Cilët ishin vëllezërit Gazulli

July 25, 2018 09:43

Cilët ishin vëllezërit Gazulli

Familja Gazulli në mesjetë ishte një nga familjet e njohura feudale shqiptare nga Kabashi i Pukës dhe Ndërfana e Mirditës.

Pal Gazulli (1405-1470) ishte humanist shqiptar, diplomat, pedagog, orator dhe një ndër bashkëpunëtorët e ngushtë të Skënderbeut.

Vëllai i tij Gjon Gazulli (1400-1465)  i njohur në botimet e huaja si Johannes Gazulus Ragusiensis, ishte matematicien, astonom dhe humanist i njohur.

Pali më 1442 u emërua rektor i shkollave të Raguzës, detyrë që e mbajti dy vjet.

U kthye në atdhe pas formimit të Lidhjes së Lezhës dhe qe një ndër bashkëpunëtorët besnikë të Skënderbeut.

Nga viti 1452 deri më 1459 shërbeu si ambasador në Republikën e Raguzës dhe nënshkroi në emër të Skënderbeut një sërë marrëveshjesh me të.

Në vitin 1462 ai i kërkoi Republikës ishujt Hvar dhe Korcula për ushtrinë shqiptare në rast të një tërheqjeje të mundshme.

Jetoi dhe vdiq në Raguzë.

n.s. / dita

July 25, 2018 09:43
Komento

3 Komente

 1. Paul Tedeschini July 26, 08:15

  Fakti qe s’ka asnji koment rreth ketij shkrimi te shkurte tregon nivelin shume te ulte kultural te rinise se sotme.

  Reply to this comment
 2. Vezhguesi July 27, 18:36

  Do te deshiroja te kishte te dhena me te plota, si p sh,
  ku u shkolluan

  Per Gjonin, te ishin dhene me shume detaje. Ne sa ka shkrua ndonje liber, dhe ku jetoi.

  Reply to this comment
 3. Vezhguesi July 27, 18:54

  Per ata qe duan te lexojne e mesojne me shume per vellezerit Gazulli.

  Bera kerkim ne interent dhe gjeta kete srtikull mjaft interesant te botuar ne Revisten, Kuvendi:

  https://revistakuvendi.org/?p=6487

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*