Cila është pika më e thellë e Adriatikut?

February 10, 2016 22:36

Cila është pika më e thellë e Adriatikut?

Pika më e thellë e detit Adriatik gjendet në vijën Shëngjin (Shqipëri) – Monopol (Itali). Kjo pikë ka thellësinë 1590 metra. (sa për kuriozitet pika më e thellë e detit Jon është 5121 metra pranë kepit Matapan të Peloponezit).

Ja disa shifra të tjera për Adriatikun: sipërfaqja e detit Adriatik është 130 mijë km2, gjatësia 850 km dhe gjerësia 203 km.

Në përgjithësi, si pasojë e rrymave hyrëse dhe dalëse të kanalit të Otrantos, ujërat gjatë bregdetit shqiptar të Adriatikut janë më të ngrohta dhe më të kripura se ato të bregut italian./Dita/

 

February 10, 2016 22:36
Komento

1 Koment

  1. Lloji February 11, 09:44

    Kjo ja vlen te lexohet, edhe se duhej te kish qene me i zgjeruar si informacion se meqe lagemi nga Adriatiku dhe joni (qe konsiderohemi me fat) duhet te dime c’tju themi miqve qe vizitojne Shqiperine dhe sigurisht femijeve e niperve tane…

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*