Çilët ishin Evrenozët?

February 24, 2015 18:38

Çilët ishin Evrenozët?

I nderuar lexues! Është fjala për familje ushtarake osmane, që janë përmendur disa herë në veprimtarinë e tyre sidomos lidhur me pushtimin e trojeve shqiptare. Evrenoz Beu luajti një rol të rëndësishëm në shtrirjen e sundimit osman në Ballkan gjatë fundit të shek.XIV dhe fillimit të shek.XV. Ai së bashku me bejlerbeun e Rumelisë, Timurtahsin, në vitin 1385 udhëhoqi forcat osmane në betejëne Savrës kundër Balshës II, kurse katër vjet më vonë mori pjesë në betejën e Fushë-Kosovës si pararojë e ushtrisë. Pas pushtimt të rajoneve të zotërve arbër si Shpatat dhe Zebebishët, ati iu dhanë në zotërim disa nga këto rajone. Tre emrat më të rëndësishëm të Evrenozëve janë Ali beu, Isa beu dhe Ahmet Beu.

February 24, 2015 18:38
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?