Çfarë pritet të publikojë IFIMES “për KESH dhe familjarin e Ramës”?

February 2, 2019 02:02

Çfarë pritet të publikojë IFIMES “për KESH dhe familjarin e Ramës”?

Ekskluzive DITA: Disa ditë më parë Dr. Zijad Bećirović, drejtor i IFIMES (Instituti Ndërkombëtar për Ballkanin dhe Lindjen e Mesme) me qendër në Ljubljana, Slloveni dha një intervistë në gazetën anglisht që botohet në Tiranë Albania Daily News.

 Dita botoi pjesë nga ajo intervistë, ditën e shkarkimit të drejtorit të KESH.

 Intervista përmbante një pjesë ku flitej për një analizë të IFIMES që pritej të botohej së shpejti dhe në të cilën flitej për implikimin e “familjarëve të ngushtë të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama” në korrupsion me një kompani të favorizuar nga KESH.

Ditën e botimit në DITA të kësaj pjesë të intervistës së Becirovic në disa portale proqeveritare u shfaq kundërlajmi që Becirovic i ka dhënë një çmim Ilir Metës, e për këtë ai qenka i pabesueshën më atë që thotë.

DITA i dërgoi drejtorit të IFIMES në Ljubjanë disa pyetje, lidhur me atë që ka deklaruar për KESH dhe familjarët e Ramës si dhe për shkrimet e përhapura për të nga portalet proqeveritare.

Më poshtë përgjigjet e tij nga Ljubjana:

Drejtori i saposhkarkuar i KESH, Agron Hetoja

Z.Becirovic, në një intervistë në Albanian Daily News, ju flisnit për korrupsionin në KESH dhe për prova që sipas jush implikojnë familjarët e z.Rama në këtë korrupsion. Pas publikimit të intervistës suaj, drejtori i KESH u lëviz nga posti. Mendoni se kjo ka lidhje me atë që ju keni thënë në intervistë?

Problemi nuk është vetëm me drejtorin e KESH-it. Problemi qëndron në menaxhimin e mesëm në KESH, i cili është plotësisht i korruptuar. Mbi të gjitha, problemi qëndron në shtetin shqiptar, i cili është tërësisht shtet “i kapur”.

Këtu bëhet fjalë për korrupsion dhe krim sistemor, i cili është i institucionalizuar. Them kështu sepse krahas KESH-it janë të përfshirë edhe rregullatori i energjisë ERE, ACA (Agjencia për Konkurrencën e Shqipërisë) dhe sçi e kam theksuar anëtarë të familjes Rama. I gjithë ky sistem nuk lejon më konkurrencën e ndershme. Pra disa institucione njëherazi nuk funksionojnë, ose kur veprojnë, janë në funksion të strukturave politike dhe të biznesit kriminal. Një mos (funksionim)  i tillë i institucioneve dhe implikimi i udhëheqësve të lartë politikë nuk janë rruga për fillimin e bisedimeve me BE-në. Përkundrazi. Ngjarjet në Shqipëri japin një pamje të ndryshme nga ajo që nevojitet për një vend që dëshiron të bëhet anëtar i BE.

Në këtë rast për të cilin po flasim do të përfshihet Komuniteti i Energjisë, BE, dhe në veçanti komisioneri i posaçëm i BE për Zgjerimin Johannes Hahn si dhe Përfaqësuesja e Lartë për politikën e jashtme Federica Mogherini. Ky është një mesazh shumë i keq për institucionet e BE-së, por edhe për investitorët e huaj, të cilët gjithnjë e më shumë shmangin Shqipërinë si një destinacion për investimet e tyre.

Ne me interesim të madh po përcjellim punën e KESH, ERE, ACA, si dhe Prokurorinë e Shqipërisë dhe institucionet  tjera që janë tejet të rëndësishme për funksionimin normal të shtetit shqiptar. Siç kam deklaruar mbi këtë temë ne së shpejti do të publikojmë një analizë të re mbi Shqipërinë.

Ju flisnit për familjarë të kryeministrit që janë të përfshirë në këtë aferë për të cilën pritet kjo analizë dhe ky angazhim. Mund të na thoni emrat e këtyre familharëve apo lidhjet që Kryeministi ka me ta?

Përgjigjen e kësaj pyetje mund ta japë Kryeministri Edi Rama. Unë dua të ruaj dinjitetin tim. Ai duhet të ndërmarrë hapa radikalë ndaj të afërmve të tij. Këto janë hapa që mund të ndikojnë drejtpërdrejt në marrëdhëniet midis anëtarëve të familjes së tij. Natyrisht, familjes Rama i uroj gjithë të mirat; i uroj sa më parë të rregullojnë kontestet brenda tyre. Edhe kësaj here do të mungojë veprimi i Prokurorisë sikurse ka munguar shpesh herë deri tani.

A jeni në dijeni që linku i intervistës suaj ku flitej për KESH nuk ishte i arritshëm në ueb pas publikimit dhe që dikush ka ndërhyrë për mosshpërndarjen e tij?

Nuk jam dezhurn në web, nuk përcjell dot ndërrimet dhe përmirësimet e përmbajtjeve apo eventualisht (jo) disponueshmërinë  e përmbajtjeve të publikuara. Por jam shumë i shqetësuar për këtë informacion, sepse dëshmon se liria e mediave dhe liria e shprehjes paraqesin një problem në Republikën e Shqipërisë. Kjo e kthen Shqipërinë në periudhën para ndryshimeve demokratike. Siç e kam theksuar, me një klasë të tillë politike, Shqipëria në vend të afrimit me Europën, largohet nga ajo.

Në mediat pranë qeverisë po atë ditë që DITA botoi pjesën e intervistës suaj “të zhdukur” ku flitej për KESH-in u shpërnda një lajm, sipas të cilit ju jeni i pabesueshëm, pasi i keni dhënë një çmim në vitin 2012 Ilir Metës si politikani i Vitit. Keni një koment për këtë?

Edi Rama ka një analogji të gabuar; i bën shumë gjëra keq dhe në kurriz të Shqipërisë për përfitimin e tij. Fituesi i dekoratës më të madhe të IFIMES është Recep Tayyip Erdogan, i cili erdhi në institut  i shoqëruar me bashkëshorten dhe vajzën e tij si dhe tetë ministra.

Lista e fituesve të dekoratave është mbresëlënëse. Mendoj se nën frikën e një procesi hetues e gjyqësor mbi rastin që folëm, z.Rama shton personazhe të ndryshëm aty.

Rama është thjesht pjesë e një modeli prezent në vendin tuaj dhe në rajon, ku përfaqësuesit më të lartë të shteteve janë bartës të kriminalitetit, kurse si ekzekutues të krimit dalin në pah vëllezërit, bashkëshortja, farefisi, miqtë apo fëmijët e tyre duke u rritur. I njëjti model me Aleksandar Vuçiç, Hashim Thaçin apo Milo Gjukanoviç, të gjithë pjesë e të njëjtës matricë kriminale që mbështesin njëri-tjetrin.

IFIMES është i njohur për analizat mbi rajonin. Si e parashikoni ju çështjen e integrimit të rajonit dhe Shqipërisë në Bashkimin Europian?

U premtoj qytetarëve të Shqipërisë se do të shtojmë prezencën tonë në Shqipëri me theks të veçantë në krim, korrupsion dhe sundim të shtetit të së drejtës duke hulumtuar krimin dhe korrupsionin pavarësisht se për kë bëhet fjalë, qoftë ai Edi Rama, anëtarët e familjes së tij apo kushdo tjetër që është person publik dhe për këtë do të bëjmë detyrën tonë duke sinjalizuar publikun shqiptar dhe atë ndërkombëtar.

Posaçërisht do të merremi me rrugën evropiane të Shqipërisë sepse IFIMES ka revistën e vet për integrime evropian European Perspectives dhe kemi status special konsultativ me OKB/ ECOSOC.

Urojmë që Shqipëria sa më parë të bëhet anëtare me të drejta të plota e BE dhe ne do të ndihmojmë që kjo të realizohet sa më parë. Por, nuk jam i sigurt nëse kjo do të ndodhë nën drejtimin e z.Rama.

Intervistoi. E.Habilaj – Botuar sot në Dita

February 2, 2019 02:02
Komento

64 Komente

 1. PD + LSI + PS = CRIMINALS , HAJDUTË , BANDITË , KUSARË February 2, 02:36

  Edvini Hajduti që thotè : ZVICRA èshtè Monotone dhe e Mërzitshme , sepse në ZVICÈR , po të “KAPÈN , ta HAPËN” i themi ne këtej Poshtë !!! Kurse Edvini VJEDH dhe PLAÇKIT SHQIPÈRINÈ , dhe bën SHOW Mediatik njèherè nè Javè LIVE me 10 Njerèz , qè ju ZGJIDH Hallet , që INSTITUCIONET qè Paguhen për atè Punè , duhet tju a Zgjidhin !!?? Dhe del Edvin HAJDUT Rama dhe Krekoset me “BATUTA” dhe Humor Bajat , si “Kaposhi nè Pleh” !!!!???!! Del Edvini dhe bèn “Llogje Kavaje” Live , dhe mendon se Njerëzit janè Budallenjë dhe NUK kuptojnë !!! Edvin që i hedh LULIT “KOCKA” , nga LEKÈT e Shqiptarève , sa herë që LULI “LEH” si QEN dhe “KËRCÈNON” me PROTESTA , dhe Edvin HAJDUTI i thotë , hajde Lulash se SHQIPTARÈT janë “QORRA” !!!! Fatos Lubonja dhe Spartak Ngjela kanè 100% të drejtè për ato qè thonë për HAJDUTIN Edi Rama.

  Reply to this comment
  • korçari February 2, 09:35

   Jane hedhur ne sulm gjithe hijenat duke perfshire dhe kete Zijadin anonim dhe “Dita” e ka zgjedhur per t’i dhene goditje Rames kur fare mire mund te zgjidhte mjaft OJQ ne Shqiperi pra ato leke qe ka investuar ngeleshin ne Shqiperi.Nuk mund te akuzohet askush me bla-bla- dhe pa asnje fakt .Nqs “Dita ” do te luftoje korrupsionin le t’a denoncoje Ramen ne prokurori me shkrimin e Zijadit i cili mendoj se eshte paguar nga “kazani”.per rikujtim :Reformen ne drejtesi e beri te mundur PS-ja e Rames dhe nga ana tjeter gjithe hajdutet Salehu&Meta&Basha&Nano etj nuk po lene gur pa levizur per t’a sabotuar dhe nuk po kursejne miliardat e vjedhura ketij populli per t’a çuar Shqiperine ne ’97 per t’i shpetuar Vetingut i cili fale USA dhe Europes me ne fund po krijohet per te miren e Popullit dhe per te zezen e hajduteve dhe maskarenjeve.Mendoj se “Dita” eshte reshtuar ne kahun e gabuar duke ju sherbyer hijenave …

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN February 2, 10:05

    sa herë lexoj ktë Lakrorin më sipër, më vjen instiktivisht në mendje Ushtari Shvejk,
    “unë dhe mutin i ha togerit, vetëm mos të ketë qime, ato ma shpifin”
    lakrori, ik atje te platforma e shokut EDver, ku çdo gjë realizohet në 3D, si ajo koha kur ndërtonim socializmin me forcat tona, ik mar shok qetësohu andej, çdo që na çan …kokën
    dhe të kam thënë që nickname duhet ta vendosësh
    PALAÇO !!!

    Reply to this comment
    • korçari February 2, 13:48

     O Sorra e zeze e kam thene se nuk debatoj me ato …qe kane fjalor rrugesh ne kete rast kurtizanesh nje shkalle me lart dhe po e theksoj se nuk me intereson Rama apo i jati i Rames ,po ka shkelur ligjin te shkoje ne Reç por me deklarata OJQ apo me supozime nuk denohet askush .Si perfundim meqe jeton dhe jashte me thuaj se ka arrestuar ndonje Makroni apo Sarkozi apo ka nje prokuror Republike ,apo ka nje gjykates dhe po e theksoj se Rama i hapi driten jeshile VETINGUT dhe gjithe hajdutet jane frikesuar pasi i pret konfiskimi dhe burgu dhe me idiotesine tuaj dhe ndonje tjetri ketu poshte po i sherbeni kesaj kaste ne dem te Shqiperise.Shkelqimi dhe renia e kurtizaneve …dhe me mire te ndryshosh pseudo ne Le SWAN des rues noires.!!!

     Reply to this comment
     • Diana February 2, 22:46

      Korcari, hic mos u shqeteso. Day night Black dita eshte zagar i GAZETES DITA.
      Eshte qenlehes I paguar I LSI qe fatekeqesisht gazeta DITALSI ka aq per zemer.
      Nje thirje vertet miqesore redaksise se Gazetes Dita. Shkoni ne prokurori e denanconi faktet kunder e vetem kunder Rames. Mos shkoni ne syncrom me tradhetaret e hajdutet e kombit.

      Ky eshte nje pacavure artikull dhe jo analize.
      Ky Vic I juaj i palepire o e urren Ramen ne extrem o ka mare nje dore te mire paresh.
      SHKONI E DENANCONI RAMEN NE PROKURORI . POR AMA EDHE LIKE FLORIRIN.
      Black one shaj e shfryej si te duash por turpi mbi ty mbetet. Edukata e kultura e te folurit mesohet nga familja e ne shkolle.
      Nga pergjigja qe I ben korcarit ke edukate rruge. Zoti te meshirofte.

    • N.VJOSA February 2, 14:50

     BLACK,
     Po ku je moj bukë e vjeter,
     Se si ty une nuk kam tjeter,
     Më debatojne ca trumcakë
     Bien era Tralalakë…
     +++
     Ndryshon ti moj bejlereshë
     Kontrahente ty të kesh
     Herë qesh e herë tjerr lesh
     Bereqaves si të jesh..
     +++
     Ky Beqiri si Fazllici
     Flet nga zori o nga hici
     Prapashtesen e ka -vici…
     S’po e nxjerr kush eshtë Dobici.
     +++
     Prapa tij ndoshta don Mmmm..eta
     Biberovici, c’ eshte e Vërteta
     Është Klani i Marshallit
     Doktor Mortjes , dr.Djallit…!
     +++
     Për t’harruar CEZ-Baterrdinë
     Tok me të dhe xha Salinë
     Është taktikë e qepur lirë
     Sulmi – Mbrojtja me e mirë!..
     +++
     Ky Beqiri ka dy here
     Pa persona akuzon
     Bla-bla belbëzon
     As të q…, As të lëshon!…

     .

     Reply to this comment
     • Fidel Kastro February 2, 16:18

      Shume kemi pare ne kte bote,
      Sahanlepires mbushur plote.
      Nje nder ta eshte me i pari
      N. Vjosa trushpelari.

      Qe pertej oqeanit ,
      bukur fort i bi sahanit.
      Ram timonin shum e mburre,
      Nuk ja shef breket me shurre.

      Shqiperia kundermon ,
      Krim , droge e korrupsion.
      Populli mer lemerine,
      Ti me mburr Ram tepsine.

      Nese s’beson fjalet e mia,
      Duku kendej nga Shqiperia.
      Hajde ketu e shif vatane,
      Roberuar anembane.

      Prandaj qepe, mbylle gojen,
      E mos e vazhdo me lojen.
      Se ty bingo te ka ra ,
      ndaj jeton ne Kanada.

     • N.VJOSA February 2, 17:35

      O Fidel
      se te kam xhan
      Boll i lave
      ata sahane
      Se me shume
      dua Jeten
      Dua me shume
      te Verteten!
      +++
      Se partit
      ti kam lene tyja
      Nuk kam direkt
      interes
      Ti Fidel
      per parti vdes
      Hipokrizine
      e ke ves…
      +++
      Në je vertet
      ashtu si thua
      S’beje komente
      me mua
      Do punoje
      dhe dy pune
      Edhe sot
      që eshte e shtunë…
      +++
      Të kam lexuar
      dhe here tjeter
      Ti je tjeter
      c’ shkruan ne letër
      Je i flakt
      si partiak
      Mos na u hiq
      si varfanjak!
      +++
      Ju su merret
      vesh halli
      Kush engjell
      kush eshte Djalli
      Doni prap
      Sali Tatën
      Që tu sjell
      97-ën…
      +++
      O Fidel
      mos bej shaka
      Se nuk jam
      në Kanada
      Shqipen njoh
      me mire se ti
      Eshte Flori
      permbi flori.
      +++
      Shqiperia
      eshte Flori
      Mjere ai
      qe nuk e di
      Shterngo Sumën
      dhe puno
      Dhe keshtu
      mos u anko!
      +++
      Semundje
      keni or mik
      Të beni te gjithe
      politikë
      Une zot
      e ti zot
      Por pa pune
      s’fiton dot!
      +++
      O Fideli
      i Partise
      Mos e shaj
      vendin tend
      Te huaj po vijne
      te ai vend
      Eshte flori
      e eshtë argjend…
      +++
      Ramën e keni Flori
      Po se duane ca si ti
      Se ju doni xha Saline
      Dhe Mona Hajduterinë…!

     • Shefqet Cela February 2, 19:36

      E keqja nuk janë vetëm Beqiroviçët.
      Ne e kemi të keqen midis nesh.
      Në prag diskutimi për hyrje në Evropë mavrinë, gjithmonë kanë shetitur Berishoviçet, në ato vise, për ta nxirë çdo gjë dhe kanë patur sukses, duke na leënë jashtë.
      Kanë paguar edhe kasnecë, siç është edhe viçi i radhës.
      Kjo bën muuu nga fakti që bëhen komente pa dalë shkrimi. Jo vetëm kaq, por po e vonojnë shkrimin qëllimisht, për tju afruar datës së diskutimit për negociatat, që të ketë sa më shumë efekt.
      Një tjetër gjë më shqetëson më shumë.
      Berishistët i mirëkuptoj: Ata e kanë jetike, sepse pas njohjes tringëllijnë edhe prangat krahas konfiskimit të gjësë së rrëmbyer. Atje nuk mund të manipulojnë gjyqtarë.
      Me këtë praktikë antikombëtare jemi meësuar, por një gjë të kohëve të fundit nuk po e kapërdij dot. STAFI I DITËS SIME TË DASHUR ËSHTË RRESHTUAR DUKE U BËRË MEGAFON I TYRE.
      Thoshin dikur: MIRË VLORA DHE BERATI PO……. TEPELENË Ç’PATI.
      Trishtim!

   • Dekoruesiit e “Like Hajdutt” ne 2012, te besuarit e “Dites” February 2, 18:16

    O “Dita” inat te madh paskeni pas u burrat e dheut, por ky inat po shkon ne drejtim te krimineleve reale te Shqiperise, mund te gjeni shume armiq te qeverise shqiptare dhe KM te Shqiperise dhe ti bini ketu si te besuarit tuaj, por ku jane faktet more gazetare, e gjithe familja e korruptuar? Ok si? Le te shohim nje fakt te vetem nga ai ose ju qe tju besojme.
    Erdogan dhe Ilir Meta ne 2012 na dekorohet nga IMFqirit ku ne 2011 Ilir Meta me bllok ne dore si Kryetar i Mafies vinte gjoba mbi parate e shqiptareve, ju bini me kembet tuaja ne batak dhe humbisni besimin, ju jeni shitur diku nuk e di ku, por jeni shitur fare lire,
    Beni hetimin tuaj si gazette para se te dilni ne konkluzion, mos mblidhni pacavure nga Bq aneembane.
    Lexuesit dhe perkrahesit tuaj (lexoni komentet) jane perkrahesit e Salehut dhe Lulushes.
    Tradhetia te con tek dera e armikut.

    Reply to this comment
  • Epiriiiii February 2, 11:46

   Ky flet per Familjen Rama sikur Familja Rama te jete 50Antarshe. Kur dihet Rama ka 1 Vella 1 djal Maxhoren edhe Gruan qe jane te Punseuar te gjith jashte KESHit. Ky flet shume por asgje Konkretisht.

   Reply to this comment
   • Syrja Qarri February 2, 12:30

    O Epiriiiiiii.
    Po Zeni i Saliut ne KESH punonte qe Balla , PS dhe gjithe Rilindasit bashke me ty brenda, nuk keni pushuar akoma se derdellituri edhe pasi j’u falen Cekeve 600 mije €.
    Jeni te gjithe per ne estrade, por ky popull nuk ka fuqi te qeshe.

    Reply to this comment
   • Fidel Kastro February 2, 15:05

    Nje ujk i vetem mund te shqyeje gjithe kopene nese nuk ka njeri ta ndale!!!!!!!!!!!!!! Ndersa Rama + i vellai+ djali i madh = tre ujq , me kaq behet baterdia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
  • Peza February 2, 12:21

   Sms.. Julutmi medje ve na i jepni parlam entin e monist ti shofin a shahen si dje berisha. Luli. Rama. Na merr malli per ato. .seferi. Nuk kishte diktatur ..kish te kultur .28 vjet demorri.. Mos u harrofte personaliteti ligjet tij…

   Reply to this comment
 2. artur b. February 2, 02:51

  ky Beqiroviçi qenka i forte fare, ja kalon edhe CIA-s, edhe FBI-se, pa le BE-se e KE-se..I paska zbuluar te gjitha c’a behen ne Ballkan..
  Fantazine e paska te klasit te pare, po argumentat s’po i shohim.
  Te shohim c’do na dale po ka rrezik te mbarset mali e te pjelle nje mi. Dhe po qe mi besoj Dita do te na jape nje foto.

  Reply to this comment
 3. Peza February 2, 03:01

  Europa duhet te hetoje me vemendje te gjithe veprimtarine e qeverise Rama dhe te atij si kryeminister!
  Rama kerkon me ngulm qe BE te hape negociatat me Shqiperine,por keto ai nuk i do per popullin shqiptar,por per vete!
  Une nuk e di se cfare kushtesh ka vene BE-ja per te plotesuar qeveria e Rames per te hapur negociatat dhe si i ka verifikuar plotesimin e tyre!
  Mbi te gjitha Rama i ka shkeputur negociatat e pushtetit te tij qendror dhe vendor me popullin!
  BE te verifikoje se Rama ka zhdukur shtetin ligjor dhe i ka mbyllur gojen shqiptareve te ankohen per padrejtesite dhe korrupsionin e zyrtareve te tij!
  Ai e ka pranuar kete krim zyrtarisht ne 21.11/2018 duke e zevendesuar zgjidhjen e ankesave nga e gjithe adminisrtrata vendore e shteterore vetem ne kryeministri duke e quajtur kete si zgjidhjen me te mire!
  Rama ka mbuluar korrupsionin shteteror dhe kete me mire se kudo e ka vertetuar me rastin e skandalit te tenderit te Unazes se Re se sipas tij ne te gjithe boten behen tendera me dosje te fallcifikuara!
  Negociatat Rama i do vetem per te mbajtur karrigen e tij e jo per popullin shqiptar!
  Ai do ta shfrytezoje hapjen e tyre ashtu sic beri Berisha me pranimin ne NATO ,pra me mire te mos pranohemi se ndryshe Rama nuk shkulet nga pushteti i korruptuar!
  Rama eshte rreziku i shqiptareve!

  Reply to this comment
 4. Naseri February 2, 03:29

  Ky eshte mik i Boshnjakut qe dikur merr5e pjese ne mbledhjet e keshillit te sigurise, Damir Fazllic

  Reply to this comment
 5. Jim February 2, 04:25

  Me sa kuptoj ku qenka nje matherfacher I paguar nga Ilir Meta e din nje mut Go to hell

  Reply to this comment
  • Diana February 2, 22:52

   Korcari, hic mos u shqeteso. Day night Black dita eshte zagar i GAZETES DITA.
   Eshte qenlehes I paguar I LSI qe fatekeqesisht gazeta DITALSI ka aq per zemer.
   Nje thirje vertet miqesore redaksise se Gazetes Dita. Shkoni ne prokurori e denanconi faktet kunder e vetem kunder Rames. Mos shkoni ne syncrom me tradhetaret e hajdutet e kombit.

   Ky eshte nje pacavure artikull dhe jo analize.
   Ky Vic I juaj i palepire o e urren Ramen ne extrem o ka mare nje dore te mire paresh.
   SHKONI E DENANCONI RAMEN NE PROKURORI . POR AMA EDHE LIKE FLORIRIN.
   Black one shaj e shfryej si te duash por turpi mbi ty mbetet. Edukata e kultura e te folurit mesohet nga familja e ne shkolle.
   Nga pergjigja qe I ben korcarit ke edukate rruge. Zoti te meshirofte.

   Reply to this comment
 6. Lili February 2, 05:38

  Per hajr..
  Ky pikat mbi i po i ve bravo.

  Reply to this comment
 7. Mashtrimi February 2, 06:23

  Rama eshte “babai” i korrupsionit ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 8. intelektuali February 2, 06:32

  Njolla me e madhe qe Kryeministri Edio Rama i ka ngjitur te Shqypnise nuk eshte korrupsioni dhe hajnia makaber pushtetare qe e kane pasur te gjithe Bosat me mantalitet enverist para tij,

  por:

  FAKTI QE KRYEMINISTRI SHQYPTAR E KA BABANE NJE KRIMINEL TE ENVERIT QE KA FIRMOSUR VARJEN NE LITAR TE NJE POETI DISIDENT ANTIKOMUNIST NE VITIN 1988

  dhe:

  Fakti qe ka mbushur parlamentin dhe Shtetin me gerdalla te Enverit dhe keto fakte e bejne Edi Ramen REZIL dhe te pakrahasueshem me asnje Lider tjeter te Botes Demokratike dhe e afron me shume Shqypnine Enveriste me Korene e Veriut

  dhe:

  Pergjegjesia per situaten tragjike ne te cilen ndodhet Vatani e kane vetem shqyptaret e coroditur dru me pre, pa kurfare shoqerie civile qe votojne papushim vetem kriminele enveriste te korruptuar nga koka deri ne kembe.

  Reply to this comment
  • miri February 3, 10:22

   Intelektual ti ?Shko futja vetes.Si ta duash.Ne dac me pistolete,ne dac me….Enverit vetem nje gje nuk i fal.E beri si e beri,ti kishte shfarosur dhe mbeturinat si ty qe duke mbetur as andej as kendej thjesht qelbin derisa te marrin fryme per here te fundit.Taksirati jone te durojme atavizmat si puna jote dhe qelbesirat e demonkracise.

   Reply to this comment
   • intelektuali February 3, 20:00

    Raca juaj e veremlinjve te Enverit dhe Partise po ngordh dhe po zhduket nga faqja e dheut, fale Zotit intelektualet po i mbijetojne pushtave enveriste qe kane grabitur pushtetin ketu e 30 vjet pas renies se Murit te berlinit dhe ja ku jemi si “Koqe Molle”, me optimizem dhe shprese dhe me pensione te majme ne xhep jo si fara juaj e keqe e pabuksave enveriste, te fshehur ne brimat e miut te krimbur nga depresioni se hajduti Edi Rama ju tradhetoi me Mit’hat Frasherin dhe po ju tradheton dita – dites me hajnine e tij duke ju lene pa breke ne bythe,

    prandaj:

    MOS I QAJ HALLIN KALORESIT SE I VAREN KEMBET

    E kam degjuar kete MUT enverist nga shume spiune te Sigurimit dhe gardiane burgu killera sadiste te Enverit.

    O MIRI KILLERI I ENVERIT

    Reply to this comment
 9. Fatos Zeqo Xhufllaku February 2, 07:15

  Loje e ndyre ruse per te ndaluar futjen e Shqiperise ne BE. Gazeta DITA 55 me duket se ka kaluar ne sherbim te nje vendi armik, gjithmone nen kujdesin e kurves plake,

  Reply to this comment
 10. Bilali February 2, 08:01

  Qe kur kane hyrre Habilajt ne kete gazete eshte dhjere gazetaria!Jeni bere si 55 ku mungon vetem F.Balliu e kam pershtypjen se dy jane mundesite se perse z.Thano ka rene ne kete hendek!Ose tani ka kuptuar vleren e kazanit ose e kane izoluar e perse jo ti kene okupuar drejtimin e organizimin e kesaj faqjeje ku nese perpara e lexonte populli tani e lexon vetem klani Berisha-Meta!Shpreh keqardhje per kete regres !

  Reply to this comment
 11. Arben February 2, 08:08

  Litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari litari

  Reply to this comment
 12. vjola February 2, 08:16

  Te gjitha sajesa . keshtu e gjykoj dhe skam gabuar kurre ne gjykimin tim deri me sot .

  Reply to this comment
  • Artemisa February 2, 11:11

   Ah moj Vjola, gabimin dhe “lugen e prishur te corbes” e ke bere qe kur zgjodhe Edvinin dhe besove tek Pjellja e Re e tij.
   Nuk ke asnje shans rehabilitomi. Tashme je shnderruar ne nje vemje qe nuk ke asnje mundesi te ” gabosh”.
   Pet ate qe po ben sot , do t’a kuptosh kur femijet dhe niperit e tu te te thone “Po pse edhe ti paske qene me ata felliqesirat qe n’a kane lene ne kete gjendje dhe po detyrohemi te paguajme edhe ne sot”.

   Reply to this comment
 13. na mashtruan edhe kete radhe. February 2, 08:40

  ky beqirovic ka lidhje me berishovicin.
  na mbyten beqirat ne kete vend turkoshak.
  vidh njeri e vidh tjetri.
  njeri me kriminel se tjetri.
  gazeta dita ka gjetur burim te ri financimi,nga prehri i nje hajduti tek prehri i nje superhajduti si klani zemunit apo fatos nanos.

  Reply to this comment
 14. Një emigrant i pa shpresë ta shohë Shqipërinë zonjë February 2, 08:41

  Ky Instituti Ndërkombëtar për Ballkanin dhe Lindjen e Mesme IFIMES, në grazhdin e kujt kullot, kush ia siguron livadhin, sanën e tagjinë?

  Reply to this comment
 15. Gani USA February 2, 09:16

  Ka komentues ketu qe me shkrijne gazit.
  Keta te mjere nuk kane per te shpetuar kurre nga tifozlliku partiak.
  Te besosh ende sot tek nje politikan cilido qofte ky i nje vendi te marre fund si Shqiperia do te thote te jesh miop ose te jesh tradhtar i interrsave te vebdit tende.
  Ose thjesht mos kesh qene askund vecse ne fshatin tend e te nos dish cfare ndodh gjetiu e sa ndryshojme nga t tjeret.
  Nuk ka asgje per t mbrojtur as Rama.
  Legen si te tjeret doli qe ne momentin qe nuk ndeshkoi te keqen, do behej edhe vete pjese e saj, ishte vetem ceshtje kohe

  Reply to this comment
 16. intelektuali February 2, 09:29

  O enverista te poshter, fanatike edepseze, o bythmuter te Partise se Punes, qe po kerkoni te gjeni ARMIKUN e jashtem qe ka “hale ne sy” Shqypnine Enveriste te hajdutit Edi Rama,

  PO VOA, “ZERI I AMERIKES” CFARE ESHTE?

  O fosile te mbetura nga Partia e Punes

  Reply to this comment
 17. asd February 2, 09:42

  Ore qe Rama eshte “macoku”, ne te gjithe (minjte) e kemi kuptuar me kohe. Problemi eshte se kush do t’ia vare zilen.

  Reply to this comment
 18. Benuar February 2, 09:55

  Kush mbron Rame, Berishr, Met e cilindo politikan t sotem eshte ARMIK I SHQIPERISE.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 2, 13:53

   Kurse:

   Kush mbron Enverin e Bimbashit qe i ka qitur nga BYTHA e vet te gjithe keta politikane “Monstra” korruptive eshte:

   PEDERAST SI ENVERI

   Reply to this comment
 19. Komuna e Parisit February 2, 11:10

  Shqiperise i nevojitet nje fotce e re politike me orientim majtas real.
  Nje si Tzipras grek.
  Por per kete duhen korrigjuar njehere ndryshimet kushtetuese te 2008 qe kane betonuar ne pushtet kryetaret – mbreter

  Reply to this comment
 20. Oxhaku qeramistit February 2, 11:27

  Njesoj hajdute jane te gjithe
  Ndaj ikin shqiptaret
  Keta q shkruajne pro Rames ketu ose jetojne jashte dhe shofin vetem propaganden e tij ose jane nga kta t propagandes vet qe marrin rrogen e shtetit per te shkruar neper portale

  Reply to this comment
  • intelektuali February 2, 13:58

   Shko tek “Zeri i Popullit” i Enver BYTHOS

   KUSH TE NDALON?

   Reply to this comment
   • Asnji nuk me ndalon dot ,sepse nuk jetojme ne Diktature sot February 2, 14:14

    intelektuhale ,

    un nuk duhet te pyes ty apo dike tjeeter se ku
    duhet te shkoj e kometoj ,sepse jame nji person i lire
    i ksaj Bote te Lire dhe jap mendimin tim ne lidhje me
    situaten ne vendin tim .

    Ti duhet te mesosh njiher te replikosh dhe qitesh
    nga goja ate te kufomes komuniste ,
    sepse mundet te shkaktoj ndonji semundje ne gurrmaze

    Cfar kujtoni ju mer ,s jetoni ne shoqerite fundamnetaliste ne arabistan ,
    ku terroristet sulmojne e terrorizojn qytetaret ?

    Nqs kjo gazete do vazhdoj kte Kurs terrori qe s’i sherben aspak situates ku ndodhet Shqiperia e hudh plehra toxike opinionit ,

    do vij dita e do pegjigjet diku .
    Dhe per kete te jesh i sigurt edhe ti shpellar intelktuhale
    se edhe ty do te vij dita e trokase ne dere Drejtesia

    Reply to this comment
    • intelektuali February 2, 15:23

     Cila Drejtesi?

     Ajo e imorales se perdale Arta Marku?

     Qe futi ne KLP sigurimsin homo te Enverit, VENUSIN e Partise se Punes?

     KUSH ESHTE HALJA TANI KETU O WC – JA E ENVERIT?

     Kercenimet shko dhe beji te “Zeri i Populli” te Enver Bythos dhe Edvin Droges se intelektuali ka pare shume spiuna te Sigurimit si puna jote gjate jetes se tij.

     dhe:

     Beji te fala Bashkim Ulajt se mot te hedh ndonje lek nga ato qe u vjedh papushim shqyptareve

     Reply to this comment
 21. liri February 2, 12:40

  Koha eshte tani per te shprehur revolten,koha eshte tani qe intelektualet me integritet te behen bashke ,koha eshte tani per kontibutin e gjithsecilit aq sa mundet per veten e vet,koha eshte tani per te kerkuar llogari sot e cdo dite se cfare u be me perfaqesimin tim,koha eshte tani dhe kjo eshte vendosur :qeveri teknike antikorrupsion me elemente apolitik te paperfshire me pare,me profesionalizem dhe integritet qe beson ne vlerat e familjes, ne perkushtim ndaj atdheut dhe mbi te gjitha qe beson ne Zot.Nuk ndertohet pa Zot!

  Reply to this comment
 22. Adih February 2, 12:43

  Mos u merzisni o njerez ,tani na u be djali i jone Brace zevendes kryeminister ,
  Njashtu si ja perplaste dikur Saliut ,ne surrat gjemat ne parlament ,njashtu do ja perplasi Rames .
  Qe te dy ,ky Brace ” TRIMI ” do i beje kallzim penal ne prokurori ,te dyve .
  Ka ketu ,ciper komuntues byth lepires te Rames .
  Po pse su ngopet ju akoma ,per skandalin e UNAZEZ se RE ,me ate cunin buzqumesht 26 vjecar ,qe Rama sot e kesaj dite ,nuk po ja gjen akoma , te dy adresat,si te zyres dhe te shtepise banimit .Ku i dha 30 kile patate ,me falni 30 milion Euro.

  Ju njoftet baca Enverin ,por akoma nuk e keni kuptuar qe cunat e baces ,dolem me kelysha kurve se i jati i tyre shpirteror .

  Reply to this comment
 23. Vasili February 2, 14:00

  Ky sharlatan ordiner islamist,qe aludon per emra por nuk thote asnje,tregon ne vazhdimesi,lidhje okulte te kesaj gazete me keto lloj specie malinje.
  Prandaj do ish kuptimplote,qe titulli real i kesaj gazete do ish:
  ´´Dita e militanteve islam´´

  Reply to this comment
 24. Asnji nuk me ndalon dot ,sepse nuk jetojme ne Diktature sot February 2, 14:15

  intelektuhale ,

  un nuk duhet te pyes ty apo dike tjeeter se ku
  duhet te shkoj e kometoj ,sepse jame nji person i lire
  i ksaj Bote te Lire dhe jap mendimin tim ne lidhje me
  situaten ne vendin tim ,kudo un e shoh te aesyshme

  Ti duhet te mesosh njiher te replikosh dhe qitesh
  nga goja ate te kufomes komuniste ,
  sepse mundet te shkaktoj ndonji semundje ne gurrmaze

  Cfar kujtoni ju mer ,s jetoni ne shoqerite fundamnetaliste ne arabistan ,
  ku terroristet sulmojne e terrorizojn qytetaret ?

  Nqs kjo gazete do vazhdoj kte Kurs terrori qe s’i sherben aspak situates ku ndodhet Shqiperia e hudh plehra toxike opinionit ,

  do vij dita e do pegjigjet diku .
  Dhe per kete te jesh i sigurt edhe ti shpellar intelktuhale
  se edhe ty do te vij dita e trokase ne dere Drejtesia

  Reply to this comment
  • intelektuali February 2, 15:25

   Cila Drejtesi?

   Ajo e imorales se perdale Arta Marku?

   Qe futi ne KLP sigurimsin homo te Enverit, VENUSIN e Partise se Punes?

   KUSH ESHTE HALJA TANI KETU O WC – JA E ENVERIT?

   Kercenimet shko dhe beji te “Zeri i Populli” te Enver Bythos dhe Edvin Droges se intelektuali ka pare shume spiuna te Sigurimit si puna jote gjate jetes se tij.

   dhe:

   Beji te fala Bashkim Ulajt se mot te hedh ndonje lek nga ato qe u vjedh papushim shqyptareve

   Reply to this comment
 25. N.VJOSA February 2, 14:51

  BLACK,
  Po ku je moj bukë e vjeter,
  Se si ty une nuk kam tjeter,
  Më debatojne ca trumcakë
  Bien era Tralalakë…
  +++
  Ndryshon ti moj bejlereshë
  Kontrahente ty të kesh
  Herë qesh e herë tjerr lesh
  Bereqaves si të jesh..
  +++
  Ky Beqiri si Fazllici
  Flet nga zori o nga hici
  Prapashtesen e ka -vici…
  S’po e nxjerr kush eshtë Dobici.
  +++
  Prapa tij ndoshta don Mmmm..eta
  Biberovici, c’ eshte e Vërteta
  Është Klani i Marshallit
  Doktor Mortjes , dr.Djallit…!
  +++
  Për t’harruar CEZ-Baterrdinë
  Tok me të dhe xha Salinë
  Është taktikë e qepur lirë
  Sulmi – Mbrojtja me e mirë!..
  +++
  Ky Beqiri ka dy here
  Pa persona akuzon
  Bla-bla belbëzon
  As të q…, As të lëshon!…

  .

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN February 2, 18:27

   Neti ku thërret qameti, dal pakherë sepse na mbytët ju duartrokitsit, kush ju duron tani që keni zbuluar “armikun e klasës” -Dita dmth, jo unë 😉
   ore tu bëj një pyetje unë, ja bëj gjithë birosë së komentuesve, po përgjigjmu ti, se je më i çkolluari, në fshatin e qorrave ai me qylin është mbret 😛
   Mirë atëher, se ju duhej biografia në rregull, po sot ça plasjen keni që ngelët duke duartrokitur ???
   nuk u lodhët një jetë të mjerë duke ju bër hozana gjithë rrospove të pushtetit ???
   ka më ujë që e lan Ramën ?? ka më perëndi që e amniston ktë Kriminel ??
   ende justifikim Saliun do i gjesh ti ???
   vetëm ti e Mjero Baze, i besoni kësaj alibie.
   TURPI JU MBULOFTË !!!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 2, 21:57

    Uh, moj Sorre, e zeza Sorre
    Pse mi trazon kto zorre?
    S`kisha n’ mend ta prishja gojen
    Dhe ty sot ta nxirja bojen…
    +++
    Moj fashiste xha Hasanit
    Xha Hasanit, Kapedanit
    Xha Hasanit me kollaro
    Fashist Minister me ca Laro….
    +++
    I Xhafer Deves mik besnik
    Vrapin mbajti n’Amerike
    La femijt ne mjerim
    Gjithe jeten n’ internim…
    +++
    Ty s’ te del ai helemi fshehur
    Gjithe jeten duke lehur
    Je helmuar qe ne veze
    Ndaj ke mbetur korbe e zeze…
    +++
    Ndaj degjo moj Lepurushe
    Moj Leprushja llapushe,
    Se po plakesh dhe nuk mbushe
    Por ke mbetur karabushe…
    +++
    Rama nuk eshte si Saliu
    Sali Monstra diteziu
    Rama nuk eshte kriminel
    Ndaj mos na u krekos si Gjel…
    +++
    Mos na u krekos si Gjel
    Here ngul e here e shkul
    Dhe mos kakaris si Pule
    A te humbt ajo vule!…
    +++
    N’ politike moj euforike
    (Se llogjika te ka lene)
    Nuk shikohet se cfare thuaj
    Por shikohet se cfare bene…
    +++
    Parti e Sal Euforikut
    Ne konto qindra te vrare
    Edhe dosje nja 300
    Po presin per tu gjykuar…
    +++
    Rama n’qeverin e pare
    Erdh’ me vota prioritare
    Sovrani i dha heren e dyte
    Nje shumice spektakolare!…

    Rama ka ne ekonomi
    Ka nje rritje pozitive
    Ka dhe halle kjo shtepi
    Eshte nje lufte decizive…
    +++
    Qe te zhduk varferine
    Rama s’ka shkopin magjik
    Por po ben me te miren
    Mos shih c’thote nje burre i lik…
    +++
    Rama beri shtetin shtet
    Mbylli shtetin bankrot
    Qe na la Sala jot
    Se me keq nuk kish o Zot…
    +++
    Beri ato qe tha bota
    Po vendos shtetin ligjor
    Sala i ve gur nen rrota
    Se ka frike ky mizor…
    +++
    Se ka frike ky mizor,
    Se krimet si mbulon Dheu
    Se pas Car Stefan Dushanit
    Do te vije Skenderbeu…!

    Reply to this comment
   • LOVE February 2, 22:03

    U pu pu puu sa turp. Pas kollodokut te gjagji gjurrrrrrrrrrrmonit nashi edhe teta sorrrrrrrrra ja mbeshtolli me dafllak surrrrrratit zorrrrrrrrrraxhiut te rrrrrrrrrrrrahmes. Haahaha ca gallate me ket karrrrrrragjoz forrrrrrrrrrumesh. Po kta zorrrrrrrrrrrrraxhinj e kane ngrrrrrrrrene turrrrrrrrrrrpin me buke moj tu mbyllte ajo e urrrrruar 😉

    Reply to this comment
    • LOVES February 2, 22:30

     LOVE,
     qe shkruan me rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr….
     Mos te ka zene Diarrrreja?!…
     Shpejt tek Sqolla e hales… dhe mbylle kapakun…
     se qelbe dynjane…

     Reply to this comment
 26. mirel February 2, 15:54

  Dmth brenda eshte vellai I Ramutit Olsi, dhe Linda per pastrim parash. Treshja e pazareve, Vucic-Ramut-Thacic

  Reply to this comment
 27. jo legeni February 2, 16:27

  hahahahahahahahhahahaha Zijadin kurva eshte thjeshte nje ojf e cila eshte paditur per korrupsion e shantazh.hahahahahah qifshi nenat tuaja o shqiptare legene kur tallin bythen te gjithe me ju

  Reply to this comment
 28. N.VJOSA February 2, 17:37

  O Fidel
  se te kam xhan
  Boll i lave
  ata sahane
  Se me shume
  dua Jeten
  Dua me shume
  te Verteten!
  +++
  Se partit
  ti kam lene tyja
  Nuk kam direkt
  interes
  Ti Fidel
  per parti vdes
  Hipokrizine
  e ke ves…
  +++
  Në je vertet
  ashtu si thua
  S’beje komente
  me mua
  Do punoje
  dhe dy pune
  Edhe sot
  që eshte e shtunë…
  +++
  Të kam lexuar
  dhe here tjeter
  Ti je tjeter
  c’ shkruan ne letër
  Je i flakt
  si partiak
  Mos na u hiq
  si varfanjak!
  +++
  Ju su merret
  vesh halli
  Kush engjell
  kush eshte Djalli
  Doni prap
  Sali Tatën
  Që tu sjell
  97-ën…
  +++
  O Fidel
  mos bej shaka
  Se nuk jam
  në Kanada
  Shqipen njoh
  me mire se ti
  Eshte Flori
  permbi flori.
  +++
  Shqiperia
  eshte Flori
  Mjere ai
  qe nuk e di
  Shterngo Sumën
  dhe puno
  Dhe keshtu
  mos u anko!
  +++
  Semundje
  keni or mik
  Të beni te gjithe
  politikë
  Une zot
  e ti zot
  Por pa pune
  s’fiton dot!
  +++
  O Fideli
  i Partise
  Mos e shaj
  vendin tend
  Te huaj po vijne
  te ai vend
  Eshte flori
  e eshtë argjend…
  +++
  Ramën e keni Flori
  Po se duane ca si ti
  Se ju doni xha Saline
  Dhe Mona Hajduterinë…!

  Reply to this comment
  • Me Sali Berishen Krenohet Kosova February 2, 20:00

   Ti , N .VJOSA, Oj Kulesheder
   Tu ka myke ty buka e vjeter
   Tu ka myke e eshte ba pleh
   Si kuli nalau mos leh !
   Ju anej u ka mlue terri
   I hani shoket si Serb Enveri
   Qou N. Vjosa kape kukamen
   Kulture te njejt me Edi Ramen
   Jeni ba si me kane bisha
   Faj u ka Sali Berisha !
   Faj u ka se po tregon
   Marret juve hiq sjau mlon
   Veprat te flliqta po ua cplon
   Rames i tha Ashiqare
   O kerstiq Ti mori marre
   Baben tan ti ne gjyq e qite
   Tu perzi ne gruen artiste
   Gruen e leshove bashk me djale
   Ti, N. VJOSA o i bame prralle
   Sot a njeve cka lehi Rama
   Kur Berishes spat cka i ban
   I tha ma hangesh grue nhamam!
   Po salihu e shtramoj krahin
   Tha se kam rrugaq kularin
   Grues tane me ia mshele hallin
   Se ajo boll eshte provu
   her me ty her me shoke te tu
   Shokun tan ti e ki tradhetu
   Me grue te tina je martu
   Ski ma posht hiq ku me shku
   Mos e kjani ju hallin tem
   Mue pasoshi sme duhet sen
   Deputet i tjeshte nkuvend
   E rrespektoj votuesin tem
   Obligimet i kryej me rene
   Jam malesore rregull e rene
   Fjalen dysh se baj o qen !
   Fort e due kosoven tem
   Me gjith zemer jo me rrene !
   Dukagjin eshte vendi i jem !

   Reply to this comment
   • N. February 2, 20:24

    Or ti Kulish i Doktorrit,
    I Doktorrit Horrit te Horrit
    Dhe Mashtrusit Gjaksorit
    Je i pa cipe e s’ te vjen zorit…
    +++
    Do të shkruaja nje poeme
    Nje poeme satirike
    Por po tutem,me t’vërtetë
    S’du me u marr me analfabetë….
    ————————
    Që je Qorr
    Dhe i pashkolle, e kuptoj, por qe te mos kesh marr vesh qe Sali Marria, dhendrri i Shkis, beri aleance me Milloshin kunder vellezerve kosovare, besoj se nuk je kaq dru me pre…E di ti sa djem nenash ka ne konton e vet qe u ka marr jeten Birish Karaxhic Kryekrimineli?
    Jane disa qindra e mijera.Vetem 97-ta ne lufte vllavrasese ai Djalli yt vrau afro 4 mijë vet…
    Une e kuptoj qe ti je budalle, e nuk meriton te pergjigjem,
    por te shruajta te lexojne ata qe na lexojne!
    Hajt budall analfabet,
    thyej qafën!…

    Reply to this comment
    • Sebep per kete muhabet u bane vet o adalet February 2, 22:11

     Ti e rodi i yt Jeni takayt Salihut gjithcka jeni munue si Enmverista me i montu
     Edhe me nafte , edhe me vrasje , edhe deri UCK -en e kini formue nje shtab
     te ROGNERIt dhe ki ni vra djem te ajkes kombetare Shqiptare ! Edhe 21 janari
     edhe Gerdeci edhe krejt faqet e zeza jan montim i sociapisave Enverista
     Traditen e juej smun ia mveshni askujt Ndegjo Video e LIRI BELISHOVES
     Hajt Ahmak he tromak ! Sali Berisha UCK-es Iau ka leshue kullen dhe
     njerzit e tij i kan ndihmue me zemer e vllaznisht Kosova Salih Berishen
     e ka te vetin Nuk mashtrohen kosovartet Me Hashim Popoviqin e Ramo Kerstiqin
     Ju thurni rrena Jeni ba prralla e boites Keni trashigiumi pabesine
     Juve shjkijt iau kan formue partine e punes se flliqenise se shipnise !
     ASndaj buken bajat haje ne hajat Mos e fliiqe oden ! Analfabet Kqyr cfar fjalesh
     e cfar gjuhe flet o adalet !

     Reply to this comment
 29. Prangaberishalese pastaj Ramaik... February 2, 20:58

  Zoti Neti !

  Sa do te mbrosh Edi Ramen qe eshte e drejta juaj nuk mundeni per aresye se Rama ka bere hara-kiri >
  .
  Ka bere HARAKIRI se nuk ka asnje document ne prokurorine shqiptare..asnje rrjesht..asnje germe qe qeveria e pas 2013 te kete denucuar 1000 krimet e Berishes.
  .
  Por juve keni vetem nje te drejte absolute; QE TE KERKONI NGA USTAI I TEJ ELEZ BIBERAJ DHE NGA USHATRI I TIJ BEQIROVIQ qe ne rast se hiqet (BURGOSET) RAMA PER KORRUPSIN DUHET TE GJEJE NE BIRUCE SALEN DHE DJAJTE E TIJ zenin-lulin-ilirmeten
  .
  Pse Elez biberaj qe fshihet pas operacjonitFRONTAL AGERSIV BARBARAMA..KUJTONI BARBAROSEN DUEHT TE JAPE LLOGARI PARA SHQIPTAREVE BASHKE ME BERISHEN DHE RAMEN
  ..

  Le te shohim PERGJEGJSITE E “TROPOJANEVE” ne shkaterrimin e kombit shqiptar
  Per dijeni tropoja nga nje krahine qe u zhvillua me shume ne kohen e enverit u be zona qe u dogj me shume ne kohen e tropojanit Sali…shikoni vetem moshen en varrezat e tropojes dhe nuk ka nevoje per koment
  Le te kujtojme profecine e Nolit
  Ate duhen sharlatane
  Qe lepihen ne cdo sahane
  Qe te percajne vatane
  Ke sa te duash tropojane
  Elez Biberaj.
  Ne kohen qe njerzit e tij qe u arratisen ne vitet 50 ne Jugosllavi ishte e modes qe per te mos kthyer mbrapa Rankovici duhej qe I arratisuri te vriste ndonje kufitar apo ndonje kuader ushtrie apo partied he ka dyshime qe ka ndodhur dicka e tille.Por ajo qe e ben kete antishqiptarin me te madhe ishte se u be promoter I dekomunistifikimit ten je kufome dhe kurre nuk foli per pajtim kombetar ose investime nga amerika.
  Sali Berisha
  Eshte e kote qe te flasesh per kete monster pasi Athina & Beogradi ate qe nuk e arriten per qindra vjet e arriten duke “kenduar” kunder komunizmit…Nuk ka litar,oqean dhe fuci bitumi te laje krimet e tij.
  Mehmet Elezi.
  Nqs se ka dy gjera qe urrej enver hoxhen eshte se zbuti keto kafshe si Mehmetelezi duek I prure ne tirane..dhe I coi korentin te shpia ne gop te somes deh sot nuk paguajne energjine e xhaxhit.thjeshte nje nga figurat qe emeton ndyresi
  Azem Hajdari
  eshte kryemostra e demokracise se kaloi nga sigurimi shtetit ne banden antishqiptare te elez biberajt dhe me vone ne mafjene droges dhe armatimit..nje felliqeisre qe ershi nga rruga dh u VRA SI QEN RRUGESH.
  Abedin Mulosmani.
  Ne historne e tij “atdhetare” dikush ka shkruar nje hara-kiri per te:””””Ne vitet 60’ kreu nje akt heroic duke prere kabllin e nderlidhjes qe kalonte ne Adriatik midis shqiperise dhe italise ne fund te detit…””” eshte cmenduri te mendosh qe nje person te kryeje kete akt terrorist pa patur mbeshtetje nje shtet te fuqishem..le te kuptohemi..nqs do kishin vrare psh enver hoxhen ose te pakten tentative per atentat do ta quaja hero
  Besnik mulla Mustafa
  Ky kelysh I institutit te marksizem leeninizmit u be nje morr I islamikeve ne shqiperi..eshte fatkeqesi qe “intelektuale”: qe kishin talent vetem per ti kenduar enverit dhe qe aksidentalisht kishte mbaruar gjuhet e huaja e bene ambasdor…Kam lexuar nje tregim te tij “:Nje kafe turke ne selanik” dhe tregimet e “gjyshit te tij” duket qe eshte tipik INTELEKTUAL IDIOT…fakti qe e perzuri me shkelma brerisha si minister te jashtem para ardhje bushit dhe heshtaj e tij FLET SHUME
  MAL BERISHA.
  Per fat ky eshte nnje aliazh I TROPOJANO-LACJANIT…nuk ka lacjan qe nuk e di se ky ishte nje hafile sigurimi dhe bythlepiresi me I madh I PPSH te asaj kohe…se cfare ka bere duhen rroman ti tregosh..por Fakti qe eshte akoma ambasdor ne Londer qe edhe pse ka poshtruar zyrtarisht kryeministin (fallco) Edi Rama dias here tregon se tropojanet jane ato qe bejne ligjin ne shqiperi sa te jene gjalle dy “doktorret” Saliu ne Shqiperi dhe Elez biberaj ne Amerike qe jane antishqiptaret me te medhenj ne historine e shqiperise..
  ERZEN BRECANI
  Nuk ka bere vaki ne globin tosor qe nje ushtarak I larte policie te shkruaje keto DELIRIUME
  Nëndrejtori i Policisë së Tiranës, Erzen Breçani bën thirrje për rrëzimin me dhunë të Edi Ramës, të cilin e quan edhe hitler
  Përshëndetje liderit historik të shqiptarëve, doktor Sali Berishës. E duam ndihmën tënde se jemi mësuar me ty që të na prish deri sa të largojmë pinjollët e komunistëve me në krye Edvin Ramën, ta largojmë këtë Enver të dytë. Ne që dikur studentë të ‘91 shembëm diktaturën enveriste, do gjejmë forcë dhe optimizëm, do të ngrihemi të tërë së bashku me rininë që të mos e lëmë këtë Hitler të gjunjëzojë shqiptarët,” shkruan Breçani
  ALBAN DEGA
  Nje tropojan I amerikarizuar,symbol I atyre qe I lepinin menderen Enver Hoxhes dje dhe jane kthyer ne vampiroide qe hajne veten e tyre,E keqja eshte se ne Amerike nuk e besojne dhe do ngelet nje I kuq “ kinez’I lyer me arome biberesh.

  Ja vlen dhe nje here te themi se kush I beri varrin shqiperise dhe vete tropojes tyre
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??
  PSE NUK FOLI KURRE ELEZ BIBERAJ PER KETO KRIME HITLERIANE TE BERISHES
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes
  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
  ja cfare thote gery kokalari personalisht per kete fare elezi
  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,
  si perfundim:
  Boll Izet se nuk po ta var njerie se na korite,,, se na I shpife me luften kunder Saliut dhe Enverit ne te njejten kohe.Do besh mire te merresh me ato te Elezbiberit qe ka qene eshte dhe do jete mentori I Sali Satanait qe dhe ti ke fajet ose me mire te themi krimet morale si kope tropjane se dogjet jo vetem Tropojen POR GJITHE SHQIPERINE ETNIKE.

  Vetem nje organizim NGA populli tropojes
  I nje SIX NAVY SEAL
  per egzekutimin shemnullor
  te DJALLIT VIQIDOLIT..

  Reply to this comment
 30. alphade February 3, 09:36

  Edhe sikur ky zoteria qe ka dhene kete interviste te kete
  thene disa te verteta perseri kjo interviste klasifikohet si
  “fake news”, tendencioze dhe pa kredibilitet. Duket sikur
  kjo interviste eshte pergatitur ne zyrat qendrore te shtetit
  shqiptar perderisa prek vetem dhe ekskluzivisht kryemi-
  nostrin aktual dhe nuk thote asnje fjale per mafian shqip-
  tare qe si metastaze kanceroze eshte perhapur ne te gji-
  tha institucionet shteterore dhe qe kryesohet nga triumvi-
  rati mafioz: Berisha- Meta-Basha, qe jane kundervene
  hapur Reformes ne Drejtesi qysh diten e pare kur kjo u
  shtrua si detyre per zgjidhje,jo nga politikanet shqiptare
  por nga nderkombemtaret dhe konkretisht : nga SHBA-ja
  dhe BE-ja, duke e sabotuar kete REFORME hap pas ha-
  pi derisa ia vune “kembet ne nje kepuce” :Amerika dhe Europa Perendimore. Ne fillim kur e votuan kete Reforme
  me 140 mbi 140 deputete,opozita e mori lehtazi duke menduar qe gjate rruges ajo vetvetiu dhe me shkopijt qe
  do t’i vinin nen rrota kesaj reforme do ta “sfumonin” duke
  bere cdo dite “complain” prane Komisionit te Venecias?!
  Por ne rrugen e mundimeshme te kesaj Reforme rol te
  rendesishem ne kete Reforme, te pakten ne aparence
  luajti, PS. partia ne qeverisje qe e coi perpara kete Refor-
  me deri ne diten e sotme. Tash litari eshte “mbledhur te
  strumbullari” thote populli. Kete nuk e mendoi kurre opo-
  zita politike. Keta menduan se realizimi i kesaj Reforme do te zgjaste ne “kalendat greke” dhe do te prekte vetem
  spektrin e jurisprudences ekskluzivisht dhe politikane,si-
  domos ata politikane te kupoles ekzekutive do t’i shpeto-
  nin investigimit dhe ndeshkimit te tyre: ketu behet fjale per 4-5 individe qe kane kapur per fyti shtetin dhe push-
  tetin duke e shfrytezuar tmerresisht per interesat e tyre
  plackitese,grabitqare ….! Ky trinom apo “kuartet” hajdu-
  tesh e kriminelesh tashme dihet nga te gjithe shqiptaret.
  Tash lufta e kesaj bande mafioze eshte perqendruar ne
  sabotimin e SPAK-ut dhe BHK…! Prandaj eshte ngritur ne
  kembe egjithe kupola opozitare per te rrezuar kryeminis-
  trin aktual. Por,me qe kjo opizite,i thencin, se per aresye
  krejtesisht objektive nuk mund ta rrezojne kryeministrin
  me vota, atehere e kerkojne “fitoren” e pushtetit mbi tavo-
  line, dmth qe Luli te vije kryemister me daulle e tam- tame duke “kercyer” “malenaken” thone andej nga nahia
  ime. Por kjo nuk arrihet dhe tash se fundi nuk kerkojne
  ardhjen ne pushtet me “tabaka te argjente” por propozoj-
  ne vetem ikjen e Rames dhe zevendesimin e tij me nje
  “politikan me te bute”, ta zeme si shembull : Majkon apo
  ndonje tjeter me pak kokeforte se Rama…..! “Selamet”
  pertej Atllantikut,me sa duket po vijne per politikanet e
  korruptuar: Berisha dhe Meta jane trembur keq ! E kane
  “mizen nen kesule apo qeleshe” ! Kjo po shihet sidomos
  te Mona qe keto dite i kane “rene breket ne uje” dhe s’po
  ka me ate agresivitet te mehershshem. Eshte bere si nje
  “pule e lagur”… Dicka ka …! Berisha kete seance parla-
  mentare,te enjten e kaluar ishte bere sureati pelte,bajge.
  Te vinte per te vjellur kur me nje hipokrizi te turpshme de-
  klaroi se Ai kishte marre nje vendim qe te mos shkonte
  gjakundi jasht-shtetit tani kur nuk ishte me ne punet e
  shtetit.?! Po valle a e beson njeri nje alibi te tille ?! Vetem
  fanatiket ekstremiste dhe ata qe Saliu i ka ushqyer me
  garuzhde te madhe hajduterie: horrat dhe huliganet e Lacit, Mamurrasit ,Milotit etj.etj. vetem keta bejne sikur e
  besojne kete monster kur tregon te tilla perralla. Bota ia
  ka prere perfundimisht “vijen e ujit” berishoviceve. Por ka
  per fat te keq klloune te Saliut qe i bejne apollogji kesaj
  monstre: tipat hasiane si mulet,pekajt,etj. me preardhje
  xhinsash qe s’njohin gje tjeter vecse kane kopjuar mota-
  mo huqet e Uriah Hipit,personazhit aq te neveritshem te
  romani i Dikensit : ” David Koperfilld” !!!! keta tipa e kan
  ushqim shpirteror servilizimin, ashtusi 5-6 tropojane qe iu
  bene lepitke udheheqjes se sistemit qe u gremis derisa
  moren postet dhe diten qe ai sistem mori tatepjeten ishin
  po kjo rrace e ndyre qe i vuri shkelmin. Ta shikoje,une qe
  i kam pare me syte e mij se si M.E i turrej mbrapa zonjes
  se bllokut L.H te vinte neveri. Idem, ai qe sot gezohet qe
  i vuri kazmen Shqiperise me servilizmin e tij,o zot, vra-
  ponte prapa D.A qe ta fuste ne grupin e udheheqjes si mjek, sidomos ta bashkangjiste prane atij qe bente kerdi-
  ne mbi “kuadrin” e asaj kohe. Jam deshmitare i gjithe kesaj maskarade arrivistesh qe per nje karrige ishin gati
  te sakrifikonin nene,babe,vellae moter. Shane e c’nuk
  thote per tere boten kur vete ky pizeveng burre as te nena e vet nuk ka shkuar,sic thote M.B ….! Per keta monstra “tornado” po afron .Nuk shpetojne as ata vete dhe as familjet e tyre ! RECI eshte gati t’i prese dhe t’u
  hape dyert perjetesisht. “Nuk ka me keq ne bote, thote
  Danteja ne “Divina Comedia”, kur ne ditet e veshtira kuj-
  jton jeten e lumtur” ! Keshtu do ta pesojne te gjithe ata qe
  kane abuzuar me kete popull, qe e grabiten,e plackiten, e
  vrane…….!!!

  Reply to this comment
 31. Vatra February 3, 16:27

  E mori Shqipëri ku ke ardhë edhe ky far bollani prej Bosne me të tregu për korrupcon se vetë kan diçka në rregull a ka ma kijamet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*