Ç’i ke bërë Enverit, o shoku Sali?!

Arben Duka May 28, 2016 15:01

Ç’i ke bërë Enverit, o shoku Sali?!

Një përgjigje në vargje pas deklaratës së Berishës të enjten në Parlament: “Në fakt atë që i bëra diktatorit, këta nuk ma falin dot kurrë”…

 

Dua të ma thuash,
se unë nuk e di:
“Ç’i ke bërë Enverit,
o shoku Sali?!”

Ç’i ke bërë Enverit,
kur le mbrapa malin?!
Ç’i ke bërë Enverit,
që këta s’ta falin?!

Atëherë këtu,
nuk kishte as “Astra”,
si ja bëre topet,
si bora të pastra?!

Atë pyll me lesh,
bukur ja ke korrur,
na thuaj ta dimë,
ç’vegël ke përdorur?!

Ç’vegël ke përdorur,
o mortja Sali,
që del e na shet,
tani trimëri?!

Trimëri të madhe,
ke bërë me Enverin,
në të gjallë – e shumta,
i ke ngrënë menderin!

Nuk e di pse mburren,
sot ca palo burra,
kur nga ai burrë,
u shpëtonte shurra!

O Sali trimoshi,
mbylle edhe hesht,
se ty Enver Hoxha,
të shtypte si plesht!

Për t’i puthur bythën,
viheshit në rresht,
po ti je i marrë,
dhe i marri s’hesht!

Ti dhe ca të tjerë,
do ishit me fat,
sepse bythëlëpirjen,
e kishit zanat!

Ti dhe ca të tjerë,
rrinit nëpër zgëqe,
dhe për njëri-tjetrin,
bënit spiunllëqe!

Dhe për njëri-tjetrin,
bënit spiunllëqe,
sot na hapni barkun,
veç me gomarllëqe.

Sot mund të gënjeni,
ca nga brez i ri,
po jo ne që ishim,
në një kohë me ty!

Një herë-rastësisht,
dorën kur ta dha,
ti një vit s’e lave,
more qerrata!

Se s’doje të ikte,
prekj’e Perëndisë,
ky ka qenë për ty,
kulm i trimërisë.

Servil i servilëve,
për trim mos u mba,
gënjeshtrat e tua,
as qeni s’i ha!

Mburru-more mburru,
o shoku Berishë,
po ty as në mëndje,
Enveri s’të kish!

Ti-proçkat që thua,
i beson vërtet,
po nga ty Enveri,
rronte njëmijë vjet!

Nuk do ligjëroje,
kështu si ezberi,
po të ishte Rama,
veç hije Enveri!

Veç hije Enveri,
edhe vetëm kaq,
këtu s’do të mburrej,
asnjë langaraq!

Arben Duka May 28, 2016 15:01
Komento

144 Komente

 1. rapsodi April 11, 06:10

  Te lumte ajo pene o poet i Drites

  Enver Hoxha?

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti

  -e fitoi pushtetin si partizan

  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  -Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit

  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.

  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar

  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.

  kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.

  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.

  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.

  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  në publik shfaqej rrallë

  ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  -Nuk besoj se hoxhizmi mund t’i mbijetojë

  -pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.

  -boshllëqet në raportin mes forcave politike janë gjëja më e rrezikshme që mund të ndodhë.

  masakra kombetare 1992-2013 eshte monumenti real i enver hoxhes….paskemi qene me te poshter se ai “dikatori i dashur dhe i paharruar”..then me ndryshe e kemi patur hak ate diktature..ishte nje lloj ilaci i hidhur i nevojshem dhe i domosdoshem

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit April 11, 15:45

   I rrezoi shtatoren, i nderroi varrin, i burgosi Nexhmien, pse, pak jane keto? He, nga inati i mori masken e fytyres dhe ia stampoi Bashes dhe Shkelzenit. Pak te duket kjo?…

   Reply to this comment
   • shqipe April 11, 20:31

    C’ GALLAT!

    Te ziun Enver c’e gjet
    Dhe te majteti thane,plac!
    Pa le me nga krhu tjeter
    I hyn’ varrit me kerbac…

    Ujqer,trima,s’ben me nena!
    E rrahen e ben’ te vdekur!
    Dhe e mbuluan me nema
    Kur u binden qe ish tretur…

    Sepse ben vaki e ngrihej
    (Dhe gjej ver’ o lum miku!…)
    Se sakaq te paskej therur
    me nje te mbyllur qerpiku…

    Nejse,thane e c’nuk thane…
    Gjithe the zezat e ullirit…
    asnje te bardhe s’i lane
    Salihistet,dale zinxhirit…

    Kur nuk paten me c’ti thoshin
    (Denglat i masnin me pash…)
    Cpifen dic,sic din ata…
    Thane,ka qene dhe deledash!…

    Deledash,dy metra burr!!!
    Epo kjo s’ka byth’ te rrije.
    Jo ,se paten dal do fjale:
    “Shume partiak i ngjajne atij!”

    “Genjeni,por jo kaq trash!”
    Paskej thene nje mjek ne ze!
    “Se per dreq une vet e pash,
    Ky horr, horri s’ish pa gje…

    Kur i beme autopsine,
    ( Ketu mjeku uli zene…)
    Shqyem syt’,se u habime,
    coc i varej neper kembe…

    Reply to this comment
  • NETI VJOSA October 15, 21:14

   Eshte nje kenaqesi e veçante te lexosh Arben Duken.
   Nje zë i veçante, teper orgjinal, teper popullor, me nje thjeshtesi per tu admiruar, AI I AFROHET SE VERTETES EDHE NE GJUHEN E ARTE TE POEZISE….
   Here here me nje varg te thjeshte, me detaje impresionuse dhe jo rralle me Poezi Perla si kjo e sotmja…
   Te forcohet me shume kjo pershtypje kur e takon, kur e ke perballe me ate shikimin syshkruar, qe deperton ne boten e tjetrit ne nje te qinten e Sekondes, karakteristike kjo e njerzve intelegjente, qe Bota i ka falur jo vetem Talentin, por edhe Filozofine e vertete te Jetes…
   Njeri fjalepak, flet fare pak per vehten, nuk ka qef te pergojoje te tjeret dhe te le pershtypjen e nje Vezhguesi te holle te Realitetit….
   Arben Duka eshte nje Poet lirik, i krahasuar me me te miret e Shqiperise dhe vitet e fundit me nje prodhimtari te madhe, por dhe shume cilesore….Autor i shume vellimeve poetike, vellimet e fundit jane ribotuar ndoshta me shume se te cdo poeti tjeter shqiptar. Lirikat e tij jane te denja te krahasohen edhe me Poetet e medhenj, por angazhimi qytetar i tij, e kane bere te mos nguroje te ule pjacen e te qenit poet edhe ne nje satire popullore te mirefillte e cila e ben te dashur dhe te kerkuar nga mijera lexues jo vetem ne Shqiperi, por ne te gjitha kontinentet.Pikerisht per kete Gjikë Perona ka marre me shume urime se Arben Duka…
   Do te shkruaja shume per kete Talent, i cili me Vjershen e sotme i ka ngulur Gozhden e Fundit Arkivolit te Kermes Politike te Shqiperise…
   Dhe ja ka ngulur si asnje politikan shqiptar, jo e jo…, bukur fort ma thane kete ne Tiranë:
   Arben Duka nuk krahasohet me asnje Shqiptar sot ne demaskimin e Mafjes shqiptare!…
   PENA TOP, Miku im i mire, Miku me i mire i shqiptareve te thjeshte dhe patriotë!
   Do tju lutesha perkthyesve tane me te mire qe ta paraqisin Arben Duken me perkthime dinjitoze edhe para Lexuesit Boteror, se fatkeqsisht, ne shqiptaret e vleresojme Artin e Vertete atehere kur Bota flasin dhe e pelqejne ate…
   Pune te palodhur i Talentuari dhe i pavdekshmi Arben Duka!….

   Reply to this comment
   • sallakja December 31, 16:03

    Ja edhe ky bylmezi !
    Ta perkthejme Duken – thote.
    A thua se po flitet per Esenin.
    Ej, pike e zeze ?
    Edhe, Net bylmezi, n.q.s. te pelqen Duka ?
    Mos i thuaj,i talentuar ! Gjeje nje gje tjeter.
    I talentuar, perdoret per poetet 12-14 vjec.
    Hajt se sot, mesove nje gje te re.

    Reply to this comment
  • fllad October 16, 18:37

   Jo perfekte, por brilante kopertina e sotme e se madhes gazeta Dita!

   Sot me keq se kurre trojet shqiptare po shiten dhe po falen si llokume neper dasma.
   Mali i Zi ne dhjetor merr ftese per ne Nato dhe teritori (sado pak) qe do veje ne dispozicion ja kerkon NATO-S Gati NATO ja merr Kosoves ja jep Malit te Zi, ja ku u regulluan pazaret.
   Dhe Nato e ka kollaj kush eshte vend pa zot ? Shqiperia dhe Kosova.
   Shqiperine do e benin magazine te armeve kimike ndersa Kosova si protektorat apo koloni do plotesoje orekset e Serbise.

   Kjo eshte politike e qelbur e miratuar nga kodoshet e Europes.

   Atehere kemi plotesisht te drejte te mendojme se bombat i paskan hedhur per interesat e tyre dhe jo se populli i Kosoves po pesonte genocid!!!
   Po te ishte per genocid, kur Bosnja po masakrohej dhe gazetaret ne europe intervistuan Bejkerin ai u pergjigje se ne nuk jemi gjykates nderkombetare.
   Po tani cfare jane??

   Prandaj edhe ambasadori amerikan “jep urdher qe opozita ne Kosove te mos perdore dhune. Perse nuk vazhdoi amerika dialogun me Miloshevicin po perdori dhune? I interesonte te bente dhune dhe te fuste trupat ne Kosove?shkurt Kosova te pushtehetjme lezet dhe me elegance E po ja keto gjera nuk i lejonte Enveri . Dhe prandaj nuk lane agjente e grupe spiunazhi pa futur dhe pastaj kur Enveri i qeronte thoshin diktator.
   Perse i denoi amerika ciftin Rozenberg?? Se ishin tradhetare te kombit amerikan??!!
   Po Isa Musfatf dhe lakejte krimba qe po shesin Kosoven dhe po bejne tradheti kombetare ne ti puthim dhe perqafojme ? Keshtu ne kashillon ambasadori amerikan dhe plehrat e Europes? Ne po marim shembull nga amerika -tradhetaret duhet te denohen
   Kosova eshte ne shitje nga segmenteve mafioze te perendimit.Nuk do e besonim kurre qe Shteti amerikan te merret me pazare dhe pislleqe.
   Shtetet qe prodhojne dhe popagandojne “demokraci” dhe qe lejojne qe diplomatet e tyre te bejne sekserin e bisneseve nuk jane demokratike.

   Populli i Kosoves ashtu si i Shqiperise duhet te mos lejojne ti marin neper kembet horrat dhe cubat e perendimit
   Cfaredo qe te kete bere Enveri ( ne kohen e tij ne e shanim dhe e mallkonim qe na izoloi dhe me luften e klasave ) por me keto qe po na degjojne veshet dhe po na shohin syte gjtimone e me shume po bindemi se ai kishte te drejte per gjithcka qe kishte te bente me perendimin dhe tentativat e tyre per te shkateruar Shqiperine.

   Shqiptare dhe Kosovare, mbyteni friken dhe mos lejoni tju shk… cubat dhe horrat e brendshem dhe te huaj!!!!

   Reply to this comment
  • Gjorku October 17, 07:51

   Gjèmèn e madhe ja bèri Shqipèrisè dhe shqipètarève tè ndershèm dhe punètorè. Pikèrisht ata janè qè nuk ja falin kurrèn e kurrès Saliut. Enveri rron nè shekuj sa tè ketè jetè Shqipèria !!| Eshtè me vènd fjala jote o Burrè stralli i Gjirokastrès Arben Duka , nuk bèjnè as hije kèta çunat e tironèsss !

   Reply to this comment
  • Moisiu October 17, 07:52

   1944 erdh me duket Saliu ne kete jet.
   Atvit nisi Enveri mbreterimin ne pushtet.
   Me pushtet Enveri u rrit shoku Sali.
   Si model simbol i Njeriut te Ri.
   Kete model njeriu pa din e iman.
   Krijoi komunizmi njeriun shejtan.
   Se nuk ra nga kozmosi Sali maloku.
   Komunist e beri regjim rrobe-doku.
   Kur komunizmit benxina i mbaroi.
   Saliu me shoke neper tribuna dergoi.
   Tha ” me komunistet vellezer opozitar ”
   Nje tjeter Rebel tha ” komunistet ne litar “.
   Saliu vellezer nuk i beri socialistet.
   As Rebeli nuk i vari komunistet.
   Se komunizmi mashtrime meson.
   Rebeli sot ne pushtet, mashtrime sajon.
   Socialistet e kane sot Rebelin kryetar.
   Ate qe do i varte dikur ne litar

   Reply to this comment
 2. padrino April 11, 07:47

  Vend pa prespektiv, pa shtet, popull i çoroditur, klasë politike kryedegjeneruar nga e majta në djathtë, popull që sot 25vjet vetëm emigron, bën të pamundurën për tu larguar. Sot Shqipërisë, i duhet një drejtues si Enver Hoxha, jo si këta legenat e sotëm që i kanë katandisur shumicën e shqiptarëve në pikë të hallit. Lavdi Statistit Enver Hoxha, që bëri shtet .

  Reply to this comment
 3. Hëm... April 11, 11:12

  Enverin mund ta ‘ngelesh’ ne klase ne ‘lenden’ e demokracise perendimore por jo ne ate te patriotit dhe shtetarit. 25 vjet anarki demokratike deshmoi se Enveri nuk u luftua nga pozita e demokracise por nga pozita e interesit greko-serb qe e kane bere sot Shqiperine corap. Fat yne i madh qe kemi sot SHBA pas se ne do ishim bere merre-merre. Enveri dhe SHBA kane mosperputhje ideologjike por jo gjeopolitike sepse te dy donin nje Shqiperi te forte ne rajon. Ne luften e dyte boterore, ata gjermane qe luftuan ne Shqiperi fare bukur do luftonin ne France kunder SHBA dhe kushedi sa sakrifica njerezore do te shkaktoheshin me kete rast. Edhe neutraliteti ne monizem, vertet nuk lejoi influencen amerikane por ama nuk lejoi as ate ruse (kujtoni bile largimin e nendetesve) dhe kjo nuk ishte pak per interesin strategjik amerikan qe kishte perballe edhe interesin e Europes plake qe tradicionalisht kishte mbeshtetur greko-serbin ne rajon. Enveri duhet kujtuar si patriot po aq sa bota kujton Bonapartin, mbreter dhe perandore, car, lider te luftes se dyte boterore etj qe bene shume per flamurin e kombit. Askush nuk eshte bardhe e zi.

  Reply to this comment
 4. "Horri i Bulevardit" April 11, 11:17

  Kur degjuam me 11 prill 85, se diktatori vdiq, nje ndjenje gezimi e pashfaqur, kapi gati te gjithe shqiptaret dhe 6 muaj mbas vdekjes se diktatorit, kuptuam se asgje skishte per te ndryshuar, mbasi edhe kete here, pjella e vazhdimesise, hodhi poshte oferten e riperseritur, nga Shtraus, qe beri viziten e tij te dyte dhe te fundit ne Shqiperi.
  Por me ardhjen e demokracise, qe shume shpejt u shnderrua ne shkerdhatokraci, pame se perseri Enver Hoxha mbetet lider i padiskutueshem, qe lartesoi shqiptaret dhe u dha dinjitet.
  Cfare flasin sot jane vetem pallavra te ish sigurimsave te diktatures, gje qe keta plehra e bejne, per te treguar se nuk ishin pisa te sigurimit.

  Reply to this comment
  • Bio April 11, 14:51

   Shume dakort me ty “Horr”. Per mua, E.H. do te gjykohet/vleresohet per kohen qe ishte, per konjukturat ku luajti dhe sistemin qe i perkiste. Natyrisht qe kjo nuk mund te ndodhe edhe per ca kohe. Ajo qe me neverit eshte alibia e te babeziturve dhe cakenjve qe, sa me shume shajne Enverin, aq me shume i turren pasurive te ketij vendi, duke siguruar me breza nje mafie qe vetem se do te sofistikohet. Viktimave te Enverit nuk kemi cfare tu themi, pervecse nje keqardhje per sa kane vuajtur. Ama, populli i thjeshte e kupton shume mire nje fakt kontradiktor: Zogu qe u arratis me arka me florinj (nga qe nuk done tia linte pushtuesit!!! Hahaha) sot i japim si kusur edhe disa vila, qe aspak nuk i ka patur te tijat. Kurse, Enverit ia kemi degdisur te vene tek pularia, pikerisht se i jemi nenshtruar nje urrejtjeje patologjike qe nuk ka te beje asfare me ato vlera njerezore qe trumbetojme. Por, edhe kjo nuk eshte problem. Problem eshte se te gjithe e shohim si po na e vjedhin nentoken diten per diell, te gjithe po i shohim pasurite e pajustifikuara te pushtetareve, dhe me pike dinjiteti vazhdojme ti votojme. Le te marrim pak shembull nga greku qe e shajme nate e dite. Syriza nuk doli se ju tek Tsiprasit, por ishte revolta e popullit qe lindi Triprasin.

   Reply to this comment
 5. Mark uk April 11, 14:33

  Rroft e qoft demokracia qe na len me fole gjithcka.

  Reply to this comment
  • zef m'hilli April 11, 14:48

   Lene Demokracine o Mark ,
   i kena dhi ni Mut ne te ,
   POR
   Rrofsh e Kjofshe qe na man me gajret e gaz ,
   me nji kto komentet e Tua .,

   Na i lesho nje Oshetime
   nga Maja e Kepit ,
   Ashtu si e leshoshin Piskamen Thite ,
   e unite deri tek Selia e PD NE TIRANE .

   Mos i hiqe LLapçite kur te
   hish ne Tirane …….
   se vetem me Eren e tyne ,
   ti i rezon per toke tane komunistat .

   Reply to this comment
  • Hekali April 11, 21:53

   Me fol por dhe me hangër gjithçka! Bravo Mark.uk? As mutin nuk na i ndalon! Jepi mark , mbushe atë bark. Ha mut e gri sallatë,një avaz natë për natë! Ta lumsha Mark! Ti je për burrë shteti jo saliu!

   Reply to this comment
  • damiano damiani April 11, 23:46

   Ke te drejte Mark. Flet gjthcka dhe s’pjerdhe kush per ty por te perdorin si megafon apo si legen. Edhe gomari eshte i lire te palle gjithe diten por i shkon gjithe jeta i ngarkuar dhe ha ushqimin me te keq nga gjithe kafshet.

   Reply to this comment
  • roberto April 12, 22:11

   O Mark Ujku!
   Kjo demokraci qe kemi ne eshte njelloj si ajo shprehja e dikurshme:”MOS HA MUT KOT”!!
   Demokraci eshte te kesh te DREJTA ,ARSIM,SHEMDETESI,DREJTESI,SIGURI JETE,PUNE,TE ARDHME etj te barabarte e te njellojte per te gjithe!
   Jo nje njeri qe kapet me 5 gram hashash denohet 5 vjet burg,ndersa tjetrei qe kapet me 1 ton hashash behet deputet!!!

   Reply to this comment
  • arbereshi May 29, 19:36

   O katunari malesise Mark uk marku, ti si te flasesh si te blegerish, sic ke bere tere jeten, te jesh i sigurt qe kush te digjon thote: PO PELLET MARK UK MARKU. Te fala Uk Mark Ukut

   Reply to this comment
 6. . April 11, 15:34

  nje nder 10 apo 15 top kopertinat e Dites gjate gjithe ketyre viteve kjo e sotmja 🙂

  Reply to this comment
  • LOVE April 11, 16:48

   dhe per “cunin e hitlerit” ngaqe i pelqejne poezite ,
   sot e keni zi kombetare ,po te postoj dicka nga i madhi Gjosho Vasia
   kur e hoqen nga fabrika e duhanit dhe e derguan si varremihes …ops ashtu minator ,i dhane dhe kominoshet ,….e bija kur e pa aq ndryshe ,gezoi se e kishte babin minator …kur te ngrinin ne detyr keshtu ishte …dhe ai shpirt i bukur ,se humbi toruan ,por ne cast shkruajti kengen ” vesh me kominoshe ,ngjyra kalteroshe” qe dhe sot degjohet me aq deshire nga te gjithe …
   gjithmone keshtu eshte ,kur te qan shpirti goja nxjerr vec mrekulli
   per ty, dicka nga ky Shpirt i bukur
   dhe pak per Alqin dhe turmen qe habiten me keto 30 vjet 🙂

   Metamorfoza e djallit..

   –“He Gjosho Vasija,a po njeh??–.!!.”-.

   “-Shih pashè buken ke po shoh….
   posi gjanem nuk po t’njoh?
   Kemè pasè shpijat pranè e pranè,
   t’ kam njoftè babè e t’kam njoftè nanè.
   kemè luejtè bashkè nè kohè t ‘f’minis
   masandej nè moshè t’rinisè
   shpejt u fute n’gjij t’partisè
   dhe u bane komunist
   si ma i ndezti aktivist,
   me nji fjalè tè dhanè kulturè
   tue vu gur e tue ba murè
   me ndertue atè diktaturè”–…
   —“Cka me ba…Asht mbyllè tash dera,
   kanè qenè krejtè do kohna tjera.”—

   —“Vertetè kjenè do kohna tjera…
   Komunizmi kje kolera,
   kje trathtija, vrasja e mnera.
   injoranca deri n’ bindje
   se do’e çojmè atdheun nè Lindje.
   Edhe moret thikat n’dorè,
   edhe niset pa hiç zorè
   me i ra tok’s kryq e terthurè
   tue shtrij n’popull diktaturè
   N’gjak u mbluene votrat tona,
   helm u hodh mbi sofrat tona,
   ç’u mbush toka me kufoma,
   si e si me urdhun t’shkjaut
   me ia nxjerrun shpirtin vllaut…
   Sot besoj se kjo doktrinè
   si e kalbun, qelbèsin
   duhet vàr tek nji vetrinè,
   ku sejcili kalimtar
   tè ndalohet, puna e parè,
   e pa zor e pa poterè
   do ta pshtyjnè nja 30 herè”—..

   “—Ke tè drejtè,mjerim çdo skaj,
   por dhe nè nuk patem faj..
   Fillè sa hymè na gjujten n’ rrena,
   rrena e rrena,çdo orè rrena
   erdh nji ditè e na u mbush ena
   qè besuem se me t’vertetè
   do t’i japim vendit jetè.”—

   —“Sot ku je,çka je tue ba,
   a po merresh me ndoj gja,
   me thye tokè a me pre dru,
   ndoj pullaz me rregullue,
   me kullotè kund dhen a dhi,
   a por ndoshta je ndry n’shpi
   fukara me lugè,pa lugè,
   se ke zor me dalè nè rrugè.
   frigè se t’gjujnè fmija me gurè
   si pjestar nè ‘diktaturè?”—
   “—Po,diçka kam ardhè verdallè
   mos me mbetè si peshku n’zallè..
   Shpejt u mblodhem biseduem,
   fillè nga triskat u liruem,
   disa i hodhen nder fekale,
   disa i treten nder kanale,
   se ma ftyra e diktatorit
   nuk e dij ku a tretè prej zorit
   por mbaj mend i bamun n’copa
   copa e copa ku pat gropa-
   Masandej si qethen dhent
   edhe ne i qethem mendt
   edhe fillè e “no koment”
   filluem punen n’Parlament.”
   “—Komunista nè Kuvend???
   Ti po rrenè a me gjithè mend,
   Deputet me hy n’atè prak,
   ju qè’i keni duer’t me gjak,
   ju bash mjeshtrat e torturès,
   baballar’t e diktaturès?”—-

   “–Njashtu asht,por kjo spjegohet….
   Kur me dru pop’lli nenshtrohet
   e me rrena perpunohet,
   rrena e rrena e kaçarrena
   deri qè t’i mbushet ena,
   e ti bahet shqiptar ngratit
   jo ma larg se tesha e shtatit,
   ajo turmè harron disprimin,
   dhe miqèsohet me rregjimin,
   sa qè deri diktatorin
   per si babè e rreh krahnorin..
   Sot prap jemi tè nderuem,
   tè pershndetun,tè trajtuem
   kemi prona me 8 kate
   e dikush me 12 kate….
   Qè ta dijsh Gjosho Vasija
   asht e thjeshtè ketu historia…
   Komunizmi kurr nuk vdes
   sa t’kenè bota faqezes,
   ai livizè ose ndrron ves,
   der dje lkurè e n’diktaturè
   sot me rrogè e me veturè,
   der dje i kuq e sot bojè rozè
   menji fjalè e thanun n’prozè
   ajo pèson metamorfozè,
   pra nuk vdes, por rrin i gjallè
   sepse kemè nji mende djallè,
   e nji popull krejtè budallè.”—

   “–Kam ba mirè unè si shqiptar
   qè jam zhdukè si mergimtar
   mos me’ i pa ma’ ato vrastarè,
   ato qej,ato kusar…..

   Reply to this comment
   • Lleshi April 11, 23:30

    Si mund te rrojne njerez te tille qe frymesohen nga shpifjet , pervec se me qene vete prodhimi I shkijve , apo I vatikanit , grekut dhe shejtanit ?

    Mashtrues ordiner ne cdo varg !

    Reply to this comment
    • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 12, 01:40

     Ti ke shkue per lesh or Llesh, a po e merr vesh?

     Reply to this comment
    • LOVE April 12, 08:56

     @Llesh
     te kam thene nderroje “emrin” se duket e cuditeshme te diskutosh me nje qe quhet …llesh
     “rrena ,rrena ,kacarrena derisa tu mbushet ena ”
     ena jote eshte mbush e po derdhet …nuk del dot
     nga klasa idiot .
     po nuk pretendoj as me shume , me ngushellon fakti qe jeni gjithmone e me pak ,vetem 5 vjet me pare ,shkruanin 300 petrita per komandarin …tani jeni as cereku 🙂

     Reply to this comment
     • Ballist i PENDUAR. April 12, 11:56

      Tronafile e Dasshur ,
      Qe dashurine nuk e njeh ,
      e s’ke per ta njohur .
      [ sa keq ]]

      Gabimi fatal i krishtit ishte Tolstoj ,
      por jo vdekja .

      Nje kritik Letrar dhe i muzikes ,
      i vjeter [ anticuar ]
      guxoje dhe Tha :

      Bibbia eshte zoti i Hakmarrjes ,
      Vangjelo eshte Zoti i dhembshurise
      dhe i Dashurise .

      Ky kritik kishte 3 ndriçime ne jete ,
      Chopin , Crishtin [ jo kishen ] e Tolstojn ,

      Mjaftojne keto te tre te shikosh Zotin .

      Degjo Chopinin ..
      —-Imagjino krishtin qe shpeton gruan ,
      destinuar alla Lapidazione
      me nje fase te pa Vdekshme
      dhe pastaj e DO .

      — Dhe mendo te pa fundmin Tolstoj
      qe leviste duke u Aratisur mbi nje stol ,
      Sepse kerkonte te Dhuronte gjithçka te varferve ,
      Eshte te shikosh Zotin .

      Jo te gjithe kana SY te shohin .
      [ ti nuk ke ]

      Poshte kesaj ke nje Realitet te TMERSHEM .

      Qenia njerzore Lind Kafshe , dhe keshtu ngelet ne 99% te rasteve ,
      edhe se ka makine Mercedes ,
      ka nje profesion , edhe ne qofte i kulturuar ,
      Imagjino te tjeret ,
      ndermjet tyre edhe atyre i quajme ,
      Majmun – qen ,qe na rrethojne ,
      dhe atyre Miliardave qe po i mbijetojne varferise ne Boten e Trete ,
      Ku Mizoria dhe kafsheria eshte nje norme apsolute .

      Crishti dhe Tolstoj kane folur per dhembshurine , dhe kane denuar Hipokrizine .
      Sepse raca njerzore lind jo e zonja ,
      te DOJE ,
      DHE TE PROVOJE dHEMBSHURINE ,
      DHE LINDIN HIPOKRIT NE 99% TE RASTEVE ,
      DHE JANE ,
      — TE pandryshueshem ,
      — i pa reformueshem
      .— dhe i pa luajtshem .

      Ja perse egziston Vdekja , per te pastruar nga ererat e keqija ,

      Vdekja e di se ku kane Gabuar
      Tolstoje dhe Krishti .

      Shtrengohu pak LOVE ,
      Qe te ndjesh Love ,
      [

     • Astrim Lamaj April 13, 16:40

      @love
      Je bere anusi i palare i nje anus-partie te pegerrur qe quhet PDH. Shporru lapangjoz se ndote blogjet me urrejtjen tende patologjike dhe idiotesite qe gatuan ne kuzhinen e SHQUP-it.

   • Sallakja April 12, 07:04

    Che noia……..che palle ?
    Chi è Gjosho Vasia ? Ma dai !
    Ma hai bisogno di queste cazzate ?

    Reply to this comment
   • Albi April 12, 10:02

    Kur shkruan për ‘çunin e Hitlerit’, duhet që disa vargje tja kushtosh medoemos edhe ‘nipit të Hitlerit’……..Nuk po flas R. Aliajn, po flas për doktor dordolecin që erdhi në pushtet me porosi të R. Aliajt!
    Disa vargje për tradhtarin, disa vargje për gjakatarin, disa vargje për gjakpirësin, disa vargje për antishqiptarin, disa vargje për mashtruesin!

    Reply to this comment
    • LOVE April 12, 13:18

     @Albi
     me pelqen kur njerzit reagojne ,sepse dicka mesojne
     lexoje dhe njeher ,nga i flakti komunist aktivist
     ne “no coment” ne parlament
     me ke te ngjason ?
     nuk te duket me doktor dordolecin ?
     nuk te duket si radiografi e atij sistemi dhe ketij qe kemi ?
     nje mmmmmmm… i ndare ne gjysem ?
     kur i ndani duke lavderuar njerin dhe share tjetrin
     aha ,ata do fitojne gjithmone
     nje lufte klasash moderne …demon kratike 🙂

     Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 12, 21:30

    Love, une kam pasur simpati per Zef Deden, po te flasesh per drejtuesin e shtetit shqiptar ne periudhe 40 vjecare kerkon nje kamion me dokumenta dhe nje ekip intelektualesh, ku gjeneralet te flasin per mbrojtjen,diplomatet per politiken e jashtme, ekonomistet per zgjidhjet ekonomike, filozofet per impaktin social- kulturor, politologet per kuadrin politik. Natyrisht qe gabime jane bere, jane perligjur edhe krime. Por duhen gjykuar né kontekstin historik, nese vertet duam te shkruajme historine tone dhe te nxjerrim mesime nga historia. Perndryshe bejme estrade me vargjet e Gjoshos dhe batutat e Zef Dedes dhe shtyjme edhe 20 vjet te tjera rrumpalle e degradim. Ta dish, edhe 20 vjet te tjera keshtu na fundosin per te mos e marre me veten, qe tani 1/3 e popullsise jane jashte dhe me shume gjasa nuk kthehen me , kush do ta beje kete vend?

    Reply to this comment
   • besim October 16, 20:52

    Gjosho Vasia nuk ka qene kurre minator.Ai punoi ne uzinen e telave si pergjegjes kulture ,dmth nuk punoi kurre,por rrogen e mori si nje mjeshter i kualifikuar mire. I vellai ishte i arratisun , Gjoshoja vete u trajtue mjaft mire. ma vone,kur ishte ne Itali shkroi se te gjithe komunistet duheshin varun ne litar,femijet e tyre duheshin djegur ne zjarr,shtepite u duheshin shkulur me themel,pra shyqyr qe nuk ishte shteti ne duart e tij.

    Reply to this comment
 7. Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 11, 14:39

  Nuk e kuptoj perse nuk e shpallin feste kombetare diten qe ngordhi qeni i terbuar qe ushqehej me kockat e shqiptareve.

  Reply to this comment
  • Sejdi Veseli April 11, 21:45

   Lavdi jetës dhe veprës së shokut Enver Hoxha!
   I pavdekshëm qoftë kujtimi për këtë bir besnik të popullit që e lindi!

   Reply to this comment
   • TIRONAS 4 ever April 12, 08:39

    ato qe qajne per enverin,i duhet te provojne korene e veriut,,,boll na trate capin,me pisa,dhe vrases si krimineli dulle hoxha

    poshte langaraqet e kuq te socializmit,,,,,

    Reply to this comment
    • Përparim October 15, 23:33

     Poshtë ata që grazhdojnë nën tavolinat dhe që u shërbejnë atyre që ‎pasurohen, duke zhvatur pasuritë e shumëllojshme të trojeve shqiptare!‎
     Ti TIRONAS 4 ever nuk ke nevojë të shkosh në Korren e Veriut, mjafton të ‎shoshë në Luginën e Vardarit dhe në atë të Preshevës dhe, nëse je i ngjizur ‎nga fara shqiptare, me siguri do të reflektosh…‎
     Si përfundim, more ti Tironc 4 ver, paske nevojë, së pari të mësosh drejtshkrimin e gjuhës ‎shqipe me të cilën po u shërbyeke, sepse mund t’i vesh lexuesit në dyshim, ‎mos je ndonjë argat i serbo-grekëve…‎

     Reply to this comment
  • andromeda April 11, 22:55

   Përkundrazi, e vetmja gjë e mirë e bylmesit Sali është që, me politikën e tij idiote e të mbrapshtë, arriti ti ndërgjegjësojë shqiptarët për gjenialitetin e Enver Hoxhës.

   Reply to this comment
  • berati April 11, 23:27

   Kur ske haber nga satira mos fol me mire

   Reply to this comment
  • fteri April 12, 13:13

   Unë e cilësoi S.Berishën një tip të rrezikshëm ,që jo vetëm e shkatrroi e vodhi dhe e shpërbëu ushtrinë shqiptare por shkatrroi themelet e shtetit Shqiptar ,helmoi demokracinë ,si agjent në shërbim të spiunazhit Serbë ku e kanë blenë me para këtë robë të pa besë ku arriti të shesë edhe atëdheun e tijë ti bëjë gjëmën duke u shërbejë armiqve të shqipërisë deri në fundë.Kujtoni shërbimin e furnizimit me naftë ndaj Milosheviçt ,ose deklaratën në parlamentin shqiptar kur ju drejtua Deputetve se Fazlliçin ju a sjell këtu në parlament !!!…Ky Fazlliçi është një agjent Serbë dhe ky Sali e futi në mbledhjen e sigurisë kombëtare etj etj.Sot mbas pilafit ky “trim i rrallë” edhe disa element mashtrues të tjerë KOMENTUES NJERËZ PA BURRËRI pa trimëri pa fisë e njerzillëk ,bastard të gjakut shqiptar ,aventurjer të xanun dhe të lerë nëper burgje të spaçit ose hajdut e rrugaçë rrugësh , njerëz me dy faqe sot janë një grumbull i tmerrshëm gjarpërinjësh që nuk ndalen duke uluritur mbi varret e HEROIT e këtij kombi , si kukuvajka vajtojnë pa pushim mbi varret dhe veprën legjendare të E.Hoxhës që për 45 vjet bënë historinë madhore të shqiptarve në luftën e dytë botrore E.Hoxha ishte skalitës të lirisë ,heroitë e luftës dhe të punës ,këta kalorsa PARTIZANË pasardhës të rracës Dardane nën shembullin e parardhësve ILIRE, luftuan me trimëri të rrallë për çlirimin e atëdheut.Krijuan shqipërinë e RE me njeriun e ri ,të shkolluar me akademi të larta ,me kulturë lartë kundër kalbësirës së sistemit të mashtrimit kapitalist ,larg besimeve obskurantiste fetare që e mben njeriun me zingjir ,robë të përjetshëm të shfrytëzimt të pa meshirshëm kapitalist .Këta jan komunistë që për 45 vjet i hapën sytë popullit mesjetar shqiptar, e shëndërruan shqipërinë në vendë modernë me industri,me uijtje ,me siguri ,me shëndetësi falas në çdo cep të atdheut ,pa drogë ,pa degjenerim ,pa vrasje ,me ushtri me të fortë se kurrë ,me punësim e strehim të gjithë popullsisë ,me pensione të përjtshëme,Udhëheqës pa pasuri për vete ,një jetë të barabartë për të gjithë.Udhëheqës që punuan PËR TË RUAJTUR SI GJËNË MË TË SHTRNJTË SHQIPËRINË TË LIRË. ,Në të gjallë të E.Hoxhës KËTA “Trimosha “u bënë si mijë nëpër gjirize haleshë ,tani këta “trimosha”na nxjerrin jargë e baltë për goje kundër regjimit më brilant në histori të popullit shqiptar .Me të vërtet s,munë të mendohet nji poshtërsi më e madhe se tradhtia e këtyre njerëzve kundër atdheut vet ,me shpifje e veprimeve anti shqiptare e antikombëtare.Kjo bëhet për të mbuluar tradhtinë e të gjallve këto janë gjarpërijtë e sotëm ,më të rrezikshëm që na ngelën si trazhgim një tumor kanceroz në trupin shqipëtar,mundohen të korigjojnë historinë.E.Hoxha ishte burrë me kulturë të madhe ,ishte trim ,ishte fisnik ,ishte besnik i popullit deri në vdekje,ishte i pa prekshëm i
   pa dhunueshëm ,krijoi shtet të fortë e shqipëri të LIRË.,njeri i punve të mëdha dhe i parimeve dhe idealeve një shenjta,solli flladin e lirisë në shqipëri. .Këta spekulantë ,FALSIFIKATOR të poshtërsishtë si S.Berisha dhe llagëmi i tijë ja kan futur tradhëtisht thikën në shpinë shqipërisë për 24 vjet.Dhe tani bëjnë tymë e mjergull ngatrresash antinjerzore me varre e histori personalitetesh që i kanë dhënë aqë shumbë kombit sa 1000 vjet histori suksesi të kaluara dhe të sotme.Paçin faqen e ZEZË.këto PROSTITUA -POLITIKE.!!!.****************************************

   Reply to this comment
 8. ilirjan April 11, 14:50

  Lavdi vepres se Enver HOXHES – Udheheqsit te Madh te shqiptareve !
  Emri dhe Vepra e Tij do te jetojne gjate, AQ as do te kete Komb Shqiptar!

  Reply to this comment
 9. Mit Simoni April 11, 14:56

  Eppur si muove – ka thene Galileu.
  E megjithate Enver Hoxha ishte diktatori me gjakatar ne Europe !

  Reply to this comment
  • Gjelosh Gunga . April 11, 15:11

   Eppur tu non capisci un tubo .
   E cosi tene Vai .

   Se ç’u tha ,
   e se ç’u Be
   ti nuk ke kuptuar asgje .

   Reply to this comment
  • Albi April 12, 09:52

   Lëre Galileun dhe ik e STUDIO historinë mbas Luftës së Dytë Botërore ne Evropën jug-lindore.
   Ke ndëgjuar ndonjëherë për Ceausescu të Rumanisë? Apo për Novotny të Çekosllovakisë? Ik e shiko se çfarë ishte Pranvera Pragës! Tanket e Bashkimit Sovietik vranë me qindra përpara sheshit të Pragës.
   Enveri kishte shumë të këqija si diktator, ama ishte njëmijë herë më nacionalist dhe atdhedashës se të gjithë krimbat e shkerdhatokracisë pa dallim ngjyre nga 1992 e deri më sot.
   Dhe meqë përmende Galileun, unë po të përmend Jezusin: Da a Cesare quel che é di Cesare! …..Jepi Cezarit atë që i takon! Kur nuk e njeh historinë këput broçkulla si këto që këput ti!

   Reply to this comment
 10. TUNGJATJETA ENVER DJALI April 11, 15:20

  Nje zhgenjim total kur lexon sot ne gazeten Dita keto artikuj per Enver Hoxhen

  Ajo qe bie ne sy jane shume prefikse para emrit te tij dictator ,komunist,Stalinist…etj etj
  Po pse o te nderuar gazetare te Ditas bini ne kete elezbiberizim ??

  60 Miljon veta vrau Mau sce duni dhe gjithe bota dhe shtypi pernedimor I thote kryetari Mao.
  Armiku me I madh I shqiptareve pas L2B ishte Tito dhe sot ka shume shqipatare berishiste qe I thone Marshalli Tito.

  Masakra ,tradheti,vrasje kundershtaresh politike pa fund beri ahmet zogu dhe perseri jo vetem I thone me nder mbret por I kane ngrtitur dhe nje monument me shpate te koqet

  Masakra ,tradheti,vrasje kundershtaresh politike pa fund beri dheSALI SERBI dhe perseri I thone ish kryministri.
  I njejti system ishte dhe ne Kube por amerika zyrtare I drejtohej vetem me emer Fidel kastro dhe jo me prefikse perpara..biles sot po lidhen dhe mardhenie diplloamtike
  Pse keto gazetare dhe disa zagare akoma kane nje mani nje vet censurim dhe nuk vene prefikse si lideri pao udheheqesi shqiptareve ?

  Kjo vjen ngase enver hoxha eshte ndoshta nje nga burrat e shtetit qe ka bere epoke ne kohen e tij se nje vend me 1 miljon banore 90 perqind analfabete e ktheu ate nga mesjeta e hereshme ne nje vend normal

  ME NDRYSHE I KTHEU ATO KAFSHE NE NJEREZ.

  Pse duhet te shajme enver hoxhen sot kur ai vend eshte shperfyteruar pabesueshmerisht,mjafton te shikoni lajmet ne shqiperi SI BULETINE LUFTE.
  Historite me tom doshe,frroke,albetrole,bankers ne dite e sotme tregon se ai vend ka nej popull qe I eshte shplare truri plotesisht.

  Dhe akoma ka analiste dhe gazetare (EDHE KETO TE GAZETES DITA) qe shajne akoma enver hoxhen ne vend qe te nise ceremonia e shenjterimit te tij si profet se ai popull,ajo klase politike,ato te perndjekur politike dhe ato ambasdore te akredituar ne shqiperi e kishin hallall diktaturen e tij ai ishte jo vetem kirururg qe hiqte pjeset kancerogjene por dhe nje psikollog I shkelqyer qe dinte celsin e atij populli:vetem DAJAKU I VE NE RRJESHT SHQIPTARET..dhe ai mbetet I vetmi burre pas skenderbeut qe I bashkoi shqiptaret me hir apo me pahir ..kjo ishte meriat e tij e madhe qe duhet respektuar si LIDERI ABSOLUT I shqipfolesve dhe pak shqiptare..

  OH SAS HUME ARMIQ ,LEGENA DHE ANTISHQIPTARE PRODHON AI VEND SOT..COHU ENVER NGA VARRI VETEM NJE GJYSEM DITE..

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 12, 01:35

   Do te kishe ndonje kundershtim ti sikur prefiksi (pah, ku e gjete kete fjale mer trim, qeke me shkolle) per Enverin te ishte Qëni i Terbuar, kurse sufiksi te ishte Bitha, psh te thoshim Qëni i Terbuar Enver Bitha? Aman me thuaj c’mendim ke…

   Reply to this comment
 11. rapsodi April 11, 16:28

  KARNAVALET E SALI BYTHISHES
  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë. Sulmi ynë, si dhe të tjerët që do të pasojnë, ishte një veprim luftarak.” Masakra e Peshkëpisë u pasua me një ngritje të marrëdhënieve diplomatike mes Greqisdë dhe vendit tonë. Qeveria shqiptare protestoi ne menyre poshtuese në Këshillin e Kombeve të Bashkuara,

  dhe me krininalja ne ate vend te kriminuar nje nga autoret e masakres peshkepise te 10 prillit 1994 kandidoi per votimet lokale dhe nga ana tjeter SALA-LULI-LUja ambasades-Rama-meta po dekriminalizojne mender parlamentin…a duhet te vazhdoje me komenti ? a nuk duhet te shenjterohet enver hoxha si profet e kaluar profetit

  Reply to this comment
  • Albi April 12, 10:04

   Bravo!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
  • shpendi April 12, 20:13

   Metamorfoza, qe permendni ju, eshte streha e te liges sunduese te ne. Jane njerezit insekt. Jane personazhet (insekt) kafkiane. Shpeshe here, i befasuar nga metamorfoza njeri(insekt), kam pyetur veten: jemi njerez apo jo? Pikerisht tek po lexoj komentet-homazh, ndjehem ngrohte, ndjej siguri se e shoh veten gjendur mes njerezish. Me emocionon fakti, qe pergjithesisht komentuesit e kesaj faqeje nuk kane qene kategoria e mbajtesve te flamujve, perkundrazi kane qene kontestues e kritke,(dike e njoh nga afer) sepse kane kerkuar te rriten dhe me uredhero-siurdheron, jo vetem qe nuk rritet njeriu, por depersanolizohet. Per mendimin tim, kjo ngelet nje mesim i madh per elitat politike qe do vine. E kaluara mori pas vdekjes shperblimin e njeriut insekt, ndersa shoqeria, pjesa e sinqerte dhe e ndershme e vuan ne vazhdimesi. Te gjithe kemi pyetur veten per kete metamorfoze. Jemi rrekur te japim edhe pergjigje. Senati romak e vrau Cezarin, por i dha Cezarit ate qe ishte e Cezarit. Senati i jone e qau Enver Hoxhen kur vdiq dhe sot e bezdis edhe prania e tij ne nje varr. Mes dy shprehjeve legjendare historike – “jepni Cezarit ate qe eshte e Cezarit” dhe “edhe ti Brut?” – vetem kjo e dyta na eshte bere gjenetike. Siç duke eshte adrenalina e njeriut insekt.

   Reply to this comment
 12. miroo April 11, 16:53

  ka me diktator se shqiptaret,shikoni cfare i kemi bere per 23 vjet shqiperise…… E KEMI SHITUR PER SKRAP

  Reply to this comment
 13. GAMORI April 11, 18:19

  pak enver me barre
  me tome doshin e mark frokun katunar
  qe kane ble tan shqiperine mbare
  se kabo pare me droget dhe prostitutat ne SAHAR

  Reply to this comment
 14. shqiptar sharri. April 11, 18:57

  Krejt,antishqiptaret shqipfoles dote vdesin dhe nuk dotju dihet varri e’as emri.
  Krejt antienveristve,qe lehin si qente e teqes,s’tetoves shqipfoles dote vdesin pergjithmon dhe librat qe kan shkrue kunnder enverit dote kalben neper podrumet e tytre dhe nuk doti lexoi askushi,kurse per:ENVER MALIN DOTE SHKRUHET XHDO VIT,DHE HDO DITLINDJE E HDO DITEVDEKJE,PRA ENVERI DOTE JETOI SA VET JETA,DASHTEN APO NUK DASHTEN SHQIPFOLSIT DHE TRADHTARET E POPULLIT.

  Reply to this comment
  • albert April 11, 20:30

   Sinqerisht ta them, nganjehere me dhimbsesh…

   Reply to this comment
   • wow April 11, 20:50

    Plot pese shekuj nana priti
    Skenderbeut nji vella ia rriti
    legjendar n’lufte e n’liri
    enver hoxha emni i tij
    gjysem shekulli kombi t’pat
    lum si shqipja qe t’pat djale
    tan’ Shqipnia per ket emer
    me dy sy e me nji zemer
    ushton vaji, vaditi token
    shpi per shpi e ne çdo voter
    per ket’ vdekje t’burrit dheut
    qau dhe shpata e Skenderbeut

    Per Enverin qau dhe moti
    tan’Sshqipnin e ka shtang topi
    monumenti Nan’ Shqipni
    i ban roje birit te tij
    asht perkul i perkedhel ballin
    thue e ka t’pavdekshem djalin.

    S’mbahem vllazen
    E dhimbjen n’force do ta kthejme sot.
    E si ka dasht Enveri jone
    O ai ka dasht vetem qendresen
    O ka dasht punen, ka dasht besen
    Ka dasht nder, ka dasht trimnie
    Keto na i meson gjithe jeta e tij

    Reply to this comment
    • albert April 11, 22:57

     Ore lum miku, eshte i turpshem krahasimi i Heroit Kombetar me idiotin Enver.

     Reply to this comment
     • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 12, 01:43

      O Berto, kto pallat enveriste ktu i ka marr lumi me kohe or mik, dalin ne pune te shtunave, te djelen shkojne ose per te prashitur miser ose per te ujitur ullinjte, kurse per cdo date 8 dalin per pastrim teritori me rastin e dite se Enverit. Thone qe ne vend te truve kane pure patatesh perzier me kungull te shtypur.

     • Sony April 12, 13:02

      Pallat Enveriste?
      Të siguroj që asnjë nga ata që shkruan nuk është Enverist! Mbase realist po, por kurrsesi Enverist!
      Mbase ti që shkruan jeton jashtë (akoma ne shqiptarët në 2015, 24 vjet shkerdhatokraci kriminelësh, e shohim si shpëtimin e vetëm ikjen jashtë, emigrimin). Akoma ne shqiptarët mbas 24 vjet me nje klasë politike të fëlliqur, jemi te detyruar si afrikanët të mbajmë rradhë për dokumentet e qëndrimit!
      Enveri e ka fajin? Enveri e ka fajin për korrupsionin, për krimin, për mos stabilitetin, për babëzinë e një klase politike qelbësirash?

     • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 12, 17:12

      Enveri eshte ne origjinen e te gjitha ketyre qe permend ti or mik. Psh tani ti e quan per gje te keqe qe shpetimin e kerkon jashte, po a harrove se si u mbushen anijet e flotes shqiptare dhe se si moren malet shqiptaret kur u hapen kufijte. E shumta qe mund te pranoj nga ato qe thua ti eshte qe keto 24 vjet keta qe erdhen ne fuqi nuk kane rregulluar, po mos me thuaj qe kane prishur, se te prishur e gjeten, madje te dhjere fare, perderisa mileti vec desh te ikte nga ai fshati buze Adritaikut. Pyetja eshte kush e la fshat ate vend te bukur? Keta qe jane sot apo ai muti qe e kishte?

     • shqipe October 15, 22:56

      Vertete,sa budalla, qenka treguar ky popull dje!,Paska prashitur misrin, paska vaditur ullit,Paska pastruar teritorin. (!) Uauuuu…Budallejn’ koplet ! Vetem nje filsof si ti o shaist ,mund te shprehet me kaq ironi! Te lumte per ate mendje…

     • era October 16, 19:52

      mbahu more djale se po te bie damllaja!
      Nuk po le komentues pa iu pergjigjur.
      Mere ate halene me leke dhe shko pirdhu se na je bere si mize muti ( ajo qe rri ne bythe te kalit)

   • Ballist i PENDUAR. April 11, 20:55

    Po sot kjo Europa e civilizuar demokratike
    nuk eshte ne Lufte ?
    Apo nuk ju lene Syzet te shikoni ?

    Nuk ka me Kembesore qe perplasen ,
    nuk ka Tanke qe kalojne kodrat ,
    Dhe as artiliere qe qellojne me Topa ……………
    ………. Keto jane metoda te vjetra , te Pista ,
    te zhurshme , dhe jo Efikase .

    Sot ne Europe po Zhvillohet nje lufte ,
    me nje intensitet te ulet ,
    POR QE VRET NJELLOJE ,
    avash , dhe pa bere shume remuje .

    OBJEKTIVI ?
    Ngelet gjithmone PUSHTIMI i shteteve ,
    Por tani perdoren arme te tjera ,
    si ajo e Shtrengimit [ Austerita ]]
    Deflazioni , PRIVATIZIMET , shitjet dhe Papunesia .

    100 vjete me pare Zhdukeshin gjenerata te Tera ,
    Armiqesh me plumba dhe Granata ,
    Sot gjenerata te Tera lene Atdheun ,
    per te shkuar e te punojne prane ,
    Xhelateve te maskuar si Mireberesa
    qe ne te njejten Kohe ,
    ka blere me çmim te lire ate Shtet qe ju Late .
    dhe e Gjitha kjo ?

    Pa shkrepur edhe nje plumb pushke .

    Reply to this comment
   • Partizani October 15, 22:58

    O albert!
    Keshtu thone te gjithe te semuret e spitalit psiqiatrik te Elbasanit si ty!!!
    Me dhimbsesh,kaq i ri,por kaq GOMAR!!!
    Domosdo:KELYSH BALLISTI TRADHETAR!!!

    Reply to this comment
 15. veterani April 11, 20:53

  U RREZUA BUSTI POR JO ENVERI , AI SA JETOI MORI VETEM DASHURI , LULE , DUARTROKITJE E KUR VDIQ DHIMBJE E LOT. DO TE KUJTOHET E KERKOHET NGA POPULLI I THJESHTE , SI KA ARRITUR SOT SHQIPERIA. LAVDI NE JETE TE JETEVE FIGURES TE ENVERIT E VEPRES SE TIJ.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi April 11, 22:45

   N.q.s në periudhën e Enver Hoxhës d.m.th të luftës së ftohtë dhe të kundërshtive mjaft të ashpra e në çdo rrafsh të dy blloqeve kryesore ushtarake ( Nato dhe Traktati i Varshavës) do të kishim këtë ushtri,polici,ekonomi,bujqesi,industri etj.që kemi sot, ne me siguri do të ishim gllabëruar nga fqinjët! Në mos ushtarakisht politikisht dhe ekonomikisht patjetër. Analizat konkrete në situatat konkrete të asaj kohe vërtetojnë se diktatura ishte jo vetëm e nevojshme por dhe e domosdoshme!!! Referojuni vetëm Indro Montanelit që të bindeni! Referojuni deklaratës zyrtare të D. A. Sh ,- “Enver Hoxha ishte një komunist nacionalist që mbrojti fort interesat e vendit të vet…”, për të konkluduar se ky “komunizëm nacionalist” ishte shpëtimtar për atë periudhë kur të dobtit viheshin nën thundër nga një rrjet i dëndur agjenturash politike dhe operative që kapnin kyçet e shtetit! Dhe ky rrjet sipas disa statistikave përbëhej nga rreth 6 milion agjentë të kgb, 880 mijë të udb, 562 mijë të asfalisë etj.etj. Asgjë nuk duhet gjykuar me mendësitë e sotme por me të atëhershmen ndryshe je jashtë realitetit? Për rrjedhojë qëndrimi i Enver Hoxhës në ato kohë ka qënë padyshim ai i një burri shteti të vendosur dhe e ideatorit të një shteti të disiplinuar! Natyrisht ka pasur edhe gabime por në raport me fajet e sotme të tjetërsimit të pasurisë kolosale të shqiptarëve nga vetëm 4 përqind e popullsisë (!!!) ato gabime janë fare të vogla. Në luftë sillu si në luftë dhe Enver Hoxha kështu u soll ! Ishte “luftë e ftohtë” në sipërfaqe por nën të zjente e valonte nga supergara e armatimeve atomike e konvencionale! Garë miliardëshe e jashtëzakonshme ! Mund ta eliminonte njerezimin disa herë! Tung, sepse celulari im u trëmb nga ky tregim lufte dhe u dorëzua!

   Reply to this comment
   • Sallakja April 12, 07:27

    Pellumb Zaimi !
    Si gjithmone as mish as peshke. Te pelqen koha e
    komunizmit, por…..prap……megjithate….po mire me mire.
    Kujdes kur te citosh Montanellin. Eshte personazh i cuditshem.
    Anti komuniste i terbuar. Ka qene nga gazetaret me te medhenje
    europes ne kete 100 vjecarin e fundit, per mua me i madhi.
    Te keshilloje : Soltanto un giornalista te Tiziana Abate.
    Nuk e di se eshte ne shqip apo jo ?
    Ka dicka edhe per Shqiperine
    Natyrishte ne qofte se te pelqen.

    Reply to this comment
   • LOVE April 12, 08:50

    Shoku Zaimi ,nje korrigjim te vogel …jo se e permendni shpesh Montanellin ,po duhet lexuar me syze 🙂
    Montanelli thekson qe si cdo diktator ,nen strehen e nacionalizmit ruante ….karrigen e vet …kaq sa per precizion
    tani ne fillim thua se po te kishim kete ekonomi ,bujqesi ,apo di une cfare shkarrashkruan aty ,do na kishin gllaberuar fqinjet …ok ?
    po ne saje te asaj ekonomie ,bujqesie ….dhe NDONJE KOLERE qe nuk ju hengri qysh ateher , a mos valle nuk po na gllaberojne FMN,BORXH,PBB ? a nuk eshte ai mjerim ,izolim , shkkkkk…aterrim
    qe jemi ende ketu sot ?ne 51 hidheshin themelet e BE ,ne 51 Zaimi
    numero sa vite jeni pas , ne 60 beheshin fluturimet ne hene ,ju nen driten e henes hapnit brezare …me krah , ne 60 krenoheshit me fjalimin e Enferrit ne Moske ,….uuuuuu na hengri lepri
    Bota bente lufen e yjeve …ju luften e klasave .
    VRISNIT SHQIPTARET !

    nejse , tu drejtova ty ,se je ushtarak i squt ,je pak njeriu i ri i reformuar ,teper i hidheruar te pranosh DESHTIMIN e kohes tende
    si gjithe keta te tjeret qe i kemi me shumice ,dukeni si majmune perserites ,po te njejtat gjera shkruani …doja te thoshja dhe dicka
    Ne 2006 ,rezoluta e parlamentit europian e cilesoi nazizmin dhe komunizmin njesoj ,Ukraina e denon me 5 vjet burg propaganden komuniste dhe u miratua me shumice votash ky ligj .
    Nuk do jete e larget dita qe do e cojme ne Hage dhe dosjen e komandarit tend .Nuk do jete e larget dita qe do e quajme
    GENOCID NJERZOR DHE KULTUROR ATE KOHE TE MALLKUAR !
    uroj qe te rroni dhe te degjoni , te lexoni dhe edukoni brezat .
    qysh tani po ju rreshket dheu nen kembe ,e dini dhe vete qe sherbyet si kavie ne nje laborator mostrash .dhe tani ashtu jeni
    Kush rron si zvarranik ,nuk vdes dot si shqiponje !

    Reply to this comment
    • Lleshi April 12, 22:56

     Love sic ia keni ngrene pallen popullit shqiptar dhe udheheqesit te tij ne ate kohe Enverit , ashtu do te vazhdoni t’ia hani !
     Ne kete bote dp t’i paguani gjithe poshtersite kunder ketij populli , ja ashtu si Zoti ju detyroi ne 1944 tren !

     Mos kujtoni se ia hodhet ! Borxh pa lare dhe Hak pa marre nuk ka – thote ky populli yne mijravjecar !

     Do ti paguani nje me nje , megjithese sot ju deket vetja te fuqishem , si ne kohen e cizmes gjermane !

     Reply to this comment
 16. Kris 1 April 11, 21:03

  Enverin e kerkoi dhe e solli historia .E hoqi historia dhe ka mbi njezet vjet qe nuk pastrojme dot vendin nga jashteqitjet e tij.Kush nuk duron dot kuterbimin e jashteqitjeve iken sa me larg.Ti gezojme Salinjte,Edvinet qe e kuterbuan vendin.

  Reply to this comment
 17. TOMORRI @ April 11, 21:33

  Shqiptaret duan qetesine e diktatures dhe pasurine e kapitalizmit.
  Harrohet qe duhet kohe per te rregulluar mobilimin kur shtepine ta ka tundur termeti i forte.
  Sistemi kapitalist eshte i eger dhe per kete ne nuk ishim te pregatitur.
  Kush , s’te fal asgje. Ky eshte naiviteti yne me i madh kundrejt te huajve dhe sot.
  Klase qe te njihte sistemin e ri nuk la Enveri, dhe ja ku i ke pasojat.
  Me kurva ne Bruksel behesh deputet , me shkolle ne Europe je dhe i papune.
  Fakt eshte , te gjithe jetojne me mire se 30 vjet me pare.
  Zgjidh :
  midis pasigurise, dhunes, tritolit, mercedesit, viles, peshkut, plazhit, lirise deri ne rrumuje, egersise se lindur per tu pasuruar urgjent dhe pa pune, dashnoreve, kurvllikut moral, pederastise politike, pra mireqenies kapitaliste alla Shqiptarce.
  ose,
  shpi qerpiqi, apartament furrik, qumesht dhe ushqime me racion, transport publik mos u merzit,
  jete monotone e gri, injorance e popull i lene te dergjej ne fshat, siguri maksimale, prespektive modeste e programuar, sistem qe funksiononte si sahat dhe pa kompjuter, dinjitet nga mbyllja, por me e rendesishmja pa prespektive dhe fukarallik ekstrem per shumicen e popullsise.
  Ketu jemi , 30 vjet mbas diktatorit.

  Reply to this comment
 18. paci April 11, 22:01

  Enveri nuk ishte komunist , por shqiptari me i madh i te gjitha koherave , luften me te madhe e beri me anti shqiptaret dhe me komunistet anti shqiptar .
  Enveri per Shqiprine ishte ngritja dhe ndertimi i Shqiprise kurse pas Enveri zhgenjimi dhe shkatrrimi i saje .

  Reply to this comment
 19. llaf dibre April 11, 22:30

  Sot llafin e thone te gjithe, por jo kushdo e gjen ate. Dita dhe autori i shkrimit e ka gjete llafin dhe e tha. Sepse ka shume qe e gjejne, por s’ju leverdis ta thone, sepse Enver Hoxha nuk i paguan dot. Ate bote, shumica qe nuk lenin rradhe per ta lavderuar , sot vetem e shajne. Edhe kete prap nuk e bejne gratis. Pergjithesisht sharesit dhe lavderusit metaforik jane i njejti person, njeriu sharlatan. Ai s’te le rradhe as per te lavderuar, as per te share. Midis sharjes dhe levdates eshte llafi, arsyeja, llogjika. Keta i ka fshire me gome. I prishin identitetin, karakterin . Brenda aresyetimit dhe llogjikes te gjerave eshte artikulli dhe nderhyrjet e zoterinjeve dinjitoze. ( llafi ka magjine: o te ben dinjtoz, o te ç’ben). E: Hoxha drejtoi kete vend ne kuadrin e nje sistemi totalitar- diktatorial. Sa dhe si abuzoi me ate sistem sistem per interestat e tija vetjake, te familjes, dhendureve, niperve, mbesave apo fisit. Kur i mesyme bllokut ate bote, kisha prane nje kosovar , i cili e mallkoi. Po ti çfare te ka bere?- e pyeta. Me ka kthyer djalin, qe u aratis nga Kosova. Por nuk e mallkova per kete. çfare borxhi mund ti kerkoj une ketij udheheqesi per djalin tim? Ai s’paska menduar per femijet e tij dhe i paska lene pa nje shtepi! Per kete e mallkova, tha: Pra, ai tha diçka. Perveç kesaj “diçkaje”, ai sistem sakrifikonte edhe individe per te ruajte sistemin. (per iteresa te shoqerise, thuhej), ndersa sot po sakrifikohet nje shoqeri e tere shqiptare, ketu dhe ne Kosove, per interesa te familjeve te klases politike.

  Reply to this comment
 20. Detyrë e Posaçme April 11, 23:07

  Më pëlqyen argumentat që sjell z. Zaimi. Pak por me brumë ose siç thotë latini “argumentum poderantur non numerantur”(argumentat peshohen nuk numurohen). Bravo!

  Reply to this comment
 21. Albert idioti April 11, 23:19

  Idiotit i duken të gjithë idiotë! Idiotët si gjithnjë nuk dalin me logjikë por presin me thikë. Na trego me një koment logjik që nuk je idiot. Jo me dy rreshta ama? Kikiriiiku!

  Reply to this comment
  • albert April 12, 10:57

   Per kikiriiiiku-n !
   Sikur te kishe pak llogjike, sigurisht qe do e verejshe qe te qenurit idiot e Enverit nuk do te thot qe te gjithe jane te tille. Duket qe e “kuqja” ta ka mjegullisur mendjen. Krahasimi i Enverit me Skenderbeun eshte marrezia me e madhe qe mund ta beje dikush. Gjate kohes sa Skenderbeu udheheqi vendin, Arberia ne boten e atehershme njihej si nje vend evropian shume i rrespektuar, pra ishte Heroi Kombetar ai i cili ia ngriti zerin lart vendit tone. Eshte krejtesisht e kunderta me idiotin Enver. Gjate sundimit te tij vendi yne ne bote shihej me perbuzje dhe me dhimbshuri dhe krahasohej me vendet e Afrikes.

   Reply to this comment
 22. Agimi April 12, 02:03

  Me pak fjale :Ne keto 100 vite shtet shqiptar-vetem Enver Hoxha na beri krenar.I paharruar qofte ,poshte antishqiptaret, spiunet e UDB-se , Grekut .Vetem armiqte e Shqiperise e shajne Enver Hoxhen,dhe duke e share ate ,zhvasin dhe copetojne me shume Shqiperine.

  Reply to this comment
 23. Arben April 12, 06:12

  RROFTE PARTIA KOMUNISTE E SERBISE, DEGA SHQIPERI,

  VEPRA ME E MADHE E KETIJ, QE QENDRON MBI TE GJITHA ESHTE INSTALIMI ME SUKSES I NJE BURGU MADHESHTOR, QE NE KULMIN E VET ARRITI NE 3,5 MILION BANORE DHE QE QUHEJ SHQIPERI.

  HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA

  Reply to this comment
  • Loko-Loko October 15, 23:10

   Rrnofte Partia Fashiste Serbe-DEGA TROPOJE me mareshallin Berisha ne krye!!!
   Vepra me “madheshtore e kesaj partie eshte krijimi i Ushtrise Kombetare te perbere nga 100 gjenerale dhe 100 mije VRASES,TRAFIKANTE,DROGAXHINJ,PROSTITUTA ,POLITIKANE,GAZETARE etj!!!
   ARMATIMI I SAJ:
   -TRITOL C-4,CADRA ME HELM,PISTOLETA PA ZE,etj!
   Kryekomandant :Serbi Sali Berisha,mareshall , kryekriminel-HAJDUT!!!
   Kandidat per …BURGAXHI ne BURREL!!!

   Reply to this comment
 24. Patriote April 12, 07:50

  Sharja nuk eshte argument thoshte latini ! Te flasesh per figuren e Enver Hoxhes , duhet te jesh njohes i mire i vendit tend ! Kjo Shqiperi qe ka qene ne kryqezim te te gjitha rrugeve te lindjes e te perendimit ka qene pa diskutim preja dhe arena e te gjitha luftrave qe jane bere gjate historise! E lakmuar nga te gjithe per pozicionin gjeografik qe ka pasur ajo ne shekuj eshte tkurrur dhe eshte atrofizuar dhe eshte ndare e percare ne 5 shtete ! Roli i Luftes Nacional – Clirimtare dhe padyshim Figura e Ndritur e ENVER HOXHES beri qe Shqiperia jo vetem te rreshtohej ne Frontin e Madh Antifashist Boteror por , ta CLIRONTE SHQIPERINE PA NDIHMEN E ASNJE USHTARI TE HUAJ .
  Kjo ju djeg pa dyshim te gjithe Tradhetareve, Kuislingeve dhe sherbetoreve te Ballisto – zogisteve qe i sherbyen me zell pushtuesve te huaj !
  Pas CLIRIMIT TE ATDHEUT. Padyshim puna dhe VEPRA e ENVER HOXHES. eshte TITANIKE ! Kete e tregoi zhdukja e analfabetizmit, ngritja e qyteteve , e shtetit , e industrise , e elektrifikimit dhe Mbi te gjitha PASAPORTA SHQIPTARE. Ishte e nderuar dhe e respektuar !
  Koha tregoi se ne qe s’kemi pasur kurre shtete te fuqishme ae te na perkrahin sic kane sllavet , greket etj kemi qene te detyruar te mbijetojme ! Sistemi Socialist – qe ishte Diktature e Proletariatit – ne themel kishte moton : fuqia e shumices mbi pakicen ! Ai rend me gjithe presionin dhe trysnine qe ushtrohej nga brenda dhe nga jashte nga fqinjet tane lakmitare ( qe edhe sot e kane intensifikuar luften ne max .) zhvilloi aresimin, kulturen , bujqesine , bonifikoi ujrat , thau kenetat ( qe sot jane krijuar perseri ) ngriti qytetet , industrine e lehte dhe perunuese
  Duke hedhur bazat drejt industrise se rende, dhe padyshim merita me e madhe e ENVER HOXHES ESHTE UNITETI JUG – VERI QE E BERI SHQIPERINE TE NDIHEJ. – NJE –
  Padyshim gjerat duhen gjykuar ne KOHE. DHE HAPESIRE !
  Tere keta tradhetare e renegate e plackaxhinj te kamufluar qe paska pasur Shqiperia , ATIJ. Vetem ja rrisin VLERAT. Si SHQIPTAR I MADH !
  PRANDAJ DO THOSHA SI SENTENCE : NUK ESHTE FAJI I HENES QE NDRICON NATEN , por eshte FAJI I QENVE QE ANGULLIJNE DHE LESHOJNE JARGE. SE NUK E ARRIJNE. DOT ! PER ENVER. HOXHEN. FLET. VEPRA E TIJ !

  Reply to this comment
 25. vezhguesi April 12, 11:47

  Komplimente z. Patriote per analizen e thelle ‘qe i keni bere figures se ndritur e te paarriteshme te te madhit te gjithe shekujve , shokut ENVER HOXHA. Lavdi vepres se tij !!

  Reply to this comment
 26. "Horri i Bulevardit" April 12, 11:54

  Ju drejtohem plehrave berishiane, qe mbasi i sherbyen pikerisht diktatorit, qe sot shajne, i sherbyen duke shkaterruar familje te tera dhe rasti tipik i nje ish deputeti te PD, ne zonen e Dibres, qe kishte futur ne burg te vellane, duke e spiunuar tek sigurimi shtetit, vetem e vetem qe ti shkerd…te gruan, ose kunaten e tij, gruan e vellait.
  Ja kush jane plehrat berishiane. Kjo histori doli ne gazete dhe une e di se kush ka qene ky deputet, por sdua ti hyj dikujt ne hak, mbasi edhe vete artikullshkruesi-denoncuesi, nuk e dha emrin.
  Une vete jam ndare nga saliu qysh ne 92-shin, ku sic e kam shpjeguardisa here, pikerisht ai qe me spiunoi, ishte punesuar si bodigard i Aleksander Meksit.
  Te them apo riperseris se cfare te mirash apo te keqija beri Enver Hoxha, sja vlen, se i kemi perseritur me qindra here, por nje gje eshte e vertete, ne 100 vjet shtet, vetem Enver Hoxha beri histori.
  Sic kam deklaruar me pare, jam nga ata te penduarit, qe morra pjese aktive ne rrezimin e bustit te Enver Hoxhes.
  Ne qofte se dikush behet nismetar, per te kontribuar qofte me para dhe me takat, per te rivendosur bustin e Enver Hoxhes, une do te jem gati.
  Do te jem gati, se nuk e kisha menduar se demokracine, do te na e shkaterroni shurrmbledhesit e shurres se Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
  • albert April 12, 13:59

   Mendoj qe gabon sepse nuk mundet qe nje e keqe (me e vogel) te te detyroje qe ta duash te keqen tjeter (me te madhe).

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" April 12, 14:16

    Ne qofte se ke parasysh vendin ku jetoj prej 23 vjezesh, atehere jam shume dakort me ty, se dallimi eshte shume i madh.
    Por une bej krahasimin Shqiperi 84-Shqiperi e ketej, sidomos mbas vitit 92, ku ke frike te pish nje kafe, per qejfin tend, se nuk e di ke ke afer tavolines tende, qe mund te jete edhe shenjestra e kaubojsve, qe si gjithmone, plumbat i cojne jo tek shenjestra, por tek te pafajshmit.

    Reply to this comment
    • albert April 12, 15:53

     Eshte shume e thjeshte pergjigja ore mik. Tani pasiguria per jeten vjen nga vrases, dhunues, shantazhues, hajdute, kriminele…te cilet jane si kudo ne bote(me nje dallim qe tek ne jane me shumice). Ne kehen e diktatures pasiguria per jeten vinte nga pushteti, apo me mire te them nga vet Enveri.

     Reply to this comment
     • "Horri i Bulevardit" April 12, 19:07

      Pergjigjen e thjeshte e kam dhene ne komentin e pare, skaliu ishte shurrmbajtesi i Enverit dhe ski shurranjos po e mbyll karieren.
      Po stu mbush mendja, kerko ku jetojn familja e Enver Hoxhes dhe shiko ku jetojne cfare vilash jo saliu por dhe strazimiret e bogdanet, saleshet dhe plehrat qe beson ti se jane demokrate.

 27. Kush i ringrti monumentin prej diamnati Enverit April 12, 13:23

  Nje fare pesimizmi dhe deshperimi te shkakton kjo metamorfoze e cuditeshme e shoqerise civile dhe intelektualeve ne Shqiperi ne lidhje me Enver Hoxhen para dhe pas 1991.
  Bej pjese te ato shqiptare qe kam qene me teper se kritik me ate system sidomos pas 1974 dhe ate qe kisha ne dore e bera.Disa ftesa per antersim ne PPSH I kam refuzur me finese kuptohet jo si “gangster” por duke gjetur aresye anesore.

  Nga ana tjeter shikoja nje hordhi kuadrosh qe u bene “me Enver se Enveri “dhe te fiknin deren nqs beje nje gabim “ideologjik” ne sy te tyre..kujtojme ketu berishen,tritan shehun,mehmet elezin,bujar nishanin,ridvan boden,kaqi islamin,eduart selamin e gopin e somes e kush I maban mend jane shume..
  Me sy te zgurdulluar kam pare arratisjen biblike te ketyre zvarranikeve berishiste PARDESY BARDHE APO XHUPEZINJ qe ishin ose turbo komunista ,ose spiune te sig.shtetit ose agjente te sherbimeve te huaja te “federuar “ rishtas..
  Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
  Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.

  Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:

  *Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)

  **Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)

  *** Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)

  **** Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)

  *****Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)

  ******Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)

  *******Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)

  ********Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????

  *********
  Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
  Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.

  Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..

  Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
  Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.

  Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
  Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.

  *************
  Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
  Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.

  Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.

  Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
  Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?

  I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
  Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botesne Amerike.

  Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?

  Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..

  Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
  Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :

  Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
  GHOST OF VICIDOL

  Reply to this comment
  • era October 16, 23:31

   e ke qare more djale!
   Ja qe nuk i kane vdekur djemte Shqiperise,
   Por jo vetem sot te nxitur nga ky shkrim dhe kjo dite, por cdo dite duhet te mblidhemi rreth kesaj gazete. …

   Reply to this comment
 28. fteri April 12, 16:13

  E .Hoxha do te mbetet perjete nje faqe e ndritur dhe brilante e historiese se revulicionit dhe ndertimit te nje shteti modern ne histori te shqiptarve ,nje shtet qe siguroi pune per te gjithe , nje shtete qe siguronte shtepi strehim falas ,te pagueje nje dite pune per qera per nje muaje, nje shtet qe siguroi shendetesine moderne totalisht falas ne te gjithe cepat e vendit me infermjer mami ose dhe mjek pa paguar snje lek ne gjepe te mjekut.nje shtet shume te sigurte te levizje dhe naten me flori ngarkuar dhe nuk te prekte njeri me dore,nje shtet me unitet si kombe veri juge e kudo ,nje shtet me arsim e kulture te detyruar per gjithe popullesine ,nje shtet me fabrika me uzina me ndermarrje bujqesore madheshtore ku te gjithe punsoheshin ,etj,etj pa funde.
  PO SOT ?… -KU JE SHQIPRI ?!… =E MBYTUR NE VRASJE,NE KRIME,NE KORRUPSION,NE VJEDHJE KU TE SHKULIN ZEMREN DHE DELE I PAFAJSHEM,NJE POPULL TE DISKREMINUAR KU VRITET PERDIT JETA E NJERIUT ,NJE PENSIONIST MERR 100$ NE MUAJ DHE NJE DEPUTET MERR 1500$ PRA 15 FISHE ME SHUME!?..PASURIT E POPULLIT U VODHEN U SHITEN ,TANI POPULLIT I KA MBETUR OSE TE VDESE NENE THUNDEREN E KETYRE PUSHTETARVE OSE TE MARRE RRUGET E FERRIT NEPER BOTE.KRIMI NGJIT PERDIT SHKALLET E DREJTESISE,KURSE DREJTESIA E POPULLIT ZBRET NJE E NGA NJE SHKALLET DREJT LULZIMIT TE KORRUPSIONIT PABARAZISE ,VARFERISE,DISKREMINIMIT,FERRIT TE PERJETSHEM.

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 12, 22:32

   O fteri, a mund t’i pergjigjesh disa pyetjeve lidhur me ato faqet e ndritura qe permend lidhur me ate mender shtetin modern, po pa share, me gjakftotesi e logjike:
   1.Siguroi pune per te gjithe. Me c’pagese? A e di ti qe shumica merrnin 166 leke te vjetra ne dite? Per te mos fole per koop.bujq. me 6-7 leke per dite pune. Kulmi i mirqenies apo jo?
   2.Shtepi strehim falas? Ku e ke pare ti qe ishte falas? Po qe rronin 3 breza familje ne nje ap. 2 dhoma nje guzhine, qe kur u vinte per te qire e benin me rradhe krevatin.
   3. Shendetsine moderne falas per te gjithe? Po nga dilnin parate qe mbahej shendetsia or zoteri? A ia ke bere ndonje here kete pyetje vehtes? Nejse mendohu pak dhe do ta gjesh.
   4. Ajo puna e te bridhje naten plot me flori s’te ngiste njeri, me dhjeu gazit fare. Po ku kishte me flori mor zoteri, edhe ata qe kishin ndonje flori enveri i rrasi ne burg, keshtuqe dihej qe edhe po te bridhje naten e shumta ndonje morr do te kishe ne xhep e ti mburresh qe nuk te sulmonte njeri. Po per cfare te te sulmonte or ti, per morrat?
   5. Ajo qe ti quan unitet si komb ishte pordhe me rigon, perderisa u shkri si bora ne diell ne me pak se nje vit. Si thua zotrote po ta kishte “farketuar” me verte unitetin Enver Bitha, perse u shkermoq aq kollaj? Mbahesh me zorr e me force or ti, pra ishte vetem dukja.
   Po e le me kaq se nuk ia vlen me te zgjatem.
   Sa per ato qe thua per sot, edhe po te jene ashtu sic i thua ti, kush e ka fajin? Enveri e ka or ti, Enveri se shtetin e beri mut qe ne fillim, e mbeshteti ne frike dhe ne dukje, keshtuqe kur ra kallaji doli bakrri.

   Reply to this comment
   • Falenderim per nastradin pordhen Shah,,Pich,Bythen April 13, 04:40

    Falenderim per komentuesin Shah,,Pich,Byth.alias nastradin pordha

    Eshte plotesisht e drejta juaj te mendoni per Enver Hoxhen nga minus te plus infiniti se jemi ne demokraci.

    Por ti i nderuar nuk asnje lloj te drejte te tregohesh kaq agersiv psikopatik duke ju versulur komentuesve te tjere per idete e tua.

    Ne ato pyetjet e tua qe tregon se ai sistemi ishte “i keq” me thne te drejten une di shume gjara me te keqija se sa thua ti..POOOOOR..
    ti nuk thua ose nuk e kupton nje gje kryesore ?

    Enveri ishte diktator apo u be nga nje rrethim tmerresisht i eger nga serbi-greku-amerikani-rusi..
    Qe ne 1943-1944 keshilltare amerikane i thane Mehmet Shehut te vriste Enver Hoxhen dhe ai nuk pranoi,,dhe qe nga ajo kohe e deri ne 1985 ai vend dhe ai udheheqes u sulmua me shume se cdo vend tjeter…gjysem shekulli.

    Enver Hoxha foli hapur me popullin dhe i tha Shah,,Pich,Bythareve;
    O LOPATEN
    O LIBRIN
    ose nqs e luan bithen te fuste prangat si puna jote.dhe ja u beri mire se jeni aq zvarranike sa edhe ne forume komentoni me emra fallco

    Por nje gje eshte e sigurte me ty

    Ti je nje “low life” nje hajdut pulash,nje spiun sepse asnje i perndjekut politik nuk flet me kete gjuhe rrugacerore por numeron ato te keqia te Enverit me argumente>

    Ne fund te fundit vete Enver Hoxha tha do hame bar dhe nuk i neshtrohemi armiqve…nuk kam qene me kete rruge te tij….POOOOOOOOR sot po te japin
    DROGE
    HORMONE
    VIAGRA
    PROSTITUCJON
    VELLAVRASJE
    RIKTHIM KANUNI
    TRITOL
    PERMBYTEJE
    SQUFUR
    LLUM NAFTE…..etj
    PO TE VJEDHIN VOTEN,PO TE VRASIN SI NE 21 JANAR DHE GERDEC DHE JU Shah,,Pich,Bytharet kurre nuk thoni asnje fjale per keto masakra berishiste

    Bile prandaj del me miljona komente dhe me qindra nickname te ndryshme qe ja fut Enverit per te shpetuar Saliqenin.

    Por ti Shah,,Pich,Bythar mos u dekurajo vazhdo rrugen qe ke nisur por nje gje po te them te sigurte se pervec Sali berishesdhe elez biberajt qe jane dy kokat kryesore qe po e bejne Enver Hoxhen nej SUPERHERO TE KOMBIT je dhe ti qe po ja ngre vlerat atij burri shteti qe e solli ate vend nga mesjeta ne nje nivel te pranueshem..

    Mos u genje nga koha e sotme ku ai vend po mbahet gjalle nga 1.5 miljon emigrante,nga borxhet stratosferike me te cila t ka humbur de fakto sovraniteti kombetar.Mbahet gjithashtu nga kolloset e Hidrocentraleve te drinit qe bytha jote nuk paguan asnje lek per 25 vjet dhe kur te vjen faturisti i bie me leve kokes…

    Prandaj zoti nastardin per vec dhe keqardhjes per ju… ju falenderoj se me keto komentet e tuaja skizofrenike vec i rrisni lavdine Enverit dhe ne te njejten kohe beni dhe akoma me te urryer shurre mbajtesin e tij Sali Bythishen..Ju faleminderit !

    Reply to this comment
    • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 13, 16:27

     Eh, mor mik ty te paska zene barku aq shume sa nuk dhiske vetem nga bytha, por ate qe te tepron e qitke nga goja. Dhit, dhit se lirohesh. Ah se harrova, shko futi ndonje shurre andej nga varrezat e Sharres, po zgjidh vendin me kujdes, ama.

     Reply to this comment
   • kritiku October 15, 21:18

    Po, mor izgjuari Shahist, aq para merrnin, por edhe cmimet aq te ulta ishin dhe nuk gjeje as lypsare neper rruge, nuk gjeje as te pamjekuar neper spitale, nuk gjete as te papune, nuk gjeje adhe nuk degjoje vetevrasje per shkak te varferise, nuk degjoje te hakmerreshin njerezit dhe mbi te gjitha nuk degjoje qe femijet e X apo te Y fjeten pa henger darke. Socializmi eshte ender e njerezimit dhe kuptohet nuk mund te jete ender e hajduteve, qe me sa kuptojme je avukati i tyre, z. shahist.

    Reply to this comment
 29. fteri April 12, 19:38

  Moj Rita N……. me nofken Love ,dituria do shpetoje boten,por jo me ju akoma ke mendime te marra ,e quan nje popull te marre je vetem ti?!.. mbete femer qe nuk di te luash asnie loje si imituese megjithse mundohesh ta quash veten artiste , kengetare etj.Eshte turp dhe shume e demshme te shkruani si budallaçke si armike e dijes duke share popullin qe admiron te verteten e monizmit.Por ti mban mend vetem burrat qe te kane bere per te qeshur,kurse burrat nga ti vetem kan qare.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Reply to this comment
 30. lumi April 14, 06:37

  Qelbsirat te ndyrta te mitingashit te viqidolit ballisto fashist zogist karegjergjeviq.
  Lart duart nga porfeti shqipetar.
  Lavdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  Ipavdekshemmmmmmmmmmm
  Per Jet e motttttttttttttttttttttttttttt
  Imadhi i te mdhejv lexhendari
  I te gjitha kohrav dota kujtojm me Respekt gjith populli Shqipetar per Jet te jetve
  Lavdi temadhit te pa harrushmit.
  ENVER HOXHA:

  Reply to this comment
  • Shahisti Pichakar Bythamçeftas April 14, 14:03

   Ngadale or burre se po te merret fryma.

   Reply to this comment
   • Lleshi April 14, 14:37

    LAVDI ENVER HOXHES , eshte shume pak ! Ai e siguroi LAVDINE dhe vendin ne zemrat e shqiptareve se ishte 24 karat shqiptar ! I beses si nje shqiptar safi , i drejte si vete drita e Diellit , i ndershem si vete kristali i diamantit , trim dhe i ashper , nje luan ne terbim kunder antishqiptareve dhe armiqve te Shqiperise , si kreshniket e mitologjive shqiptare !

    Se ty piçkar te fillon dhe mbaron mendimi tek emri yt , ai prandaj te la ne kopshtin zoologjik ! Edhe aty t’i nxjerr probleme se u nderzeve me kagshet duke demtuar natyren e tyre paqesore !

    Reply to this comment
 31. Dardan October 15, 22:21

  400 vjet lehen turkoshaket kunder Gjergj Kastriotit dhe nuk e shojten dot kujtimin e veprave te tija ne dobi te pavarsise se vendit, te gjuhes dhe te fese. Leh edhe Koqikua me kelyshe te tjere te Beogradit dhe Athines por populli kokeforte nuk pjerdh per te vjellat e tij te cilat shkojne ne halene e perbashket te llumrave te historise. Valle a e dine keta sumeuruper dhe bithecjerre se cfare do te thote pavarsi?……

  Reply to this comment
  • Lleshi October 16, 00:51

   Ku ta di Koqiko ç’asht pavaresia ? Dele si Koqiko , i ka hang uku me kohe , pranej tash jane disi te bute !

   I ka keput do marrina ketu , por asht ne rregull me politiken ! I japin pare per ket rol qi lun !

   Reply to this comment
 32. nostradamus October 16, 00:01

  Thjeshte, pa shume retorike, Ai nuk ishte Enver Hoxha por Enver Everesti ! Do te duhen 500
  vjet te tjera qe t’i linde Shqiperise nje gjigand e legjendar si Ai …!!!

  Reply to this comment
 33. Lavdosh Isufi - Chicago October 16, 01:30

  ENVER HOXHA

  Ne vendin qe ka liri
  Do ngre bustin me flori
  Enver Hoxhen djale te ri
  Per cdo dite do ndez e qiri

  Prane statujes se Lirise
  Te ndrije ylli I Shqiperise
  Rrugen ti tregoj vegjelise
  Qe te shkoi drejt diturise

  Ta marr vesh bota mbare
  Enver Hoxha ish Shqiptare
  Ndricoi naten si fanare
  Leshoi drite per te pare

  Zhduku bej dhe yzmeqare
  Malet i kthehu ugare
  Grur dhe miser ne hambare
  I la bangat me thesare

  Ai shkriu malet me bore
  I vuri Shqiperis kurore
  Se vet ish madheshtore
  Si ylberi me kolore

  Te quajten dhe dictatore
  Ata qe te puthnin dore
  Vet na dolen dezertore
  U shiten per nje lakrore

  Historia eshte percare
  Kane dale larte ca zuzare
  Deri dije syte pa lare
  Sot jane shpallur si te pare

  Kuvendojne mizat e kalit
  Neper pellgjet e mocalit
  Duan ti ulin majen e malit
  Se nuk shohin nga syte e ballit

  Eshte diamant gurri gjerdanit
  Mbi kuroren e Vatanit
  Lare nga gjaku i istikamit
  Se thane dot ere e murlanit

  Ne per ty jemi krenare
  Per cdo dit lule mbi vare
  U derdh loti i papare
  Ne cdo vend ku kish shqiptare

  Larte ne qiell me shkreptime
  Malet leshuan bubullime
  Lumenjt fryhen me terbim
  Populli qau me ngasherime

  Planetet derguan kurore
  E percollen dor me dore
  Si kristali me debore
  E vendosen mbi Tomore

  Dallget deti do ti ndale
  Dielli do te ndris ngadale
  E verteta ne drite do dale
  Kush na ishte ai djale

  O Enver ylli me nure
  Populli nuk te haron kure
  Do ta ngreme kalan me gure
  Do te qendisim ne Flamure

  E bere dimrin pranvere
  Largove stuhit me ere
  Bere shum gjera me vlere
  O Hazreti yne Envere

  O Mason mendje ndritur
  E gjith vepra qe ke ngritur
  Do te ngelet e skalitur
  Neper shekuj e rinditur

  Reply to this comment
 34. shqipe October 16, 02:33

  FIJET E KULPRES!…

  Kur fijet e kulpres
  Lisin e mbuluan,
  Prane mu te veshi
  Ca fjale i shqiptuan;
  – Tani,s’njihesh me
  O lisi asgan,
  T’i morem c’pate,
  Edhe emrin me fame!…”

  – Per bese,per bese
  U tha lisi che qeshi,-
  Me duhej per dimer,
  Nje fanelle leshi!…”

  Reply to this comment
 35. chess player October 16, 02:42

  pershendetje zoti alqi !

  lexova artikullin tuaj dhe me keq ardhje po ju them se u zhgenjeva jo pak.
  Jam nga ajo pjese e shoqerise shqiptare qe kam patur guxim qe ne kohen e enverit te debatoj per shume gjera me zarar sidomos ne rrethe te ngushta ku do permendja luften e klasave,tufezimin dhe vrasjen e disa udheheqesve..etj…nuk eshte shaka…
  Edhe sot nuk me mungon guximi te shpreh disa kritika te kohes qe po behen me figuren e enver hoxhes se ka kaluar deri ne kanibalizem ekstrem.
  Ne menyre figurative une “mishin ja haje enver hoxhes por kockat ja ruaj” si thote populli.
  Pse po behet nje fushate kaq kanibaleske per 30 vjet dhe supa me kockat e tij qe po na serviret cdo dite dhe cdo ore nuk po mbaron….pra pse po I jepet atij populli ushqim me
  kerma ??

