Thaçi-Berisha dhe një rrëfim i Bullatoviç për embargon e naftës

August 8, 2018 09:45

Thaçi-Berisha dhe një rrëfim i Bullatoviç për embargon e naftës

Nga Adrian Thano*

“Nuk marrim këshilla nga ata që furnizuan me naftë Milloshevicin”. Hashim Thaçi më në fund e tha hapur atë që në Shqipëri e dinë të gjithë prej vitesh. Deklarata e pazakontë për mjedisin kosovar duket e ka bërë nervoz Berishën dhe në intervistën e transmetuar mbrëmë nga Tv Dukagjini, kjo dukej qartë.

Shqipëria ishte pjesë e kontrabandës së naftës me Malin e Zi dhe Serbinë, në një moment që ky territor ndodhej nën embargon e Kombeve të Bashkuara. E thënë ndryshe, në momentin kur ajo çka kishte mbetur nga Jugosllavia e Titos, kishte nisur të shpërbëhej duke lënë pas konflikte të përgjakshme etnike.

Për shumë motive ende të vlefshme, kjo histori e errët që implikon hapur shtetin shqiptar të kohës, ka një peshë jo të vogël në zhvillimet shqiptare, brenda dhe jashtë Ballkanit.

Berisha dhe gazetari Panduri

Ndonëse në të shkuarën ka dhënë versione të tjera për thyerjen e embargos, në një përdredhje të re tipike, ish-presidenti i fillim viteve ’90 mohoi të kishte folur me Bullatoviçin për thyerjen e embargos së naftës ndaj ish-Jugosllavisë.

Më poshtë pjesa e bisedës mes tij dhe gazetarit E.Panduri:

Gazetari: Keni pasur një takim me Bullatoviqin në vitin 1993 në shtator të vitit 1993..

Sali Berisha: Po

Gazetari: Dhe ka kërkuar lehtësira për…

Sali Berisha: Jo, nuk ka kërkuar, jo ata nuk kanë kërkuar absolutisht domethënë ata erdhën të trembur, të thëm të vertëtën tashti,  erdhën më shumë për një fqinjësi të mirë por, tashi mos te hy ne atë s se i kam prit si zot shpie, por ata, jo ata nuk kërkuan naftë.

Gazetari: Nuk kërkuan naftë?

Sali Berisha: Jo nuk kërkuan naftë… absolutisht, asnjëherë, është Milo gjallë tani, se sdi ku është Bullatoviqi, nuk kanë kërkuar, kanë ardhur  me Milon, kanë qenë te dy bashkë, por s’kanë kërkuar naftë.. dhe nuk kanë kërkuar. kemi kapur një tanker që e fusnin në liqenin e Shkodrës, ia kemi shkatërruar kontrabadistëve dhe kjo është e gjithë legjenda. Ato janë në OKB, në qoftë se Shqipëria shkelte embargon, në mënyrë të vullnetshme, Shqipëria vendosej nën sanksione, por Shqipëria ka luftuar me eficëncë kundër kontrabandës dhe respektimin e embargos, kontrabandën zero nuk e ka asnjë vend i botës.

Në kujtimet e Bullatoviç shkruhet ndryshe…

Bullatoviç dhe Millosheviç

“Jo nuk kërkuan naftë, absolutisht asnjëherë” (?!) – thotë Berisha. Bullatoviç thotë krejt të kundërtën. Në librin me kujtime “Rregullat e heshtjes” (Pravila Cutanja, orgj) pjesë nga i cili janë botuar në DITA, Momir Bullatovic shkruan ndër të tjera:

“….. Unë kisha nevojë për naftën, dhe jo vetëm për kujtime të bukura të përbashkëta. Zyrtarisht kjo ishte formuluar në mënyrën si vijon: I parashtrova që të hiqet “perdja e hekurt”, e cila gjatë gjithë kohës mbulon tërë kufirin tonë. Duhej të zhvillohet bashkëpunimi ndërkufitar dhe t’i jepej mundësia njerëzve, që të takohen dhe të vizitojnë njëri – tjetrin.

I kujtova që ka farefise të afërta, që nuk ishin parë për mbi gjysëm shekulli. Që të shkonte çdo gjë më thjeshtë, ishte e nevojshme që si njëra anë, ashtu dhe ana tjetër – të mbyllnin sytë gjatë zbatimit të rreptë të rregullave dhe që në tregtinë ndërkufitare të përfshihen edhe ato gjëra, që zakonisht nuk janë të përfshira. Atëhere përmenda dhe naftën, d.m.th. derivatet aq të nevojshme për ne.

“Zoti President, a kërkoni Ju që Shqipëria të shkeli sanksionet e Kombeve të Bashkuara ndaj vendit tuaj?” më pyeti ai. Duke qenë se bisedat regjistrohen (dhe sigurisht dhe janë përgjuar), kjo nënkuptohet, sepse hynte në korrektësinë diplomatike bazë.

“Zoti na ruajtë,- u përgjigja i gatshëm. Vetëm propozoj që t’i respektoni në mënyrë të ngjashme, siç vepron p.sh. ish Republika Jugosllave e Maqedonisë. Nëqoftëse do të pranohet kjo që kërkoj unë, çdo qytetar i pjesës veriore të Shqipërisë mund të siguronte një fitim të mirë. Nuk është e vështirë që ta llogarisësh atë, nëqoftëse nisesh nga supozimi që është minimumi një pfening për litër”.

E përsëris, këtë do ta bënin qytetarët dhe jo shteti, kështu që sanksionet formalisht do të respektoheshin…. Nuk ishte nevoja të vazhdoja. Ishte më mirë që disa argumenta të mos përmendeshin. Gjendja e atëhershme ekonomike në Shqipëri, nga pikëpamja jonë, ishte krejtësisht… shqiptare. Pjesa qendrore e shtetit, (mbështetja e pushtetit të presidentit Berisha), jetonte në sajë të ndihmës humanitare dhe donacioneve të varfëra.

Pjesa jugore u mbështet tek Greqia, ku shumë persona punonin në mënyrë legale ose në të zezë. Rajoni verior shkodran, nuk kishte perspektivën tjetër, përveç, në bazë të propozimit tim, t’i kushtohej tregtisë së naftës me Liqenin e Shkodrës. Sidoqoftë, unë e dija që ai e di që unë këtë e di. Dhe, kjo ishte gjithçka! Thellë në vete isha i sigurt, që ai do ta pranonte ofertën….”

