Cila është Enciklopedia më e vjetër?

February 13, 2016 19:27

Cila është Enciklopedia më e vjetër?

Enciklopeditë u ideuan që në lashtësi nga Aristoteli.

Për herë të parë një enciklopedi e plotë (17 vëllime) për të gjitha shkencat, artet dhe zanatet u përgatit në Francë (1751 – 1780) nga Didëroi, i ndihmuar dhe nga d’Alamber.

Në shekullin tonë njihen disa enciklopedi prestigjioze: në Francë, Larousse; në Angli, Britanica; në Gjermani, Gross Brockhaus, etj.

Biblioteka kombëtare kineze ka filluar të publikojë Yongle Dadian, enciklopedinë më të madhe dhe më të vjetër të botës.

Vepra që është shkruar 600 vjet më parë është 12 herë më e madhe se Enciklopedia e famshme e Diderot e D’Alambert.

Yongle Dadian u rrënua gjatë pushtimit të Pekinit më 1900-ën. / Dita /

February 13, 2016 19:27
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*