriotet e medhenj ketu nuk e dijne nga injoranca e sotshme se shumica e arkitektures ne Butrint eshte romake me disa mbetje helenike dhe disa mure cikllopike.

   Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 November 8, 09:24

  “Kjo gafë e rëndë që fyen historine e kombit ”
  nuk është gafë mor njerëz!!
  ndoshta ata idiotët që shohin vetëm paratë e nxjerra nga shfrytëzimi i pasurive kulturore,nu duan tia dinë se çështë,por këta ndyrësirat tona që jua japin me koncesion bëjnë të njëjtën gjë!!
  duan vetëm ryshfetin!
  ndoshta dhe ryshfet i dyfishtë,nga koncesionari dhe nga gërku shovinist,me gjysmën e popullsisë shqiptarë të pjerdhur në tru nga besimi fondamentalist fetar!!

  Reply to this comment
 15. On November 8, 09:41

  Injorante funksionale…njohin vetem disko….turp e faqja zeza….une e heq koken nese ne Ministrine e Kultures ka ndonje qe njeh historine.

  Reply to this comment
 16. demo November 8, 10:27

  S.B,Per te vleresuar Ethnicitetin e Butrintit shih muret e Qytetit te vjeter (akropolin).Jane mure ciklopike,pellasgjike te njejte me muret e Mikenes per nga teknika e ndertimit dhe materiali me gure ciklopike.Kete teknike ndertimi kane edhe porta hyrese ne Kalane e Shkodres,ne Kalane e Beratit,ne Kalivo te Sarandes,ne Nikaia te Klosit.Jane ndertime Masdhetare te nje qyteterimi PARAGREK.
  Sipas legjendes se Virgjilit,Enea ker erdhi ne Butrint nga Troja e gjeti ketu porten SKEA te Trojes.
  Eshte porta e Luaneve qe e shohim edhe sot,identike me porten e luaneve ne Mikene.
  Nuk ka arkeolog ne Bote qe ta quaje qyteterimin Mikenas qyteterim grek.Behet fjale per nje qyteterim te shek XV para eres sone,kur greket ishin akoma ne brigjet e detit te Zi.
  A ka Butrinti shtresezime te kulturave te mevonshme?
  Po ka.Ka teatrin grek,ka baziliken Romake,ka Kullen Veneciane,ka kalane e Ali pashes,ka edhe mysubetet e shqiptareve te sotem.
  Por keto shtresa te mevonshme nuk ja ndryshojne dot identitetin.
  Edhe Tirana ka mozaikun e lashte ilir,ka kalane e lashte ,ka xhamine e ethem beut,ka Komitetin qendror sovjetik,ka katedralen e Sali
  Janullatosit,ka edhe xhamine e Edvin Erdoganit.
  Por Tirana nuk eshte as greke,as turke

  Reply to this comment
  • SB November 10, 00:15

   Butrinti eshte i Epirit nuk eshte i Grekeve per kete jam shume i qarte, dhe prandaj thashe se cfare jane kaonet nuk eshte pjese e ketij diskutimi. Gjirokastra, Berati eshte i shqipetareve, tashme e gjithe botes dhe jo e ¨Neo Otomanisteve¨, por qe moda vinte me gomar nga Stambolli kete nuk e kundershton dot njeri. Korca eshte e korcareve po qe ata mjeshtrat shkonin ne Greqi dhe i shifnin kangjellat, kapitelet, qoshet dhe kornizat kete prape nuk e kundershton njeri.
   Fjala Ciklopike, Buthrotum etj jane fjale te greqishtes te vjeter arsyet pse i kemi marre nga greqishtja dhe jo nga pellazgjishtja nuk e di.
   Meqenese arkitektura ciklopike konsiderohet si qyteterim mikenas, atehere pellazget e huazuan nga mikenasit, se cfare jane mikenasit prape nuk dua ti hyj fare ketij diskutimi. Historia eshte marrdhenie dmth merr dhe jep. Nuk me shqeteson shume kjo pjese, me shume me shqeteson sjellja dhe anatemimi qe disa ju bejne disave, sepse kane interesa. 😉 Le dikush koment ne fejsbuk dhe menjehere artikull. Zonja Nallbani le te merret me kulturen e komanit qe edhe ne te kuptojme qe jemi vendas dhe jo te ardhur. 🙂 Nuk e vras mendjen shume nese kuptoj qe nuk kemi vijimesi me Iliret. Amerikanet kane vetem 200 vjet histori dhe prape jane shume krenare per arritjet. Ne kemi 3000 vjet histori dhe mbahemi me leket e hashashit dhe te emigranteve. 🙂

   Reply to this comment
 17. Dani November 8, 10:39

  Po bere hero te kombit kryetradhtarin mutat FRASHERI , dhe kur udhehiqesh nga shembelltyra hamut zogut dy figurat me te ulta te kti kombi , e çmund te presesh me shum , nje popull qe beshtyn dhe ul heronjt dhe deshmoret e kombit qe dha jeten per lirin e kti vendi ky popull nuk meriton fare atdhe. Greku heronjve dhe deshmorve te greqis te pakten i ben rrespekt , se tufave qe kerkojn ti hedhin balt ja qin gruan ku e kan , mir edhe kaq , por skeni par gje akoma .

  Reply to this comment
 18. Real history November 8, 11:29

  Nuk kame asnje llaf ç te thone pasi ato vepra aty i kane ngritur greket e romaket. Iliret nuk kishin asnje lidhje me butrintin. Me thuaj nje emer Ilir te lidhur me historine e Butrintit.
  Me thuaj nje bust te gdhendur apo te derdhur nga iliret. Nje shesh. Nje teater nje kolone. Nje rruge.
  Butrinti sikurse Iliria ishin qytete te ndertuara nga grejet qe kaluan me pas nen sundimin Romak. Nuk behet historia e kuktura me patriotizms e patetizma por me fakte historike.. site arkeologjike romake ka kudo buze mesdheut nga Maroku ne Turqi e Siri. Sipas teje amfiteatrot romake te algherise e tunizise i kane ndertuar arabet?
  E dyta. Italuanet nuk kane asnje problem te pranojne se Napolin apo Taranton e themeluan greket. Francezet e pranojne se Marsejen ia ndertuan greket dhe nja dhjetera qytete te thera qe nga Parisi deri ne Strasburg ia ngriten Romaket. Nga dolem ne shqiptaret qe ku dershtojme ngritjen e kolonive greke sikurse kishte dhjetera te tilla kudo ne mesdhe.
  Ata qe jnjohin mire historine gajasen me artikuj te tille antihistorike..
  Iliret nuk bene kurre shtet, hiq periudhen e zgjerimit te Agronit e Teutes qe perfundoi e ngujuar ne Kotor te Kroacise saqe nuk dime se c u be me tej me te. Ku vdiq e kur vdiq.
  Iliret paten qytete qe ne periudha te ndryshme zgjeroheshin a tkurreshin .po nuk ka pasur asnjehere nje bashkim fisesh ilire.
  Historianet e dine qe Romaket pas Betejes se Pidnes dhe fitores mbi maqedonasit dhe Gentin, mbretin e fundit ilir. 160 vjet para krishtit u shtruan kembekryq ne Ballkanin perendimor. Ne kohe te ndryshme, konsuj e perandore te ndryshem qe kane bere reformat e territorit te sundimeve romake, i kane vene emra te ndryshem ketyre viseve.
  E dije ti qd ne kohen e Konsullit Luc Emilit keto toka qe ishin nen sundimin e Republikes Romake quheshin provinca e Maqedonise? Sipas teje rrugen Egnatia qe mban emrin e konsullit Egnat e ndertuan taulantet apo legjionaret romake? Apo dhe udhen Egbatia do ta shpalli. Ilire. Para se te kercesh perpjete kot po te them se udhet asokohe nuk i ndertonin privatet si sot, por ushtaret romake me fondet qe i jepre Senati sipas standarteve te Sebatit. Dhe ishin njesoj ne te gjithe perandorine romake
  E dije ti qe Jul Qezarin ne vitin 58 para Krishtit senati romak e kishte zgjedhur si guvernator te Ilirikumit?
  Sipaz teje kur Augusti ne Agripen dhe Mecenatin vuri kembe ne Apolloni, e beri te zgjidhte grua nji goce privinciale ilirike apo te studionte ne Akademine greke te Atij qyteti me profesore greke qe vinin nga qyteti grek i Tarsos.
  E dije ti qe me reformen e Augustit apo dioklecianit nuk ekziatonte me termi iliri si entutet territorial por epir e maqedoni apo dalmaci.
  Ja ku e ke ketu evolucionin administrativ te provincave romane gjate gjitge kohes qe te kuptosh se termi iliri referuar nje territori te caktuar pati jete te shkurter vetem pak vite.
  Dhe nje fakt qe gjitge shqiptaret harrojne eshte se kane jetuar me gjate nen sundimin romak per mbi 6 shekuj. Me gjate sesa ate turk. Po njerez si ti i bie te mohojne edhe qe Ministrite ne Tirane, bulevardin, banken e shqiperise, rektoratin e universitetit e stadiumin nuk e ndertuan italianet, po matianet e Ahmet Zogut.

  https://it.m.wikipedia.org/wiki/Provincia_(storia_romana)#/media/File%3ARomanEmpire_117_it.svg

  Reply to this comment
 19. Real history November 8, 11:34

  Nuk kame asnje llaf ç te thone pasi ato vepra aty i kane ngritur greket e romaket. Iliret nuk kishin asnje lidhje me butrintin. Me thuaj nje emer Ilir te lidhur me historine e Butrintit.
  Me thuaj nje bust te gdhendur apo te derdhur nga iliret. Nje shesh. Nje teater nje kolone. Nje rruge.
  Butrinti sikurse Iliria ishin qytete te ndertuara nga greket qe kaluan me pas nen sundimin Romak. Nuk behet historia e kulura me patriotizma e patetizma por me fakte historike. site arkeologjike romake ka kudo buze mesdheut nga Maroku ne Turqi e Siri. Sipas teje amfiteatrot romake te algjerise e tunizise i kane ndertuar arabet?
  E dyta. Italianet nuk kane asnje problem te pranojne se Napolin apo Taranton e themeluan greket. Francezet e pranojne se Marsejen ia ndertuan greket dhe nja dhjetera qytete te tjera qe nga Parisi deri ne Strasburg ia ngriten Romaket. Nga dolem ne shqiptaret qe kundershtojme ngritjen e kolonive greke sikurse kishte dhjetera te tilla kudo ne mesdhe.
  Ata qe njohin mire historine gajasen me artikuj te tille antihistorike..
  Iliret nuk bene kurre shtet, hiq periudhen e zgjerimit te Agronit e Teutes qe perfundoi e ngujuar ne Kotor te Kroacise saqe nuk dime se c u be me tej me te. Ku vdiq e kur vdiq.
  Iliret paten qytete qe ne periudha te ndryshme zgjeroheshin a tkurreshin .po nuk ka pasur asnjehere nje bashkim fisesh ilire.
  Historianet e dine qe Romaket pas Betejes se Pidnes dhe fitores mbi maqedonasit dhe Gentin, mbretin e fundit ilir. 160 vjet para krishtit u shtruan kembekryq ne Ballkanin perendimor. Ne kohe te ndryshme, konsuj e perandore te ndryshem qe kane bere reformat e territorit te sundimeve romake, i kane vene emra te ndryshem ketyre viseve.
  E dije ti qe ne kohen e Konsullit Luc Emilit keto toka qe ishin nen sundimin e Republikes Romake quheshin provinca e Maqedonise? Sipas teje rrugen Egnatia qe mban emrin e konsullit Egnat e ndertuan taulantet apo legjionaret romake? Apo dhe udhen Egbatia do ta shpalliim Ilire. Para se te kercesh perpjete kot po te them se udhet asokohe nuk i ndertonin privatet si sot, por ushtaret romake me fondet qe i jepre Senati sipas standarteve te Senatit. Dhe ishin njesoj ne te gjithe perandorine romake
  E dije ti qe Jul Qezarin ne vitin 58 para Krishtit senati romak e kishte zgjedhur si guvernator te Ilirikumit?
  Sipaz teje kur Augusti ne Agripen dhe Mecenatin vuri kembe ne Apolloni, e beri te zgjidhte grua nji goce privinciale ilirike apo te studionte ne Akademine greke te Atij qyteti me profesore greke qe vinin nga qyteti grek i Tarsos.
  E dije ti qe me reformen e Augustit apo dioklecianit nuk ekziatonte me termi iliri si entitet territorial por epir e maqedoni apo dalmaci.
  Ja ku e ke ketu evolucionin administrativ te provincave romane gjate gjithe kohes qe te kuptosh se termi iliri referuar nje territori te caktuar pati jete te shkurter vetem pak vite.
  Dhe nje fakt qe gjithe shqiptaret harrojne eshte se kane jetuar me gjate nen sundimin romak per mbi 6 shekuj. Me gjate sesa ate turk. Po njerez si ti i bie te mohojne edhe qe Ministrite ne Tirane, bulevardin, banken e shqiperise, rektoratin e universitetit e stadiumin nuk e ndertuan italianet, po matianet e Ahmet Zogut.

  https://it.m.wikipedia.org/wiki/Provincia_(storia_romana)#/media/File%3ARomanEmpire_117_it.svg

  https://it.m.wikipedia.org/wiki/Provincia_(storia_romana)

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 8, 13:11

   o lali Real history
   mbaje lart se na vrave a i vrarë!!
   ashtu si ilirët dhe gërkët nuk është se patën ndonjë shtet!
   dhe ata të shkretët,nëse i themi gërk,nuk bënë gjë tjetër se zgjerimin dhe zvlglimin e qyteteve të tyre!!
   pra ku qëndron problemi??
   apo se ata ishin “qytetarë” dhe ne më pak??
   se ata ishin të përmëndur dhe ne më pak??
   pra sipas teje që na sjell shëmbuj që askush nuk i ka kundërshtuar,ndërtimet e të tërë atyre që kanë kaluar nëpër trojet ilire arbërore e shqiptare!!
   askush nuk ka mohuar ndikimin dhe emigrimin grek,si ti po bën me tërë egzistencën ilire!!
   pallosh djali,nuk të duket vetja pak si lartë??
   me të vërtetë qytetin,psh,të barjam currit e krijoi enveri,por kjo nuk do të thotë se nuk kanë egzistuar torpojanët!
   ti o palloshi i lalit flet për qytetrimin e madh e të stërmadh gërk që paska dalë nga hiçi e që qënka zhvilluar si një fanar ndriçues pa dritë në këtë hapsirë,por nuk të shkon në mënd të thuash se sado që të mos ket rrjedhur ka pikuar dhe në rrethinat ilire të tij!!
   more njerëz kur flisni e fusni llogjikën në punë??
   deri dje tipa si ti,ulërisnin për çamët që kishin bashkpunuar me nazizmin,sikur të gjithë grekët e bile dhe çamët ortodoksë,na paskëshin qënë 110% kundër nazizmit!!edhe sot e njëjta gjë!!gjithçka e ka bërë gërku dhe shqiptari ka qënë hu për të lidhur gomarët!!
   kaq të trashë jeni sa të kujtoni se keni budallenj para jush??
   hy rracë e qelbur e formuar nga bastardë që paskeni qënë!!

   Reply to this comment
   • Real history November 8, 13:50

    Pergjigju me argumente. Se s je ne stadium ku shahet arbitri pse s te pelqen ty kur ha gol
    Nallbani eshte ne Paris. Aty e ka Uneskon e le t i kerkohe te ndryshojne cilesim per Butrintin se ata vete e kane etijetuar si Grek dhe Romak. Me pas paleokristian e bizantin
    Nuk permemdet gjeku di fjala ilir apo shqiptar
    Po nallvani s e ben kete se do e qeshin te gjithe.
    Une qesh.me ty dhe ofendimet e tua se tregon qe vetem ato ka ne koke.
    Ja ku ke faqen zyrtare te uneskos ne anglisbt. Apo nuk di anglishr po vetem te shash ti.
    https://whc.unesco.org/en/list/570/

    P.s. vide vadere facere culum.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 11, 10:08

     lali
     është i njohur reagimi shqiptar!!
     anglishten nuk e di në atë nivel që kërkohet për të lexuar,por kjo nuk më ndlon të të them ato që të thash!!
     nëse ti e ke lexuar dhe nuk e ke kundërshtuar këtë faqe të uneskos!?
     nuk ke bërë gjë tjetër veçse je vënë në pozitat e nallbanit që përmënd!!nuk i di arsyet e uneskos,ashtu si nuk di arsyet e francezëve që në vënd të albania thonë armenia e andora o japin hyminin e këtyre dhe jo tonin!?
     ashtu si nuk e di përse nuk reagohet për nominimin e austriakut promillosheviç,por reagohet pasi e ka marrë këtë çmim!!
     mëyra se si shkruan ti të bën të kuptosh,dhe këtë fare qartë se ty nuk të intereson ajo që i intereson shqiptarëve dhe të vërtetës!!
     ty të intereson që gjithë bota të jetë greke,dhe sidomos ajo që është më afër kufirit të saj adminiestrativ!!
     qëllimi!?
     shovinizëm për ta përfshirë në një kufi të ri administrativ!!
     shpresoj që të jem gabim në këto që po shkruaj,por dhpresa duket pak si e vdekur!!mënyra tënde e të shkruarit është shumë diversioniste!!

     Reply to this comment
 20. Babale November 8, 13:00

  Po na tjetersoni origjinen more ju shkerdhefshim c’ju mban pragu!

  Reply to this comment
 21. Real history November 8, 14:01

  Pergjigju me argumente. Se s je ne stadium ku shahet arbitri pse s te pelqen ty kur ha gol
  Nallbani eshte ne Paris. Aty e ka Uneskon e le t i kerkohe te ndryshojne cilesim per Butrintin se ata vete e kane etijetuar si Grek dhe Romak. Me pas paleokristian e bizantin
  Nuk permemdet gjeku di fjala ilir apo shqiptar
  Po nallvani s e ben kete se do e qeshin te gjithe.
  Une qesh.me ty dhe ofendimet e tua se tregon qe vetem ato ka ne koke.
  Ja ku ke faqen zyrtare te uneskos ne anglisbt. Apo nuk di anglishr po vetem te shash ti.
  https://whc.unesco.org/en/list/570/

  P.s. vide vadere facere culum.

  Reply to this comment
 22. Stop November 8, 14:59

  Mesele shqiptaresh. Knej murren e dun turista per ta vizitu Butrintin me sebepin qe eshte prone e Uneskos, ka nahija tjeter nxeven pse ia thojn llagapin greko-ronak.
  Sipas ltyne Unesko na i hudhka parate per karabinate e ngelme aty pa i dite se kush e kur e qysh i boni.
  Po ashtu ia kane vone llagapin n Paris mi Nallbane. Ashu e ka qujt ene Unesko dora vet mi goce. E ka shkrujt t zez mi t bardh mi goce. Aty e ke Uneskon m Paris e ke. Dil boj i chiro anej ka qenra kur te dalesh prej Sorbone. Ene shku i kerkoj llogari atyne pse e kan qujt greko romake ene s ta moren doren ty.
  Api t meti hatri mi Nallbane se nuk te perzgjodhen ty mes kryne terjaqijve t arkeologjis greko romake. Po ti s ke kompetencat mi goce. Nuk ke as i titull te publikuar mbi periudhen helene, klasike. Rmake, perandorake.
  Po ta kishe permajt nja 2 minuta veten mi. T ishe gelltit ja dy her. Kishe pi i kafe e i aspirin. Mos u shfyjshe kaq shpejt se ia ngrejte menjen keq dynjase qi s ka idene e Eneides e Virgjilit ku permenet Butrinti.
  E nuk kruheshe kot si cjapi kd Nallllbani.

  Reply to this comment
 23. K. C.K: November 8, 15:09

  Edhe historia tashme eshte bisnes.
  Eshte dicka qe duhet te shitet e te blihet.
  Morali ka njesi matese Evro…Euro…

  Shtrohet pyetja se kush jane vizitoret e pritshem te Butrintit?
  Le ti ftojme pasardhesit e tyre greket e taljanet e tu marrim ca qindarka…Mos harroni qe jemi ne kapitalizem ….mos harroni marketingun.Prandaj kemi krijuar BunkArtet,Shtepine me gjethe…shtepite me lesh etj etj…Nuk keni pare gje akoma..!

