Cilët janë vendet më të vegjël në botë?

February 4, 2018 20:27

Cilët janë vendet më të vegjël në botë?

Vatikani është vendi më i vogël në botë i shtrirë në vetëm 0.44 km2 dhe ka rreth 800-900 banorë, shumica e të cilëve punojnë për Selinë e Shenjtë që është institucioni që qeveris Kishën Katolike Romane.

Pas tij vjen Monako (në foto) që shtrihet në vetëm 1.9 km2 që është dhe shteti me popullsinë më të dendur në botë, pasi në këtë hapësirë të vogël jetojnë rreth 33 mijë banorë.

Shtete të tjerë të vegjël janë Naru (21 km2) Tuvalu (26 km2) San Marino (61 km2) Lihtenshtejni (160 km2) Ishujt Marshall (180 km2) St Kits dhe Nevis (269 km2) Maldivet (300 km2) dhe Sejshellet (434 km2).

n.s./ dita

February 4, 2018 20:27
Komento

2 Komente

 1. zoo-viqidol state February 5, 00:08

  keni harruar zoo-shtetin e Viqidolit

  0.55 km2 me rreth 50 banore,gomere lope “down town” dhe 100 ujqer dhe arusha “up town”.Ne fakt i pari ujqereve te kuq te shtetit te Viqidolit jeton ne Tirane dhe bashkjeton ne Kasollen e Shqupit me Lulzim Bishen qe kujdeset per to Bariu Lu se mos shqyejne Delen Rame

  Reply to this comment
 2. A February 5, 11:39

  Shtet i vogel nga siperfaqja ndodhet ne kombin shqiptar ne shtetin e Kosoves, qe quhet DEMARKACION me rreth 82 km2.
  Kete “shtet” i thone qeverise dhe popullit shqiptar te Kosoves me ja dhuruar shtetit te MALIT te ZI = MONTENEGRO ne menyre qe t’ju heqim vizat.
  Ne gjithe historine e popullit dhe kombit shqiptar na kane marre siperfaqe te konsiderueshme tokesore.
  Qeveria e Kosoves i “duhet” qe me fale siperfaqe tokesore.
  Qeveria e Shqiperise me mender shpellar SALI BERISHA dhe barbonin EDI RAMA veprojne ne menyre te fshehur me i fale 355 km2 ujra territorial, ne Detin Jon, shtetit te Greqise, sepse “nuk ka dalje” ne det dhe e ka enderr detin dhe ishujt.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*