Çfarë vendosi Kuvendi i Arbërit

September 6, 2019 15:43

Çfarë vendosi Kuvendi i Arbërit

Kuvendi i Arbërit ishte një mbledhje e klerit katolik shqiptar, mbajtur në vitin 1703 në fshatin Mërkinje të Lezhës, me përkrahjen e papës me prejardhje shqiptare Klementi XI.

Kuvendi i Arbërit shqyrtoi gjendjen shpirtërore dhe shoqërore të besimtarëve, duke synuar të vërë në jetë në Shqipëri porositë  e Vatikanit për t’i bërë ballë islamizmit të vazhduar të popullsisë.

Ndër vendimet e marra ishin edhe kërkesat për të hapur shkolla dhe për të botuar libra në gjuhën shqipe, të cilat u zbatuan gjatë shek. XVIII e XIX me disa botime fetare të bëra në dialektin e Shkodrës.

Aktet e Kuvendit të Arbërit u shtypën si botim më vete në gjuhën shqipe që më 1706.

Ato kanë vlerë në radhë të parë si dokument gjuhësor me rëndësi.

o.p. / dita

September 6, 2019 15:43
Komento

8 Komente

 1. Pellazgos September 6, 17:20

  Beni edhe nje bust apo monedhe pr kete fukara Pape,jo vetem per Terezen,meqenese jane shqipetare dhe kane bere kaq shume per Arbereshet sa jane katandisur nje grusht fshatra ne Magna Grecian e a Pirros se Epirit.

  Reply to this comment
 2. Alban Hamzai September 6, 21:22

  Keni botuar kopertinen e ketyre akteve ne gjuhen latine .Meqe shkruani se keto akte ne v.1706 jane botuar ne gjuhen shqipe(kur alfabeti I gjuhes shqipe eshte krijuar ne v.1908 pra 202 vjet me vone se v.1706 ),pse nuk na botoni kopertinen e botimit ne gjuhen shqipe? Nje foto baras me 1000 fjale.

  Reply to this comment
  • Taku September 7, 19:32

   Hamzaqi eshte nje b.q. i vogel grek dhe ende se di se Buzuku e ka shkruar shqipen me germa latine qe ne shek. XVI . Bile e dhe me pare eshte shkruar shqipja me germa latine por grekofilet pedraste pa komb dhe pa popull vetem me nje shtet te degjeneruar jevgjish nuk e pranojnr kete gje.

   Reply to this comment
 3. Aleksander Thana September 7, 05:30

  Qirjes hamzaqis, edhe Buzuku ka shkruar e botuar shqip. Plasi syte dhe shiko “Mesharin”, dyqind vjete para ketyre.

  Reply to this comment
 4. Pellazgos September 9, 15:03

  E kini bere pyetjen pse disa shkrimtare Orthodhoks Greke ne Albanistane kane patur Psevdho-onoma (pseudonim)?
  Se ketu ishte Turkye dhe Fashizem.
  Jetonin me frike se kishin “Biografi” te keqe,Orthodhoks.
  Alksander Stavro Drenova si Asdreni.
  Millosh Gjergj Nikolla si Migjeni.
  Llazar Sotir Gusho si Lasgush.
  Nje keshille per vellezerit myslimane dhe katolike.
  Nuk eshte vetem Feja juaj antikombetare,por jini veglia te pushtuesve Italiane dhe Turq.
  Ju na shkaterruat dhe po shkaterroni kete vend qe quhej Epir.
  A nuk ka qene percarese Feja cilado te ishte ajo?
  A martoheshin ne shumice midis ketyre Feve qe perfaqesonin Identitete te ndryshme,Ndergjegje te ndryshme,Kulture te ndryshme,Festa te ndryshme?
  Feja,Identiteti,Ndergjegja,Kultura para turke ishte Orthodhoksia Greke,megjithese cdo Fe ka ardhur me dhune dhe propagande nga jashte.
  A nuk eshte hipokrizi qe Ilyrit Kostandin ti mohoni Emrin e Qytetit ne emer te Tij Kostandinopol,por e quani Stamboll?
  Ketu kemi vetem Fe “Myslimane” dhe katolike apo Identitete dhe Ndergjegje pushtuesish qe jane armike te Kombit Ilyro Epirote?

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic September 9, 18:39

  Feja ortodokse eshte feja me antishqiptare qe ekziston. Ky Sekte Fetar, eshte sekti qe u ka shkaktuar popullit shqiptare humbje te medha.
  Edhe sot Politika Ortodokse beri qe ne shqiperi te instalohen varreza greka pa pasur Grek fare.
  Kjo Fe duhat te ndalohet me ligj ne shqiperi.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim