Cila është sfida e qeverisë shqiptare për vitin 2016?

January 1, 2016 15:45 Updated

Cila është sfida e qeverisë shqiptare për vitin 2016?

Ekspertët vlerësojnë se ulja e papunësisë duhet të jetë në top listën e detyrave që qeveria duhet të realizojë gjatë këtij viti.

Kjo është edhe reforma me impaktin më të gjerë, çka sjellë edhe përmirësimin e mirëqenies së qytetarëve.

Por për të realizuar këtë, ekspertët sugjerojnë një klimë më pozitive për biznesin, si gjeneruesi kryesor i vendeve të punës.

Për ekspertët në 2016, ekonomia duket se do të përballet me të njëjtat probleme si në vitin që lamë pas, por me problematikën ata vlerësojnë klimën e tensionuar politike.

2015 ishte një vit i vështirë, për ekonominë në tërësi, reformat e ndërmarra për të vendosur ligjshmërinë në pagesën e detyrimeve, si tek qytetarët edhe te bizneset janë shoqëruar edhe me rritje të kostos së operimit, duke stepur sipërmarrësit të zhvillojnë më tej aktivitetin e tyre.

January 1, 2016 15:45 Updated
Komento

2 Komente

 1. Arben January 1, 16:19

  SFIDA E KRIMIINELAVE E GRABITESAVE NE PARLAMENT ESHTE TA SHTYJNE EDHE KETE VIT PA U DENUAR.

  SFIDA E NJEREZVE QE JETOJNE NE KETE VEND ESHTE AJO QE GJITHSEJCILI E DI VETE.

  Reply to this comment
 2. intelektuali January 1, 19:59

  SFIDA ME E MADHE E QEVERISE SHQYPTARE ESHTE DIVORCI ME ENVERIZMIN

  Qeveria shqyptare po nuk u shkeput nga enverizmi fanatik qe ka kapluar Vatanin nuk mund te rindertoje ekonomine e tregut te lire dhe t’i hape rrugen Biznesit te lire dhe te ndershem pa klane partiake dhe pa mafie me pushtet qe di vetem te vajtoje si kukumjacke pylli per 29 nentorin e ZI jugosllav qe mbolli MURTAJEN komuniste ne vendin tone dhe qe di vetem te dekoroje me medalje turpi xhelatet e Enverit dhe sajon taksa progresive dallkauke dhe qe premton papushim bamiresi komuniste per fanatiket dhe injorantet dhe per kete arsye do te mbetet ne vend numero ne bisht te kavallit nder vendet ish komuniste te Evropes Lindore, ashtu sic e la Enver Hoxha ne Kohen e tij te Qepes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim