Cilët ishin eordejtë?

August 26, 2014 16:58

Cilët ishin eordejtë?

I dashur lexues! Eordejtë ishin një fis ilir, banorë të krahinës Eordea në rrjedhën e sipërme të Devollit dhe në trevën e liqeneve të Kosturit. Ky fis përmendet më shpesh në kohën e luftërave romako-maqedone, kur zona e tyre u bë shesh betejash. Në vitin 199 para Krishtit trojet e tyre u shkretuan keqaz nga ushtria e konsullit romak Sulpici dhe më 171 p.K., u përshkuan nga ushtria maqedone e Perseut. Pas pushtimit romak, Eordea u përfshi në krahinën e katërt maqedone. Nëpër të kalonte rruga Egnatia. Qytetet kryesore të kësaj treve përmenden Eordea dhe Kele.

August 26, 2014 16:58
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*