  ####################################

  Duhet te pranojme qe populli shqiptar (ato qe u ngriten artificjalisht ne dhjetor 1990 ) e ka humbur betejen me Enver Hoxhen.25 vjet jane te mjaftueshme per te vleresuar se shteti Enver Hoxhes eshte shume me lart me kete antishtetin e Nano-berish-metes-rames.
  Biles sot jemi kthyer ne nje lloj protektorati I peshtirosur se nje ambasdor sillet sin je Governor I pa shpallur dhe ka 20 vjet qe po e bejn keq dhe ate detyre qe po e bejne ilegalisht.
  ####################################

  E shajme EH se hoqi besimin fetar,,dakort por kush eshte ai kelysh kurve( na falni per shprehjen) qe te me spjegoje cfare do koloneli janullatos ne krye te autoqefalise te Fan Nolit ?
  Ai I keni pare qe kur u futem ne konferece islamike privatisht nga mostra berishe ne 1992 cfare invazioni islamik ka mberthyer ate vend.E kuptoni se pushtimi I sheshit GJERGJ KASTRIOTI nga hordhite myslimane kur fallen na ka beret e urrehemi nga perendimi….Faluni ne NDONJE stadium more njerez te rrjedhur.

  ####################################

  Ajo qe ben te pafajshem enver hoxhen eshte se ate e shiti te Tito treshja Stalin-Ruzvelt-Curcill dhe faktet jane sheshit.Greqia eshte prova me e emire,CURCILLI I kerkoi Stalinit Greqine dhe ky ja dha pa kushte..po per shqiperine….ishte nje territort qe ja lane per kujdestari jugosllaveve….
  Cfare ndodhi me vone..Clirimi nga fashizmi ,incidenti korfuzit Konfernca ePaqes,Rindertimi,largimi I jugosllaveve titiste,provokacjonet e 1949,mijra bandite dhe terroriste per rrezim pushteti,largimi I ruseve nga pashalimani ne 1960,dalja nga traktati varshaves 1968,hapja e fronti kosoves 1981 dhe lidhja me Gjermanine ne 1984 e bejne enver hoxhen nje burre shteti qe nuk ka nevoje ndonje ambasdoruc ti thote burre shteti se ja ka thene Historia.
  ****************************************************************
  Ku gabon zoti Alqi ?
  Periudhen e porno demokracise pas 1992 e kalon lehte dhe thote
  “”””Shumë ujëra kanë rrjedhur këto 30 vjet dhe vetem pyjet qenkan masakruar””
  jo zoti alqi e ke gabim…..jo vetem pyjet por komplet shteti dhe dinjiteti kane rene per toke dhe nuk ka kush ti ngreje.

  Edi Rama po ben nje tradheti kriminale se ne vend te hape defterin e krimberishes po le koqen e namit me bunkaret e enverit dhe hapjen e dosjeve te spiunave te lagjeve.

  Nqs se berisha nuk denohet per keto krime kunder njerzimit:

  1-operacjoni luftarak I shikut per te pushtuar jugun ne 1997
  2-urdheri per te bombarduar me lende kimike vloren dhe tepelenen
  3-zhdukjen e atdhetarit Remzi Hoxha
  4-sulmi terrorist kunder kontigjentit gjerman
  5-genocidi ndaj fisit hakljave
  6-furnizmi me arme dhe karburant regjimin e milloshevicit
  7 –tradhetia e larte me detin jon
  8-futja e damir fazllicit ne kasafortat sigurise kombetare
  9-vrasja hitleriane ne 21 janar 2011
  10-vjedhja kozmike ne rrugen e kombit gjysem miliardi dollare
  11-HOLOKAUSTI GERDECIT

  atehere kjo eshte ajo qe shume shqiptare shikojne me dyshim dhe pyesin?
  Kush e shkaterroi me Pit Bullin Berishe shtetin shqiptar dhe pse po mbrohet me cdo kusht dhe cdo cmim krimberisha qe I ka beret e gjitha krimet qe permban KODI PENAL I KRIMEVE TE RENDA.
  “””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””.
  pra ky eshte “celesi” pse njerzit kane kthyer koken nga enver hoxha.
  Perfundimisht:
  Do te preferoja me mire nje diktator te sinqerte qe te thoshte me pare: mos me shkel ligjin se te qi nenen (na falni per shprehjen) se sa kete kohe te koleres demonkratike me kriminel berishen neper kembe..me edi ramen qe po tregon nje impotence kriminale dhe me keto ambasdore me hipokrizine e tyre proverbialedhe po aq kriminale.
  Pra me mire nje kriminel te ndershem si enver hoxha se sa keta kanibale te sotem qe ushqehen me kufoma diktatoresh pa perjashtim.

  DERI NE ARRESTIMIN PA KUSHTE TE SERBERISHES PERSHENDSIM

  LAVDI DIKTATORIT ENVER HOXHA !!!!
  I NEVOJSHEM DHE I DOMOSDOSHEM PER ATE KOHE..DHE PER ATE POPULL PA DINJITET ,PA INTEGRITET DHE PA SOVRANITET PAS 2 PRILLIT 1991

  Reply to this comment
  • era October 16, 20:05

   Ku ke qene me pare @ chess player koment shume simpatik
   BRAVO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 36. Arben October 16, 05:31

  KRIMINEL MASKARA QE NUK MERITON QETESI AS ATJE KU ESHTE.

  Reply to this comment
 37. aqo October 16, 05:38

  LOVE= lavire,te qenka keputur brezmeku I brekeve ty per Gjosho Vasijjen,fallsifikatorin per mashtrim dhe vjedhje.Epo kishte bicak ustai ne ate kohe.Kishte shtet,se I thoshin pushteti I Enver Hoxhes,qe s’guxonte njeri te vidhte as nje kile vaj se I tregonte vendin ne shtepine pa qera.Epo frika e ruan vreshtin,frika nga ligji.
  Keshtu qe mos u veremos per Gjoshot qe shkelnin me te dy kembet ligjet e shtetit,se po te kishte ndodhur ajo vjedhje qe ndodhi ne Banken e Shtetit,ai burre qe nuk vjen me,i kishte tredhur te gjithe administraten qe nga Fullani e deri tek roja e portes,kurse sot Fullani doli si triumfator nga dera e gjykates se Gjinit dhe kryekrimineli I Vuci-dolit pa pike turpi I thur levdata.
  Me sa duket edhe ti je I kallepit te Gjoshove.Por, ….bisht qeni ke qene dhe ashtu do mbyllesh syte.Monumenti I Enver Hoxhes do ngrihet edhe me I larte ,kete do t’a grej populli,mbas disa vitesh,qe as une e as ti dhe gjysma e popullit tone nuk do kemi fatin e mire qe t’a shikojme.Do vije nje dite qe historia t’i jape hakun secilit.
  Te pakten gjeja me e mire qe duhet te besh ti eshte te ndryshosh nickname,se ti je e kunderta e dashurise.

  Reply to this comment
 38. teri October 16, 06:39

  /***Enver Hoxha e mprehu shpaten, edhe njehere per situaten ,eshte shpata qe u rri te koka gjithe armiqve qe ka bota!./ Qohu Enver! edhe njehere ta mprehim shpaten per keto klase te kriminelve te rije qe ja kane hypur popullit ne qafe.!..I pa vdekshem kujtimi dhe vepra juaj legjendare.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 39. Mark uk October 16, 07:44

  Atyre qe e kan nosralgji te tanve jua ka shkerdhye nanat,per ate e quajn baba.

  Reply to this comment
 40. ne emer te popullit October 16, 08:07

  Sot eshte dita me e zeze e historise se Shqiprise, LINDJA e diktatorit Hoxha.Njerzit edhe sot nuk arrijne te kuptojne se situata e sotme eshte e lidhur komplet me Diktaturen ku dhe njerzit sot permendim si (arritje )bunkere hidrocentrale qe jane veper e popullit, qe jane bere me gjak nga populli Shqiptar. Por anet me te shemtuara si lufta e klasave, vrasjet pa gjyq te shum e shum njerzve, sjelljen ekonomike ne Pike ZERO, e ashtequajtura me forcat tona, sjellja ne pushtet e gjarprit Alia qe pasoje me vone me jashteqitjen e tij sic eshte Nano dhe Berisha. Prandaj ne kurre nuk duhet te krahasohemi me ZOGU, HOXHEN, BERISHEN, por me EUROPEN qe duhet dhe te ngelet per Shqiprine dhe shqiptaret si e vetmja Pike referimi.

  Reply to this comment
  • mali October 16, 18:51

   Me Europen kurve qe mbasi ndau trojet dhe kombin shqiptar ne 5 shtete po vazhdon te shantazhoje drejtues te perlyer te te dy shteve shqiptare Kosove dhe Shqiperi per ti detyruar te tradhetojne vendet e tyre duke falur trojet e tyre per interesat e perendimit dhe duke e kthyer Kosoven ne nje Bosnje te dyte dhe ne konflikt te hapur Izrael -Palestine te Ballkanit.
   Tani po e kuptojne se konflikti i intereson se ndryshe si mund te rijne si ne shtepi te tyre ne nje Kosove protektorat dhe koloni ??!!
   Le te dalin ata krimbat ne Bruksel dhe te provojne te falin 10cm katror nga tokat e tyre dhe do ta shikojne ku do i fluturojne popujt e tyre.
   Turp i madh qe kombi shqiptar lejon zagaret e perendimit te bejne pazare me trojet tona.

   Reply to this comment
 41. skifteri October 16, 08:38

  *****..Historia njeh popuj te tere ,shume me te mdhenje nga ne ,te degjuar ,qe kane humbur ,jan tretur,jane asimiluar.Por SHqiperia mbijetoji ! Kjo ka ardhur se bijet dhe bijat e saje nuk u gjunjezuan.Kombi yne eshte perplasur ne furtuana ,por asnjeher nuk ka dorzuar krenarine kombetare ,perkundrazi kane shkelqyer me me force si ne luften nac-çlirimtare nen udheheqjen e E.Hoxhes, e cila çliroi energji te mdha ,dhe SHqiperia mbijetoje.Populli I kendon Bukur me keto vargje qendreses se E.Hoxhes dhe SHqiperise: /Sa te rroje gjithesia , Sa te rroje gjithe dheu, Do te rroje SHqiperia, Edhe emri ENVER ! / . Ne kete qendrese titanike te popullit me ushtrine me te madhe vullnetare ne histori te saje gjat luftes me mbi 70 mije luftetar dhe ngritjen e ndertimin e shqiperise nga hiçi veçohet dukshem roli udheheqes i E.Hoxhes i cili merr permasa shejtrimi per arsye se frymzohej nga ideale te larta per atdheun dhe popullin per ta bere te lire dhe pa varur, pa shtypsa dhe zhfrytzues.Por tradhtisht dhe mizorisht ,pa drejtesisht dhe kriminalisht dhe pa burrerisht,kur erdhi demokratoshkerdhatesa filloi qe per interesa te ardhjes ne pushtet te ketyre kriminelve te filloje te perbaltej çdo gjeje te mire dhe e bukur e socializmit ,te perbaltej edhe monomenti qe paraqet Gazetari i ketij shkrimi me dy gropa ! .Kukudhat u leshuan mbi monomentin e E.Hoxhes si hordhite me turma njerzish amorfe turli banditesh te çdo kallepi e ngjyrave agjenturore per te goditur monomentin dhe historine e lavdishme te shqiptarve ,per te verbuar ndriçimin .Por monumenti i E.Hoxhes si floriri sa me shume perbaltej balteje duke terhequr ai shkelqente me shume ,ai ngjante me trupin e pergjakur te nje luani madheshtor me kreshten qe shkelqente te rrethuar e siper nga hijenat kermengrense ,por floriri shkelqente ,hijenat edhe sot leshojne ere te keqe po kerkojne tash 24 vjet zi e me zi ne shqiperi ne kete vende qe rrine si kerpurdhat helmuese mbi stola ku ishte monumenti madheshtor i ketije burri madheshtor i E.Hoxhes ,aty ku hijenat rrine sot,ne diell dhe ne shi bejne pazare droge seksi dhe mjerimi.Por aty vende shkelqen se ishte monumenti i udheheqesi te madhe te luftes e punes ,aty rrine i pa tundur ne mendjen dhe zemren e shqiptarve paterjot dhe te ndershem,si ne dite me diell edhe ne fortuna edhe ne ere I pa tundur me madheshtore me brilant shkelqen çdo dite me shume sa koha kalon!..Kombi ka detyrime ndaj deshmorve dhe titanikut E.Hoxha .Mirnjohje per te gjitha veprat e tua qe bere per shqiptaret ,lule te freskta ke e do te keshe perjete te jetve ne vepren tende historike madheshtore.~~~#

  Reply to this comment
 42. E po kjo pune! October 16, 10:37

  ketu u mor Zogu u be monument…pavaresisht se u sherbeu hapur serbeve. Mire, dakort eshte pjese e historise…e njejta gje minimalisht edhe me Enverin, te hapet nje muze ku te denoncohen krimet e monizmit por dhe nje tjeter ku te permendjen arritjet social-ekonomike te kohes. Se ja 30 vjet dhe na rrofte demokracia se njerezit jane hardallasor si te varfer apo pasur, Nuk ka sistem te persosur, individ te persosur dhe boll me pallavra se te gjithe jemi pjese e cdo deshtimi sistemi. Enveri noten pakaluese per demokraci (liria e fjales, vepres – po ama dhe liria pa kufi si sot!) dhe noten shkelqyer per nacionalizmin, arritjet social ekonomike – boll qe u clirua femra nga zakonet prapanike – gjysma epopullit!

  Reply to this comment
 43. METEH October 16, 11:46

  Artikull-shkruesi & shume komente,gati 60% e tyre po ngrehin lart emrin e E.Hoxhes ne keto 30 vjet.Per me pak se 10 vjet Enveri do kerkohet gati 90%,pasi me vdekjen e tij ky vend u zaptua nga nje KOLERE politikanesh qe kush e kush me shume ta vjedhin,shkaterrojne e vrasin kete vend,ku SB eshte fatkeqsia Nr.1 me 101 te zezat qe ka shkaktuer e po shkakton perdite ne luften per pushtet me shpifje,sajesa,komplote,tritole,destabilizim.Oh sa shume po e mallkojne kete njeri te pameshire me i keq se Enveri,Stalini,Hitleri.

  Reply to this comment
 44. Lleshi October 16, 12:53

  Populli shqiptar ka mbetur pa Krye ! Kerkon udheheqes qe ta drejtoje ne hakmarrjen kunder krimineleve antishqiptare qe e kane zaptuar ! Per kete evokon Enver Hoxhen !

  Te dashur Kriminele antishqiptare , politikane dhe ambasadore , ju lutemi ndrroni rruge ! Mos e shkaterroni me tej keyw vend dhe kete popull ! Ju lutemi shume !

  Reply to this comment
  • skifteri May 29, 08:23

   ****-Flamur nëpër histori*****
   Do vajtoj me ligjërime,
   hidhërim ka zemra ime ,
   Për ty fjalët rrjedhin lumë,
   hedhin dallgë,e valë shumë.
   Valë shum,ujë kristali,
   bëhen drit,hidrocentrali.
   Enver ,të kemi të gjallë,
   ty nëna të mban në ballë,
   të mban nëna shqipëri ,
   flamur nëpër histori !
   (Prrenjas-Librazhd)
   ENVER ,YLLI I LIRISË,
   SHPËTIMTARI I VEGJËLISË,
   PËRPARUSEI KOMBIT TONË,
   NË ZEMRAT TONA RRON GJITHMON.
   Hej,Enver,hej trim e burrë,
   për ty kënga s,mbarojn ,kurrë.(shkodër)
   ******Të kërkon gjith, shqipëria******
   Fol Enver !Pse rri heshtur ?
   Ti je gjallë,nuk ke vdekur.
   Hapi syt,lëshona dritë,
   s,rrimë dot ,pa t,parë sytë.
   Ngrehu Enver ,mos rri i shtrirë,
   shkrina zemrat që kan,ngrirë !
   Ngrehu,Enver,t, kërkon vegjëlia ,
   të kërkon gjith,SHqipëria !.
   (Rrogozhinë-Durrës ).
   ***Tan,malsia e GJakovës
   lule bjeshke mbi mermer,
   jemi gjaku i Enver Hoxhës,
   ai mes nesh jeton përherë.
   (Margrgaj-Tropojë)

   Reply to this comment
 45. MH October 16, 13:29

  Te mundurit nga Enveri perse gjallit sot,duhen te heshtin qe te mos munden perse vdekurit.Tradhetin ndaj popullit,pra ndaj kombit e vendit e denon cdo patriot i ndershem.
  Historikisht kemi dy udheheqesa diktatoresh ne trollin Shqiptare.Ahmetin dhe Enverin.
  Ahmet Zogu mbasi mbushi sunduqet me verdhushka mbathi opingart dhe iku prej vatanit per te shpetue lekuren.Po ma e keqja nga kjo ikje ishte qe e la vendin te pushtohet nga fashizmi me marrsh foneber,me hap rreshtor.Vendin e la ne borxh.
  Enveri e mori Shqiperine me 90% fukarej.Me turli semundje mbushur me kneta e mocale.Pa rruge e shkollim.Hapi konvikte jetimore dhe pervjentoriume per te ushqyerit bark thatit.Vdiq e nuk ka asnji dokument qe iku ,e tradhetoi vendin si Zogu.Ne kohen e Hoxhes nuk i shkonte kujt mendja ta pushtonte Shqiperine pa i ba hesapet mire me hanxhine.Ne kohen e Berishes Sllabodan Milloshevici e leshoj nji deklarat: “Shqiperine e marr me skuader gjuetaresh”.
  Erdhi Sali Berisha.Hoqi Monumentin e Skenderbeut(Burrel) dhe te Hoxhes (Tirane) dhe vendosi shtatoren e tradhetarit Zog ne Burrel e Tirane tue imponuie gjithe popullin per ta nderue.

  Reply to this comment
 46. kaqi i zi , 100 % antikamunist October 16, 16:03

  Ne rradhe te pare urime shqiperise per datelindjen e nje prej bijve te saj me te shquar.Nuk ka fytyre asnje hale shkerdhatokracie ish spiun i sistemit te flase keq per komandantin.Ndjekesit e ndershmerise se tij po shtohen perdite e me teper.I paharruar qofte kujtimi yt komandant.

  Reply to this comment
 47. ijs October 16, 17:03

  Populli e ka perjetesuar ne vargje Heroin e tij!

  Germa te arta ne pllake te mermerit,
  Nje ditelindje ka bace Enveri,
  vec nje mije e nendqind e tetes,
  Enver Hoxha vazhdon jeten,
  eshte i gjalle ne mes te gjalleve,
  komandanti legjendareve,

  gjak e mban shqiponja rimin,
  JO se tret kurre toka FLORIRIN,

  Legjendari kurre nuk fjeti,
  Mendimtari thelle sa deti,
  shpaten ne zemer, zemerzjarrti,
  per Shqiperine me nder e mbajti,
  Si flamur e mban Shqiperia,
  Rron per jete se nuk vdes atdhedashuria!

  Lavdi vepres madheshtore te legjendarit Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 48. Andrea October 16, 17:04

  Nuk eshte nevoja per debate boshe dhe per te degjuar te tredhurit e stshem per legjendarin ENVER HOXHA.U bene rreth 30 vjetnga vdekja etij dhe Atdheu yne i dashur lengon nga pa aftesia e shtetareve tane te pa skrupuj qe e kane mendjen vetem si te vjedhin e te pasurohen me cfar do lloj cmimi,jane pikerisht keta qe i tremben Enverit edhe i vdekur se e dinin mire se ci gjente po te ishte AI gjalle.Beni dicka qe populli tju respektoje o politikane bakalle pa dinjitet qe edhe mbas 30 vjetesh jini hic para asaj qe beri Enveri per kete komb.

  Reply to this comment
 49. fllad October 16, 18:38

  Jo perfekte, por brilante kopertina e sotme e se madhes gazeta Dita!

  Sot me keq se kurre trojet shqiptare po shiten dhe po falen si llokume neper dasma.
  Mali i Zi ne dhjetor merr ftese per ne Nato dhe teritori (sado pak) qe do veje ne dispozicion ja kerkon NATO-S Gati NATO ja merr Kosoves ja jep Malit te Zi, ja ku u regulluan pazaret.
  Dhe Nato e ka kollaj kush eshte vend pa zot ? Shqiperia dhe Kosova.
  Shqiperine do e benin magazine te armeve kimike ndersa Kosova si protektorat apo koloni do plotesoje orekset e Serbise.

  Kjo eshte politike e qelbur e miratuar nga kodoshet e Europes.

  Atehere kemi plotesisht te drejte te mendojme se bombat i paskan hedhur per interesat e tyre dhe jo se populli i Kosoves po pesonte genocid!!!
  Po te ishte per genocid, kur Bosnja po masakrohej dhe gazetaret ne europe intervistuan Bejkerin ai u pergjigje se ne nuk jemi gjykates nderkombetare.
  Po tani cfare jane??

  Prandaj edhe ambasadori amerikan “jep urdher qe opozita ne Kosove te mos perdore dhune. Perse nuk vazhdoi amerika dialogun me Miloshevicin po perdori dhune? I interesonte te bente dhune dhe te fuste trupat ne Kosove?shkurt Kosova te pushtehetjme lezet dhe me elegance E po ja keto gjera nuk i lejonte Enveri . Dhe prandaj nuk lane agjente e grupe spiunazhi pa futur dhe pastaj kur Enveri i qeronte thoshin diktator.
  Perse i denoi amerika ciftin Rozenberg?? Se ishin tradhetare te kombit amerikan??!!
  Po Isa Musfatf dhe lakejte krimba qe po shesin Kosoven dhe po bejne tradheti kombetare ne ti puthim dhe perqafojme ? Keshtu ne kashillon ambasadori amerikan dhe plehrat e Europes? Ne po marim shembull nga amerika -tradhetaret duhet te denohen
  Kosova eshte ne shitje nga segmenteve mafioze te perendimit.Nuk do e besonim kurre qe Shteti amerikan te merret me pazare dhe pislleqe.
  Shtetet qe prodhojne dhe popagandojne “demokraci” dhe qe lejojne qe diplomatet e tyre te bejne sekserin e bisneseve nuk jane demokratike.

  Populli i Kosoves ashtu si i Shqiperise duhet te mos lejojne ti marin neper kembet horrat dhe cubat e perendimit
  Cfaredo qe te kete bere Enveri ( ne kohen e tij ne e shanim dhe e mallkonim qe na izoloi dhe me luften e klasave ) por me keto qe po na degjojne veshet dhe po na shohin syte gjtimone e me shume po bindemi se ai kishte te drejte per gjithcka qe kishte te bente me perendimin dhe tentativat e tyre per te shkateruar Shqiperine.

  Shqiptare dhe Kosovare, mbyteni friken dhe mos lejoni tju shk… cubat dhe horrat e brendshem dhe te huaj!!!!

  Reply to this comment
 50. ....eri October 16, 17:43

  Kur vazhdoja shkollen e mesme degjoja fjalimet e E.Hoxhes dhe mendimet dhe intersimet per çdo gje,degjoja dhe keshillat dhe vrejtjet qe bente per rinine ose si zhvillohej mbledhjet e rinise dhe sibeheshin zgjedhjet dhe ç’probleme kishin te rijet.Ne dinim se Envri yne dinte me saktesi rruget e zgjidhjes se problemeve dhe mjetet e mbrojtjes se revulicionit dhe socializmit demokracise revulicionare ne shqiperi, te cilit I kishte rne barra ta udhehiqte levizjen çlirimtare dhe ndertimin e shqiperise socialiste dhe fortuna do te kishte akoma perpara.Menyra se si fliste E.Hoxha karakterizohej nga thjeshtesia ,qartesia ,edhe shikim ishte ngulites bindes ,dhe ne fjalime ne kongrese dilte ne pahe ,ndertimi dhe struktura e te folurit si gjirokastrit ,me binte ne sy ndertimi I fjalise se E.Hoxhes me ate te fjalimeve te oratorve Romake,klasik te vjeter dhe keshtu ai ndriçonte kudo dhe behej I beueshem.I pa harruar emir dhe vepra e tije.##################

  Reply to this comment
 51. fredi October 16, 20:06

  Diktature = diktati i pakices mbi shumicen. Qe pakica te rrije ne pushtet ka nevoje per ndihme nga jashte. Qe te kete ndihme nga jashte i duhet te shese interesat e kombit, te dhuroje asetet kombetare, apo ti shese per 1 euro ato. Ne diktature politikanet nuk i sherbejne popullit te tyre, prandaj nuk kane besim tek ai dhe jane te detyruar ta genjejne. Natyrisht qe edhe populli s’mund te kete besim tek politikanet e tij, me shume besim ka tek ambasadoret e huaj. Nje cerek shekulli i fundit ishte diktature.

  Demokraci = diktat i shumices mbi pakicen. Ne demokraci politikanet i sherbejne popullit te tyre, kane besim tek ai dhe i tregojne te verteten edhe kur s’eshte e embel. Per shembull, ne jemi nje popull me principe, te paret na kane lene shprehjen “Shqiptari kur jep fjalen, therr djalen”, dhe ne principet nuk i tradhtojme edhe sikur bar t’na duhet te hame.
  Natyrisht qe edhe populli ka besim tek udheheqesit e tij, eshte nje me ta, dhe edhe superfuqite kane frike ta sulmojne. Gjysma e dyte e shekullit te kaluar ishte demokraci.

  Natyrisht pakica e djeshme, qe me ndihme nga jashte akoma rri ne krye te jetes publike te ketij vendi me breke neper kembe, do t’i referohet peridhes se rilindjes se Shqiperise si “diktature”.

  Reply to this comment
  • Lleshi October 16, 23:29

   Sakte ! E ke ndare me rreze lazer !

   Reply to this comment
  • KORCARI May 29, 13:39

   Fredi, NJE ANALIZE SA E THJESHTE AQ EDHE E THELLE E KUPTIMIT TE FJALEVE –DIKTATURE DHE DEMOKRACI— .BRAVO
   ENVER HOXHA ESHTE FIGURA ME E NDRITUR E KOMBIT SHQIPTAR PAS SKENDERBEUT, RILINDASVE DHE ISMAIL QEMALIT. LAVDI VEPRES DHE JETES SE TIJ . POSHTE KRIMBAT ANTISHQIPTARE HAJDUTE VRASES PERDHUNUES GRABITES SI SALI MUT BISHA DHE KOMPLET KLASA E TASHME POLITIKE.

   Reply to this comment
 52. Lavdosh Isufi - Chicago October 16, 23:25

  I PA HARRUAR

  I pa haruar o burre i dheut

  Na hoqe nga zgjedhe e beut

  I pa haruar o burer i detit

  Na hoqe nga kembet e mbretit

  I pa haruar o burre i malit

  Na hoqe rudhat e ballit

  I pa haruar o burre imaleve

  Na hoqe baren e halleve

  I pa haruar o burre i lumit

  Na zgjove nga netet e gjumit

  I pa haruar o burre i zgjimit

  Na dhe llamben e arsimit

  I pa haruar o burre i zemres

  Na dhe melodin e kenges

  I pa haruar o burre i Qiellit

  Ti na dhe driten e diellit

  I pa haruar o burre i Tokes

  Na nxore nga fundi Botes

  I pa haruar o burre i beses

  Na u cel gezimi i shpreses

  I pa haruar per gjith njerzine

  Ruajte paster Pamvarsine

  Reply to this comment
 53. Mark uk October 17, 08:26

  I themi ati qe ka bere vargje per Enverin,ku thot do ndezi qiri,pjesa ma e madhe e popullit do i bejn shurren se mutin ja kan bere me kohe.

  Reply to this comment
 54. .skifteri October 17, 19:55

  RRofshe sa malet o’ Lavdosh Isufi Chicago !.Poezi brlante te denjta per nje udheheqes te madhe si E.Hoxha.LLumi ,llum mbetet edhe po te merresh me ta ata pise te bejne.Nje ne tre keto kerma anti enveriste jane psikopat disfatiste te deklaruar me psikiatri.
  Enver Hoxhen natyra e beri krenar !
  Zemra kristalore e beri shqiptar !
  SHqiperise nuk I ka munguar mendja e holle !
  Besa,trimeria ,bujaria,bukurija,ar shqiptar !
  Enveri per shqiptaret minjere krenarie!

  Reply to this comment
 55. Rita October 17, 22:21

  Emertojme nje periudhe (44-91) diktature ,e busti i rrezuar ,diktator ! Deri ketu nje normalitet e harmoni natyrale !! Pastaj ,papritmas e per cudi degjon ,,apo lexon ,paksa enver ( diktature ) s”na demton ,,por na ben mire !!! Por pse mor te mjere ,nuk jeni te sinqerte ???? Pse nuk bertisni ,kerkoni qe ligjet te zbatohen respektohen e ndryshohen ,,,ku eshte e nevojshme ,????? Pse u dashka paksa enferr ,diktature ,kur gjykatesit ,gjykata ,prokurorert ,jane te shitur tek politika ?????? Ne se shteti ,ligjet respekton e zbaton askush s”do te kujtoje e kerkoje diktaturen e shemtuar qe kaluam !!!!! Nuk e dij por mu kujtuan tash fati i zi i Rumanoveve !!!! Dhe pse Lenini veproi si nje xhahil e kriminel me ate familje ,duke e ekzekutuar komplet ,them se zhdukja e pergjithmomte ,dha frutat e saj !!! U c”rrenjos pergjithmone ,raca Mbretetrore e Rumanoveve !!! Pra dhe familjes se enferrit i duhesh nje Lenin i dyte !!!!!!!!!

  Reply to this comment
 56. .....m... October 18, 11:56

  kur flet mark uk….qe mbajti perzevativin 2 dite dhe e hoqi kur e dogj shurra,vllai markut i preu majen perzevativit se i rrinte i madh……ne 1990

  Reply to this comment
  • Ballist i penduar October 18, 13:40

   Marku , diten e karnavaleve , ve perzzevativin ne koke qe te maskohet ose te duket si k.. , …. Hajde mark hajde , na cudite he burr , me paraqitjen tende krenare si k .. I ngrehur ……..

   Reply to this comment
 57. Bashkim October 18, 14:14

  me thoni ju o popull cfare te mire kini pare papunesi, injorance,kurveri,lloqje kavaje nga ato te vangjel dules e ketij minoritari te pa kenaqur me postet qe ka marre ne qeveri me thoni nje veper enerqjitike qe eshte bere ,me thoni sa vjet do te ndertosh nje shtepi.me thoni sa eshte mosha mesatare e popullsise, me thoni a dine femijet tane tabelen e shumezimit,me thoni a i njohen kushurinjte qe kane…… ky popull shkon drejt indiferentizmit ideal dhe mos kerkoni akoma komunizem,sepse tani ka llafe shume e pune lume……..

  Reply to this comment
 58. Bajram May 28, 21:50

  Sali Berisha ka qene vetem nje nga mjeket e grupit te mjekeve te gatshem te Klinikes Speciale,qe kur i kerkohej te kryente ndonje sherbim kishte te pranishem te pakten nje kardiolog tjeter dhe oficerin roje te shtepise, pra mundesite e tij per te bere ndonje akt apo veprim “trimerie” ishin zero.Saliu eshte larguar nga sherbimi ne Kliniken Speciale pikerisht per mungesat e tij ne profesion,gje qe miku i ngushte i tij Sulo Gradeci nuk ia toleroi.Pas renies se qeverise se Stabiletit dhe marrjes se pushtetit Saliu u “hakmuar” duke transferuar eshtrat e Enverit nga varrezat e deshmoreve ne ato te Sharres,dhe me kryesorja ishte gjyqi i kafeve kunder Nexhmijes dhe burgosja e saj me nje vendim gjyqesor qe tashme ka marre namin “gjyqi i kafeve”. Plehra si Saliu sot ne Shqiperi jane bere me bollek se sistemi “hajduterise” qe instaloi Ramiz Alia i pari,Fatos Nano i dyti dhe me pas cimentimi qe i beri Sali Berisha me bandat mafioze te PD,te Ilir Metes,Pandi Majkos dhe se fundmi nga hajdutet e PS qe vjedhin “me shkolle”, qe tashme e kane konkretizuar me rihapjen e shkolles se partise.Duke krijuar tymnaja dhe legjenda te paqena keto monstra te “kapitalizmit”alla shqiptar duan qe te mbeten ne historine e Shqiperise si Fatos Nano qe la pas vetem veset e bixhozit.

  Reply to this comment
 59. MrX May 29, 01:44

  Enveri u shake.dheu motrat, nenat, femijet madje edhe baballaret edhe ju akoma kodosha I puthni buthen Enverit edhe ate qe beri Enveri-sa per Sali Protopapen: ai gjeti shesh edhe beri pershesh.
  O mjera Shqiperi per keto plera qe ke ritur edhe rite….

  Reply to this comment
  • kush po e ben legjende enverin ?? May 29, 13:24

   DY FJALE PER KOMENTUESIN MrX

   Kam peshtypjen se prapa ketij pseudonimi fshihet ndonje URIIAH HIIP tropoje e kane bere qejf ne kohen e xhaxhit ne KQPPSH..dhe pastaj AMBASDOR NE ZVICERR ne kohen e koleres berishiane…PRA NJE MEHMUT ELEZ.

   KUSH PO JA RINGRE LAPIDARIN XHAXHIT ??

   SUPERDOSJA KRIMINALE E MEPOSHTME E BERISHES ESHTE GJENERATORI QE NDRICON MONUMENTIN E ENVER HOXHES SI PROMETHEUN E SHQIPTAREVE

   Veprimtaria e Sali Berishës është një dosje e zezë voluminoze, mbushur me fakte prapaskenash, mashtrimesh, aferash e krimesh, të cilët e kanë sjellë dhe e kanë mbajtur atë në politikë, në pushtet, në opozitë e përsëri në pushtet. Edhe pse ka bërë gjithçka që e etiketon si “qytetar i djegur”, si “kryebandit” dhe “anti-shqiptar”, Sali Berishës nuk i bëjnë përshtypje këto turpe, përkundrazi po vazhdon të shtojë hajdutëritë dhe krimet ndaj këtij populli e këtij vendi, tashmë duke përdorur bandën që ka instaluar në pushtet. Por sado indiferent të paraqitet, janë disa episode të hidhura, prej të cilave Saliu bëhet me “hije” kur ia kujtojnë. Dhe është ky SALI, I cili këto ditë ka dalë përsëri me bandën e tij të re të vjetër, duke kërkuar vota nga shqiptarët! Farmak-fjalimet e tij gjëmojnë me ulërima e me mashtrime, sikur SALIU të jetë humanisti e jo krimineli i shqiptarëve, sikur të jetë etaloni i ndershmërisë e jo vula e hajdutërisë, sikur të jetë integruesi dhe jo shkatërruesi i këtij vendi e populli!

   10 nga “njollat” e figurës morale “SALI”

   1. Spiunimi kundër Hysen Sheshorit, të dënuarit të diktaturës, që Sali Berisha e denoncoi në gjyq në vitin 1975, duke paraqitur një “trakt” të shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka ulëritur në atë gjyq: “Ky është armik, kërkoj të dënohet me vdekje, me varje në litar”.

   2. Puçi ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismëtar të Themelimit të PD, pak ditë pasi SALI INTRIGA u fut në lëvizjen studentore me nofkën “misionari”.

   3. Puçi ndaj Aleksandër Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut të kësaj partie, të cilën e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.

   4. Lëvizja vëzhguese me veturën e ish-Sigurimit të Shtetit në 20 shkurt në Sheshin “Skënderbej”, ditën kur shqiptarët po rrëzonin bustin e diktatorit, njohur për shqiptarët nga video “Berisha”.

   5. Skandali me dekoratën e akorduar për supermashtruesin Nikola Arsidi, pas të cilës qëndronin 1.6 milionë dollarë të vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.

   6. Prapaskena puçiste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqipëria, me presione e makinacione tipike “SALI INTRIGA”.

   7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si “spiun e hajdut” në gazetën “RD, me presione SHIK-u, me kurthe në atentate dhe enigma “SALI” e nxjerrjes së tij nga mbledhja e kryesisë së PD, natën kur e vranë.

   8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit të regjimit të Milosheviçit kundër shqiptarëve të Kosovës, ku u planifikua trafiku mafioz i armëve e naftës.

   9. Fshehja e etnisë serbe të bashkëshortes së tij Svoboda Ramoviç, ndryshuar (përkthyer nga serbishtja) në gjendjen civile shqiptare, me emrin Liri Berisha.

   10. Publikimi i 230 fotografive, që Sali Berisha (blloku) dhe familja e tij kanë bërë me familjen e Enver Hoxhës dhe me krerët e lartë të ish-diktaturës komuniste, të cilës i ka shërbyer me devocion dhe krime nga kolegëve, si ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

   10 nga mashtrimet e demagogut “SALI”

   1. Mashtroi pronarët për kthimin e pronave, duke nxjerr ligje të qëllimshme për mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej “pronarëve të rinj” të shpikur prej pushtetit “SALI”, të cilët ishin pjesëtarët e klaneve të Saliut.

   2. “Bashkë-vuajtësi SALI”, mashtroi ish-të përndjekurit politikë për integrimin e tyre me strehim, punësim, shkollim e dëmshpërblimin financiar të viteve të burgut, por nxori ligje, me të cilat ka 20 vjet që i mashtron e i tall.

   3. Mashtroi shqiptarët për ndarjen e barabartë të pasurive kombëtare, por i grabiti ato me klanet e tij të ardhura në pushtet, duke i shitur për “5 kacidhe” dhe duke i shkatërruar ekonominë dhe ndërmarrjet ekonomike.

   4. Mashtroi shqiptarët, se do të kryente privatizimin e ekonomisë kombëtare, duke pasur pronar të vetëm punëtorët, por hodhi në rrugë dhunshëm si skllevër afro 1.2 milion punëtorë e specialistë.

   5. Mashtroi 65% të popullsisë në fshat, se do t’i pajiste me shërbim shëndetësor, me arsim modern, me rrugë, me ujë, ndriçim e transport publik, por i zhduku dhe ato shërbime jetësore që kishin, duke detyruar banorët të braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e të zbresin pa asnjë shpresë nëpër qytete.

   6. Mashtroi shqiptarët e mbetur të pastrehë pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t’i strehonte, por strehoi vetëm “byronë politike të PD” dhe militantët e tij gjeografikë, ndërsa 75 mijë familje e atij viti vazhdojnë të dëgjojnë mashtruesin “SALI” prej 20 vjetësh.

   7. Mashtroi fëmijët shqiptarë (ishin nga 1-3 vjeç) për kënde lojërash në çdo qytet e lagje banimi, por shkatërroi me kioska dhe ato që ishin, ndërkohë që sot (ata janë 20-23 vjeçar) mashtruesi “SALI” po u premton përsëri kënde lojërash nëpërmjet mashtruesit LULI.

   8. Mashtroi shqiptarët me premtimin për punësim, duke u thënë se në çdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete në geto mjerimi me pasoja të rënda social-ekonomike.

   9. Premtoi arsim europian për të gjithë, por për shkak të varfërisë dhe mbylljes së shkollave në zonat rurale, ka lënë afro 20 mijë fëmijë analfabetë dhe 45% të shkollave në “hangar kuajsh e stalla bagëtish”.

   10. Mashtroi shqiptarët për futjen në BE, por ka 20 vite që është bllokuar ky proces për pushtetit “SALI”, që drejtohet nga SALIU, i cili vazhdon demagogjinë e tij me pazare të pista, duke e lënë Shqipërinë larg dhe jashtë BE.

   10 nga krimet e klanit “SALI”

   1. Rrëmbimi e masakrimi deri në paralizë fizike dhe hedhja në një gropë në kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës e dy gazetarëve, Zamir Dule i “Koha Jonë” dhe Bardhok Lala i “Dita Informacion”.

   2. Rrëmbimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nëpërmjet bandës së tij “SHIK”-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutorët me poste të larta në Pushtet-Bandën “SALI”.

   3. Djegia e Shqipërisë në vitin 1997, për shkak të piramidave të tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptarëve.

   4. Vrasje-mbytja në Otranto e 118 shqiptarëve (84 të mbetur në fund të detit) në 28 mars 1997, të cilët ikën për të shpëtuar prej luftës civile që shkaktoi pushtet-krimi “SALI”.

   5. Vrasja e 16 minatorëve në minierën e Bulqizës, për shkak të koncensioneve të pista në treg-trafikun e mineralit të kromit, duke shfrytëzuar si skllevër afro 700 minatorë me familje të uritura për bukë.

   6. Vrasja e dy ushtarakëve, plagosja e 20 banorëve dhe shkatërrimi i fshatit Dhemblan në Tepelenë, nga afera qeveritare e demontimit të municioneve

   7. Shkatërrimi i institucioneve në 14 Shtator 1998, pas sulmit të opozitës “SALI” për të marrë pushtetin me dhunë, duke kthyer edhe PD për 1 muaj në repart tankesh e topash luftarakë.

   8. Vrasja e 26 skllevërve burra, gra e fëmijë dhe shkatërrimi i 3000 bizneseve nëpërmjet aferës kriminale të pushtet-familjes “SALI”, organizuar në “fabrikën e vdekjes” në Gërdec, të ngritur prej mafies shtetërore për demontim e trafikim municionesh.

   9. Përmbytja e Qarkut të Shkodrës prej afer-krimit të import-eksportit të energjisë elektrike, duke shkatërruar 40 mijë biznese, 30 mijë familje, 200 mijë bagëti dhe mijëra hektarë të mbjella.

   10. Në bashkëpunim me ministrin e Brendshëm Lulëzim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 të tjerë në 21 janar 2011, duke urdhëruar Gardën e Republikës për të qëlluar mbi popullin që kërkonte punë dhe bukë.

   20 nga skandalet e pushtet-krimit “SALI”

   1. Ngritja e firmave piramidale, nëpërmjet të cilave pushtet-krimi “SALI”, u zhvati 3 milion shqiptarëve financat personale, të siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nëpërmjet parullës “Paratë janë të pastra, firmat janë banka zyrtare”.

   2. Kontrabanda e naftës dhe armëve, zhvilluar nëpërmjet firmës “SHQIPONJA-PD-SHIK”, e cila punonte në favor të sundimit gjakatar anti-shqiptar të Milosheviçit, duke shkelur embargon ndërkombëtare ndaj Serbisë.

   3. Dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, nën maskën e projekteve të Bankës Botërore, rrafshojnë banesat dhe bizneset e banorëve të Jalës, duke përdorur me dokumente false pronësie e projektesh, policinë ndërtimore të pushtetit “SALI BABA”.

   4. Djali i Sali Berishës, urdhëron forcat e policisë të pushtetit “SALI BABA”, për të përzënë nga trojet e tyre banorët e bregut të Vlorës (Dukat-Rradhimë), duke paraqitur si pronarë legjitimë të tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.

   5. Miku-ortak i familje-pushtetit “SALI”, bosi i skandal-krimeve ekonomike të Europës Damir Fazllic, trafikanti i parave të pista dhe armëve me vendet nën embargo ndërkombëtare, merr pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në krah të kryeministrit, me statusin si anëtar i këtij këshilli.

   6. Pas mashtrimit me 300 mijë euro për një “spot turistik shqiptar” për kanalin “CNN”, ministri i “kulturës erotike” të pushtetit “SALI”, tashmë këshilltar qeverie Ylli Pango, punëson femra në ministri, në shkëmbim të moralit.

   7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, që kishte licensuar firmën fantazmë të Damir Fazllic të quajtur “SRF-DLP”, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit Lulëzim Basha, firmë e cila shërben si “lavatriçe” e trafikut të parave të pista, me dispeçeri qendrore klan-mafien e pushtetit “SALI”.

   8. Pushtet-familja “SALI” rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blerë në Porto Romano nëpërmjet mik-ortakut Damir Fazlliç sipërfaqen që pushtet “SALIU” e kishte përcaktuar me vendim qeverie, si shesh ndërtimi për parkun energjetik “FAZLLIÇ-ARGITA”.

   9. Pushtet “SALIU” firmosi një marrëveshje të fshehtë me qeverinë italiane, për depozitimin e plehrave në territorin shqiptar, në shkëmbim të një afere të pisët financiare, të komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit të plehrave në Ballkan.

   10. Pushteti “SALI-LULI”, i strukturuar në lidhje kusarësh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rrugës Rrëshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender për projektin e kësaj rruge, madje duke mos deklaruar as vlerën e investimit financiar të saj.

   11. Pushteti “SALI-LULI”, nëpërmjet një akti-tradhtie kombëtare, i fali Greqisë sipërfaqen detare territoriale shqiptare, që u ndalua prej Gjykatës Kushtetuese.

   12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmën e pushtetit “SALI” ka dhënë në mënyrë mafioze, në kundërshtim me ligjin e konkurrencës publike, plotë 220 licensa koncensionesh për hidrocentrale, 110 prej të cilave i kanë në pronësi familjarët e kryeministrit, deputetët, ministrat, politikanët dhe familjarët e tyre, ndërsa të tjerat i kanë përfituar miqtë dhe ortakët e pushtet-krimit “SALI”.

   13. Krye-sekseri i qeverisë Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit të aferës kriminale vrasëse masive të Gërdecit dhe bashkëbisedues përcaktues në dëshminë e biznesmenit Kosta Trebicka, vrarë “në gjueti harabelash” pas publikimit të emrit të djalit të kryeministrit SALI, si i përfshirë aktiv në këtë aferë kriminale.

   14. Arrestohet në mjediset e Ambasadës të SHBA në Tiranë, sekretari i Ministrit të Jashtëm Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person në kërkim prej Drejtësisë Amerikane për akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.

   15. Ministri i super aferave të pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub “Partizani”, duke i dhënë Jamarbër Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi të cilin pushtet-familja SALI po ndërton pallate.

   16. Z/kryeministri i pushtet-kusarëve “SALI”, aleat ortaku i PD “integruesi” Ilir Meta, kapet me bllok në dorë, duke bërë pazare me tendera, liçensa, koncensione, vendime gjyqi e punësime në zyrat e shtetit, ku vetëm një fletë e bllokut ishte “çek” prej 700 mijë euro!

   17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore të votës së 28 qershorit 2009 nëpërmjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shpërfillur të drejtën e votës, opozitën dhe ndërkombëtarët.

   18. Rezultoi se pushteti “SALI” organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar të naftës “VIRGIN”, rubineti i të cilës ka çuar 76 milion euro vjedhje e përfitime në xhepat e kupolës së pushtetit dhe familjes kryeministrore.

   19. Pushteti “SALI” ka organizuar dhe realizuar trafikun e armëve dhe municioneve me Libinë, duke furnizuar regjimin e Gedafit, mikut të kryeministrit Berisha dhe kandidatit Lulëzim Basha.

   20. Dhe për të rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve të pushtetit të tij të degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptarëve bleu një benz luksoz “sheikësh” me vlerë 700 milion lekë.

   KRIMINELI SALI BERISHA & SON ESHTE DIREKT PERGJESGJES PER 21 JANARIN,GERDECIN DHE OTRANTON

   PSE HARRUAT O NJEREZ KUR BISHA BERIHSA NGA NJERA ANE DHE ITALIA E NATOS DHE BE NGA ANA TJETER VRANE NE MES TE DETIT SI KAFSHE 100 SHQIPTARE SI NE GJUETI INDIANESH ??

   Viktimat e tragjedise se Otrantos

   ZEQINE FEJZAJ 61 vjece

   ZONJA FEJZAJ 36 vjece

   BLERINA FEJZAJ 8 vjece

   MIHAL FEJZAJ 60 vjec

   FATOS FEJZAJ 39 vjec

   RONALD FEJZAJ 14 vjec

   OLTION FEJZAJ 13 vjec

   MIMOZA XHAVARA 32 vjece

   KAMELA XHAVARA 9 vjece

   MAJLINDA XHAVARA 4 vjece

   DESANTILA XHAVARA 24 vjece

   FIRDESA XHAVARA 1 vjece

   GERARD XHAVARA 4 vjec

   MAJLINDA ROSHI 38 vjece

   QEMAL ROSHI 38 vjec

   RONALD ROSHI 2 vjec

   PUSHIME MEMINAJ 60 vjece

   DONIKA IDRIZI 40 vjece

   ELONA IDRIZI 14 vjece

   SEMIRANDA IDRIZI 11 vjec

   ROMEO ANDREA 28 vjec

   SILVANA ANDREA 18 vjece

   KRISTINA ANDREA 2 vjece

   BARDHYL LAME 37 vjec

   TUSHE LAME 38 vjece

   ARTUELA LAME 35 vjece

   KASIANI BESTROVA 6 vjec

   VIKTORE BESTROVA 9 vjece

   KOSTANDIN BESTROVA 2 vjec

   ANIFE BEJKOTARE 41 vjece

   REZART BEJKOTARE 12 vjec

   ERALD BEJKOTARE 13 vjec

   ZEMAN AVDIA 37 vjec

   NERTIL AVDIA 11 vjec

   OLSI AVDIA 6 vjec

   IRMA GREKO 21 vjece

   KRISTI GREKO 3 muajsh

   BARDHOSH DELIAJ 46 vjec

   BURBUQE DELIAJ 45 vjece

   MELPO SEJDIAJ 46 vjec

   HANEME BIRCE 41 vjece

   BESMIR BIRCE 9 vjec

   LAVDOSH KAJA 22 vjec

   ROBERT BARJAMI 19 vjec

   MIKLOVAN TROQE 17 vjec

   ANASTAS MERKURI 30 vjec

   LINDITA DEMIRI 12 vjece

   BEKTASH TAHIRI 47 vjec

   ANDI ALIAJ 17 vjec

   TEFERI SALIU 48 vjec

   LIRIM BULLA 17 vjec

   ZINI MUCA 27 vjec

   ERMAL XHAKA 18 vjec

   FATMIR GERAJ 28 vjec

   KASTRIOT SHARRAJ 36 vjec

   PERPARIM MAMANAJ 13 vjec

   ZYLYMA SULEJMANI 22 vjece

   KRENAR SULEJMANI 27 vjec

   ALBAN SULEJMANI 4 vjec

   MIRAND KACUKU 28 vjec

   Nga Patosi

   KOZETA SULO 21 vjece

   KLODIAN SULO 2 vjec

   FIQIRI SULAJ 30 vjec

   ERVIN SULA 15 vjec

   LATIF BERBERI 53 vjec

   MAZE SEFERAJ 31 vjece

   BRUNILDA SEFERAJ 25 vjece

   DAVIT SEFERAJ nje muajsh

   VJOLLCA KACUPI 22 vjece

   ALBANA BOTROVA 22 vjece

   MERITA FERKO 32 vjece

   BLEDAR FERKO 10 vjec

   FREDI FERKO 8 vjec

   VIKTORI KACUPAJ 25 vjece

   ROBERT LLANAJ 30 vjec

   KASTRIOT HASANBASHAJ 27 vjec

   KLORIDA HASANBASHAJ 24 vjece

   XHULJANA HASANBASHAJ 3 vjece

   ILIR KICJA 34 vjec

   MARIGLEN BARDHA 16 vjec

   FATBARDHA SEJDIAJ 21 vjece

   ETJ ETJ

   Reply to this comment
 60. fteri May 29, 07:33

  O,Sali qeni :GJall,e kemi Enver Hoxhën !.
  *****Bije shi ,pikojnë lotë,
  më shum,lotë se sa shi,
  Enverin përcjellim sot,
  e pret nëna shqipëri,
  Po e pret pavdekësia ,
  me të rënët do të çmallet,
  prap,do vijë e pret Partia ,
  e pret populli përmes dhimbjes:
  -Për atë datë do të ketë ,
  veç një ,ditën e lindjes,
  njëmijë,e nënqind e tetë.
  Njerzit ,malet ngrenë kokën,
  dhimbja -forcë shekullore,
  gjall,e kemi Enver Hoxhën
  në beteja në fitor.
  Kur nëntorët të festoim
  dhe një majnë plot me lule,
  do të çmallemi me të,në tribunë kur të ulet.
  Kur të shohim kombinatet
  me oxhaqe gjerë në re,
  ai prapë do na shfaqet
  me lavdinë,përmbi re.
  Kur të shohim lart në mal,
  yjet ,dritat ,e spitalet pa dallim,
  zemr,e tij-hidrocentral,
  syri-elektifikim.
  Kur të mbjellim nëpër brazda,
  do na zbutet zjarri i mallit,
  do na dal,ai përpara,
  do t,i shohim rrudhat e ballit.
  Grushtin lart shtrëngojmë fort,
  si gjëmim na del betimi:
  -Shqipëria sot e mot,
  siç e deshi Enver trimi !
  (Gramsh)

  Reply to this comment
 61. demo May 30, 04:37

  Jeni larguar nga tema e bisedes,qe eshte brisku rrojes qe ja ka rruajtur saliu enverit.Meqenese populli rruhej me brisqe Astra,Astor, Rubie,mund te linde hipoteza se saliu ja ka rruajtur me keto lloje brisqesh enverit,por ka shume mundesi t`ja kete rruajtur me Gilett,qe shiteshin vetem ne kinkalerite e bllokut.

  Reply to this comment
 62. I.Troplini May 30, 11:25

  Rruajtur, kruajtur dhe mirè shumè biles,

  ky vend vuajti shumè nè kètè çerekshekullin e fundit. Mirèpo ja ku jemi sot.
  Vemjet dhe minjtè e kanaleve, nuk ia arritèn dot qèllimit, megjithè Elezèt e piperit apo zogjtè e tjerè tè kurvèrisè tradhtare tè UDB.
  Enver Hoxhès,,,,,,, kèta incestualè, vetèm se ia rrisin hijen e shtatores.
  Nè histori, Salih Ram Sheqerja, do kujtohet si sinonim i tradhtisè dhe kurvèrisè, pabesisè dhe shpellarizmit,,,,,, bashkè me gjithè ata qè i shkuan pas pèr tè djegur Shqipèrinè.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*