Një shifër në vëmendje të qeverisë (meqë është qeveri e majtë)

July 19, 2019 12:02

Një shifër në vëmendje të qeverisë (meqë është qeveri e majtë)

Si i vidhen minimalisht  12 milionë euro në muaj qytetarit më të këputur në rajon vetëm nëpërmjet mosreflektimit të çmimit ndërkombëtar të naftës

 

Ai i naftës është një prej karteleve më të fuqishme në ekonominë shqiptare dhe ndër mē të akuzuarit për lidhje me politikën.

Lidhje të cilat garantojnë fitime të përbashkëta në kurriz të konsumatorit fundor, tek i cili zbrazen në vijimësi taksat dhe tarifat e ngritura.

Flitet shpesh për vjedhjen në litrat e furnizimit të përditshëm, por rrallë është analizuar vjedhja me çmimin, e cila shkon 200-300 lekë për litër.

Në një analizë botuar nga sektori ekonomik i gazetës Dita thuhet se bëhet fjalë për një marrëveshje të paligjshme mes importuesve kryesore të naftës tek ne, për të mbajtur artificialisht më të ngritur çmimin e shitjes së naftës dhe benzinës në tregun shqiptar.

Më të lartë se ç’duhej të ishte realisht, në bazë të konjukturës së tregjeve ndërkombëtare.

Çmimi i naftës lëviz dhe shumë shpesh ulet. Kjo bazuar te disa faktorë të tregut. Por ndërsa kudo në Europë, përfshirë fqinjët, kjo tendencë e tregut ndërkombëtar reflektohet rregullisht, tek ne, duket sikur tregu i ka veshët e shurdhër dhe sytë qorr.

Makinën e përdorin sot gati të gjithë shqiptarët; edhe familjet e varfëra detyrohen ta bëjnë këtë për shkak të mungesës së një transportit urban dhe interurban funksional dhe cilësor.

Janë mbi 460 mijë pronarë të automjeteve në Shqipëri. Janë edhe më shumë, por po marim një shifër zyrtare të disa viteve më parë.

Nëse abuzimi (me çmimin ndërkombëtar) llogaritet dyqind lekë të vjetra për litër në ditë dhe marrim një mesatare prej pesë litrash në ditë që konsumojnë dhe blejnë (ose dy milionë litra në nivel vendi) qytetaret tanë, atëherë vjedhja është pesëqind milionë lekë të vjetra në ditë.

Ose rreth 360 mijë euro në ditë. Që bëjnë rreth 12 milionë euro në muaj ose 360 milionë euro në vit!

Kjo është shmangie e madhe që i bëhet ekonomisë së këtij vendi, fuqisë blerëse të qytetarëve.

Gjatë viteve të fundit, nafta është ulur të paktën 15 herë ne tregjet ndërkombëtare dhe po aq herë konsumatori shqiptar është abuzuar e vjedhur.

Askush nuk e ndalon këtë lojë. Nje komision parlamentar për abuzimet në tregun e naftës mund te ngrihet ashtu sic ngrihen të tillë për luftën për pushtet dhe teatrin për militantë.

Prej zbulimeve befasuese që mund të bëjë ky komision, vjedhja ndaj qytetarit mund të ulet edhe në fusha të tjera, ku ajo kryhet sot intensivisht: si në çmimin e paketave të duhanit, të telefonisë celulare, në përqindjet e kredive bankare, etj.

Me këto veprime jeta do të bëhet më pak e shtrenjtë.

Është detyrë dhe sfidë e qeverisë të bëjë transparencë të plote, duke thirrur në komisionin parlamentar edhe struktura që duhet të kishin zbuluar me kohë bashkimet e paligjshme të karteleve, si Autoriteti i Konkurrencës.

Edhe në rast se shumë gjëra nuk do të arrijnë të zbulohen, vetëm frika që do të ndiejnë të “shtatë motrat” (kompanitë kryesore importuese të naftës në Shqipëri, do të bëjë që nafta të ulet me të pakten 100 lekë të vjetra litri tek ne.

Dhe kjo do të ishte një arritje e pamohueshme e shtetit të së drejtes dhe shtetit social në Shqipëri.