Bullatoviç dhe Berisha

Bullatoviç është shumë më serioz dhe i besueshëm në këtë pikë. Në fakt në 30 nëntor 2006 “i sinqerti” Berisha bëri deklaratën e mëposhtme:

“Nëse i riktheheni viteve ’92-’96 do të gjeni në mënyrë të përsëritur deklaratat e mia ku unë nuk jam dakort me embargon e vendosur… Këtë e kam shprehur publikisht dhe nuk e kam fshehur.

Unë nuk isha dakort, sepse Serbia furnizohej anije pas anijeje nga Danubi dhe, ndërsa këto vende i linte në acar, në Beograd nuk mungonte asgjë.  Kjo ishte e vërteta e qendrimit tim. Këtë qendrim unë e kam shprehur publikisht dhe për një qendrim, që unë e kam shprehur publikisht në atë kohë, unë kam qenë i sinqertë.

Nuk ka ekzistuar asnjë marrëveshje, por një qendrim i qartë i imi për këtë. Jam përpjekur të ndihmoj këto dy vende, por sa kanë përfituar ato nuk ishte puna ime, sepse nuk e kontrolloja unë territorin e tyre”.

Disa elementë në hije

Pa e zgjatur, e vërteta e madhe e trafikut të karburanteve me Jugosllavinë në mesin e viteve ’90, ka për arkitektë të saj kryesorë Bullatoviç dhe Berishën. Por sa herë është prekur kjo temë, disa elemente megjithatë janë lënë disi në hije.

Fjala është për sfondin që ka shoqëruar, para dhe pas, vizitën e papritur-surprizë të presidentit malazez në Tiranë, e para në 44 vjet marrëdhënie problematike mes vendit tonë dhe Jugosllavisë.

Ardhja në Tiranë e numrit dy të federatës mëngjesin e 15 shtatorit 1993, pa asnjë lajmërim e përgatitje paraprake, mban e gjitha erë. Ndoshta pikërisht era naftë më shumë se gjithçka tjetër.

Nëse do të analizohej shkurtimisht sfondi i marrëdhënieve mes dy vendeve në fillimin e viteve ’90, do të shihet se heqja e autonomisë për Kosovën dhe forcimi i dorës së hekurt të Beogradit ndaj shqiptarëve në Jugosllavi i kishin përkeqësuar dukshëm marrëdhëniet ndërshtetërore në këtë periudhë.

Dubrava, një nga masakrat serbe në Kosovë

Tingëllon së paku e çuditshme dhe e pabazuar në realitetin në fjalë ardhja e një zyrtari kaq të lartë të Millosheviçit në Tiranë, ndërkohë që ky i fundit i kishte deklaruar prej kohësh serbëve në Fushë Kosovë që “të mos kenë më frikë”. Një deklaratë lufte, që shënoi preludin e tragjedisë kosovare.

Sot ne e dimë se mekanizmi i bllokuar për rreth gjysmë shekulli u “vajis” dhe u vu në lëvizje nga nafta që rrodhi lumë drejt tokës jugosllave. Bullatoviç shkeli në Tiranë, sepse donte naftë.

Që Shqipëria të gjente partnerë në trafiqe të paligjshme tek ata që po përgatiteshin t’i vinin zjarrin Ballkanit, kjo është një lojë e dyshimtë, e rrezikshme e pse jo dhe e pandershme.

Kontrabanda “patriotike” e Shqipërisë drejt territorit jugosllav që pretendon zoti Berisha, “për të ndihmuar kosovarët”, është një histori e stisur keq.

Ardhja e Bullatoviç në Tiranë dhe ajo çka pasoi këtë vizitë (tashmë e pranuar zyrtarisht), zbulojnë qoftë edhe pjesërisht një dinamikë të panjohur të marrëdhënieve të Berishës me Jugosllavinë e Millosheviçit.

Megjithatë, shumëçka mbi lidhjet e hershme të përfolura Berisha-Beograd mbetet ende në hije.

*****

*Botuar sot në DITA bashkë me një VIDEO të një interviste të Bullatoviç që mund të shihet duket klikuar KËTU

August 8, 2018 09:45
Komento

34 Komente

 1. Amerikani August 8, 10:05

  Dhe kush e sulmoi i pari Thaçin per statusin e tij ku demaskonte Berishen per bashkepunim te hapur me sherbinet sekrete jugosllave dhe Millosheviçin?

  Deputeti Murizi i Lushnjes.

  Po pse pikerisht Murizi ne nje kohe kur PD ende nuk kish kthyer asnje pergjigje apo ti dilte ne mbrojtje “liderit te saj legjendar?”

  Sepse Murizi e di mire punen e kontrabandes se naftes dhe cigareve qe furnizonin rezeruaret e makinerise vrastare te Milloshevicit dhe parate qe gjeneronte kontrabanda e cigareve per te financuar kete makineri lufte.

  Ne ate kohe te gjithe kete rjet kontrabande te kamufluar nen emrin e nje firme tregetare import eksporti te quajtur “Shqiponja-PD” me pronare PD, e drejtonte djali i Millosheviçit, Marko.

  Pikerisht ne kete kohe kur Shqioeria thyente embargon qe perendimi i kishte vene Millosheviçit, deputeti Murizi ishte shef i polocise financjare e cila kishte per detyre pikerisht te kunderten e asaj qe bente. Te pengonte dhe bllokonte kontrabanden. Por Murizi jo vetem qe nuk e bllokoi kontrabanden, sipas urdherit te shefave por me parate qe perfitoi nga ajo kohe u be biznesmen me pas.

  Per kete arsye deputeti Murizi nxitoi i pari te sulmoje Thaçin dhe te tregoje edhe nje here si njehere devotshmerine e tij militanteske per partine e cila e beri biznesmen.

  Reply to this comment
  • Alban Dega August 8, 17:33

   Ne intervisten e mbremshme Sali Berisha pati pafytyresine qe per te pafundit here te mashtroje shqiptaret se gjoja ua kishte hapur rubinetat e Naftes per makinen e terrorit shteteror serb te Sllobodan Milloshevicit sepse Kosova kishte mbetur pa nafte, pra per hir te Kosoves.
   > Nje mashtrim flagrant !
   > Nje rrene per qiell !
   > Pse ?
   > Sepse:
   > 1- Kosova ne ate periudhe ishte kthyer ne nje komune te Serbise pa asnje kompetence nga regjimi i Milloshevicit ,
   > 2- Krejt ekonomia e cdo leme jetesor i Kosoves ishte nen kontroll te rrepte, nen Karantinen totale te Beogradit
   > 3- E gjithe nafta kontrabande e “ Shqiponjes” de PDSH-se dhe Sali Berishes futej ne masen 97 per qind ne Malin e Zi.
   > 4- SHBA, Brukseli e deri OKB-ja, sic e ka pohuar disa here edhe ish- ambasadori I Shqiperise ne OKB, Z. Pellumb Kulla dhe media amerikane e evropiane paralajmeruan me sanksione te renda deri ne perjashtimin nga OKB-ja te Shqiperise per shkeljen flagrante te Embargos Nderkombetare te Naftes dhe Armeve, te konventave dhe Kartes se saj Themelore, ndaj regjimit genocidal te Milloshevicit,
   > 5- Nafta jo vetem shqiptare, por edhe e aleateve e miqeve te Serbise jo vetem nuk ndihmoi shqiptaret e Kosoves por i ropi xhepat e shpuar te tyre me cmime deri 15 here me te larta se sa xhelatet e tyre e merrnin nga demokratura serbofile e Sali Berishes.
   > 6- Nafta e Berishes u perdor dhe ndihmoi tanket e autoblindat e Milloshevicit, makinen e tij te luftes e terrorit ne Bosnje e Kosove kunder boshnjakeve e sidomos shqiptareve te Kosoves pa asnje te drejte njerezore e kombetare.
   > Gazeta Shqiptaro- Amerikane “ Albanian Herald” e botuesit atdhetar Gjok Martini denoncoi hapur me njoftime,me komente dhe fotografi te shumta deri te 149 kamioneve e cisternave me nafte ne dite qe hynin nga Toka dhe deti ne Hanin e Hotit dhe portet e Malit te Zi…
   > Faktet pa fund, perfshi edhe deklaratat e zyrtareve te larte serbe e malazeze, perfshi edhe ish- kryeministrin e Milloshevicit Moimir Bullatovic jane vetem maja e Ajsbergut te krimeve dhe bashkepunimit te regjimit pro- serb te Sali Berishes me padronet e tij te Beogradit.
   > Ato jo vetem nuk ndihmuan por sakatuan edhe me keq vellezerit e motrat shqiptare te Kosoves duke e bere direkt ose indirekt Sali Berishen, “ Shqiponjen” e PDSH-se dhe krejt demokraturen e tij bashkefajtore ne masakrat e Shebrenices e Bosnjes dhe krimet kunder njerezimit dhe terrorit shteteror te Milloshevicit e Beogradit jo vetem ne Bosnje, por edhe ne Kosove.
   > Ato ishin nje thike mbas shpine e jo nje ndihme per Kosoves dhe vellezerit e motrat tane shqiptare ne Kosove e vise te tjera shqiptare si dhe per viktimat e pafajshme jo vetem aty por edhe ne Bosnje .
   > Asnje rrene e mashtrim i Sali Rame Nastradinit nuk mund te fshehe as mbuloje keto krime kunder njerezimit te tij dhe regjimit te tij .
   > Nuk thote kot filozofia e sovranit shqiptar :
   > Me thuaj me ke rri te te them se cili je !
   > Con nje kashte e dalin gjashte !
   > Kur je i dhjere mos e ngre koken !
   > Sali Berisha denonconi, demaskon keqazi jo vetem ne syte e shqiptareve por edhe te mbare Botes kryemashatruesin patologjik Sali Rame Nadtradinin!
   > Sali Berisha nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, sic themi ne vendlindjen tone te perbashket, Malesine e Gjakoves
   > Te pakten te rreje per Toke e jo per qiell !

   Reply to this comment
 2. heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej Shqiptar ku jeeeeee ))) August 8, 10:05

  Media duhet te publikoje sa me shume Foto te masakres serbe ,per te ilustruar jovetem nder shqiptare ,
  por edhe Botes ,te verteten e shtetit kriminel serb ,
  qe sot ben Partnerin e BE-se sikur mos te kishte ndodhur asgje para disa vjetesh ,
  per te sensibilizuar shqiptaret ,per mos te ber te
  groposet e kaluare ne varrin e Harreses Masive ,
  e fshihen Krimet Monstruoze te ishtrise serbe
  me bashkpunetoret e tij kundrejt popullit shqiptare ne Kosove ,si salih berrisha ,
  nji nder bashkpuntoret me te ngushte te Kriminelit te Ballkanit Sllobodan Milloshevic ,qe vdiq si qen ne burgun e Hages !
  Kte mundet te beje media e cila ka heshtur per nji kohe te gjate si ne Shqiperi edhe ne Kosove sepse ne krye te tyre ,qendron Politika antishqiptare .
  Ashtu si u zhduken fotot e filmimet e te vrareve nga salih Berisha ne Gerdec gje e cila ben qe gjithcka te
  shkoje ne harrese dhe krimineli mos te denohet asnjiher . Kjo eshte loja tradhetare e Medies vs popullit Shqiptare .
  Mundet te shkruash shume mbi x krim por figura
  Foto si kjo ktu ,mbi krimet kundrejt shqiptareve ,

  flet 100 her ,me shume se 100-ra fjale e shkrime .Prandaj eshte nevojeshme ilustrimi .

  Sa i takon shkrimeve mbi kte kryekriminelin e Shqiperise dhe te Kosoves salih rrahman berishen ,

  eshte e kote nqe do vazhdohet vetem te shkruhet ,sepse ,nuk arrihet asnji Drejtesi .

  Kryekrimineli shpelles duhet te Arrestohet menjiher
  me gjithe antaret e familjes si nji bande qe ka abuzuar me gjithcka ,ne dem te interesave Shqiptare
  dhe bashkpunim me qarqe antishqiptare ,
  me pasoja katastrofale per Shqiperine dhe jete shqiptaret .

  Perse Shteti Shqiptare ben qorrin dhe nuk verpon si
  nji Shtete i vertete si do vepronte cdo Shtet tjeter ,
  perball nji krimineli te permasave te Tilla ????????

  Kujt i sherben ky Shtete ?

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic August 8, 10:06

  DUHET DENANCUAR DHE JO VETEM NE MEDJA.!

  Berisha duhet denancuar per tradheti Kombetar. Gjithmon dhe sa her ka folur per kombin Berisha i ka futur thike pas shpine Kombit te vete.
  Kjo duket ashioqsre edhe sote dhe historia Berishes ,do te jente pjesa me e Zeze per Berieshe ne ate mandat 1992- 1996.!
  Sote kur shikon keto masakra njerzore te vellejzeve tane ne Kosove ato kane ne trupin e tyre edhe vulen tradhetare te Berishes, pasi makineria e Serbise u vu ne levizje me Naften shqiptare. Nafta e vllezerve vrau vllezerit tane.
  Berisha ka menduar se do te jete President i perhershe dhe kjo do ti mundesoi atije ti mbuloje keto Krime, Pore ja qe, shume shpejte degradimi i tije arriti kulmin.
  Nuk e kupotoi perse Komiteti Drejtues i Partise Demokratike, Grupi Parlamentar i Partise Demokratike asnjeher nuk e kane denancuar kete masaker te tmerrshme qe beri Berisha ne shqiptaret e Kosoves.
  Eshte Masaker qe shekujte nuk do ta fshahin. Prandaj pajtimi I Partise Demokratike me ket tredheti eshte nje fenomen q e ven ne pikpyetje tersishte kete forc politike , e cila eshte bere njeshe me Tradhete e kupoles se kesaje forc politike.
  Keshtu sote deklaratat e Hashim Thacit jane nje hape drejte denancimit te Berishes per tradhetin qe u beri shqiptarve te Kosoves .
  Ky eshte nje shembull mjafte I rende dhe shume I keqe ku tregon hapure , dhe me qellim te caktuar veprime qe bien ndesh me intersat Kombetar dhe dhe me Embargon Boterore teNaftes ndaj Serbise.
  Sikure e gjith Ballkani te ken shkelur kete marveshe te OKB-se Shqiperia e asaje kohe do te behej roje e denancimit te kesaje shkelje,Ndersa shkelja nga abna e saje ka ber fajto Nr nje kryetari e shtetit te asaj Kohe Sali BNerishesn, I cili sipas edhe ketije materiali eshte fajtor kryesore per thyrjen e embrgos se Naftes kunde Sarbise.!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 8, 11:24

   Koplimente Ali,
   Kjo eshte e Verteta!
   Kur po degjoja Berishë Monstren qe pohoi shitjen e Naftes Malit te Zi dhe Serbise, dhe se gjoja do ndihmonte kosovaret….
   Vetvetiu te lind pyetja:
   Po ky Qerrata Birishë, pse nuk ua jepte direkt Naften Kosovarëve, , por ja dergonte Serbise qe ta çonin ata ne Kosove me tanke dhe autoblinda!?…
   Ky Sharlatan Kriminel duhet marre urgjent nga Prokuroria dhe te pergjigjet si
   T r a d h ë t a r
   me
   D a m k ë…!
   Se ne kete rast nuk ka nga e luan Sumën…
   Jane fakte te pakundershtueshme!…

   Reply to this comment
 4. . August 8, 10:33

  Heeeee mor malok!Po tani?
  Absolutisht,Ju siguroj une ju!Kurrrre!
  Ti nuk e ke thyer Embargon e OKB ndaj Serbise,per te furbnizuar tanket e Milloshevicit.Ti nuk u ke shitur arme Serbise.Ti nuk je takuar ne Oher me Milloshevicin,
  Ti nuk ke organizuar takimin e Gazidedes me Arkanin ne Shkoder,
  Fundja Esad pashe tradhetari,ishte pashe,kurse Berisha eshte nje cope malok,.Esadi e gjeti nje hundlesh,,ky i thote Rames,kur ste futa dhe ty plumbin ne 21 Janar.Rama nuk e ka degjuar,.E ka hallin tek 7 kullat tejk teatri.

  Reply to this comment
 5. ETHEM August 8, 10:53

  TE LUMT Z.THANO.S.BERISHA DIHET QE E THEU URDHERIN ND/KOMBRTAR.AI KRIJOI FIRMEN “SHQIPONJA”ME NE KRYE TRITAN SHEHUN.UNE PERSONALISHT KAM UDHETUAR PER NE SHKODER PER TE NJE SHOKU IM DHE AUTOBOTI QE DO UDHETOJA ME 22OOO LITRA NFTE U NGARKUA NE VLORE.BOTI UDHETOI NATEN DHE U SHKARKUA NE MALSINE E MADHE.SHOFERI QE E KISHA MIK FM ME TREGOI SE KISHTE BERE DISA RRUGE,POR PAGUHEJ PAK.SE FITIMIN E MERRTE PD E TRITAN SHEHUT NE ATE KOHE KRYETAR I PD.
  PRA,SB NE 28 VITE KA DAL KUNDER VENDIT TE VET POR DHE ND/KOMETAREVE DHE JA KU ESHTE,NE KRYE TE PD,DREJTESISE TE KAPUR PREJ TIJ,SHISH,PRESIDENCES,
  KLSH,ETJ.
  KONKLUZIONI ESHTE I QART.SB KA MBROJTJE ND/KOMBRTARE NDAJ NUK LEVIZ NGA POLITIKA.DHE NUK KA ZOT QE TA MPOSHTI ATE DHE, JO EDI RAMA QE KOT U BETUA PARA 2913.
  EDHE DREJTESIA E RE QE PO BEHET NUK JEP SHPRESE.SE VETINGUN PO E KALOJNE ATA QE U DUHESHIN SEKUESTROHESHIN PRONAT,KU EDHE ND/KOMRTARET PO MBAJNE SEHIR PER LLALLEN,ZAGANJORIN,DEDEN E KO.
  PRESIDENTI THAÇI JA NXORI BOJEN S.BERISHES,POR KY NJERI SI HIPOKRIT 100 % QE ESHTE MOHON ÇDO GJE.
  SIDOQOFTE GAZETA D I T A DUHET TE NXJERR NE PAHE PER ÇDO DITE KRIMET E TIJ,KU 15 PREJ TYRE I NXJERR IZET HAXHIA,PAMVARSISHT SE KUSH ESHTE VET AI.
  MENDOJ SE GJYQI PER VRASJEN E A.HAJDARIT NUK MUND TE ZHVILLOHET I DREJTE NESE SB ESHTE NE POLITIKE DHE PA TRUP GJYKUESE ND/KOMBETARE.
  SHBA DUHET TE KORIGJOI GABIMIN QE BERI PER TE PRURE SB NE PUSHTET.DEKLARATAT E ARVIZUS QE EDHE KUR VRAU 4 VET NE BULEVARD E CILESOI SB “BURRE-SHTETI..” OSE ME LLERE PERVESHUR NR QV I DHA BASHKIN E TIRANES LULIT,ETJ,TREGOJNE SE SHBA E MBAN VET SB NE PUSHTET PER TE BERE LIGJIN NE KETE VEVD SE GJOJA PO IKU SB NGA PUSHTETI MUND TE KTHEHET KOMUNIZMI.

  Reply to this comment
 6. Babalja August 8, 10:54

  Kush mund ta mohoje sot kontrabanden e naftes kur e kemi pare vete ? Vetem mga pika doganore e Kakavijes hynin ne dite mbi 100 bote me nafte. 300.000 leke te vjetra paguhej policia financkare per nje bot. Dicka me pak u shperndahej policeve ne rruge pa permendur dhe pjesen e doganiereve. E gjitha shkonte dhe shkarkohej ne Shkoder, ku trafikantet aty e percillnin ne Mal te zi.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic August 8, 10:59

  Ato shte kullat se shpejti besoi qe do ti gjeje ne “rezidencen” e re ne Shoder.!
  Aty do ti gjej edhe kullate pore edhe shume gjera te tjera qe shqiptaret ndofta per her te pare do ti degjojne.!

  Reply to this comment
 8. Alban August 8, 11:02

  Po ky e ka pranuar vet, e kemi degjuar disa here. ‘Kontrabanden e dija qe po ndodhte por nuk e ndaloja, sepse s’mund ti hiqja njerzve mjetet e fitimit, a dicka e ngjashme. Tani bene sikur s’e di?

  Reply to this comment
 9. Arben August 8, 11:40

  Keshtu ndodh kur ke shtet te pjerdhur, shitesh per Dy lek.

  Madje shet edhe gjakun tend per Dy lek

  Te zgjidhet ceshtja me serbine dhe trojet shqipetare te

  Bashkohen, vetem keshtu mund te ecim ndopak perpara.

  Reply to this comment
 10. MH August 8, 12:05

  Po harron ky mut mutit qe kur Bullatovici botoi librin e vet ku shkruante per furnizimin me karburant nga shqiperia dhe konkretisht ne marrveshje nga vete Berisha.Ky plehu mut mutit justifikoj:
  Une kisha per detyre ta dergoja karburantin deri pertej kufinit shqiptare ne ndihme per te lehtesuar sado pak per ta lehtesue dimnin kosovaret.Keshtuqe nga e conin ato andej kufirit nuk mbaj pergjegjesi.
  Shtypi shqiptare e quajti: “Embargoja Patriotike”.
  Kot i bani intervista kur nuk i shoqeroni me theniet e tija ballazi.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 8, 19:58

   I nderuar MH,
   Nje miku im ne Shkoder, qe ka punuar shume vite ne Tropoje, me tha nje here ,diçka te mençur,
   si ajo shprehja jote:
   SALIU
   DY HERE FLET
   E TRE HERE GENJEN…!
   I ngjan atij “mikut” tone ,
   qe do ta mbulojë Pordhën me Kollë…

   Reply to this comment
 11. EKZEKUTUSI August 8, 12:13

  Sali Berisha DUHET TE THIRRET NE INTERPELANCE TE HAPUR NE PARLAMENT, dhe te Transmetohet Live per Shqipetaret..
  1-Nese kemi Deputet Patriote DUHET TA KERKOJNE KETE..Dhe jo te lene Bracen..te “Ciceroj” dhe te Tjeret Qeshin..
  Duhet te Hetoj Prokuroria Shqipetare dhe te kerkoj Heqjen e Mandatit te Deputetit te KLYSHIT bERISHA::
  SALI BERISHA TE ARRESTOHET PER TRADHETI KOMBETARE..lol

  Reply to this comment
 12. ShkoDrani August 8, 12:15

  Per te vertetuar kush ka te drejre mjafton te pyeten qytetaret e Shkodres, te rishikohen regjistrat e doganes, dhe te pikekalimit kufitar te Hanit te Hotit.
  Shkodranet i mbajne mend mire bllokimin e rruges nga Lezha deri ne Han te Hotit prej vargut te gjate te policeve per te kaluar kolonat e autoboteve. Ne varrezat e makinave, e ndoshta ne ndonje oborr ka ende makina te modifikuara me qellim qe te difishoheshin e trefishoheshin serbatoret. Policet e dy doganave merrnin perqindjet, sipas rastit. Jo pak here ushtaret federale te Jugosllavise sekuestronin naften e talleshin me hallexhinjte shqiptare.
  Berisha mund te thote cfare te doje, por gjithcka eshte e dokumentuar. Mjafton qe dikush, e perse jo qeveria ose nje komision parlamentar, te hetoje kete te vertet te dhimbshme e ta ndaje me qytetaret.
  Shume nga biznesmenet e “fuqishem” shqiptare e kane fillesen e pasurise me kontrabande me Beogrdin, qofte kjo nafte, elektronike, apo grure.
  Shqiperia, me sakte populli patriot, kane bere gjithcka per Kosoven, por kjo nuk eshte e vertet per sjellesin e fatkeqesise, Berishen.
  Ai duhej ti ngrinte nje permendore vetes me pune e miresina per popullin e kombin. Ne realitetit, me dashje apo me qellim, ose edhe nga padija apo delli i marrise, ai e ka demtuar e varferuar shume kete vend, nderkohe qe ka pasuruar familjen e tij.
  Populli nuk harron vrasjet e patrioteve, refuzimin per ti lejuar te hyjne ne Shqiperi, ose izolimin apo edhe debimin e tyre, njelloj ne mos me keq si me kedo ne Shqiperi qe mendonte ndryshe nga ai. E verteta, deshmitaret jane ende gjalle. Shume prej tyre nuk kane frike te tregojne te verteten. Jepuni nje mundesi, e pastaj te shohim se fare “patrioti” kemi pasur ne krye te vendit.

  Reply to this comment
 13. MH August 8, 12:18

  Von vone!
  Ajo qe duhesh kryer heret nuk u krye.Ky mut mutit flliqesin vicidolit ti vihen hekurat dhe te marrin denimin e merituem edhe pse vone po duhet ba kalim urgjent per ne biruce te burgut.Ky produkt tradhetar i heroit te heshtur i kombit serb.

  Reply to this comment
 14. Askushi August 8, 15:41

  Akuzat per thyerjen e embargos jane te vjetra dhe te vertetuara. Mendimi im eshte se opozita bojkoton votimin per SPAK dhe BKH sepse dihet e sigurt qe sa te ngrihen keto struktura Berisha dhe turma e terbuar qe i vjen nga pas do ndiqen penalisht dhe do burgosen. Por paduria jone e shqiptarit dhe mentaliteti yne te marrin hak me plumb ne koke kunder tradhetareve na ben te humbim shpresen se do behet drejtesi. Durim njerez mbani mend kroacine mbasi beri reformen ne drejtesi dhe mbasi denoi me burg ish kryeministrin Ivo Sanader atehere i dhane driten jeshile per integrimin ne BE. I duruari i fituari.

  Reply to this comment
 15. Kris 1 August 8, 16:45

  Gungen kurrizos ja heq vetem varri ndersa genjeshtren e Saliut e fshin vetem burgu.Kush merr guximin dhe e con b..zbuluarit e rilindjes qe u duhet surrati i Saliut per hallounin e tyre elektoral?

  Reply to this comment
 16. Alban Dega August 8, 18:13

  Replike e detyruar me Sali Berishen

  KUR SALI BERISHA DEMASKON SALI BERISHEN !

  – A ka shqiptar qe mund ti besoje rrenave te Sali Berishes !?

  – Con nje kashte e dalin gjashte !

  – Kur je i dhjere mos e ngre koken !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ne intervisten e mbremshme Sali Berisha pati pafytyresine qe per te pafundit here te mashtroje shqiptaret se gjoja ua kishte hapur rubinetat e Naftes per makinen e terrorit shteteror serb te Sllobodan Milloshevicit sepse Kosova kishte mbetur pa nafte, pra per hir te Kosoves.
  Nje mashtrim flagrant !
  Nje rrene per qiell !
  Pse ?
  Sepse:
  1- Kosova ne ate periudhe ishte kthyer ne nje komune te Serbise pa asnje kompetence nga regjimi i Milloshevicit ,
  2- Krejt ekonomia e cdo leme jetesor i Kosoves ishte nen kontroll te rrepte, nen Karantinen totale te Beogradit
  3- E gjithe nafta kontrabande e “ Shqiponjes” de PDSH-se dhe Sali Berishes futej ne masen 97 per qind ne Malin e Zi.
  4- SHBA, Brukseli e deri OKB-ja, sic e ka pohuar disa here edhe ish- ambasadori I Shqiperise ne OKB, Z. Pellumb Kulla dhe media amerikane e evropiane paralajmeruan me sanksione te renda deri ne perjashtimin nga OKB-ja te Shqiperise per shkeljen flagrante te Embargos Nderkombetare te Naftes dhe Armeve, te konventave dhe Kartes se saj Themelore, ndaj regjimit genocidal te Milloshevicit,
  5- Nafta jo vetem shqiptare, por edhe e aleateve e miqeve te Serbise jo vetem nuk ndihmoi shqiptaret e Kosoves por i ropi xhepat e shpuar te tyre me cmime deri 15 here me te larta se sa xhelatet e tyre e merrnin nga demokratura serbofile e Sali Berishes.
  6- Nafta e Berishes u perdor dhe ndihmoi tanket e autoblindat e Milloshevicit, makinen e tij te luftes e terrorit ne Bosnje e Kosove kunder boshnjakeve e sidomos shqiptareve te Kosoves pa asnje te drejte njerezore e kombetare.
  Gazeta Shqiptaro- Amerikane “ Albanian Herald” e botuesit atdhetar Gjok Martini denoncoi hapur me njoftime,me komente dhe fotografi te shumta deri te 149 kamioneve e cisternave me nafte ne dite qe hynin nga Toka dhe deti ne Hanin e Hotit dhe portet e Malit te Zi…
  Faktet pa fund, perfshi edhe deklaratat e zyrtareve te larte serbe e malazeze, perfshi edhe ish- kryeministrin e Milloshevicit Moimir Bullatovic jane vetem maja e Ajsbergut te krimeve dhe bashkepunimit te regjimit pro- serb te Sali Berishes me padronet e tij te Beogradit.
  Ato jo vetem nuk ndihmuan por sakatuan edhe me keq vellezerit e motrat shqiptare te Kosoves duke e bere direkt ose indirekt Sali Berishen, “ Shqiponjen” e PDSH-se dhe krejt demokraturen e tij bashkefajtore ne masakrat e Shebrenices e Bosnjes dhe krimet kunder njerezimit dhe terrorit shteteror te Milloshevicit e Beogradit jo vetem ne Bosnje, por edhe ne Kosove.
  Ato ishin nje thike mbas shpine e jo nje ndihme per Kosoves dhe vellezerit e motrat tane shqiptare ne Kosove e vise te tjera shqiptare si dhe per viktimat e pafajshme jo vetem aty por edhe ne Bosnje .
  Asnje rrene e mashtrim i Sali Rame Nastradinit nuk mund te fshehe as mbuloje keto krime kunder njerezimit te tij dhe regjimit te tij .
  Nuk thote kot filozofia e sovranit shqiptar :
  Me thuaj me ke rri te te them se cili je !
  Con nje kashte e dalin gjashte !
  Kur je i dhjere mos e ngre koken !
  Sali Berisha denonconi, demaskon keqazi jo vetem ne syte e shqiptareve por edhe te mbare Botes kryemashatruesin patologjik Sali Rame Nadtradinin!
  Sali Berisha nuk nxjerr fjale nga goja pa rre, sic themi ne vendlindjen tone te perbashket, Malesine e Gjakoves
  Te pakten te rreje per Toke e jo per qiell !

  Reply to this comment
 17. Gege Kosova August 8, 18:53

  Po mos te ieshte nje gennjeshtar recidiv e nje vases ordiner si dhe nje lakadrdhaxhi pilitik,sidoos ne bashkpuniom te fsheht si ish UDB=ash me serbine,Ndoshta, nje naiv qe nuk e njeh,por beson ate qe degjon nga goja e flliqur e tij,do ti besonte. Kosovaret asnje arsye nuk kiane ta besojne kete antilkosovar e antishqiptare, miku e bahskpunetori besnim e tinzar i Serbise.

  Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic August 8, 19:19

  Neti Vjos ju faleminderit per vemendjen qe i kushton komenteve te mia pasi si problematik jemi ne nje udhe bashke me shume shoke te tjer.
  Berisha po hidhet dhe perdridhet fort, per te mbuluar tradhetin qe u beri shqiptarve te shqiperise dhe te hapsires shqiptare kryesishte te Kosoves.
  Shu,me shpejt do te degjoshe thirrjet e Mlladicit kure shkonte nafta shqiptare ne Mal te zi ai ngrihej ne kembe dhe therriste”Zhivo Sali Berisha.” Berisha kujton se me kato klithma do te mbuloj tradhetin qe beri pore e ka te kote.!

  Reply to this comment
 19. N.VJOSA August 8, 19:59

  I nderuar MH,
  Nje miku im ne Shkoder, qe ka punuar shume vite ne Tropoje, me tha nje here ,diçka te mençur,
  si ajo shprehja jote:
  SALIU
  DY HERE FLET
  E TRE HERE GENJEN…!
  I ngjan atij “mikut” tone ,
  qe do ta mbulojë Pordhën me Kollë…

  Reply to this comment
 20. N.V. August 8, 20:19

  Falemnderit Ali,
  Ti i thua aq bukur mendimet e tua sa nuk i luan as Topi Allemanit…Respekt per mençurine dhe gjykimin tend brilant!…

  Reply to this comment
 21. 2009 August 8, 20:45

  Mesazh per ish zeripopullistin Dega
  ,
  I panderuar !
  Sa me shume e shan ti berishen aq me shume i rritet atij NASDAQ-U.
  .
  sa te kete berisha ne amerike njat elez serbibyberin tuaj dhe ca amerikare si ty dhe pellumb kurva aq me gjate do jetoj lavdia e sali monstres.
  .
  Ju i rrisni lavdine se ti duhet te luftosh aty ne amerike se ato qe e prune ne pusht-et berishin ne 1991 nga beogradi jane perseri te ngarkuar me problemet shqypnise.
  .Ti mor jaran harrom duhet te mbrosh ameriken se po e poshtron berisha duke pshurrur te derguarin e Obames si NY-TIMES
  .
  POR AJO QE TE BEN TY “DELETED” ESHTE KY ARTIKULL GJARPERINJSH ME POSHTE

  Pse do të votoja për Sali Berishën (per votimet e 2009)
  Nga Hamdi (aleban) Dega, Nju Jork
  Për agjencinë e Lajmeve NOA
  -Janë të paktë gazetarët, a komentatorët, a analistët shqiptarë që kanë shkruar me shume se une kunder Sali Berishes. Nuk jam aspak i penduar as kam ndermend te bej ndonje autokritike ala enveriste- lejfeniste per çfarë kam shkruar
  -Këtij ndryshimi nuk i shpëton asnjë shqiptar sado afër apo sado larg qofte. Secili ka te drejte te ndryshoje Vetëm një gjë është absolute ne këtë Bote: çdo gjë është relative ! Sot pas 19 vjetesh demokraci ne Shqipëri deklaroj votën time hapur per Sali Berishën .
  -Pse!? Se pari Sali Berisha është lideri politik me atdhetar ne Shqipëri. Ai e filloi karrierën e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnjë mbështetje, qe për pak e lanë pa shkolle për shkak te kleçkave ne biografi..
  . ( a e dije o pallosh qe sala ishte Baby Sitter dhe i lante bythen Andi Bushatit)

  -Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Milloshevicit
  ( a e dije o pallosh qe sala furnizoi me nafte milloshevicin dhe kishte burgosur Adem Jasharin)
  -Ne kulmin e katrahures 97 kur Shqipëria ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Caushet, sic me kane treguar dëshmitare okulare, Sali Berisha rroku automatikun dhe nuk e braktisi Shqipërine
  (a nuk e di akoma o pallosh qe Sala shpetoi nga egzekutimi dhe u amnistua nga nje bolemadh aty ne amerike)
  -Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugën Durrës-Morine, arterien e Kombit shqiptar Shqipëri-Kosovë
  (a nuk e di akoma o pallosh qe kjo rruge eshte me e shtrenjta ne bote dhe jane vjedhur mbi gjysem miljardi dollare dhe nuk ka mbaruar akoma.).
  -Nuk ka shqiptar brenda e jashtë Shqipërisë te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallaverjeje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere ai menjëherë i ka spastruar pa mëdyshje autoret e tyre
  (a nuk e di akoma o pallosh qe shkelzen berihsa me ca devirole te amerikes qe kishin marre kontrata 300 miljon dollare vrane 26 skllever ne Gerdec….kjo ndodhi ne mars 2008 dhe ju beni hero kombetar kete kriminel……Kaq idiot funksional je more nallban hamdi dega ?!

  Reply to this comment
 22. D O K L E A T I August 9, 02:09

  Vjehrra, gjate kohes qe ishte ne pune, cdo dite e verente nusen me dashnorin e saj ne shtepi.
  Vjehrra nuk mund te duronte me teper dhe i tregoi djalit. Djali jo vetem qe nuk i besonte nenes por edhe u nervozua keqas.
  Mbas nje grindjes te rende nena i tha:
  Nje djalosh i ri cdo dite me nusen rrinte
  Me i hype i hypte
  Me bythe shkonte e vinte
  Dicka te kuq mbrenda i shtinte
  E nuk di a e q..te apo nuk e q..te.
  Per cdo dite neper Han te Hotit dhe neper liqenin e Shkodres kalonin me dhjetra cisterna
  Ndoshta ishin thate
  Ja pra shkodranet dhe malsoret qe i verejtet keto transakcione, a a shifni si rrene Salehu.

  Reply to this comment
 23. Onkezmi August 9, 06:03

  Dakort me te gjitha llpgjrt tona,por pse nuk ndeshkohet ky njeri…?! Se edhe ky tjetri qe kemi eshte djali i biresuar i Sales…te dy jetojne me ilace mali…

  Reply to this comment
 24. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni August 9, 12:41

  Gjate kohes kur berisha ishte ne krye te shtetit Shqipar si president apo kryeminister, disa dhjetera mijera Shqiptar kane humbur jeten, mbytur ne det, vrare nga Greket ne kufi, apo vrare me dashje apo pa dashje si pasoje e armatosjes se popullsise mbas sherpthimit te depove.

  Berisha ne krye te shtetit Shqiptar shkaterroi gjithe aftesite prodhuese te Shqiperise duke detyruar qindra mijera te rinj te braktisin vendin permes rrugeve ilegale, ku shume syresh humben jeten.

  Dhe kur u vodhi Shqiptareve edhe parate e fundit me skema piramidale, nxorri ushtrine nga kazermat per te shtypur civilet, gje qe s’kishte ndodhur kurre me pare ne historine e ketij vendi.

  Dhe mbasi beri te gjitha keto, maloket prape thoshin “aman, ta zgjedhim edhe nje here, se mbase ka ndryshuar”.

  Por per gazetat e malokeve, sic eshte edhe kjo gazete, gjeja me skandaloze e Berishes eshte qe lejoi kontrabanden e naftes me Serbine dhe keshtu ne menyre indirekte kontribuoi ne vrasjen e malokeve ne kosove.

  Kur Shqiptaret te marrin veten nga kjo gjendje kome ku kane rene qe me 1990, kane per t’ju futur shqelmin bythes Berishes edhe ju gazetare te qelbur, dhe kur t’ju vije fatura e majme per gjithe krimet dhe poshtrimin qe i keni shkaktuar ketij vendi per 30 vjete, Miloshevici ka per t’ju dukur si shoku me i ngushte ne krahasim me shpagimin qe ju pret nga Shqiptaret.

  Reply to this comment
 25. Tradita August 9, 16:57

  Dy armiq kam, – thote Berisha. Milosheviçin te cilin e munda ne e gjitha ballafaqimet nderkombetare. Dhe kjo esht ee vertete. Millosheviçi u izolua deri dhe u burgos per jete ne Hage. Enveristet ne Shqiperi, keto mbetje toksike te sigurimit te shetit te cilet po mbijetojne tinzisht dhe pabesisht por edhe ato do t’i mund perfundimisht.

  Reply to this comment
  • Sllobodanka Elezbiberovic Ramovic Bullatovic (SERB) August 9, 19:09

   or jaron na ke shkri tuj qesh…

   edhe dy enveriste i kane ngele sali bythishes muho asllani me rrem xhafen dhe te dy jane bo per reaminacjon..enveristat e vertete i ke ca nePD & PS dhe kusurin ne LSI..
   .
   sa per millosheviqin dhe dashnine e tij per serberishen e tregon takimi ne shen naum qe e zbuloi i ndjeri remzi hoxha te cilen e egzekutuan dhe e zhduken..

   por keto qe thote Izet Haxhia jane te pabesueshme:

   SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
   .
   Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

   Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

   Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

   Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

   Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

   “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

   Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

   Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare
   Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë. Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

   Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë. Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare.

   Reply to this comment
 26. Kadarakliu August 11, 10:24

  Pa te ra sopate ne kokew, ti Salo nuk skuqesh.se je soje sllavi qe skuqen vetem nga gjaku i tyre.ke nje “kerrt me trina”deshmi e dukumete qe ke bashkpunar me UDB serbe, me Miloshin.Arkanin,Fazliqin e me dein e te birin sllav te sojit tend prej babe e babgjyshi e nengjyshin.Po keshtu eshte ne Shqiperii,ka ligje te shkruara, nuk ka ligje te zbatuara”vazhdo deri kur ai “popull pertej toleranes”te mbane e te ushqen e ti ia kthen me “brryl”.

  Reply to this comment
 27. intelektuali August 11, 13:06

  SALI BERISHA ESHTE PRODUKT ORIGJINAL I ENVER HOXHES DHE PJELLA E PARTISE SE PUNES O ADRIAN THANO KRYEREDAKTORI

  prandaj:

  Pse gerrhasin dhe kelthasin fanatiket e Enverit kunder kolegut te tyre nga Sigurimi i Shtetit? Ke akuzojne keta kriminele pervecse vetes se tyre si PISA fanatike?

  KUJT I PLAS PER RREFIMET E BULLATOVIQEVE QE PO KERKON KALLAUZ PER FSHATIN QE DUKET FARE QARTE?

  Po historine mafioze te Shtetit shqyptar me minahedheset bullgare qe u porositen nga Zhulali dhe Saliu, por qe perfunduan ne depot e Millosheviqit ne kohe embargoje a e ke degjuar ti o Ardian Thani Kryeredaktori?

  sepse:

  Kete histori tejet mafioze e ka treguar dhe ritreguar intelektuali disa here, por asnjehere nuk eshte hetuar apo te pakten te jete hulumtuar nga shteti shqyptar megjithese Zhulali i ndjere vazhdon te kerkohet nga Hetuesia dhe Prokuroria bullgare, por edhe nga Interpoli.

  PSE NUK PYET FATOS NANON O ADRIAN THANO SI SHPETOI SALI BERISHEN NGA EKSTRADIMI PER T’U PYETUR NGA PROKURORIA BULLGARE DHE INTERPOLI PER MINAHEDHESET QE POROSITI ZHULALI, POR QE PERFUNDUAN NE SERBI?

  sepse:

  Sekseri i kontrates dhe agjenti i KGB-se sovjetike, Mario Stoickov o eshte likuiduar, ose gjendet ne ndonje fshat te humbur te Siberise, ndersa Zhulali eshte ne Boten e Pertejme bashke me Millosheviqin, 3 gjeneralet bullgare qe nenshkruan kontraten me zhulalin jane akoma ne burg per shkelje te embargos dhe per humbje financiare gjysme meleone dollare per shtetin, ka mbetur vetem Saliu qe qendron si gjeli maje plehut, deputet ne Kuvendin e Rezilit te megallomanit Edvin Droges qe nuk di si te qeverise vendin, por qe di si te beje leka pale-pale me kanabis dhe droge dhe kuseri te fondeve publike, hajni e kamufluar me propagande enveriste.

  Reply to this comment
 28. F.A. August 11, 22:24

  O mender me then intelektualapanjoz !
  .
  Saliu eshte e vertete qe ka qene me Enverin deri diten qe Ramiz Alia me ate “shkathtesine” e tij e hoqi bustin qe ja ngriti vete..Biles brenda Fiatit ate dite ishte ky trapi juaj.
  .
  Eshte anti-intelektualizem ti thuash Sali Bythos or debil& dallkauk dhe mamluk enverist kur ai I hoqi Atij varrin me dinamit..i beri bustin zogshkerdhates tuaj dhe reabilitoi krejt ish fashistet dhe terroristet dhe ti na CAN TRAPIN akoma

  KQYRE OR VEREMLI SI E SQARON KY ZOTNIA SE BERISHA ESHTE NJERI I TYRE PRA I AMERIKES…

  “Huffington Post”: Berisha, djalli i keq që u mbrojt nga Uashingtoni

  Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
  Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit: i vendosur, njeri që dinte të artikulonte mendimet, i fortë, dhe me njohuri të mira të anglishtes. Ai ishte me distancë prej të tjerëve politikani më i talentuar i asaj kohe. Por pavarësisht këtyre aftësive, SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djalin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre…
  E More vesh o VEREMLINTELEKTUAL !

  Reply to this comment
 29. fery January 19, 00:04

  Me kujtohet kure kisha degjuar ne
  ” zerin e popullit ” se Enver Hoxha
  ” e kishte denuar me vdekje ” liderin komunist te shqiptareve te Kosoves Fadil Hoxhen nqse. ky i fundit do te shkelte ne teritorin shqiptar
  Arsye e ketij denimi kapital te Fadil Hoxhen nga ana e Enverit se ate regjimi i diktatorit e kishte shpallur tradhtar dhe bashkpuntor te Titos
  Por , tani dosjet po hapen dhe faktet po dalin ne drite nga po dele se gjithe aparati shtetror i diktatorit Enver Hoxha ne krye me te kishin qene bashkpuntor te Titos dhe sherbimeve sekrete policore dhe ushtarake jugosllave
  Sali Berisha eshte paseardhes i Enver Hoxhes kurse Hashim Thaci paseardhes i Fadil Hoxhes dhe ky fakt cdo gje shpjegon…!!.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim