Cila ka qenë qeveria e parë pas 1944-s?

January 30, 2018 07:08

Cila ka qenë qeveria e parë pas 1944-s?

E para qeveri pas çlirimit të 1944-s, ka qenë “Qeveria Demokratike e Shqipërisë”.

Ajo i ushtroi funksionet nga 22 tetori 1944 në 22 mars 1946 dhe drejtohej nga Enver Hoxha.

Në fakt ishte një shndërrim i Komitetit Antifashist Nacional Çlirimtar në kabinet qeveritar dhe emrat përbërës ishin po ata.

Kjo qeveri kishte disa pararendëse gjatë kohës së luftës.

Gjatë pushtimit fashist italian vepruan disa qeveri në Tiranë të drejtuara nga Shefqet Vërlaci, Mustafa Merlika, Eqrem Libohova dhe Maliq Bushati.

Gjatë pushtimit nazist, vepruan dy qeveri të drejtuara njëra nga Rexhep Mitrovica dhe tjetra nga Fiqiri Dine.

n.s. / dita

January 30, 2018 07:08
Komento

6 Komente

 1. intelektuali January 30, 11:03

  SHIKOJENI ENVER HOXHEN NE KETE FOTO

  Shikojeni kete bullafiq me faqe fryra qe po i plas barku nga te ngrenet a ju duket si Kumandar qe eshte ropatur maleve duke luftuar me Armikun? Apo duket si nje levend borgjez qe ka jetuar gjate gjithe Luftes ne vilen e Kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari dhe qe ne kete foto sapo eshte kthyer nga Berati ku ja kishte mbathur disa ore me pare se Mehmet Gjakatari prej Mallakastre te masakronte Tiranen duke vrare cdo gje te gjalle qe i dilte perpara nga intati se gjermonet ja kishin mbathur disa dite me pare. Krahasojeni bullafiqin Enver Hoxha ne kete foto unikale me thatuqet rreth e rrotull tij: Fshatarin dru me pre nga Mallakastra, Mehmet Shehu qe vrau me shume shqyptare se fashiste, Babe Lymin nga Peza qe beri Luften me katunaret e tij islamike dru me pre me shume se cdo tjeter ne kete foto dhe kepucarin shkurtabiq nga Kolonja e Korces, Koci Xoxe qe firmoste ne letra me gisht se nuk dinte shkrim dhe kendim.

  SHIKONI KETE FOTO DHE MENDONI SE KUSH E DREJTOI SHQYPNINE PER 50 VJET ME RADHE PAS KESAJ DATE TE ZEZE QE TE KUTPTONI PSE SOT JEMI NE KETE PIKE TE HALLIT SI ASNJE POPULL TJETER NE RAJON.

  Reply to this comment
  • Im January 30, 14:13

   gospodin nastradin !

   qofte i mallkuar kush te shan ty
   .
   ke bere deri tani miljrada komente dhe 90% e tyre kane shkuar ne favor te xhaxhit…
   .
   kushdo ne shqiperi mund ta shaje enverin dhe eshte i besueshem…POR

   ti kerme e historise qe je pinjoll i esat toptanit tradhetarit me damke nuk ke te drejte ta hapesh sqepin..

   Edhe une kam qene jame dhe do jem kunder Enverit si teori qe zbatoi ne shqiperi i detyruar nga rrethanat nderkombetare

   Por ne krahesim me

   Esat pash tradhetarin
   Ahmet zog kurvarin
   sali berish-druvarin..

   .ve padiskutim enver hoxhen
   dhe bazohem ne thenien brilante
   te analistit grandioz Montanelit
   qe edhe pse e urrente Enverin thoshte:

   Citoj:
   “””””

   -Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
   as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
   U bashkua nën Hoxhën
   i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
   ndoshta është më mirë që të mos hetohet
   si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
   Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

   .

   Reply to this comment
 2. demo January 30, 19:56

  O intelektual! I mbajti hajduti i Manastireve te Myzeqese Visarjon Xhuvani ne Hotel 3 muaj ne Berat.Aty hengren e pine e u ngjallen si derra Enver Hoxha,Baba Faja,Koci Xoxe,Spiro Mojsiu me gjithe misionin Amerikan,englez,jugosllav.Duket diferenca me Mehmet Shehun kocke e lekure,qe luftonte per pushtimin e Tiranes.Kujtoi Peshkopi se duke bere rrush e kumbulla pasurite e kishave te Beratit,do t`i shpetonte ndeshkimit per kuroren,qe i
  dorzoi Viktor Emanuelit ne 39.Sa mberriti qeveria ne Tirane peshkopin e arrestuan ne Vlore dhe ja shkulen mjekren me pinca.

  Reply to this comment
 3. na munde enver , na munde... January 30, 21:08

  Te nderuar lexues !

  Shikojeni me kujdes fotografine qe flet me shume se 100 faqe…Ne ate kohe nuk dihej qe te dy keto te krahut majte…..kishin planizuar vrasjen e tij..dhe ne fakt jam befasuar jo vetem me keto materiale por me intuiten e Enverit qe bashkpuntoret e tij me te afert kishin prehur thiken pas shpine….dhe ai veproi sic e meritonin

  KOMPLLOTI I KOXI XOXES-NAKO SPIRU-VELIMIR STOJNIC-KNJAZ DIZDAREVIC PER TE ELEMINUAR ENVER HOXHEN
  .
  Në vjeshtë të vitit 1944 jugosllavët për pak ia dolën që tia merrnin pushtetin Hoxhës. Bëhet fjalë për plenumin e PKSH-së në Berat. “… Në nëntor 1944, pak javë para tërheqjes së përgjithshme të gjermanëve nga Shqipëria, Komiteti Qendror i PKSH mbajti një plenum në Berat. Në plenumin e Beratit, përfaqësuesi jugosllav, kolonel Velimir Stojniçi, i mbështetur nga Koçi Xoxe dhe të tjerë, kritikoi udhëheqjen e Hoxhës dhe bënë një përpjekje serioze për ta hequr Hoxhën.

  Pas një autokritike, Hoxha u lejua të mbetej udhëheqës formal i partisë, por pushteti real iu ngarkua Xoxes qe bente ne fakt ligjin deri ne 1948. Megjithëse Hoxha u ndje i tradhtuar, në atë kohë ai nuk ishte i vetëdijshëm për komplotin e organizuar kundër tij. Ndihmësi i Stojniçit, Dizdareviçi këtu ka shkruar
  : Para Plenumit të Beratit, Nako Spiru dhe një grup donin ta eliminonin Hoxhën, por misioni ynë e kundërshtoi këtë mendim dhe arriti ta mbronte atë. Ne e shpëtuam, por nuk duhet të mburremi tani për këtë veprim

  …………………….
  Refuzimi i dytë i Mehmetit për të vrarë Enverin
  Kukiçi thotë se Shehu, guximtar në betejë, ishte në thelb një burrë i kujdesshëm kur kishte të bënte me politikë. Megjithëse një komunist i sprovuar, Shehu tregonte pak interes për çdo gjë që nuk kishte të bënte me çështjet ushtarake. Ai u shmangej bisedave mbi çështjet politike. “Por ai ishte një ithtar i vërtetë i komunizmit”, shprehet Kukiçi. “Ai donte të ishte një gjeneral sikurse ishte në të vërtetë. Unë nuk mendoj se ai donte të ishte në vendin e Hoxhës”.

  “Kur unë desha ta njoh më mirë, i fola për marrjen e pushtetit nga Hoxha. Personalisht unë doja që pushtetin ta merrte Shehu. Unë i thashë: ‘Ju mund ta merrni pushtetin, nëse doni’. Dhe ai m’u përgjigj: ‘Niko, mos përmend me mua gjëra si ajo që the. Unë shkoj në xhehenem, vetëm larg nga ju.’ Shehu e dinte që Hoxha nuk ishte ushtarak edhe pse vishej si i tillë. Shehu e dinte se mund ta merrte drejtimin e vendit. Ai mund ta kishte vrarë Hoxhën. Por ai nuk i donte …
  …………..

  Kur vdiq M. Shehu, Enveri tha se ishte agjent.
  Asnje shqiptar nuk e besoji.
  .
  Here pas here dalin fakte qe mbeshtesin tezen
  e Enverit.
  Asnje shqiptare nuk e beson.
  .
  Deri sa ishte gjalle, Enveri na mundi te gjitheve.
  Kam idene se po na mund edhe i vdekur.
  .
  Edhe me vjen shume inat.
  Na mundi dy here edhe i gjalle dhe i vdekur dhe kjo e fundit eshte me e rende

  Reply to this comment
 4. alphade January 31, 02:40

  Montaneli,zoterinj,Montaneli ! Vetem ky ka percaktuar
  Enver Hoxhen ne dy momente kruciale :
  1- Bashkoi popullin shqiptar pa dallim feje,krahine dhe ideje . As i Madhi Skenderbeg ,megjithe luften heroike
  qe beri kunder hordhive turke,duke mbrojtur qyteterimin
  europian: Sulltan Mehmeti i Dyte,ne mos gaboj ka thene,
  perifrazoj: ” Ne nuk do na gozhdonte me ushtrite e tij ,arnauti Skenderbeu ne brigjet e Adriatikut,Turqia do ta
  kishte shndrruar Shen-Pjetrin ne xhami dhe Papes do t’i
  kishte vene callmen. Tentoi ne lidhjen e Lexhes te bash-
  koi principatat shqiptare,por vetem ishte nje tentative.
  Ate e arriti pothuajse plotesisht bashkimin e popullit
  shqiptar. Ndersa Saliu mbolli percarjen me te madhe ne
  historine e popullit shqiptar ,” DIVIDE ET IMPERA” !
  Mbolli urrejtjen mdis Veriut dhe Jugut te Shqiperise.,
  u perpoq ,sulmoi egersisht gjuhen shqipe standarte,duke
  futur xixat midis gegerishtesh dhe toskerishtes qe te kon-
  sideroheshin nga dialekte ne gjuhe,duke mobilizuar
  armiqt me te eger te kombit shqiptar: akademike,historia-
  ne,agjente te vendeve fwinje…etj.etj.
  2- Enver Hoxha perfaqesuesi i nje vendi te vogel,thote
  Montaneli, “… luajti si te ishte nje fuqi e madhe” …! Ky
  ishte Enver Hoxha ! Te tjerat,jane mashtrime te armiqve
  te betuar te Shqiperise qe Enveri nuk u la kusur, i ndoqi
  edhe pertej varrit dhe kete kuptim reaksioni aktual qe
  gjemon e klith cmendurisht kunder Enverit duke mos lene
  epitet pexhiorativ kunder tij ,ne nje fare menyre ose ne te
  gjitha kendveshtrimet u jap te drejten e Zotit te Madh. I
  gjithe ky lum urrejtje justifikohet Enveri ndaj ketij grusht
  njerezish te pasur,bashkepunetor te nazifashizmit , tra-
  dhetareve te popullit shqiptar i beri qe te hane dhe per-
  gjate afro gjys shekulli.
  Por , per te pare vertetesine e figures se Enver Hoxhes
  duhen pyetur te gjithe ata qe e kane njohur nga afer,te
  gjithe ata qe kane patur kontakte direkte me kete udhe-
  heqes unikal shqiptar. Dhe njeri nga keta ka qene Kico
  Mustaqi ,ish- minister i mbrojtjes se Shqiperise ne intervis
  ten qe ka dhene kohet e fundit dhe botuar sot,30 Janar ,
  2018, ne gazeten e mirenjohur ” TEMA” . Ja vlen ta lexoj-
  ne te gjitha ata qe kane lexuar malet me balte qe jane hedhur ndaj figures se E.H. Keto 30 vjecarin e fundit .

  Reply to this comment
 5. EnverKari January 31, 03:56

  Pusht Enver!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*