Cilat janë më të mira në mëngjes: Mollët apo kafja?

September 15, 2017 10:34

Cilat janë më të mira në mëngjes: Mollët apo kafja?

 

Megjithëse mollët dhe kafja kanë kimikate krejtësisht të ndryshme, të dyja konsiderohen si “karburant” i fortë në mëngjes që mund të na nxjerrë gjumin.

Një filxhan kafeje mesatare përmban rreth 100 miligramë kafeinë.

Nuk përmban kalori apo yndyrë përveçse nëse shtohet sheqeri ose kremi.

Kafeina vepron si stimulues për sistemin nervor qendror dhe përshpejton qarkullimin tuaj të gjakut dhe aktivitetin e trurit. Megjithatë, ajo gjithashtu ka efektet e veta anësore. Njerëzit shpesh përjetojnë simptoma të tërheqjes nëse nuk e pinë kafenë në kohë.

Mollët, nga ana tjetër, nuk përmbajnë kafeinë, por kanë rreth 13 gram fruktozë, një sheqer natyral.

Kjo shkakton lëvizjen e gjakut dhe me të, aktivitetin e trurit dhe energji në trup, duke jua nxjerrë gjumin. Përveç kësaj, mollët gjithashtu përmbajnë vitamina dhe antioksidantë që janë të dobishëm për shëndetin tuaj.

Ndryshe nga kafeja, nuk ka simptoma të tërheqjes të lidhura me mollët, gjë që i bën ato një alternativë të shëndetshme.

September 15, 2017 10:34
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim