Cila është beteja me më shumë viktima?

February 23, 2018 07:53 Updated

Cila është beteja me më shumë viktima?

Ndoshta kini dëgjuar për betejën e Vaterlo-së (Waterloo).

Kjo betejë u zhvillua më datën 18 qershor 1815 nga ushtria e Napoleonit kundër ushtrive te Koalicionit te Shtate i cili përbehej nga Anglia,Austria, Rusia, Prusia, Suedia, Mbreteria e Sardenjas, Hollanda dhe nga disa shtete gjermanike.

Kjo ishte beteja e fundit për Napoleonin dhe shënoi për te fumbjen perfundimtare.

Kjo beteje konsiderohet edhe si beteja me më shumë viktima e shekullit XIX.

Ajo zgjati vetëm 7-8 orë, por gjatë kësaj kohe u vranë rreth 50.000 ushtarë.

n.s. / dita

February 23, 2018 07:53 Updated
Komento

6 Komente

 1. Albi February 23, 11:56

  gabim, beteja e Borodinos kishte rreth 75000 te vrare.
  ne kete beteje Napoleoni doli fitues.

  Reply to this comment
 2. gjermani i fundit February 23, 15:24

  me thene te drejten, di qe dy betejat me humbje te medha jane te Luftes se pare, ne Verdun me rreth 950 mije -1 milion dhe ne Some, rreth 650 mije. Po te flitet per teater lufte, i perkasin Luftes se Dyte, rrethimi i Leningradit me rreth 1.5-1.7 milione te vdekur dhe rrethimi i Stalingradit me rreth 1 – 1.3 milione. Beteja me e eger e mekanikes moderne mund te quhet ne Kursk beteja e tankeve.

  Reply to this comment
 3. MH February 23, 17:34

  gjermani i fundit !
  Per betejn ne Leningrad te luftes se dyte boterore kam ndigjue qe njerzit,leningradesit kane arrite te hanin mace dhe te zienin shkarpat e zhalloga kepucesh per ti pire lengun per te mbijetuar.
  Ishte Stalini i madh qe dermoi nazizmin e Hitlerit drejt katastrofes duke i dhan grushtin godites ne Stalingrad me ekzekutimin e parades se fameshme para kullave te Kremlinit direkt drejt frontit.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit February 23, 23:09

   MH, per rrethimin e Leningradit ka shume literature. Nje roman i bukur, perkthyer ne shqip dikur ishte “Qielli i Balltikut”,qe flet per aviatoret ruse qe ndihmonin qytetin e rrethuar me furnizime. Kompozitori i madh Shostakoviç i dedikoi qendreses se Leningradit simfonine 7.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*