Por në vend të kësaj shohim tarifa të reja dhe përpjekje të reja për të ngarkuar edhe më tepër qytetarin shqiptar.

I renditur edhe pa këto, i fundit për fuqinë blerëse në rajon.

Dita

 

 

July 19, 2019 12:02
Komento

16 Komente

 1. sabri September 18, 11:17

  Problemi vetem sa eshte cikur dhe e verteta lidhet me korrupsionin ne nivelet e larta: ministri, Kuvend, komisione parlamentare.
  Dhe ja pse:

  Ceshtja lidhet se pari me tregun grosist;
  si ka mundesi qe ne Shqiperi te funksionojne 7 kompani te medha(jane dhe dhjetra te tjera te licencuara per kete qellim), kur ne SHBA jane vetem 4 te tilla dhe disa dhjetra mijera ne trehun e pakices? Kjo ndodh sepse vetem keshtu kontrollohet ky treg!
  Bejeni vete krahasimin ju lutem.
  Ne shume vende ka nje Ent rregullator (e ka dhe Maqedonia), qe nxjerr cdo mbremje cmimin me te cilin do te tregtohet karburanti per tregun me pakice.
  Ketu nuk eshte bere.
  Si funksionon sot Porto Romano, kush e kontrollon? Pse jashte kesaj qendre depozitash mbeti kontrolli nga shteti? Kush e la dhe pse?
  krijimi i rezervave ne cdo kompani ne bote nuk ka me pak se 30-60 dite. Tek ne, fale korrupsionit, nga kaq qe ishte ne nisje, sot ka arritur deri ne dy jave. Pse, kush e ka bere, kush ndikoi ne kete favorizim gjigand korruptiv ndaj grosisteve?
  Jane shume pyetje te tjera, qe konkludojne ne nje: ky abuzim behet nen autoritetin sheteror dhe ne Kuvend, ku vendosen ligjet.
  DUHEN NDRYSHUAR URGJENTISHT!

  Reply to this comment
  • mirel July 19, 15:48

   Celesi eshte transporti publik. DUke e lene ne menyren me te degjeneruar se cdo shtet tjeter i BE, shqiptaret detyrohen te ngelen viktime e perdorimit te makines,
   Nuk eshte shtet Shqiperia qe te perdoret makina brenda qytetit. Tiranen mund ta besh me kembe ne pune, ose mund te marresh autobus, apo trol. Kudo mund te behej kjo, por qeveria dhe politika jane te lidhur me interesat e kompanive te naftes, dhe ata qe e hane me dysh jane shqipkaret qe vene te votojne te gezuar n per PS, e per PD.
   Asnje investim per transportin publik, vetem koncesione pa fund rrugesh., qe te ta rrjepin mire dhe qindarken e fundit

   Reply to this comment
   • bravo July 19, 17:22

    DITA ne faqe te pare,me 17 korrik, me titullin bombastik “Mbi skamjen dhe korrupsionin” terhoqi vemendjen e opinionit publik brenda dhe jashte vendit!
    Korrupsioni gjigand eshte shkaku i SKAMJES,pra si i tille duhej te merrte edhe gjykimin e te gjithe lexuesve te DITA-s,sepse shumica e shqiptareve vuajne prej 29 vjetesh korrupsionin dhe skamjen!
    Dhe botuesi i DITA-s, qe na beri thirrje te denoncojme politiken aktuale,te japim vleresime per rruge zgjidhjen konkrete,kur vjen puna tek tema me e mprehte e rrenimit te shtetit shqiptar,pra tek korrupsioni dhe skamja, u ka mbyllur gojen te gjithe lexuesve te saj njelloj sic ka bere edhe autokrati Rama me “bashkeqeverisjen me qytetaret”,pra nuk ka lejuar komentet,njelloj sic ka bere me disa shkrime te njejta edhe te Bedri Islamit!
    Ku do shfryje populli,kur edhe shtypi i ka mbyllur gojen?
    Pse ka frike shtypi nga denoncimi me fakte i qeverise,bashkise etj?
    Kjo me ben mua si qytetar i ketij vendi te gjykoj se KY VEND KA MBARUAR PERFUNDIMISHT!
    Se ketu nuk ka burra shteti qe te marrin ne dore fatet e vendit te rrezikuara seriozisht drejt gremines!
    As shembulli i MIGJENIT,qe ishte denoncuesi trim i regjimit satrap te Zogollit nuk pi uje me!
    Jemi keshtu ne shqiptaret,prandaj pushtimi otoman sundoi ketu per 500 vjet pas vdekjes se Skenderbeut!
    Edhe shqiptari me patriot,me trim,me i zoti sot shitet e blihet per interesa te shtepise se vet!
    Atdheu ka mbetur jetim!
    Dyshoj se moderatori mund ta censuroje komentin tim!

    Reply to this comment
  • Drenova July 19, 20:06

   Si nuk doli nje ekonomist,financier i pavarur apo pedagog,qe te sqaroje opinionin se per cfare qellimi u sajuan PPP-te?
   Per cfare aresye u krijuan PPP!
   Pfare nevoje pati qeveria,qe i krijoi ato dhe qe nuk i perballonte vete?
   Per deri sa qeveria paskla kaq shume leke ne dispozicion per t’i ndare me PPP-te si mundet,qe kjo qeveri nuk i ben vete ato punime,[por i ndan medoemos me privatet?
   A nuk bie ndesh kjo forme koncesioni dhe ortakerie e shtetit me privatet me detyren qe ka vete shteti si KONTROLLOR i punes se bere?
   Ne se qeveria eshgte bere ortak me privatet,a nuk eshte kjo forme nje menyre e te berit KORRUPSION nga qeveritaret?
   A e kane kete forme dhe shtetet e zhvilluara dhe ne cfare forme e si e justifikojne?
   Mua si qytetar shqiptar keto PPP-te me duken se jane KORRUPSION i gjalle dhe ideatoret dhe mbeshtetesit e kesaj forme duhet te cohen para drejtesise per shperdorim detyre!
   Meqenese shteti paska buxhet dhe behet ortak me privatet,pse i ka dhene privateve te gjitha koncesionet apo tenderat e pastrimit te qyteteve,te ambienteve te spitaleve,institucioneve,burgjeve,shkollave etj, larjen e teshave dhe ushqimin e spitaleve,burgjeve etj,te deklaratave doganore,te ngjyrimit te karburanteve,te peshe matjes etj etj?
   Pse shteti eshte bere TAKSIDAR ne te gjitha gjerat me vlere dhe nga ana tjeter behet ortak me privatet?
   A ka njeri ne Shqiperi ta denoncoje qeverine Rama dhe t’i coje para drejtesise keta hajdute te bukes se popullit?
   Cfare shteti eshte ky qe nuk kontrollon bizneset informale,ushqimet kancerogjene,buken me miell kanceroz,ujin e piste qe shitet per i pijshem dhe me nje cmim sa i dritave?
   A ka prokurori ketu,qe keto fakte qe dalin ne shtyp t’i hetoje apo kane frike nga shteti?
   Rama eshte babai i korrupsiopnit ketu dhe duhet te shporret sa me pare jo se thote opozita,por se ekzistojne faktet kriminale kunder tij!

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati July 20, 03:12

   Duhet urgjentisht te rrezohet nga pushteti ky Kryeminister , se ky nuk esht i majte ,
   Ky esht nje Mesjetar feudal qe ju vendos taksa vetem te varferve dhe favorizon te pasurit

   Ky esht tipiku i mutit te mutit. Adhe nuk ka azgje te perbashket me idealet moderne te nje Partie Socialiste e cila mbron interesat e popullit te varfer

   Porse ky e perdor PS per te qendruar ne pushtet sepse dihet qe populli esht i majte ne shumicen e tij

   Ndaj duhet qe te krijohet nje fraksion brenda PS qe ta sabotoje ne zgjedhje jete hajdut te pa-meshireshem , Edi Ramen ,
   dhe sa te largohne ket mut muti Kryeminister te bashkohen prape ,
   dhe ne cdo lloj zgjedhje PS fiton sepse ka shumicen e popullit me vete

   Ndaj hiqeni kete hajdut te qelbur se ju nxiu jeten njerezve te thjeshte me vjedhjet e tij skandaloze

   Te gjithe keta kauret qe kane dale ne krye te PS ,Nano, Majko, Rama , mire qe jane spiune te deklaruar te grekut ,
   por keta ,
   gjate ketyre viteve kane qene hajdute te papare dhe armiq te eger te njerezve te varfer , se keta i ngrinin taksat me shume se Sala ,

   Natyrisht kjo nuk do te thote se Sala esht i mire ,
   por Sala esht i djathte dhe do mbroj te pasurtt ,
   ndersa
   Kauret e PS hane buken e socialusteve dhe bejne duva per te pasurit
   Tamam te pa-bese , leqe kot nuk e kane ate emer lo

   Se kur je ne pushtet ka vende plot per te vjedhur , porse keta Fatos Nano dhe Edi Rama , vjedhin edhe nga buka e familjeve te varfera more ,
   Keta fusin duart ne xhepat e njeriut te thjeshte duke i ngritur taksa ne cdo aspekt ,
   Jane si gjarprinj , qe helmojne kedo qe ju del perpara l,
   Mallkiar qofshin kjo rrace e poshter !

   Reply to this comment
 2. shoferi September 18, 17:10

  Cdo gje funksionon sipas organizimit mafioz per te zhvatur popullin e varfer shqiptar.Pse nuk I publikojne vjedhesit e kapur nga kontrolli ?Pergjigja eshte e ditur : sepse duan te vazhdojne vjedhjen pa e ulur asnje dite ritmin.

  Reply to this comment
 3. qeveria e asgjekundit July 19, 13:06

  Qeveria Rama eshte pertej te majtes sepse e majta ka paresor rolin absolut te shtetit ne gjithcka. Kete qeveria Rama e ka absolutisht. Ka dhene me koncesion c’ti teket, mbush e zbraz administratat si ti teket pa pyetur per gjygjet qe humb dhe milionat qe duhet paguaje per pushime te pa drejta nga puna, taksat dhe mbi taksat i ka shumefishuar. Pra shteti ka ne dore ekonomine dhe konkurenca e lire nuk ekziston fare. Tenderat qe zhvillohen e tregojne qarte mungesen e elementit baze te ekonomise tregut, konkurencen e lire! Sot qeveria Rama pra nuk aplikon ekonomi te tregut por nje ekonomi krejt te centralizuar qe ja ka deleguar me koncesion ca njerezve te afert te pushtetit ose vete pushtetareve.
  Ato tezat e majta per te varfer, e djathta per te pasur jane per muze. Sot e majta dallon per rol me te madh te shtetit dhe taksa me te larta, kurse e djathta eshte per nje shtet qe ka vetem funksion rregullatori dhe priret nga lirite e individit ku spikat inisiativa dhe konkurenca e lire.
  Qeveria Rama pra eshte nje qeveri pertej se majtes, kush pret akoma nga kjo qeveri gabon rende. Kush e quan akoma kete qeveri te majte afer shtresave ne nevoje(1), duhet zgjuar nga letargjia. Qeveria Rama nuk ka vend ne spektrin politik, eshte pertej te majtes. Eshte qeveri e asgjekundit,.

  Reply to this comment
 4. QARTESIA July 19, 14:46

  Nje shtet që mbahet vetëm me taksat që thithen nga aktiviteti i shërbimit dhe fare pak ose aspak nga aktiviteti prodhues -është shtet pa të ardhme. Për rrjedhoje, cilado forcë politike, sorrrrosiane ose josorrrrosiane që të vijë do të ketë paraqitje gati të njëjtë, me fare pak ndryshim.
  Stop gati 30 vjetëve që ikën si qëni për lesh për shumicën popull, veçanërisht për shtresën e mesme dhe veçanërisht kategorisë inxhinjer.
  Për këtë Stop sistemit arsimor se deri më tani, prej të cilit dolën dhe vazhdojnë të dalin kuadro jo të nivelit dhe kryesisht për fusha shërbimi dhe jo prodhimi.
  Për këtë evokoni programet mësimore (vetëm ato) të para
  1990 dhe të pasuruara me programet moderne të sotme.
  Stop universitetve në çdo qark por promovoni cilësinë e programeve veçanërisht të fushës së konstruksionit (inxhinjerisë). Kjo kërkon minimumi 16 vjet, ndryshe do ngopemi me politikë pa rendiment, me taksa hiperbolike dhe të panumërta, ME KORRUPSION GJIGAND, me çkarakterizim si qënie (servilizëm, bythëlëpitje, depresion)

  Reply to this comment
 5. katarakti July 19, 15:26

  Eshte pak çudi. Normalisht qeveria duhet tu dale perballe ketyre akuzave. Sa per vjedhje aq edhe per paaftesi. Nuk po them qe te pergjigjet direkt Rama, por ministri apo zevendesministri pergjegjes. Ose edhe ndonje specialist i dikasterit perkates. Dhe gazeta te jete e detyruar ta botoje reagimin ne te njejtin vend dhe me te njejten perparesi, siç botoi shkrimin. Ndryshe duhet te paditet per shpifje. Si eshte e verteta? Cila eshte politika ekonomike e qeverise ndaj shtresave te varfera?Po rreth koncesioneve? Si po punon qeveria per rritjen e prodhimit te brendshem? Etj etj. Heshtja eshte shenje pranimi, arrogance ose moskokeçarjeje. Apo jane te gjithe te zene duke pire kafe? Une nuk e di se çfare ben zyra e shtypit ne qeveri? Apo eshte mbushur edhe ajo me djelmosha dhe çupelina qe as nuk e kuptojne se perse jane ne ate vend pune?

  Reply to this comment
 6. Argjon July 19, 15:47

  Nëse do të marrim si të mirëqena përllogaritjet në faqen:

  http://world.bymap.org/OilConsumption.html,
  do të shohim se Shqipëria harxhon 27000 fuçi lëndë djegëse në ditë për mjetet.

  Kjo sasi e përkthyer në litra është baras me 4292657 litra në ditë.

  https://www.milliliter.org/barrel-to-liters-conversion

  Po të kemi parasysh taksat që fshihen në çmimin e një 1 litër lëndë djegëse, atëherë do të kemi:

  • Akciza 37 lekë
  • Taksa e qarkullimit 27 lekë
  • Taksa ngjyrimi/skanimi 2,4 lekë
  • Taksa e karbonit 3 lekë
  • TVSH 30 lekë
  • Taksë rilejimi 7-10 lekë

  GJITHSEJ 109,4 lekë taksa për litër.

  http://top-channel.tv/2018/06/30/shtate-taksat-qe-shqiptaret-paguajne-te-nafta/

  Nëse bëjmë llogaritë se sa taksa mblidhen për një ditë, do të kemi

  • 109,4 lekë/litra x 4292657 litra/ditë = 469616675,8 lekë

  • 365 ditë x 469616675,8 lekë = 171.410.086.667 Lekë/vit

  ose

  1.408.638.791,56 EURO/vit

  ose

  1,4 MILIARDË EURO TAKSA NË VIT!

  Kjo shumë lekësh e mbledhur në formën e taksave, duke bërë krahasimin me fuqinë blerëse të barasvlerësuar, do kemi:

  “In Germany, 2.581.267.419,05 EUR will allow you to buy the same things you’d buy with 171.410.086.667.00 ALL in Albania.”

  “In Italy, 2.510.904.229,74 EUR will allow you to buy the same things you’d buy with 171.410.086.667,00 ALL in Albania”

  http://salaryconverter.nigelb.me/

  Për frymë, çdo shqiptar paguan mesatarisht 56.756,72 Lekë ose 466,44 Euro/Vit

  Në përllogaritjen e mësipërme nuk përfshihen taksat e tjera për mjetet.

  Vetëm taksë qarkullimi të fshehur në lëndën djegëse, kemi:

  • 27 lekë/litra x 4292657 litra/ditë x 365 ditë = 42304134735 Lekë në vit

  ose 347.606.016,98 euro në vit.

  Kjo përkon me 14.007,6 lekë për frymë ose 115,1 euro!

  ========================================================

  Kush shkojnë paratë e tona?!

  p.s Këtu nuk llogariten vjedhjet në pompë, hollimet, përzierjet që shkatërrojnë mjetet dhe ndotin mjedisin edhe më shumë.

  Reply to this comment
 7. Feniks July 19, 16:37

  O po me e thjeshta fare:
  -Nje m/3 uje i piste shitet si uje i PIJSHEM!
  Pra bashkia e Tiranes VJEDH qytetaret!
  Nje m/3 uje i PISTE shitet si uje i pijshem,por me cmimin 6.5 leke per m/3.qe eshte afersisht,sa cmimi i dritave qe eshte 9.5 leke per kw/ore,kur dihet qe kosto e prodhimit dhe sidomos e blerjes se energjise elektrike eshte disa here me e larte se e ujit te p[iste!
  A nuk eshte vjedhe gjigande kjo qe u behet 1 milion qytetareve te Tiranes?
  Po te llogaritesh se ujin e pijshem dhge pewr gatim e blejme duke i hequr shpenzimeve mujore edhe 50-60 mije leke te vjetra ne muaj i bie qe uji i piste na kushton disa here me i shtrenjte se dritat!
  A ka mbrojtes te konsumatorit ne Shqiperi?
  Dhe kulmi fare eshte fakti,se bashkia e Tiranes,per mijra qytetare te saj te larguar perfundimisht me banim e pune jshte vendit dhe qe kane kerkuar prishjen e kontrates me UKT,jo vetem nuk u eshte mbyllur,por u grabiten miliona leke me taksat vendoire,kur ato jane te pa ligjeshme!
  Dhe kur keto vjedhje i mbron edhe vete kryeministri Rama,a mund te thuhet se kjo eshte bere rastesisht?
  Pra eshte vjedhje shteterore!

  Reply to this comment
 8. Feniks July 19, 16:39

  O po me e thjeshta fare:
  -Nje m/3 uje i piste shitet si uje i PIJSHEM!
  Pra bashkia e Tiranes VJEDH qytetaret!
  Nje m/3 uje i PISTE shitet si uje i pijshem,por me cmimin 6.5 leke per m/3.qe eshte afersisht,sa cmimi i dritave qe eshte 9.5 leke per kw/ore,kur dihet qe kosto e prodhimit dhe sidomos e blerjes se energjise elektrike eshte disa here me e larte se e ujit te piste!
  A nuk eshte vjedhe gjigande kjo qe u behet 1 milion qytetareve te Tiranes?
  Po te llogaritesh se ujin e pijshem dhe per gatim e blejme duke i hequr buxhetit mujor edhe 50-60 mije leke te vjetra ne muaj i bie qe uji i piste na kushton disa here me i shtrenjte se dritat!
  A ka mbrojtes te konsumatorit ne Shqiperi?
  Dhe kulmi fare eshte fakti,se bashkia e Tiranes,per mijra qytetare te saj te larguar perfundimisht me banim e pune jashte vendit dhe qe kane kerkuar prishjen e kontrates me UKT,jo vetem ajo nuk u eshte mbyllur,por edhe u grabiten miliona leke me taksat vendore,kur ato jane te pa ligjeshme!
  Dhe kur keto vjedhje i mbron edhe vete kryeministri Rama,a mund te thuhet se kjo eshte bere rastesisht?
  Pra eshte vjedhje shteterore!

  Reply to this comment
 9. Vasili July 19, 21:05

  Shume mire Dita,qe ngrini probleme sensitive,per xhepat e pafund dhe te grisur te shqiptareve,te cilet po grisen dhe me tej,nga toleranca antiligjore qe i ben qeveria,trustit te peshkaqenve.
  Do te ish mire dhe ne te ardhmen qe shkrime te tille te kishin dhe doren analitike te nje ekonomisti dhe juristi,qe te beheshin me te prekeshme,nga nje pozicion objektiv,larg slloganeve,per vet qytetarin,ku dhe mafiozeve te qeverise,do i perplasesh kjo pasqyre e ekspozuar para surratit.

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA July 19, 22:31

  Pak e sak

  OI…. OI …. OI….
  Pi- PI- PI MBI SHQIPERI …

  POLITIKE… OLIGARKI !
  Si ketu si ne Itali
  Po na vret kjo
  Babezi !
  E ka emri
  Vec Mafi !
  Zot shpetoje
  kete Shqiperi !

  – Nga Alban Dega, Kalimash- Gerdec – Thumane

  … 1200 LEKE PER 4 LITRA VAJ ULLIRI EKSTRA VIRGIN KETU NE BEVERLY HILLSIN E NJU JORKUT
  NE SHOP RITE NJE NGA DYQANET ME TE MIRA TE USHQIMEVE NE NEW ROCHELLE, TUCAHOE…. E KREJT AMERIKE NJE GALLON VAJ ULLIRI EXTRA VIRGIN KALLAMATA GREK, BERTOLUCHI ITALIAN… JAVEN E KALUAR U SHIT ME 1200 LEKE MEGJITHESE NUK KISHTE NDONJE FESTE KUR CMIMET ULEN DERI NE 50 PER QIND EDHE ME TEPER!
  NE SHQIPERi NDODH E KUNDERTA… RRITEN 2-3 FISH !
  QEVERIA BEN SEHIR E VENDOS TAKSA MBI TAKSA DERI NE 6000 EURO PER SHTEPITE E FSHATAREVE FAKIRA TE NGRITUR ME MUNDIN E KURSIMET E NHE JETE TE TERE !
  NE SHQIPERI GJITHCKA ESHTE MBRAPSHT !
  CMIMET E BILETAVE TE AVIONEVE REKORD BOTEROR !
  CMIMET E BENZINES E NAFTES REKORD KONTINENTAL !
  CMIMET E TELEFONISE CELULARE REKORD BOTEROR !
  CMIMET E GJELAVE TE DETIT PER VIT TE RI REKORD BOTEROR – TRI HERE ME TE LARTA SE KETU NE SHBA !
  CMIMET E DJATHIT ME NISESHTE REKORD RRUZULLOR !
  CMIMET E MISHIT TE KALBUR BRAZILIAN SUPEREKORD UNIVERSAL !
  PPP-TE ME TE LARTAT NE UNIVERS !
  15 – 27 MILIONE EURO PER KM NE TERREN FUSHOR OSE KODRINOR !?
  SHQIPERIA ESHTE KTHYER NE NJE PPP= PUSHTET + PARA+ PJESHKA FUND E KRYE PER POLITIKANET E OLIGARKET E MJERIM PER POPULLIN FAKIR !
  A DINI SI SHQIPTOHET PPP NE ANGLISHT PI-PI-PI .
  PI NE ANGLISHT I THONE SHURRES.
  PRA, POLITIKA SHQIPTARE E KA KTHYER SHQIPERINE NE NJE TRIPLE PI, SHURRE OSE PSHURRJE TE TREFISHTE OSE PPP – E SALI BERISHES E BANDES SE TIJ TE GANGSTEREVE QE PO I VAZHDON EDHE SHOKU EDI E LUKUNIA E TIJ E HAJNAVE ME CIZME QE SHKERDHEHEN ME TE NJEJTET OLIGARKE E ME NJERI – TJETRIN DUKE NDARE PLACKEN E DJERSES E MUNDIT SHQIPTAR NATEN E DUKE U KACAFYTYR PER SY E FAQE DITEN PER TU HEDHUR HI SYVE FAKIRAVE !?
  VETING E INSPEKTIM NE CDO NDERTIM DHE OLIGARKET E TYRE!
  ARTA MARKU TE NGREJE NJE PROKURORI TE VECANTE PER CDO NDERTIM PUBLIK E PRIVAT ME VLERE MBI 1 MILIONE DOLLARE TE 30 VJETEVE TE FUNDIT DHE NDERTIMET E VJETRA E TE AMORTIZUARA RREZIK SHEMBJEJE ME SPECIALISTET ME TE MIRE E TE NDERSHEM SHQIPTARE OSE ECHE TE HUAJ SI KONSULENTE !
  ZERO TOLERANCE !
  ACHTUNG ! RREZIK VDEKJEJE !

  Reply to this comment
 11. ALBAN DEGA July 19, 22:34

  Subject: EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !
  From: Alban Dega
  Date: July 19, 2018 at 10:41:51 PM EDT

  Mendime me gjuhen e fakteve

  EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

  – Ku ka ze s’eshte pa gje !

  – Gati 20 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

  – Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi bashke me Ahmetaj hajnin me cizme !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
  Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
  Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
  Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
  330 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
  15 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
  Aq me teper ne nje terren fushor!
  Stop kusarise se shqiptareve !
  Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
  Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
  Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
  Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
  Stop Edi Rama !
  Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
  Stop !
  Para se te jete teper vone !
  Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
  Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
  Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
  A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
  Stop Edi Rama !

  Reply to this comment
 12. Optimisti July 20, 22:43

  Pse avokati i popullit, për shëmbull, të mos bëj një verifikim për shprehjen përbuzëse të Edi Ramës që “Vetëm budallenjtë nuk e kuptojnë që çmimi i energjisë elektrike është ulur” dhe me siguri, duke kontrolluar faturat do të dal ajo që është llogjike që për ata që për konsumonin mbi fashon 300 kwh, të cilët paguanin 13 L të rinjë për 1 kwh, çmimi është ulur në 9,5 L. Ata që konsumonin mbi 300kwh janë njerzit që janë me gjëndje të mirë ekonomike, për ata është ulur çmimi i energjisë, ndërsa për të varfërit që konsumonin më pakë se 300 kwh çmimi është ngritur, dhe kjo pjesë është gati 80% e popullsisë. Vetëm për këtë që mund ta quash vjedhje, mashtrim dhe fyerje e një populli të tërë Edi Rama duhet të kalbet në burg. Është një krim i konsumuar haptazi dhe nuk duhen kërkuar fakte , faktet janë në dritë të diellit në vendimin e rritjes së çmimit për të varfërit dhe uljen për të pasurit. Poshtërsia e kësaj lodre përbuzëse ligjore të kryeministrit është se faktikisht të varfërit detyrohen haptazi të paguajnë jo vetëm për shtetin hajdut por edhe për më të pasurit që u zvogëlohet pagesa, ja pse Edi Rama duhet urgjentisht të arrestohet. Akrobacia e Edi Ramës me çmimin e energjisë elektrike është vjedhja që të pasurve u zgjat duarët që të vjedhin të varfërit. Ky vendim thotë haptazi që ju që jeni mirë nga gjëndja do të paguani më pak, të pasur jeni shtojini paratë, ju të varfër do të paguani më tepër, edhe për mua por edhe për të pasurit dhe në të sëmës të shkoni, vetëm mos thoni që çmimi nga 7,5 në 9,5 është ngritur se unë kryeministri juaj do tu them që jeni budallenjë që nuk e kuptoni uljen e çmimit. Merreni të pandehur kryeministrin dhe vetëm thjesht ta pyesni se ku e shikon ai uljen e çmimit të energjisë për pjesën dërrmuese të popullsisë që konsumonte më pak se 300kwh. Pyeteni a paguajnë institucionet shtetërore energjinë e konsumuar .dhe si lejohet të mos paguajnë kur një konsumator i varfër që s’paguan arrestohet në vënd.
  Vetëm vjedhja në tentativë me anë të projektligjit të Edi Ramës propozuar nëpërmjet Arben Ahmetaj në komisionin e ekonomisë për të taksuar të varfërit me rrogë më pakë se 30000 L plotson figurën e krimit të vjedhjes masive me ligj të asaj pjese të popullsisë që ,përkundrazi, qeveria duhet ti ngrej rrogën mizerabël e jo ta taksoj. Merni si dëshmitar Erjon Braçen për këtë krim dhe ai do tu sqaroj se nuk e pranoj projektligjin sepse do të ishte bashkëpunëtor në një krim makabër qeveritar. Edi Rama është haptazi armik i popullit dhe vendit, faktet janë në dritë të diellit, pse nuk vepron drejtësia?
  Si mundet që bosi i bandës së krimit më të shëmtuar të vjedhjes së votave në tërmetin zgjedhor të Dibrës, në mitingun e fundit zgjedhor të Ripjelljes socialiste në Vlorë , haptazi të mburr Damjanin e tërmetit dhe vetë tërmetin, kur ai, Edi Rama dhe banda e tij duhet të ishin në bangën e të akuzuarëve për këtë krim makabër? Çfarë pret drejtësia?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin