CIA: Shqipëria, probleme me drogën dhe pastrimin e parave

August 20, 2018 16:15

CIA: Shqipëria, probleme me drogën dhe pastrimin e parave

Shqipëria vijon të jetë një prej vendeve më të rëndësishme prodhuese dhe tranzitore të lëndëve narkotike që furnizojnë tregun europian. Konstatimi vjen me të dhënat më të fundit të publikuara online në faqen zyrtare në internet të Agjencisë Amerikane të Zbulimit, CIA.

Të dhënat tregojnë se Shqipëria vijon të ketë një rol domethënës në prodhimin e kanabisit. Po ashtu është një pikë e rëndësishme tranziti në Ballkan për lëndët narkotike që vijnë nga Azia Jugperëndimore, si opiumi, hashashi e kanabisi. Shqetësim përbëjnë edhe grupet e narkotrafikut që vijojnë të zgjerojnë aktivitetin e tyre nëpër Europë. Problem përbën edhe pastrimi i parave të drogës, armëve dhe kontrabandës.

Pika të rëndësishme tranziti të drogës nga Azia Jugperëndimore konsiderohen edhe Serbia dhe Maqedonia, vende të cilat gjithashtu janë problematike në sferën e pastrimit të parave të pista, për shkak të ekonomive të dobëta, sikurse edhe Bosnja.

Mali i Zi është i vetmi vend ballkanik, të cilin CIA e konsideron si mjaft të rrezikuar nga terrorizmi. Agjencia Amerikane e Zbulimit thotë se në këtë vend janë strehuar anëtarët e rrjetit të rrezikshëm japonez Aum Shinrikyo, që në Perëndim konsiderohen si organizatë terroriste.

Njësitë speciale të policisë malazeze, në Mars 2016 arrestuan në Podgoricë 58 anëtarë të kultit famëkeq. Në këtë aksion u arrestuan 43 shtetas rusë, shtatë nga Bjellorusia, katër nga Japonia, tre nga Ukraina dhe një nga Uzbekistani.

Sekti japonez është përgjegjës për sulmin terrorist në Japoni në vitin 1995, në të cilin 13 vetë u vranë dhe më shumë se 1 mijë u plagosën.

o.j/dita

August 20, 2018 16:15
Komento

5 Komente

 1. sekti i viqidolit ju pershendet August 20, 16:35

  o ciamene

  si nuk u lodhet o burra e dheut ?

  po kujt i rruhet ne shqiperi per sektin japone kur sekti i viqidolit po i qi nenen atij vendi

  pse kjo politika antiamerikane e amerikes ne shqiperi..

  ne 1991 CIA ne shqiperi ka qene perendi…por sot kur SEKTI VIQIDOLIT FSHI BYTHEN ME EKSPERTIZAT E FBI..I THOTE NY LETER HIGJENIKE DHE PSHURRI NE 21 JANAR 2011 TE DERGUARIN E OBAMES…BOLL ME PERRALLA ANTIAMERIKANE ER SHQIPERINE

  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  .
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  .
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  .
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  .
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  .
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  .
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  .
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  .
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  .
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  .
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  .
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  .
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  .
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  .
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  .
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  .
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  .
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  .
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  .
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  .
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere

  Reply to this comment
 2. Na mbushet mendjen August 20, 16:46

  Shqiperia mund te kete problem me drogen por jo me shume se amerika qe eshte lider qe nga droga e deri te kontrabanda e armeve apo krimi ne familje e kudo.

  Reply to this comment
 3. H August 20, 17:04

  Droga dhe paret tona jamë të pastra si uji i burimit.

  Reply to this comment
 4. miri August 20, 17:19

  E keni gabim ju të CIA-s se vetem malet kemi mbjelle dhe jo fushat,ne per kete shkak kemi ndaluar edhe prerjen e pyllit se mbetemi zbuluar fare,kurse populli le te mblidhet me batanije.Turp për këtë qeveri që shpresoni shumë.

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana August 20, 18:12

  Saliu, droga, Islamizmi radikal turko-arab, Janulla, trafiku e prostitucioni, iranianet dhe dreqi e I biri, u futen e u instaluan ne Shqiperi me lejen e bashkepunimit tuaj e te gjithe perendimoreve, qe ne fakt pritej e duhej te Benin te kunderten ne vend te renimit e degradimit kataklizmik te Shqiperise suaj Londineze, qe nuk I lejoni as gojen te hapi, por e kini denuan te mbetet xhuxhi I Gadishullit Ilirik kombin e popullin me te lashte e zulmemadh nder popujt e gjalle e te vdekur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin