Çifti i përqafuar pas 6000 vitesh

February 14, 2015 16:29

Çifti i përqafuar pas 6000 vitesh

Shumë çifte po fetsojnë sot ditën e të dashuruarëve,të njohur si Shën Valentin, por shprehja standarde “derisa vdekja të na ndajë” duket se nuk ka rezultuar e “vërtetë” për këtë çift.

Skeletet e një mashkulli dhe një femre  janë gjetur të përqafuar në një varr në Greqi. Ata mendohet se kanë qenë në të 20-at e tyre kur kanë vdekur gati 5800 vjet më parë.

Arkeologët kanë thënë se ky është zbulimi më i lashtë i këtij lloji në Greqi.

Çifti mendohet se ka vdekur i përqafuar me njëri-tjetrin, pozicion në të cilin janë gjetur edhe skeletet e tyre.

Zbulimi është bërë në vendin e lashtë të Alepotrypa Cave dhe vetëm tani studuesit kanë mundur të identifikojnë seksin e dy skeleteve, fiks për ditën e Shën Valentinit.

February 14, 2015 16:29
Komento

7 Komente

 1. isi February 14, 16:44

  Ka rendesi te evidentohet edhe ADN e dy skeleteve,se me siguri nuk jane greke.

  Reply to this comment
  • Pellazgu February 14, 20:54

   @isi

   Po ç’grekë mor @isi. Bëhet fjalë për 6000 vjet më parë, pikërisht kur datojnë edhe gurët ciklopikë të pellazgëve. Janë paraardhësit tanë pellazgë. ADN-ja e tyre, me shumë gjasë do t’i nxjerrë se i përkasin haplogrupit E1b1b1a1, nëngrupi EV-13, që është cilësuar si nëngrupi individët e të cilit përhapën bujqësinë në Evropë. Ev-13-ta incidencën më të madhe sot e ka ndër shqiptarët dhe veçanërisht në Kosovë, ku është shfaqur në 47% të kampionëve të studiuar, duke zbritur deri në 35% në Shqipërinë politike.
   ADN-ja është nga të parat gjëra që bëhet në raste të tilla, por çuditërisht nuk është bërë publike (ose ndoshta edhe lajmi nuk është marrë i plotë).

   Reply to this comment
 2. Mark uk February 14, 16:58

  do jen te paret tu more idiot.

  Reply to this comment
 3. ardi-mamurrzaku February 14, 18:06

  po cfare ka ktu per te thon idiot.mor iidiot!

  Reply to this comment
 4. faro February 14, 19:08

  Keta bashkojne dy skelet per te bere sa me atraktiv vendin per turistet, ndersa ketu tek ne qeverite e deridjeshme, i kane lene pas dore te gjitha monumentet reale te historise tone te lashte. Jemi populli qe drurit i themi po dru, njelloj si gjuha e Homerit, ndryshe nga greket qe banojne sot ne Greqi.

  Reply to this comment
 5. isi February 15, 13:06

  Em- 78 dheEv-13 jane dy haplogrupet e perqendruar ne Kosove me 47% dhe 43%,Ne rajon me 30-35% jane Shqiperia,Mali i zi,lugina presheves deri ne Nish,Novi pazari,lugina Plaves,Maqedonia perendimore;me 25% jane Thesalia lindore,Morea,bregu perendimor i Turqise,Sicilia qendrore,Kalabria dhe gadishulli Iberik.Perqendrimin me te larte keto dy haplogrupe me 53% e kane ne Somali,Kenia,Eritre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim