“Pasi t’iu lëpijnë këmbët, prijuni kokën…”

Aida Nako March 25, 2014 10:11

“Pasi t’iu lëpijnë këmbët, prijuni kokën…”

 Bujar Hysa (Ebu Usama lindur ne 1971 në fshatin Bastar Tiranë e banues në Mëzes Tiranë dyshohet per kryerjen e vepres penale te “Rekrutimit të personave me qëllim kryerjen e veprimeve terroriste” atë të “nxitjes, thirrjes publike dhe propogandës për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste”, dhe atë të “nxitjes së urrejtjes ose grindjeve ndërmjet kombësive, racave dhe feve”.

Për akuzat e rënda veç të tjerave, ka një seri përgjimesh shumë të detajuara dhe të hollësishme, që përmbajnë sms, telefonata dhe regjistrime të predikimeve të tij jë Xhami. DITA posedon një dosje të plotë të Shërbimit Informativ me këto përgjime dhe ka zgjedhur sot për botim disa pasazhe të tyre.

“Nen drejtimin dhe organizimin e te dyshuarve Bujar Hysa, Genci Balla, Gert Pashja, nje grup prej 13 personash ne role te ndara si organizator, financues, ndihmes, nxites si dhe persona te tjere Shkelzen Dumani, Edmond Balla, Verdi Morava, Fadil Myslimani, Shyqyri Kaca, Orion Reci, Almir Daci, Medi Manallari, kryejne veprime ne bashkepunim…. Organizatori kryesor i kesaj veprimtaria kriminale eshte i dyshuari Bujar Hysa… Konkretisht ky shtetas implikohet ne veprimtarine kriminale ne bisedat telefonike qe ai ka zhvilluar gjate kohes qe ka qene ne përgjim qe prej date 20.12.2013 e ne vazhdim – thotë materiali me përgjimet.

 

 Lavdërim Muhaxheri

Përgjimet identifikojnë si një person me shumë influencë në frontin sirian kosovarin Lavdërim Muhaxheri. Në material thuhet se ai ka hyrë qenë në Shqipëri para se të shkonte në Siri, dhe më pas në Shqipëri kanë hyrë edhe të afërm të tij. Më poshtë pjesë nga mteriali:

“…Me date 20.01.2014, eshte pyetur shtetasi Shaban Rasha, babai i peronit te vrare Diamant Rasha. Ky shtetas ne deklarimin e tij sqaron se: Diamant Rasha (emri fetar Ebu Amar) (Ish Komando ne Zallher) eshte nisur ne drejtim te Turqise ne date 10 shkurt 2011 me qellim per te shkuar ne Siri si Xhihadist. Gjashte muaj me pas ka marre dhe gruan e femijet e tij. Ne date 27.12.2013 eshte njoftuar nga vjerri i Diamant Rashes, shtetasi Skender Allhysa, se Diamanti ishte vrare ne front. Ky shtetas sqaron se djali i tij Diamant ka qene pjese e grupeve Xhihadiste kunder regjimit te Bashar AI Assad dhe nuk ishte pjese e Ushtrise se Lire Siriane (opozita që mbështetet nga Perëndimi).

Sipas vezhgimit te kryer ne date 20.01.2014 Shaban Rasha pasi ka dale nga Prokuroria eshte drejtuar per ne shtepine e tij dhe ne afersi eshte takuar me 6 persona te cilet ishin me automjetin Furgon me targe 05 320 BJ. Nga verifikimet e targes ke rezultuar se keta persona ishin Kjani Muhaxheri dhe Shaban Muhaxheri, nga Kosova të afërm të Lavdrim Muhaxherit nga Kaçaniku i Kosovës i cili ndodhet për Xhihad në Siri dhe është drejtues i grupit xhihadist të Shqiptarëve.  Kjani Muhaxheri ka hyre dhe ka dale nga RSH më parë bashke me Lavdrim Muhaxherin…”

 

Implikimi i policëve në Rinas

Përgjimi ndaj shtetasit Shkelzen Dumani ka nxjerrë edhe implikim të policëve të Rinasit në kalimet e personave drejt Sirisë. Pjesë nga dosja:

“…Per te kaluar ne Rinas pa probleme Shkelzeni komunikon me shokun e tij Isa me nr. 0698428459 i cili i siguron se ka folur me Blendin..  Nga verifikimi rezulton se Blend Kodra eshte specialist i antieksplozivit ne PKK Rinas, i cili do te ndihmonte Shkelzenin per te kaluar. Ne date 01.02.2014 ne Rinas Shkelzen Dumani ka ardhur me nje taksi bashke me dy femijet e tij Endri dhe Eva Dumani si dhe me shtetasin Ilir Shala dhe Bledar Mile.

Shkelzeni ka komunikuar me nje numer policie i cili me pas eshte identifikuar si punonjësi i policise Skender Sallaku, ku këtij te fundit i eshte prezantuar si shok i Blend Kodres. Skenderi ka shoqeruar Shkelzenin duke e futur ate ne nje dhome per kontrollin e bagazheve. Ndërkohë që prisnin për të hyrë në pjesën e brendëshme të aeroportit ku bëhet dhe kontrolli përfundimtar i pashaportave u vu re që Bledar Mile dhe më pas edhe Ilir Shala të takonin një punonjës policie me uniformë Skender Sallaku me të cilin komunikuan shkurtimisht.

Me pas Shkelzen Dumani ka kaluar bashke me femijet e tij ndersa Ilir Shala nuk eshte lejuar te kaloje….”

Na japin 150 dollarë në muaj…

Ka qenë gjithmonë një pyetje e vështirë ajo nëse këta djem që shkojnë në siri, paguhen në njëfarë mënyre. Përgjimet që DITA disponon ofrojnë episodin e mëposhtëm:

“…Ne date 05.02.2014 eshte pyetur shtetasi Artur Balla (Emri Fetar – Omer) dhe bashkeshortja e tij shtetasja Lutfije Balla (te kthyer nga Siria ne date 05.02.2014). Pas informacionit te marre ne rruge konfidenciale se shtetasi Artur Balla (Ish Komando ne Zallher) bashkëshortja e tij Lutfije Balla dhe vajza e tyre Mersa Balla do te ktheheshin nga Siria per ne Shqiperi nepermjet PKK Kapshtice ne date 05.02.2014, nga ana jone u be e mundur shoqerimi i tyre ne Pkk Kapshtice ne date 05.02.2014 dhe me pas pyetja e tyre ne ambjentet e Kom.Pol.Devoll.

Gjate këqyrjes se telefonit celular te tij dhe te bashkëshortes jane fiksuar me procesverbal te këqyrjes dhe fotografuar sms te cilat tregojne se Arturi dhe familja e tij kane qene ne Siri. Po keshtu ne nje sms Lutfija shprehet se ne Siri atyre qe jane familjare i japin 150 dollare ne muaj. SMS i dates 13.11.2013, ora 16.33.05, derguar numrit 00355673896431 (Belda) me tekst: “Ketej nuk munçon asgje jane te gjitha ne qe jemi familjar najapin 150 dollar ne muaj hajt selamalekum se do fal akshamin”.

Predikimet kundër Amerikës

Mbi bazen e Vendimit te Gjykates eshte lejuar pergjimi i bisedave ne Xhamine e Mezesit ku i dyshuari Bujar Hysa predikon. Ne bisedat e rregjistruara ne Xhamine e Mezezit ne Iigjëratat qe jane mbajtur nga Imamet e tyre perkatesisht Genci Balla dhe Bujar Hysa shprehet qarte përkrahja dhe përhapja e fjales per te shkuar per Xhihad ne Siri. Keta dy persona përkrahin dhe mbështesin shqiptaret qe jane duke luftuar ne Grupet Xhahbat AI Nusra dhe grupet e tjera Xhihadiste pjese e Shtetit Islamik te Irakut dhe Shamit ose Levantit. Më poshtë, pjesë nga ligjërata në Xhami, pasi ishte marrë vesh vrasja në Siri e shqiptarit nga Vlora Hasan Korvafaj, që është vrarë jo nga forcat e Asadit, por nga opozita siriane.

“…Hasani u vra nga dora e tradhëtarëve, u vra nga dora e atyre, që u shkuan nga pas muslimanëve, duke u vendos thikën mbas shpinës. (Hasani ishte me ata) që shkuan për të hequr padrejtësinë dhe zullumin ndaj atij populli. Hasani u vra nga ata që perëndimi i mbështet për të vendos demokracinë. Hasani nuk kishte shkuar për demokraci. Hasani kur ishte këtu e luftoi demokracine, i luftoi pushtetet e tagutëve (jobesimtarëve… Hasani adhurues, Hasani trim, në moshën 57 vjecare i dha besën Allahut. Hasanin nuk e zinte gjumi dhe unë e di. Sa herë më është drejtuar duke më thënë: Aman më gjej rrugë se nuk mund të jetoj i poshtëruar? Motrat dhunohen, femijët digjen… Ah i mjeri unë si shembulli i Hasanit. Aman, aman, – më tha (Hasani). Ta dish ti se cfarë përjeton prej kënaqësisë do vish menjëherë. E mbylli…

… Perëndimi po i futet të gjithëve nëpër shtëpia (me media etj) dhe po i ngatërrojnë jetën e tyre. Por do të vij me lejen e Allahut një ditë, shumë shpejt; në këtë dynja (jo në botën tjetër) që do t’i ….shqyejmë me dhëmbë qafirat (jobesimtarët) që na kanë rënduar aq shumë…. Po sa thirrësa ka që kane frikë ta thonë të vërtetën??? Burgu, vrasja … (d.m.th edhe sikur të përballesh me këto dygjëra ia vlen…) Po aka më mirë se sa të shkosh tek Allahu si shehid (dëshmor për hir të fesë e Allahut). … Kështu dhe Amerika që thotë se vetëm ajo e di se si duhet drejtuar Bota, e vetëm ajo e di se si duhet të jetojnë muslimanet.

Kështu thotë Amerika, unë jam perandoria, kush jeni ju. Ju sjeni asgjë (për muslimanët).

…ashtu dhe Amerika i thote njerezve, që s’duhen pranuar ligjet e Allahut dhe duhet të jetoni me ligjet që unë vendos për ju. Kur marr për shembull Amerikën këtu i përfshij të gjithë. Faraoni madh është Amerika, të tjerët që i shkojnë nga pasjanë ushtarë qëe ndjekin e janë nën urdhëresat e saj…”

“Pasi t’iu lepijne kembet, prijuni koken…”

Me vendim te Gjykates se Shkalles se pare per Krime te Renda eshte lejuar pergjimi i bisedave telefonike te bera ne mes te dyshuarve. Nga permbajtja e tyre me interes paraqiten bisedat për një pengmarrje. Bëhet fjalë për disa shqiptarë të cilët ikin nga grupi i rebelëve që kërkojnë shtet islamik dhe shkojnë në një grup që kërkon demokraci pas rënies së Asadit. Ata e kanë deklaruar këtë gjë në një video. Më pas duket që ata janë bërë pishman dhe janë kthyer tek grupi shqiptar. Bujarit, i komunikohet situate në telefon dhe ai thotë: “Pasi t’iu lepijne kembet pastaj prijuni koken…”

Më poshtë përgjimet e bisedave Siri-Shqipëri mbi pengmarrjen:

•Ne date 07.01.2014 ora 19.52 personi me nr. 0672886422 merr Bujari dhe i thote se Enesi ka postuar nje vidio ku ka dale ai shoku qe ka ikur bashke me ate qe ka lene fuaristraden atje te Xhamia. Flet dhe shqip dhe arabish per ata personat qe kane marre peng. (Fuoristraden te xhamia e ka lene Altin Demirlika, Mitsubishi Pajero me targe AA 503 CH).

• Ne date 07.01.2014 Ferid Dedja me nr. 0672939434 merr Bujarin dhe thote se Ismail Tola ka pare videon ne Facebook dhe meqe eshte arabisht ta shohim tek ti. Qe ta marrim vesh ca thote. E lene per tu takuar te xhamia. (Ismail Tola eshte emri fetar i Astrit Tola).

• Ne date 07.01.2014 Kastrioti me nr. 0662019758 merr Bujarin dhe i kërkoj ti tregoje videon dhe Bujari thote se nuk ja ka derguar atij.

• Ne date 07.01.2014 Me pas e merr Bujari ne tel Kastriotin dhe i thote nese e pa vidion. Kastrioti i thote se e ka pare dhe mendon se i kane zene rob prandaj flasin ashtu. Pastaj i kane dorezu te Xhebja i thote Bujari.

• Ne date 07.01.2014 Bujari merr ne tel Zeqir Imerin ne nr. 0673988734 dhe i thote per.vidion. I sqaron se ishte Shpresimi dhe Metin (Ebu Seit) vjerri i Erjonit. Zeqiri i thote qe te behet i forte dhe te kujtoje endrren qe ka pare ai vëllai per clirimin e shpejte.

• Ne date 07.01.2014 Fadil Muslimani me nr. 0672812060 merr Bujarin dhe diskutojne per vidion dhe Fadili i thote se kane marre shume persona dhe nuk po e kupton se fare po ndodh se dhe ai personi nuk flet shume qarte.

• Ne date 08.01.2014 Orion Reci (Enes) merr Bujarin dhe flasin per vidion ku Bujari i thote se ata i kane kapur per tu shfaqesuar përpara Omer Shishenit pasi eshte duke bere namin dhe ka thene se do te marre hak 10 fish, se kam pare lajmet arabe. Orioni nuk eshte i qarte dhe i thote se do takohen nga afer.

• Bujari merr Kujtim Tafen dhe e sqaron ne lidhje me Vidion ku ka fol Lavderimi.

• Perseri Kujtimi merr Bujari dhe Bujari e njofton se ka lajme te mira. Ka fol dhe per veprime qe jane duke u bere. EI Babin e kane marre dje ata. Ebu Abdullai , Emiri (Emir do te thote Prijes, Ebu Abdullai eshte Lavdrim Muhaxheri) thote se ata ne vidio kane fol nga zori dhe grupi qe e ka kapur jane ata qe i kane sulmuar dhe ata do te marrin hak pas dy – tre ditesh.

• Flet me Shukriun dhe ky i fundit i sqaron situaten e pengmarrjes. Kane marre peng Shpresimin, Ebu Katelin nga Kosova dhe 6 motra. Shukriu i thote se ka ardh Omer Ceceni ketu ne nje fshat afer dhe ishalla behet mire.

• Bujari merr ne tel Tonin vellain e Arbrit dhe e sqaron per fare ka fol me Shukrin dhe i thote se personi qe ka dale ne vidio. ai me shami te kuqe ka ikur vete nga grupi jone dhe nese kthehet do te kete gjykim te veçante.

• Orioan Reci me nr. 0684939007 merr Bujarin dhe flasin per situaten e pengmarrjes dhe Bujari e sqaron se ky personi qe ka ikur ka shkuar tek grupi Livaul Teuhid dhe Livaul Cep (jane grupe qe luftojne per demokraci).

• Date 10.01.2014 Haliti me nr. 00905347169046 merr Bujarin dhe i thote se nuk e ka marre pasi ka pasur pune. Ajo gje qe ishte, ishte se nuk iu binden urdhrit te atij te parit. Tani po qajne, thone jemi te Jusra, luten kur flasin me ne. Kane dorëzuar rrobat dhe thone aman. Bujari i thote se pasi t’iu lepijne kembet pastaj prijuni koken…

rebelet

 

Ku gjenden shqiptarët në fraksionet anti-Asad në Siri

Ndërkohë që vazhdon diplomacia ndërkombëtare për krizën në Siri, vazhdon edhe beteja në vend mes fraksioneve kryengritësve dhe qeverisë së Presidentit Assad. Kryengritësit janë një masë heterogjene dhe e ndarë në fraksione të ndryshme me axhenda të ndryshme.

Luftëtarët e Jabhat al-Nusras janë betuar për besnikëri ndaj al-Kaidës. Ata janë ndër më të stërviturit dhe më të armatosurit në Siri. Shtetet e Bashkuara i konsiderojnë si terroristë. Shumë prej tyre kanë luftuar kundër amerikanëve në Irakun fqinj. Një prej komandantëve përdor pseudonimin Sheikh Abu Ahmed:

“Njerëz si unë dikur luteshin në xhami pesë herë në ditë. Para revolucionit, regjimi sirian e konsideronte këtë si krim. Si rezultat, ne arrestoheshim, ndaloheshim dhe torturoheshim nga agjenci të regjimit. Prandaj e kundërshtojmë me gjithë zemrën këtë regjim”.

Luftëtarët xhihadistë si këta anëtarë të al-Nustras janë ndër arsyet përse ngurojnë Shtetet e Bashkuara të dërgojnë armë në Siri. Sekretari i Mbrojtjes Chuck Hagel shprehet:

 “Eshtë një situatë jo-perfekte. Nuk ka alternativa të mira. Ky është një realitet i ndërlikuar dhe i paqartë”.

Zyrtarët amerikanë thonë se deri në 100 mijë kryengritës sirianë po luftojnë për të rrëzuar qeverinë e Presidentit Bashar al-Assad. Nga 15 deri në 25 për qind e tyre kanë lidhje me al-Kaidën. Por zyrtarët amerikanë thonë se elementi i moderuar përbën numrin më të madh të opozitës siriane. Presidenti Obama shprehet:

 “Shumica e popullit sirian dhe opozita me të cilën bashkëpunojmë, duan paqe me dinjitet dhe liri.. Eshtë e vërtetë se disa kundërshtarë të Assadit janë ekstremistë. Por al-Kaida do të forcohej edhe më shumë në një Siri kaotike nëse populli e sheh që bota nuk po bën asgjë për të parandaluar vrasjen e civilëve me gaz helmues”.

 Shumë kryengritës që luftojnë nën flamurin e Ushtrisë Siria e Lirë kanë dezertuar nga ushtria siriane. Një komandant shprehet:

 “Para se të dezertoja isha toger-major. Pasi pashë tiranitë e bandave të Asadit, doja të mbroja vendin deri në pikën e fundit të gjakut, me ndihmë të Zotit”.

Disa grupe xhihadiste si Ahrar al-Sham kanë kryer sulme spektakolare me makina-bombë. Por analistët thonë se pjesa më e madhe e sirianëve nuk kanë dëshirë të jetojnë në një vend të sunduar nga ligji islamik. Këtë gjë kërkojnë grupet ku jaën përfshirë edhe shqiptarët e Shqipërisë, Kosovës e Maqedonisë për të cilët po flitet këto ditë në media.

Ish-zyrtari i CIA-s Reuel Marc Gerecht thotë se nuk ka gjasa që kërcënimi xhihadist të bëhet realitet:“Dyshoj që organizata të vogla xhihadiste me 10-20 mijë anëtarë do të mjaftojnë për të dominuar në Sirinë pas-Assadit”.

Ndërkohë që diplomatët diskutojnë si të veprojnë në lidhje me armët kimike siriane, lufta vdekjeprurëse dhe e ndërlikuar në Siri vazhdon.

Aida Nako March 25, 2014 10:11
Komento

54 Komente

 1. Aliu nga Selenic October 13, 16:13

  Keta fare myslimanesh perbejne nje rrezik te madhe per kombin shqiptare. Mos i merrni kaqe lehte gjerat. Serbet qe ne kohen e Titos kan pesur mardhenje te mire me vendet islamike. Ata edhe sote e kesaj dite i rusajne keto mardhenje. Ne keto kushte mardhenjesh dijeni mire se keto sejgmente islamike jane te inspiruera edhe nja agjetura e serbise me qellim qe te prishet imazh i shqiptarve dhe evropa jone qe e cliroi Kosove te rikthej perseri gjendjen e serbise ne kosove si hakmarrje ndej ketyre palo ekstremisteve mysliman ne Kosove.
  Pra ketu nuk kemi te bejme thjeshte me ekstremizem myusliman pore problemet jane me thelle.Ndaj kush eshte shqiptar i vbertet duhet ti denojme keto palo ekstremiste se po te ishin te zotet kete do ti mbronim motrat e tyre nge serbet dhe nuk do te vinte Amerika e ti clironte.
  Turp per ket qendrim antikosovar qe po bejne keta palo kriminele. Ne radhe te par te ruakjne motrat e tyre e pastaj te interesohen per te tjeret.

  Reply to this comment
  • Tirgri March 15, 22:12

   ShISH-i nuk mundet te kallzonte vetvehten te nderuar vllezer shqiptare !
   SHISH-i eshte organizatori vet baza e muxhahedinve te frymezuar nga klani antishqiptar janulla sali serbi .
   Akoma do vazhdojn shqiptaret te bejn rolin e budallait !
   Gjithcka flet qarte .
   Kush ka detyren ti pergjoj ?
   Kush i lejoj qe kjo organizate terroriste te arrinte te tilla permasa ?
   Per 8 vjet me radhe kto ishin pothuaj te nendheshme ,te padukeshme dhe sot
   dolen ne pah !
   Nqs Kreu SHISH-it s’ka kryer detyren duhet ti jepet Drejtesise ,sepse indirekt per nji shtet normal do quaj bashkpuntor “pasiv” !
   Kush e i del ne mbrojtje SHISH-it ? Presidenti nishani !
   Pra cfar ka me ktu per mos te kuptuar ?
   Apo kerkoni foto duke ber orgji mjekerroshat ne zyrat e SHISH-it me Kreun e tij ,e ne Presidence me mustaqepordhen nishanin .
   Ktu ka nji dicka tani or taj ;
   Ka vullnet kjo maxhorance te bej shtet ,
   deshiron kjo maxhorance te vendose Drejtesin dhe shtetin e se Drejtes ne Shqiperi ,
   ose JO ! Nqs nuk i shkarkon dhe ti coje perball Drejtesise eshte e qarte se jane Corba e te njejtit Kazan .

   Reply to this comment
 2. prishtina October 13, 17:02

  Gazeta Dita ka bere me shume se Shik-u me keta. Shkrimet e Bedri Islamit dhe Ramiz lladrovcit kane paralajmeruar me kohe.
  Kush ka veshe degjon e kush ka sy shikon.
  Tani kane marre permasa keto gjera nuk do ndalohen dot kollaj se dhe keta do reagojne.
  Do zoti nuk i shfrytezon Saliu per akte terrori publik

  Reply to this comment
  • doni October 13, 19:21

   Sakte Zihni
   Prite kur te na shperthej ndonje tritol neper qendra tregtare tani.
   Po ne jemi popull i marre fund dhe karagjoze.
   Ne nuk denojme as Saliun qe na vret si lepuj ne bulevard te Tiranes, keshtu qe meritojme tritolin, terorristet islamike dhe gjithe te ligat e kesaj dynjaje derisa te ndergjegjesohemi qe pa marre pergjegjesi qytetare per fatin tone, nuk do behemi kurre nje vend serioz.

   Reply to this comment
 3. liqeni October 13, 17:21

  ket tipin nga Pogradeci, Almirin e kam njoft ne Tushemisht
  Tani thone qe eshte bere “komandant” sirian

  Reply to this comment
  • Astrit October 13, 17:30

   E qarte!
   Nga keto qe lexoj kuptoj qe keta kane shkuar te luftojne Asadin por nuk u jane bashkuar opozites siriane qe mbeshtetet nga Amerika por grupeve terroriste qe duan te shfrytezojne rrezimin e Asadit per te vendosur shtet islamik.
   dmth qellimi eshte i njejte por ndahen ne ate qe duan te bejne pas rrezimit te Asadit.
   kta i jane bashkuar grupeve qe duan nje Siri pa ndikim amerikan pas Asadit
   Prandaj e kane ngrene

   Reply to this comment
 4. ... October 13, 17:31

  Po ç’u jepni hapsire ketyre halabakeve. Keta jane jo vetem budallenj por dhe maskarenj me brire. Ky idiot flet sikur ka dale nga shpellat dhe kerkon te pije gjak njerzish. Ndyresira! Keta mendje çakorduar kerkojne te turbullojne boten me gomarlleqet e tyre. Keta jane dembele dhe parazite, killera dhe deri antinjerez, perderisa mendojne vetem per te vrare. Dava psikopatesh qe duhen mbyllur ne spitale psikiatrike. Nderi nuk mbrohet duke braktisur vendin dhe familjen dhe ta shesesh veten si mish per top per te tjeret. Keta mytybere nuk besojne ne asgje, pavarsisht se bejne be dhe rrufe se jane myslyman. Zoti dhe librat e shenjte predikojne paqen ne bote dhe jo hakmarrjen primitive. Xhihadi si teori dhe veprim eshte nje interpretim mashtrues dhe abuzim kriminal .

  Reply to this comment
  • Hithri March 16, 23:16

   Hapesire i duhet dhene ketyre qe t’ju hapen syte te tjereve, dhe te njohin se kush eshte fetaar i vertete e kush punon per te huajt. Dhe duhet demaskuar SHISHI i sale qenit qe del dhe e mbron Visho Ajazin zagarin e tij se eshte vete sale qeni qe i lidhur me vendet islamike dhe me serbib i hapi rruge ketyre palo puneve ne Shqiperi

   Reply to this comment
 5. Sokrati October 13, 17:33

  Keta jane islamike me kombesi shqiptare nga Kosova dhe Maqedonia qe ne emer te xhihadit luftojne ne Siri gjoja per nder.Njerez te tille gjen edhe ne Shqiperi me mjeker cjap dhe pantollona te prera ose me veshje te cuditshme pakistaneze, te cilaet i detyrojne edhe grate e ryre te mbulohen.Prej tyre pret cdo gje. Mjaft shqiptare islamike kane bere shume prapsira ne bote dhe kane turpuruar vendin. Kjo lloj feje per kete vend eshte e importuar nga vendet islamike.Te gjithe e dime qe besimi myslyman shqipar i trasheguar eshte paqesor dhe tolerant.Prandaj ne duhet te respektojme dhe perkrahim besimin myslyman qe trasheguam nga te paret tane dhe jo kete tip besimi qe e kane futur arabet. Une qe bej kete koment jam orthodoks dhe shikoj se ky besim ekstrem islamik si ky i riu ne fotogrami po u perkrah shume do te jete rezik per vendin se mbjell urejtje fetare jo vetem ndermjet besime te tjera, por edhe brenda llojit te besimit mylyman, pra midis besimit tolerant dhe i trasheguar me ate ekstrem arab.

  Reply to this comment
 6. Mark uk October 13, 20:16

  Eshte quajtur gabim shqiptar,duhet te quhet shqipfoles.

  Reply to this comment
 7. roy October 13, 20:20

  sa i kane premtuar ne muaj ketij

  Reply to this comment
 8. ANALISTI ZVICER. October 13, 20:32

  sot apeloje te shkojne ne lufte ne SIRI per tja u mbytur burrat ,e pastaje ti DHUNOJNE GRATE e NUSET pa BURRA.neser kerkojne ti mbysin kushte nuk praktikone ISLAMIN SALAFISTE ne KOSOVE e SHQIPERI.masner kerkojne VRASJEN e komuniteteve me RELEGJIONE te KRISHTERA.pastaje kerkojne vrasjen e evropianve dhe largimin e ambasadave te huaja,siqe e atakojne shume AMBASADA te shteteve krishtere,ja u perkujtoje TERRORIN ne ambasaden amerikane ne SARAJEVE,LIBI,TURQI e KENIA e shume tejera.pastaje ISLAMISTET SALAFISTE XHIHADIK do kerojne kosoven e shqiprin ti SUNDOJE SHEHIRATI dhe te gjitha femrat ,nuset e grate te jene te mbuluara me FEREXHE e BURKA.pastaje aplikohen rregullat e SHEHIRATIT qe edhe femrave duhet be synet e prer KLITORISIN si ne ETIOPI,SAMOLI,ERITRE,etj.pastaje duhet te DIGJEN FEMRAT me ACIDE TOXIKE PERVELUESE ne FYTYRE.bravo islamisti turkistan SALIH BERISHA me P.D-ne per ISLAMIZIMIN e SHQIPRISe,se kosova veq ka KAPITULUAR e VDEKUR SHTETSIA e SAJE.

  Reply to this comment
 9. Lushi October 13, 22:20

  Fajin e ka DITA qe ne faqet e saja zejne vend majmunat.Per ta ka revista te ndryshme zoologjike ku mund te prezantohen.

  Reply to this comment
  • bylbyl October 20, 22:05

   Eeee shqipetar e komunista po ku ini burra ja keni shtruar muhabetit si ne kohen e
   turkut?!!!., krejt bylbyla ini

   Reply to this comment
 10. hito labi October 13, 22:34

  edhe sektet fetare muslimane Sali qeni i futi ne Shqiperi

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic October 13, 23:47

  Keta fare myslimanesh perbejne nje rrezik te madhe per kombin shqiptare. Mos i merrni kaqe lehte gjerat. Serbet qe ne kohen e Titos kan pesur mardhenje te mire me vendet islamike. Ata edhe sote e kesaj dite i rusajne keto mardhenje. Ne keto kushte mardhenjesh dijeni mire se keto sejgmente islamike jane te inspiruera edhe nja agjetura e serbise me qellim qe te prishet imazh i shqiptarve dhe evropa jone qe e cliroi Kosove te rikthej perseri gjendjen e serbise ne kosove si hakmarrje ndej ketyre palo ekstremisteve mysliman ne Kosove.
  Pra ketu nuk kemi te bejme thjeshte me ekstremizem myusliman pore problemet jane me thelle.Ndaj kush eshte shqiptar i vbertet duhet ti denojme keto palo ekstremiste se po te ishin te zotet kete do ti mbronim motrat e tyre nge serbet dhe nuk do te vinte Amerika e ti clironte.
  Turp per ket qendrim antikosovar qe po bejne keta palo kriminele. Ne radhe te par te ruakjne motrat e tyre e pastaj te interesohen per te tjeret.

  Reply to this comment
 12. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 14, 01:39

  Nuk luftuan te gjithe kunder SERBIT ,bile luftuan shume pak se SHUMICA e KOSOVAREVE donte IBRAHIM RUGOVEN ,sepse ai RUGOVA , perpos qe per mua ishte AGJENT 400 KARATESH SERB (((kete nuk ka bir kurve qe t’ma heq mua nga mendja )), bente lufte ALLA MAHATMA GANDI duke u kthyer kurrizin SERBEVE kur SERBET vrisnin gra pleq ,femije .
  Ky tipi ketu qe ben fjale per XHIHAD ,une kam mendimin se TURKU me se shumti ka lene rrace ne KOSOVE ,MAQEDONI ,SKRAPAR ,KAVAJE ,ELBASAN ,TIRANE ,eshte nje nga ata qe origjinen e A.D.N-se e ka nga TURQIA .
  Por nga ana tjeter ky ben mire qe shfaqet qe ta njohim .
  Pse e ben ?
  E ben sepse mendja e tij eshte 100 vjet mbrapa ne kohen e HAXHI QAMILIT qe idhtaret e tij therrisnin ::””DUM BABEN “” !!

  Reply to this comment
 13. Hithri October 14, 04:48

  Por cfar nder motrash mbroni ju o injorante islamike qe ftoni e pranoni vajza te virgjera qe vijne nga
  libia qe tju sherbejne si skllave seksi

  Reply to this comment
 14. lisdushku October 14, 06:48

  o Sali,O Sali
  Gjithe te zezat,i prure ti
  Islamin me ortodoksi
  Arabet gjyma te zinj
  Terrorizmin islamik
  Alqaeden me Fazllic
  Janullen Anastasi
  Gjysa grek,gjys jahudi
  Ti kandise ne Grekeri
  Himaren e shen Vasi
  Permetin e toskeri
  Ku i gjete,o mavri,
  Ne shpella,ne malesi
  Me dhi me bageti;
  Me djallin ke shoqeri
  Me Arkan,Milloshevic
  Sekserin Damir Fasllic
  Momir Bullatovic
  Trafikantin ne Amerike
  Ku i gjete me qiri
  O Shpellar,shpellar i zi.

  Reply to this comment
 15. shqiptar October 14, 07:08

  Duket nga mjekrra se sa i ndershem eshte!!!!!!!!Bej habi se kur vijne ketej nga EUROPA te gjithe ´Te vetequajturit besimtare dhe predikues te fese´PYETJEN E PARE QE BEJNE ESHTE ´KU ESHTE SHTEPIA PUBLIKE´

  Reply to this comment
 16. arben October 14, 08:34

  CFAR MUNDE TE PRESESH NGA NJE SHPELLAR QE PER 200EUR. MER ARATINE PER NE SIRI

  Reply to this comment
 17. PROF DR MEDICINE October 14, 11:42

  duhet te jet i semuar ndokush qe mendone se ka bote tjeter e gjenet-gjehnem.SHPIRTI eshte FRYMARRJA,gjaku dhe ORGANET qe funkcionojne MEKANIZMAT e JETES.pra shpirti eshte OKSIGJEN-AJRE ku edhe PORDHA eshte AJRE-OKSIGJEN dhe PORDHA nuk behet XHENET apo XHEHNEN.krejte eshte NATYRE BIOLOGJIKE dhe natyra nuk njef FE.supozohet se ekziston vetem MELAQET e DREQI edhe kto nuk njofin kurfar FEJE dhe jane te PAMVARURA nga FET.por vet natyra biologjike i gjykone e denone njerzit qe manipulojne me NATYREN dhe ndajne njerzimin ne shume ideologji.prova se FEJA nuk i ndihmon askjute,por vet FEJA i DENONE njerzite dokumentohet sesa VDEKJE VIKTIMA behen ne njerzime….34 million te kontaminuar me SIDEN ,a thuhet se nuk eshte shifra definitive zyrtare e asnje shteti dhe rrethanat e deshmojne se jane 39 million te kontaminuar me H.I.V-SIDA.ne gjdo dite vdesin 8000 vet ne bote.raste te REJA KONTAMINIMI 2.7 million ne bote.ma shume se 28 milione kane vdekur ne bote qe nga 1981 ta.1000 FEMIJE qe kontaminohen ne BARK te NENES per gjdo dite.atehet qfaje ka FEMIJA ne bark te nenes dhe pse e DENOJE FEJA apo ZOTI.ktu dokumentohet e vertetohet se FEJA krejte eshte RRENE e POSHTERSI.psh:nje te komtaminuari me STAFYLOKOK qe jep meningit,pneumoni e SHOK SEPTIK vdekjeprues ne munges tretmani adekuat efikas po ta QOJME te gjithe hoxhollaret,imamet e edhe ne MEK kurgju nuk i ndihmone,a po ta dergojme te nje klinike me DR efikas dhe tja dhejne tr-i-v.VANGOCIN + RIFAMPICIN,ose ne raste rezistence bakteriene VANGOCIN+CEFTRIAXONE+ACIDE FUSIDIK i semuari tretet e SHEROHET….vetem ne 2010 ten 216 million kontaminime ka bere INSEKTI me dhenjene e PALUDIZMIT ne 106 shtete te ndryshme e fatkeqsishte shumica ARABE MYSLIMANO-AFRIKANO-AZIATIKE ku paludizmi ka mbytur 655.000 persona,36000 me pak se vitine 2009 te me mijra GRA e NUSE shtazana qe jane FALUR e LUTUR nga 5 her ne DITJE dhe FEJA sju ndihmoje ASGJE.FATNTAZMA jet FANTAZME-PRRALLAT jesin PERRALLA….8.7 million njerz kontaminohen me TUBERKULOZEN ne BOTE.1.4 million VDESINE gjdo vite.pra sa ma LARG FEVE e me AFER MEDICINES ,se vet FET VRASIN NJERZIMIN duke i MASHTRUAR kokat e SEMUARA.

  Reply to this comment
 18. HAMDI October 14, 14:18

  Mos i ngaterroni gjithe kosovaret me disa prej tyre si puna e ketij ne video. Ai i shkrete eshte gjynah eshte si puna e nje te droguari qe do shoke si veten, por askush nuk e do ate jete por kur i hyn valles duhet ta luash deri ne fund ti Z. Kosovar qe therret nga toka e SHAMITha ha ha. Mos i shani gjithe kosovaret se nuk jane ashtu si ky tipi ne video, por nje njeri si ai nuk beson ne zot por eshte thjesht nje injorant (se ekstremist nuk e din se cdo te thote) dhe kuptohet injoranti aq di, te hidhet ne ere pse eshte i trashe ose i semure, por jo per allah se allahu nuk e kerkon te tille sakrifice.

  Reply to this comment
 19. Mark uk October 20, 20:14

  toni: Pse edhe babajn po e mohoni.

  Reply to this comment
 20. Pëllumb zaimi October 20, 20:45

  Mos ju kushtoni kaq vëmëndje kétyre injorantëve që hiqen si fetaré. Po të ishte për mua i çoja te gjithë te berberi dhe ja u prisnja ato mjekra te ndyra që mbajne!? Po na i bëjnë shqipërine sikur te ishte arabi jo shqipëri. Nga dy kategori njerëzish perbehet kjo rracë. Nga hajdute dhe budallenj. Fetarë me bindje janë shumë,shume pak!? Mjafton t’ju shikosh veshjen qê mbajne dhe menjeherë neveritesh. Nuk dua ti pengoj në fenë e tyre por ama surratin s’dua t’ju a shoh! Të paktën të lahen e te qethen si njerez normalë? S’ma do mëndja qe zoti i do të pocaqisur , me ato farë veshjesh që ta shpifin dhe me ato mjekra sikur ju ka rënë epidemia e qerozllékut jo natyral (qerja) !!!

  Reply to this comment
 21. Pëllumb zaimi October 20, 20:46

  VR!!! Mos ju kushtoni kaq vëmëndje kétyre injorantëve që hiqen si fetaré. Po të ishte për mua i çoja te gjithë te berberi dhe ja u prisnja ato mjekra te ndyra që mbajne!? Po na i bëjnë shqipërine sikur te ishte arabi jo shqipëri. Nga dy kategori njerëzish perbehet kjo rracë. Nga hajdute dhe budallenj. Fetarë me bindje janë shumë,shume pak!? Mjafton t’ju shikosh veshjen qê mbajne dhe menjeherë neveritesh. Nuk dua ti pengoj në fenë e tyre por ama surratin s’dua t’ju a shoh! Të paktën të lahen e te qethen si njerez normalë? S’ma do mëndja qe zoti i do të pocaqisur , me ato farë veshjesh që ta shpifin dhe me ato mjekra sikur ju ka rënë epidemia e qerozllékut jo natyral (qerja) !!!

  Reply to this comment
 22. te realtet October 21, 04:22

  eh flaka ka fillu me djeg mashtrimin ane e mban botes e shqiptaret hala spo e kuptojn realitetin eh kjo demokracci trurin u a ka pir ani se e verteta gjithmon asht e idhet e sidomos kur ske dijeni per te sepse jeni te orientuar ne mashtrime dhe jetoni e knaqeni me mashtrimin.MirBYLBYLI po ju thot: jen iber Bylbyla – te paktet jan ata qe kuptojn realitetin .
  POR vazhdoni vazhdoni….. vazhdoni deri sa te lodheni……..

  Reply to this comment
 23. ariu October 21, 09:26

  Kush e ka Fajin? Qe ka te “krisur” neper Bote, kudo neper Bote, eshte e sterditur, po qe ju MEDIA, zgjidhni shpesh ti jepni ze dhe figure po atyre, kjo ju Fajeson. JU beheni bashkefajtore. Ka kaq shume akte, ngjarje, deri heroizma do thoja, qe mund te veçoni, nemos tjeter per hir te asaj “Etike qytetare” qe e kemi groposur te gjalle por qe s’po don me vdeke…Kush do te dinte per kte, apo ate, trushkulurin sikur JU te mos na e perplasnit turinjve prej nje jave sikur te ishte Kometa Hallej qe po na ndrin mbi krye…..
  Kuptohet, nuk e kam me gz. Dita vecanerisht, por secili mund te zgjedhe te mos i bashkohet turmes…..

  Reply to this comment
 24. gozhda October 21, 09:50

  ESHTE TURP TE MERESH ME KETO SPECIE NE ZHDUKJE QE NUK KANE ASGJE ME FENE ISLAME POR DALIN PER CA QINDARKA DHE JAPIN INTERVISTA TE TILLA PRANDAJ EDHE ALLAHU E KA DENUAR KETE MJERAN QE TE MOS BEJE HAJER LARGOJINI FOTOGRAFITE E TYRE JU LUTEM SE NA E SHÜPIFIN QE I SHPELAFTE KOLERJA KETO JASHTEQITJE MOR I SH:::::::::::::::: CAR I PERBAN PRAKU I SHTEPIS NDYRESIRAT KASHUME FELLIQESIRA TE TILLA NE DYNJA KETO DUHEN ZHDUKUR:

  Reply to this comment
 25. burim October 22, 00:32

  rruga e vetme e vertet dhe me argumente te qarta esht feja ISLAME meditoni rreth saj mendoni pak kush ju pruni ne ket bot dhe pse shum e kjart esht kjo ne KURANIN famlart mendoni mendoni a hiq muk jeni ka mendoni ni dit dot bahet von

  Reply to this comment
 26. Nura December 2, 18:05

  Nuk ka rendesi crfar kombi kemi, ne jemi te gjith te barabarte tek Allahu ,at qe e vlersojne kombin shqiptare me shume se kombet tjera jane njerze arrogante te pavlere. Ne duhet tu ndihmojme femijeve te pafajshem qofshin ato
  sirian, serbe, afrikane, italian etj, ne qofte se kemi zemer te paster dhe dashuri per Krijuesin tone.

  Reply to this comment
 27. miri January 11, 18:43

  Ne ferr shkofsh o burim talebani pa e dim se cfare predikojn hoxhet e kosoves,te merret cika e axhes per gru,keni sy te lexoni keni veshte degjoni?

  Reply to this comment
 28. eris January 11, 19:07

  deri me sot kemi qene popull qe nuk kemi pas varre jashte trojeve tone pasi kurre nuk kemi tentuar te pushtojme troje qe nuk na perkasin. Sot kur ne vend qe te bashkojme trojet tona, ikim e luftojme me alkaeden kunder sirianeve! Keta shqiptare luftojne si arab kunder arabeve duke prere koka njerzish e duke i demostruar ato publikisht. Keta individe e perdhosen kauzen e sirianeve per liri sepse per shkak te ketyre ekstremisteve dhe perendimi heziton ta ndihmoje opoziten siriane.

  Reply to this comment
 29. tirgri March 15, 19:17

  ShISH-i nuk mundet te kallzonte vetvehten te nderuar vllezer shqiptare !
  SHISH-i eshte organizatori vet baza e muxhahedinve te frymezuar nga klani antishqiptar janulla sali serbi .
  Akoma do vazhdojn shqiptaret te bejn rolin e budallait !
  Gjithcka flet qarte .
  Kush ka detyren ti pergjoj ?
  Kush i lejoj qe kjo organizate terroriste te arrinte te tilla permasa ?
  Per 8 vjet me radhe kto ishin pothuaj te nendheshme ,te padukeshme dhe sot
  dolen ne pah !
  Nqs Kreu SHISH-it s’ka kryer detyren duhet ti jepet Drejtesise ,sepse indirekt per nji shtet normal do quaj bashkpuntor “pasiv” !
  Kush e i del ne mbrojtje SHISH-it ? Presidenti nishani !
  Pra cfar ka me ktu per mos te kuptuar ?
  Apo kerkoni foto duke ber orgji mjekerroshat ne zyrat e SHISH-it me Kreun e tij ,e ne Presidence me mustaqepordhen nishanin .
  Ktu ka nji dicka tani or taj ;
  Ka vullnet kjo maxhorance te bej shtet ,
  deshiron kjo maxhorance te vendose Drejtesin dhe shtetin e se Drejtes ne Shqiperi ,
  ose JO ! Nqs nuk i shkarkon dhe ti coje perball Drejtesise eshte e qarte se jane Corba e te njejtit Kazan .

  Reply to this comment
 30. EXPERT I GJEO-POLITIKAVE INTERNACIONALE. March 15, 19:28

  objektiva dhe finalizimi i gjoe-politikave te armiqve te perjetshum anti-shqiptar serbit-turkut-grekut eshte qe SHQIPTARVE tju VDES QYTETRIMI ANTIK,ORIGJINA,IDENTITETI e pastaje vdesin GJUHA SHQIPE,ku zevedesohet me gjuhe TURKO-ARABE,se spias kanibalve hoxhollar gjuha shqipe nuk eshte gjuhe e islamit dhe eshte gjuhe latine E PA PRANUESHME PER ISLAMIN dhe vdes edhe FLAMURI SHQIPTAR,ku si te vdes origjina e nje populli e kombi,vdes edhe ai shtet dhe populli i pa origjine e histori merr STATUSIN e REFUGJATVE MAGJUP te INDIS.

  .krejt kjo behet nepermes kuranave,hoxhollarve e xhamijave,pra filozof e dijetar gjenial ka thene se FEJA e imponuar ISLAME eshte MURTAJA e ZEZ per SHQIPTARET e per gjithe NJERZIMIN.

  .por mos te harrojme se SERBIJA-GREQIA e TURQIA ka bere ket projekt anti-shqiptar qe 30 vite perpara dhe tani vetem po e aktivizojne e finalizojne,ku kane ndare disa qindra miliona e miliarda per ti financuar ndertimet masive te xhamijave,furnizim me krana falco,ku kta kurana jane nxane edhe ne peredim si ne zvicer,gjermani,austri dhe jane ekzaminuar nga experta se fare skane te bejne me ish kuranat e dikurshum,por jane libra usharake te xhihadit islamik dhe libra te vetvrasjeve dhe maskohen si KURANA,dhe te gjitha kto libra pamflete te organizateve terroriste islamike i kane ozurpuar kto shtete dhe i ka djeg ne furra speciale,ku sipas gazetes zvicerane -LE MATIN- 25 milione kurana te tille ekskluziv mashtraes i kane nxane ne shitje ne gjermani,zvicer e austri.

  .por edhe fenomeni misterioz biologjiko natyral eshte se shqiperin e kosoven i MALLKOJE kjo FE OTOMANE ku nje populle qe pranone imponimet e pushtueve dhe TRADHTON GJENI e GJAKUN e GJYSHERVE tane,ai populle e vende MALLKOHET perjetesisht dhe VUANE si po vuajme qdoher shqipeia e kosova.

  Reply to this comment
  • Pellazgu March 15, 22:18

   @ EXPERT I GJEO-POLITIKAVE INTERNACIONALE.

   Kam një pyetje për ty zoti/zonja ekspert/e. A ka gjeopolitikë nacionale dhe si mund të ishte ajo, nëse përgjigja jote e vyer do jetë “po”?
   Më sqaro të lutem se po pres me padurim…

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi March 16, 02:36

    Jeni ironik i holle ju ” Pellazgu”. Por edhe snobët i keni tmerr mesa shoh ? Finesa juaj e meriton nderimin dhe une po ju a jap!

    Reply to this comment
   • Lleshi March 16, 15:56

    Uuuaa cfare mencurie !!!???? Uaaa sa e holle per nje tru te trashe ??? Por vete fjala “gjeopolitike” , or ti Pellazg , do te thote “mozaik” ku ajo “nacionalja” eshte ngjyra e posacme ! Dhe pse eshte “nacionalja” e para dhe e padiskutueshmja , prandaj quhet “gjeo” , sepse ndryshe do te quhej “politike” dhe jo “gjeopolitike” ! Por kur nuk e di se kush je dhe nuk e di as se cfare kerkon , pra kur nuk ke asnje “nacionale” ne tru , sigurisht qe per ty “gjeopolitike” do te thote corbe kazani ! Do nje “nacionale” ti ? Ta tregoj une : Serbi , turku dhe greku , nuk lejojne krijimin e zhvillimin e ketyre organizatave ekstremo-islamike ne territor te tyre , por i financojne me sukses ne territorin shqiptar ! Greku dhe serbi njekohesisht financojne gjithashtu Kishen Serbe dhe Kishen Greke per ekspansion ne territor shqiptar per zhdukjen dhe asimilimin e shqiptareve , ne fillim me kishen pastaj dhe me tanke , si ta duan ! Ku eshte Shqiperia ? E ke pare gje zotrote ? Apo Shqiperia ben gjeopolitike ? O copat e injoranteve !

    Reply to this comment
 31. tanino March 15, 19:48

  keshtu i bie qe i ka lejuar vete shteti keto terorista?????? mos valle vete shteti edhe i financon???

  Reply to this comment
 32. Ilir March 16, 05:57

  A E PA NJERI ATE CUNIN QE KERKOHEJ SI “KRYETERRORRIST”TEK NEW 24.

  UNE JA KU JAM, THA, JAM NE SHKOLLE NE TURQI, AS NUK E KAM IDENE CFARE BEHET ANDEJ, THA, AS NUK KA SHANCE TE KEM BERE ATO QE THONE.

  KY ESHTE EDHE SHTETI SHQIPETAR, SHTET HOPE TOPE, SHYQYR QE DOLI HASUA TE DALIM NJEHERE NE TELEVIZION SE NGELEM PA PUNE.

  BJERU TE PAFAJSHMEVE ME QAFE SE BAHRI SHAQIRIT DHE BANDES SE TIJ TE TRITOLIT NUK KEMI CFARE TU BEJME, SIDOMOS TANI QE BAMIR TOPI U DEKLARUA PUBLIKISHT SI SHTOJCE E PS-SE.

  Reply to this comment
 33. astrit March 16, 08:51

  Shqiperia me sa di une nuk ka bere kurre lufte civile. Me sa lexoj une komentet, te kjo gazete, per “ATA TE TJERET” xhihadiste, kosovaret, shqiptaret e Maqedonise,maloket, tropojanet, lista mund te jete e pafundeme, njerez qe komentuesit nuk i honepsin, nuk i pelqejne, nuk i duan sepse nuk jane si ATA. Une nxjerr perfundimin logjik o keta njerez jane psikopat, o te çmendur. Dikush duhet ti kontrolloje keta njerez. Personin pergjegjes i gazetes qe lejon te shkruhet ne faqen e saj thirrje per genocid, linçim, ofendime racore e krahinore, fetare duhet te vihet para pergjegjesise ligjore. O ne te kunderten mos te çuditemi kur ti ofrohemi rezikshem luftes vllavrarese.

  Reply to this comment
  • Aids=sali March 16, 10:04

   Perse cfar prisni ju kriminelet e sali putanes ,akoma nga ky popull ,
   pasi i vute flaken ne 97 -en ,
   pasi degjeneruat gjithcka ne kte vend ,
   pasi e shperfytyruat me mjekrrat e bin ladenit figuren e shqiptarit ne bote,
   pasi qelbet ne cdo kend qytetet shqiptare me prezencen tuaj vandale,
   pasi e flliqet me veprimet prej kafshe emrin e shqiptarit ne bote ,
   pasi shkaterruat qytete e shtet ,
   pasi prute ne qytete kulturen e tritolit she terrorit islamik ,
   pasi ndyte shoqerine shqiptare me prezencen tuaj shpellare ,

   prisni vall nga ky popull t’ju thote Falemnderit o kriminel o islamik o plehra te njerezimit qe shkaterrut ket vend ?

   Reagimet qytetare te shqiptarve ktu nuk jane te mjaftushme per nji kancer te shoqerise nji vendi ,nqs do ti referoheshim vendeve te civilizuara te botes .
   Ne nji shtet tjeter juve ju kishin mbyll ne bugje ose deportuar nga ky vend ,
   si qenie me rrezikshmeri te larte per njerezimin .

   Reply to this comment
 34. seriozisht March 16, 10:17

  Astri ku jeton ti ; ne hene ? A ke qene ne Shqiperi ne 97 kur njerzit vrisnin njeri-tjetrin kot per gallate dhe nato shkoi e i qetsoi?! E keta qe shikon ne foto jane nga ai brum te lajthiturish paderman. Ke mundesi tu dhurosh ndonje gersher se, keta duan secili nga 3kg dyll per debilim qe te vine ne formen e njeriut te civilizuar.

  Reply to this comment
 35. illo March 16, 13:21

  Sigurimi I Enverit , isherbente diktatures , sipas kerkesave dhe interesave te nje personi te vetem , qe ishte Enveri . Nen kete kauze u be baterdija e madhe e hetimeve fallco , vrasje pa gjyq . Akuzat e montuara ne trekendshin sigurim -hetusu-i -gjykate .
  Saliu ndertoi te njejten linje dhe te njejten metode . Vendosi ne krye te SHISH , Gazideden , me besnikeri dhe mentalitet si te Kadri Hazbiut , por me kahje tjeter . E deformoi rolin demokrat te sherbimit , duke e vene ne sherbim te nje njeriu te vetem . Publikisht dihet goditja dhe zhdukja e Remzi Hoxhes , po sa te tjere ,nuk njifen publikisht ? Kurorezimi I turpit te Gazidede -Saliut ishte 97 , piramidat dhe analiza , qe beri ne Kuvend , ku akuzoi sherbimin Amerikan . As nje ndryshim nga Kadriu dhe Simon Stefani me shoke . Viktimat , qe ka shkaketuar sherbimi Gazidede -Visho , besohet te jene shume , por duhet njeri kopetent t’i krahasoi me ato te Kadriut dhe Enverit . Vete Saliu I ka nxitur konfliktet , sepse eshte tip spiuni . I pelqejne te thenat e te pa thenat , qe tani I di gjithe populli . Kemi nje sherbim te fshehte problematik , qe vegjeton per 70 vite ne vendin tone , me te njejtin intesitet negativ. I. Foto

  Reply to this comment
  • Lleshi March 16, 16:11

   Ore po te pakten Verua iu beri nenen sidomos spiuneve greko-sllave ! Nuk po them , iu ra ne qafe edhe atyre amerikane apo italane , sepse nepermjet kufirit vinin si ata edhe “lajmet” apo punet e tyre ! Mbase ne ate “lufte-zjarr” eshte djegur dhe ndonje i njome , jo vetem te thate qe ishin 99% ! Por tani nuk ka mbetur asnje i njome more ? Cfare behet keshtu ? Eshte hapur fara e hithrit keq fare ! Na jane ulur kembekryq te gjithe ne shtepi tone ! Vetem neve nuk e dime ku jemi dhe marrim me vrap kufirin dhe gomonen ! T’ emen e s’emes , u be Shqiperia si Kulla e Babilonit !

   Reply to this comment
 36. QPONION. March 16, 13:35

  FET jane vetem si PARTITE POLITIKE apo EKIPE FUDBOLLI dhe kopletishte lidhen vetem me RRRENA MASHTRUESE dhe jane BIZNISE ku pasurohen IMAMET e HOXHOLLARET dhe shtetet ARMIKE SUNDOJNE shtetet e MJERA ,dhe kurre nuk ka pas diqka te vertet ne FE.

  .pra kush ka vetem 2 kokrra logjik normale problemi rregullohet shume thjesht dhe shperjte,pra ti kthehemi te gjithe SHQIPTARET FES ORIGJINALE SHQIPTARE FES KATOLIKE,ku riperseris se fet jane vetem parti politike apo si ekipe fudbolli,pra shume ma mire,drejte,korrekt e LOGJIK te FUTEMI te gjithe ne PARTIN POLITIKE apo EKIPIN e FUDBOLLIT ne FEN ORIGJINALE SHQIPTARE FEN KATOLIKE,se te jesim ne PARTIN POLITIKE OTOMANE apo FEN ISLAME qe QFAROSI SHQIPTARET dhe popujte ARABO-AZIATIK.

  .pra per tju kunder pergjigjur ARMIQVE TANE serbis-greqis e turqis duhet qe te gjithe SHQIPTARET masovikisht ta marrime FEN KATOLIKE dhe tja BUMBARDOJM plan-programet e projekte e serbo-tuko-grekve dhe myslimanet jesin vetem si PAKICA TURKO-AZIATIKE ne TROJET SHQIPTARE,ku vet natyra e nje SHQIPTARIJE KRISHTERE i debon nga trojet tona AZIATIKET per ne TURQI.

  .une do ja filloje i pari ktije misioni shqiptar dhe do IKU perjetesisht nga IMPONIMET OTOMANE dhe domarre FEN KATOLIKE.
  .vetem keshtu i mposhtim armiqet e SHQIPTARVE.

  Reply to this comment
 37. artur March 16, 16:49

  Kur te arrestohet imami Al Saliu,atehere do te gjeje shpetim Shqiperia.

  Reply to this comment
 38. argita March 16, 17:03

  e doni ameriken ja keto ka ju pelqene apo jo kjo eshte amerika me te mirate e saje qe po i sjelle ketij vendi te bekuare po me kete strategji amerikane te mallkuare

  Reply to this comment
 39. Ilir March 16, 17:19

  KETO JANE SHPIFJE MIQ, SHUME SHPEJT DO TE DALE E VERTETA.

  KUPTOHET SE MUND TE KETE VEPRIME TE DENUESHME NE KETE MES, POR 99% JANE SHPIFJE ME QELLIM DENIGRIMIN E FESE ISLAME, E CILA ESHTE ME E MADHERISHMJA NE KETE TOKE.

  Reply to this comment
 40. MARKO March 16, 19:27

  Shish nje organizem parazit qe rron me taksta tona, ku militojne “luftetare” te 1997, pijanece qe jargaviten lokaleve, persona qe vetem firmosin ne bordero,nuk dine mire shqipen,. Shish jashte objekti.

  Reply to this comment
 41. Horri i Bulevardit March 16, 19:30

  Une do te isha dakort, qe kategoria talebane, te shkonte ne lufte dhe po aq dakort do te isha te bini shehid (deshmore), ose te integroheshinneper vendet arabe.
  Te shkojne nga te duan, vetem ne Shqiperi mos te rrine, se do ti kemi vetem per bela.
  Prandaj hiqeni ligjin qe i denon me burg dhe beni ligjin, se kush bie deshmor ne Siri, allahu do ta mbroje, ne qiell a ne ferr eshte puna e tij.
  Per mu do te jete qetesi, po te na hiqen qafe ky soj talebanesh, se une dua te shoh ne Shqiperi europiane, jo dallkauke me mjekra qe te ngjallin krupen.
  Lerini te shkojne dhe kurre mos u kthefshin.

  Reply to this comment
 42. Lejleku March 16, 19:36

  Ndeshkimi me i rende per te gjithe ata qe neperkembin emrin e mire te kombit tone ARBENOR!
  Ne emer te ZOTIT flet vetem ZOTI vete ,kush predikon e mashtron e ben paudhesi i veshur me rrobat e nje shteti tjeter apo edhe te mbaje mjeker nuk do te thote se eshte BESIMTAR.
  Kush predikon lufte eshte antinjerezor dhe duhet te denohet.
  Kush jen ti qe po na tregon se e vrteta po troket e ne nuk e ditkerkemi ???!!!!
  Ne se je besimtar mundohu e silli te mira vedit tend popullit te kombit tend me vepra te madha .
  Kurre ndonjehere qysh me themelimin e fese ISLAME nuk eshte njollosur si keto dite ky komb.

  Reply to this comment
 43. Malesori March 16, 21:11

  Kujdes ti idioti i ditur qe ngaterron skrapariin me turkun etj. Skrapallinjte nuk jane suni por bektashinj dhe nuk jane aq truthare sa te shkojne te sakrifikohen per turli far lloj qeni . Skraparllinjte jane per paqe per muhabet per zakon , tradite dhe respekt ore ti leshi trotila .

  Reply to this comment
 44. Nikolla March 26, 07:21

  Përgëzime “Dita” per sensibilizimin që beni për lëxuesit ! Jeni gazeta që duhet ndjekur çdo ditë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*