  Reply to this comment
  • E ema e zeqos November 8, 15:40

   Ketu nuk ka asgje ku futet historia por biznesi po. Duhej te futej llogjika realisht. Po kjo i mungon dhe asaj arkeologes qe ven mujen kot. Edhe ketyre qe iu prish mideja e shajbe kot.
   Lajmi anglisht eshte shume i qarte. Kjo P.p do dergoje ne Butrint studiues eksperte te arjeologjise greko romake. Eksperte. Jo aguridhe si kjo sorra qe krakarit kot ene zgjon gjithe qymezin.
   Ja kaq ka deklruar PP ene i pickon zejthi te gjithe. Mbase do donin eksperte te druideve gale e brekushet e Asteriksit. Po duke qene se eshte trashegimi e Uneskos dhe ka rregullat e veta emrin dhe festen mas kokes ia ven tjeter kush qe shyqyr eshte me i ditur e i mençur.
   Keta qe s duan subjekt privat le t i kerkojne llogari Moikom Zeqos per objektet e humbura e zhdukura e vjedhura nga muzete shqiptare sa kohe drejtonte Zeqo
   Nuk ka histori ne kete mes. Ka vetem interesin e prish te Nallbanit se priste qe mos therrisnin ate si eksperte te imanballajdise.

   Reply to this comment
 24. Google November 8, 15:24

  Zeqo me ngjan me ata historianet qe i jepnin te drejte Hitlerit per racen ariane. E shkruanin gjepura.
  Nuk ka asnje historian ne bote, asnje faqe turizmi, qe te permendi Butrintin pa e cilesuar si sit arkeologhik i kulluar greko romak.
  Se fshati qe duket nuk do kallauz.
  A thu se te tjeret, qe nga arkeologet italiane qe e zbuluan. Ugolini me shoke, e quajten asiro babiloneze, hitite apo egjiptiane te dinastise XX. Kjo ko.pania P.P eshte tteguar shume korrejte. Do coje njerez kompetente e jo kunatin e shokut xhemal.
  Shkoni beni nje klikim mbi Butrintin dhe te gjitha faqet ne te gjitha gjuhet qytet grek do thone. E nuk e bejne se kane inat komentusit shqiptare

  Reply to this comment
 25. Pellazgos November 8, 15:51

  Eshte ne doren tone qe te heqim dore nga “Fanari ndricues i botes”,ndryshe do na tallin edhe breshkat.
  Sa mire themi per partizanet dhe te ashtuquajturit komuniste,luftuan per clirimin e Al-banise nga fashistet,kurse “kolaboracionistet e fashizmit,Balli Kombetare,Legaliteti,etj bashkepunuan me Italine apo Gjermanine!
  Nuk themi te njejten gje per turq si Ismail Beu,Frashellinjte,Hasanet dhe te tjere qe jo vetem nuk u bashkuan me “vellezerit” e tyre Arvanitas per clirimin e Epirit te Kastriotit,te Pirros,te Akilit etj nga zgjedha 500 vjecare Osmane,por shkuan tek Dum Baba tek gjaku i tyre Osmane.
  P.sh,Naimi,Samiu,Abdyllahu,Ismaili nuk e dinin qe Arvanitasit i vriste Turku me popullsine turkoallvanite qe ne 1821shin?
  Pse ata shkuan ne Stamboll pas 50 apo 60 vjetesh,dhe perse ju i consideroni “Shqipetare” edhe kolaboracionistet turkoallvani me Heronjte Greke Arvanitas?
  Pse ju e quani Stamboll kur qendra e Jeorgios Kastriotis Prijesi i Epirit ne ate kohe quhej Kostandino-poleos?
  Kur dihet fare mire qe Kostandini i Madh si Perandori i fundit i Romes ishte Epirote nga Ilyria dhe shpernguli Perandorine ne Bizant qe me vone u quajt Kostandinopolis dhe vendosi gjuhen Greke.
  Ka ndonje fact qe Epiroti Kostandin nga Ilyria te kete shkruar te pakten nje fjale “Shqip” ne Alfabet Greke apo Latin.
  Une di qe dikush qe e ka per Nder Kombesine do linte gjurme historike.
  Megjithese Ilyret kane qene pjese e Historise,Mithollogjise,Kultures Greke,kete Hamzate,Sulejmanet dhe Franceskot,sot Eliviset,Erionet,Klintonet,Madlinet etj nuk mund ta pertypin.
  Nuk e kuptojne keta qe Kombi eshte i Shenjte dhe kur per 500 vjet ke Emra turq,feston Allahun,Barjamin,Novruzin,Namazin,lufton kauret qe nuk u turqizuan qe deri dje i perbuzje dhe sot e mban veten per pasardhes te Pellazgeve,eshte per te qeshur dhe qare bashke.

  Reply to this comment
 26. Konti Sbalta November 8, 18:04

  Po me butrintin c’paten?Butrinti do te ruhej nga tre roje me turne ,nga nga nji punonjes qe flet gjuhe te huaja per te pritur dhe ji arketar qe do te grumbulloi parat , nga nji punonjes qe flet gjuhe te huaja per te pritur e shshoqerur turistet neper monumentin e kultures dhe gjate veres grupe studentesh per germime arkeologjike nen drejtimin e pedagogeve te arkeologjise.Dhe ne fund te gjitha keto te ardhura derdhen ne buxhetin e shtetit per te rritur rrogat dhe pensionet tona!Ndersa kjo kompania , apo shoqeria Anglo-Amerikane te ardhurat do t’i marre vete por edhe disa nga gjetjet arkeologjike do te perfundojne neper muzeumet e tyre!Ndalojeni kete krim te pasurise dhe krenaris tone kombetare!

  Reply to this comment
 27. Konti Sbalta November 8, 18:13

  Po me butrintin c’paten?Butrinti do te ruhej nga tre roje me turne ,nga nga nji punonjes qe flet gjuhe te huaja per te pritur dhe nji arketar qe do te grumbulloi parat , nga nji punonjes qe flet gjuhe te huaja per te pritur e shoqerur turistet neper monumentin e kultures dhe gjate veres grupe studentesh per germime arkeologjike nen drejtimin e pedagogeve te arkeologjise.Dhe ne fund te gjitha keto te ardhura derdhen ne buxhetin e shtetit per te rritur rrogat dhe pensionet tona!Ndersa kjo kompania , apo shoqeria Anglo-Amerikane te ardhurat do t’i marre vete por edhe disa nga gjetjet arkeologjike do te perfundojne neper muzeumet e tyre!Ndalojeni kete krim te pasurise dhe krenaris tone kombetare!

  Reply to this comment
 28. ta futi November 8, 19:32

  U mendoi qe rama te japi dhe gruan e tij te dyten me ko cesjon se duhen lek per buxetin e shtetit mbase gruja e dyt punon fort

  Reply to this comment
 29. Alban Hamzai November 9, 08:54

  Gjithe bota e di qe Butrinti eshte Grek e me pas ,kur Epiri u pushtua nga Roma,filluan ndertimet romake .Pra me te drejte perdoret emertimi greko-romak ,pavaresisht se kryesorja eshte Grek .Iliret ,si kusare ne toke e pirate ne det,vetem te vidhnin e te shkaterronin dinin . Prandaj o njerez te kungullepsur lerini budallalleqet dhe krenohuni me ekzistencen e Butrintit Grek ,sic krenohet gjithe Mesdheu (Italia,Franca ,Spanja ,Mali I Zi ,Kroacia,Turqia ,Libani,Siria,Egjypti,Tunizia,Maroku etj) me qytetet Greke ne teritoret e tyre .Qyteterohuni ,mos kini frike !

  Reply to this comment
 30. Babale November 9, 13:28

  Real history! Qe te bindesh ti dhe gjithe ata qe mendojne si ty, lexo dhe degjo se c’thote Teodoros Pangallos per Shqiperine dhe shqiptaret, nuk po te rekomandoj asnje me teper !

  Reply to this comment
 31. betixho November 9, 23:09

  Nuk kuptohet se kultura greke nuk është kultura e një populli,por kultura e shquar mesdhetare të cilët u shprehën dhe morën pjese në këtë qyteterim falë shpikjes së shkrimit,ketij instrumenti madhor per të shprehur mendime të shkruara njësoj sikurse shpikja e internetit dhe aifonave të sotëm,të cilët u perqendruan për shkollim,mesim e veprim ne një zonë të caktuar të botes siç qe zona e Egjeut.
  Isokrati i famshem ka thënë: “Ellines ine i metekondes tis elliniks pedhias”që do të thotë:
  “Grekë janë pjesmarrësit në shkollimin grekë”.
  Pra aty jemi të gjithë,mbi të gjithë NE,popullsitë pellazgo-ilire që kemi bërë atë qyteterim.

  Reply to this comment
 32. betixho November 9, 23:19

  Nuk i dimë hollësitë e këtij studimi,as qëllimet që duhet të jenë parashtruar për mënyrën e manaxhimit,raportet me ruajtjen dhe thellimin e studimeve të mëtejshëme të sitit arkeologjik,pronësinë,rolin e Instititit Arkeologjik Shqiptar,pozicionin e tij të ri.Kur z’dimë këto,nuk jemi as në gjëndje të nuhasim ndonjë prapaskenë,si p.sh.kush qëndron pas këtyre ideve,grekët,anglezët,amerikanet,francezët apo italianët,kur zëmë në gojë këto shtete nuk kam parasysh qeveritë,por individët me prejardhje kombësie të ndryshme të këtyre shteteve.Pra nuk jam në gjëndje si qytetar i thjeshtë të kuptoj nëse merr përparësi manaxhimi fitim prures apo rritja e burimeve financiare per thellimin e kerkimit dhe mirembajtjes,apo të dy bashkë,apo marrja në dorë nga arkeologe më të specializuar per thellime zbulimi e interpretimi të metejshëm duke mënjanuar specialistët tanë zbulues e kontribues të shquar të sitit deri tani,pengimin e studentëve tanë në fushatat e tyre specializuese deri në arrijtjen e një mënjanimi komplet të instituconeve shqiptare dhe marrja në dorë më vonë nga pronarë grekë apo në shërbim të grekëve të cilët do thellojnë edhe më shumë përkatësinë e sitit duka e kamufluar me pretendimet e qëllimeve të Megalidesë.
  Sepse nuk kuptohet se kultura greke nuk është kultura e një populli,por kultura e shquar mesdhetare të cilët u shprehën dhe morën pjese në këtë qyteterim falë shpikjes së shkrimit,ketij instrumenti madhor per të shprehur mendime të shkruara njësoj sikurse shpikja e internetit dhe aifonave të sotëm,të cilët u perqendruan për shkollim,mesim e veprim ne një zonë të caktuar të botes siç qe zona e Egjeut.
  Isokrati i famshem ka thënë: “Ellines ine i metekondes tis elliniks pedhias”që do të thotë:
  “Grekë janë pjesmarrësit në shkollimin grekë”.
  Prandaj nuk ka shtet grek por kulturë Helene,ku pjesëmarrës në krijimin e saj janë të gjithë popujt mesdhetarë dhe mbi të gjithë NE,popujt Iliro-Pellazgë që kemi qënë banorë të asaj zone dhe kemi qënë baza e krijimit të saj.
  Prandaj për të mos e zgjatur duhet që ky problem të rikthehet te Instituti i Arkeologjisë,jo te disa “lojtarë” të nstitutit por tek institucioni,te forumet, te asamblea te shkencëtaret ashtu siç thotë zonja Nallbani.Zonja Nallbani më ka terhequr vëmendjen me preokupacionin dhe denoncimin e saj ne shkallen me te lartë.Një profesioniste që po denoncon dhe që e shtjellon si një perpjekje “djallezore të pa principtë e të pa parë”.Edhe unë i qytetar që mund ta kem krejtesisht gabim,por si qyetatr kerkoj që kejo çështje ti nënështrohet shqyrtimit te institucioneve dhe mëndjeve shkencore.Unë them se zot i gjithë sitit dhe gjithe siteve të tjera të Shqiperisë,i tëgjitha studimeve dhe praktikave studentore të jetë vetëm në dorën e shtetit ,pra,në dorë të institucioneve shkencore shqiptare.Duhet të jetë ajo dhe vetëm ajo që do zgjidhë studimet e thelluara,duhet të jetë ajo per lidhjen me institucione nderkombetare apo shkencetarë e arkeologë të huaj dhe marreveshjeve të zhvillimit shkencor perkatese.Institucionit perkates duhet ti alokohen fondet e duhura per te kryer gjithë programin e zhvillimit dhe ruajtjes,mirembajtjes, drejtimit dhe manaxhimit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim