Cilat kanë qenë bibliotekat e para në Shqipëri?

June 15, 2016 11:55

Cilat kanë qenë bibliotekat e para në Shqipëri?

I nderuar lexues!

Në truallin e Shqipërisë bibliotekat njihen që në shek.IV p.e.s. Ishin të përmendura biblioteka e Apolonisë dhe e Dyrrahut (shek.I p.e.s.), e Finiqit (shek.II-III). Gjatë mesjetës  u shtuan sidomos bibliotekat pranë institucioneve fetare, ku ruheshin edhe kodikë e dorëshkrime të rralla. Në shek.XIII-XVI përmenden biblioteka e Gjirokastrës, Filatit dhe Himarës. Në mes të shek.XVIII Korça kishte një bibliotekë me 4000 vëllime. Të njohura ishin edhe biblioteka e Voskopojës, Vithkuqit, Selasforit.

June 15, 2016 11:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*