Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?

January 20, 2014 15:05

Cilat janë ikonat më të vjetra në Shqipëri?

I nderuar lexues! Ikonat më të vjetra në Shqipëri i përkasin shekullit XII. Ato janë “Shën Mëri Odigitria” dhe “Dyert e Bukura” nga Kisha e Shpellës së Bllashtojnës, mbi liqenin e Prespës. Ikonat e kësaj periudhe, përgjithësisht paraqesin një ose disa figura në buste e pamje ballore dhe dallojnë për një stil kaligrafik e ngjyra të forta dekorative. Siç mund të jeni në dijeni, qendër e rëndësishme e prodhimit të ikonave ka qenë qyteti i vjetër i Beratit, por gjatë shekujve XVII e XVIII qendra të tjera të prodhimit të tyre kanë qenë edhe Voskopoja, Elbasani dhe Korça.

January 20, 2014 15:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*