Cikli poetik: “Unë isha Një i vetëm!”

December 16, 2019 13:47

Cikli poetik: “Unë isha Një i vetëm!”

Nuk munda dot-o miq!

Nuk munda dot-o miq,
t’ju ndizja dritë të gjelbër,
se kishim shumë armiq,
dhe ishin shumë të egër.

Nuk munda dot aspak,
t’ju nxirrja ju prej territ,
gjithkund kërkojnë gjak,
sot bijtë e Luçiferrit.

Nuk munda dot-o miq,
t’ju ndizja dritë të gjelbër,
ma zinte çdo udhëkryq,
një ujk-a një kuçedër.

Në dallgë e në furtunë,
e shkova gjithë jetën,
të liqtë ishin shumë,
unë isha Një i vetëm.

Dhe nuk më bëri dritë,
as dielli-as hëna,
dhe shtigjet natë e ditë,
të gjitha qenë të zëna.

Më shkoi e gjitha kot,
kjo jetë-jetë qeni,
për ju-më-s’bëj gjë dot,
pra bëni si të bëni.

Lëvizni vetë nga pak,
nga sytë largoni gjumin,
pështyni mbi batak,
mos rroni tok me llumin!

Ne e bëjmë Botën

Bota s’është e mirë,
Bota është e ndyrë,
a ç’më çani kokën!.

S’na bën Bota neve,
ne e bëjmë Botën…

Ç’është dashuria?

E ç’është dashuria vallë?

Dritëz e bardhë në netë të zeza..
E ç’është dashuria vallë?
Një zjarr i ndezur në varreza!..

Ai që pushton një zëmër..

Sa kështjella u pushtuan,
po koha lavdinë e treti,
ai që pushton një zëmër,
më i madh është dhe nga mbreti!

Fati im…

Gjashtëdhjetë vite jetova,
mes këngës dhe pikës së lotit,
dhe fatin tim s’ja besova.

Asnjëherë
As juve-as Zotit…

Kur erdha tek ty.

Zemra i dha gjoksit,
tri rrahje të forta,
dy luanë të bardhë,
më prisnin tek porta.

Shtanga menjëherë,
desha-apo s’desha,
ti rrije mes tyre,
porsi luanesha.

Nga të dy luanët,
zëmra nuk më theri,
s’ishin të vërtetë,
ishin prej mermeri.

Tani zëmra ime,
nuk rreh-po buçet,
veç ti Luaneshë,
ishe e vërtetë..

Ndjenja..

Ndjenjën s’e rrit luksi,
ajo s’do t’ja dijë,
dhe në një kasolle,
mund të vetëtijë..

A.DUKA

December 16, 2019 13:47
Komento

4 Komente

 1. Mark .UK December 16, 14:47

  Spina si puna jote Ka pas boll,bile thuhej se ne ç’do tre vete njeri eshte I shtetit,fuks me nje fjale.Se nuk I besom Zotit dihet se kshtu ju kaliti partia,prandaj jeni ateist.Megjithse kur nuk I fute servilizem partiak me pelqen poezit tuaja

  Reply to this comment
 2. zik-zak... December 16, 21:17

  Thonë, ke ndrruar emrin,
  ca të tjerë , kombësi,
  e nuk quheni më shqiptarë,
  por Mark-uku një kafsh- shpellar.
  që ha mut me goje si zagar !

  Nëna jote s’ka vënë buzën në gaz,
  nga gomarllëqet tua ,me thasë,
  që se ktheve më kokën pas,
  Gjuhën e nënës paske harruar.
  sharlatan ,vegël vrastare je kthyer .

  Reply to this comment
  • Mark .UK December 17, 09:22

   Zik zak:Nuk habitem per ato qe shkruan.Po mendoj se jeni edhe ju I till,fuks me nje fjal po Jo poet.Nuk po ju fyej vetem se jeni mbi1500 milje larg nga une.Meritoni tu fyej me çfar te permban pragu,po nuk bie ne nivelin tuaj o sekretari i partis se fshatit me later klas.Pyte ate qe ju Ka lindur se mos Ka ndonje lidhje me poetin nga qe e mbroni.

   Reply to this comment
 3. Skrapari December 17, 13:54

  Nuk eshte puna per fyerje por ti Mark.UK mund ta vendosesh mendjen te punoj me sakte.Mbasi mbaron larjen e pjatave ne U.K me mire merru me zbavitje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*