Cili është ai korpus mendimi e morali që ky u ka lënë shqiptarëve?

January 1, 2018 19:45

Cili është ai korpus mendimi e morali që ky u ka lënë shqiptarëve?

Një prej personazheve të PD-së, që vështirë se do njihej ndër shqiptarë për ndonjë punë me nam nëse nuk do ishte personazh në politikë, e ka ngritur Berishën e tij në nivel idhulli, duke e absolutizuar, siç e kanë për zakon në partinë e tij: “Idhull për shqiptarët!” – është shprehur ky para do kohësh në një debat televiziv.

Pra, nuk është mjaftuar të thotë se ai ka qenë i sukseshëm, ka qenë reformator, ka qenë përcaktues në disa situata, jo.

Idhujt zakonisht nuk vijnë nga politika, por nga bota e artit dhe mendimit. Nëse vijnë nga politika, doemos duhet të kenë qenë dhe diktatorë, ose të kenë sunduar me sisteme diktatoriale. Kjo e përligj faktin se përse për një pjesë Enver Hoxha është idhull e jo thjesht një politikan i një kohe të caktuar.

Politika bashkëkohore, ajo e bazuar tek pluralizmi dhe vota e lirë, ka në thelb përkohshmërinë, e për këtë arsye nuk lejon lindjen e diktatorëve e rrjedhimisht idhujve.

Idhulli gjithashtu, ka efekt të gjithëkohshëm tek produktet e mendjes, të atyre çfarë ka thënë e çfarë është skalitur në memorien e njerëzve.

Pyesni çdo të përlotur e të përqyrrur nga fjalimet spazmike të Berishës, se cilat citate kanë veçuar?! A ka në ambjentet apo zyrat e PD-së thënie të liderit-idhull?! Cilat janë ato, me fatin e madh për t`u përcjell brez pas brezi?! Nëse mbajnë posterin e Berishës tek koka e krevatit, cilën fjalë të artë të tij kanë zgjedhur për diçiturë?!

Cili është ai korpus mendimi e morali që Sali Berisha u ka lënë shqiptarëve?!

Me këto kritere, vetëm Enveri ka premisë të quhet idhull, se fjala vjen, nëse ndokush është i apasionuar pas matematikës, do e kishte burim frymëzimi thënien e tij: “Po të isha në moshën tuaj, do t`i vihesha matematikës!”, ose kush është i dhënë pas higjienës vetjake dhe ambjentale: “Higjena nuk është virtyt i njeriut të pasur, por i njeriut të ngritur politikisht dhe ideologjikisht nga partia!”.

E meqë Enveri pra na qenkësh idhull, a nuk do ishte më e denjë që Berisha të quhet nga të tijtë, e pakta dhe e shumta, politikan i aftë, qeveritar vizionar; aq më tepër që idhujt kanë dhe fatin e keq të shkërrmoqen një ditë e të hiqen zvarrë; ndërsa politikanët, sado të mirë a të këqinj, mjaftohen të mos jenë një ditë në pushtet nga vota.

Çudi: Përse nuk e lënë të jetë një ‘Nano’, por duan ta bëjnë ‘Enver’ me zor?!

Me të mirat e të këqijat, i pari, fare mirë mund të endet mes njerëzve, sot e në çdo kohë, si njeri normal në një jetë normale; por i dyti, vështirë se do e kishte këtë shans!

n.s. / dita

January 1, 2018 19:45
Komento

21 Komente

 1. alf&red January 2, 00:06

  ” idhulli ” i PD i biri Sheqeres dhe i Ram .B i ndodhur nè njè moment e vènd tè gabuar tha : . Jam shumè i gèzuar qè marr pjesè nè vdekjen e djalit tuaj ! Origjinal si ata aksionistèt njè herè nè njè kohè : – Jemi tè gèzuar qè marrim pjesè nè mbjelljen e fidaneve nè katundin tuaj ! Saliu e deshte shumè rininè shqipètare ndaj i ‘mbillte’ si fidanè. Edhe You thoni se Ai nuk èshtè njè idhull ?!?

  Reply to this comment
 2. komb trushplar January 2, 09:18

  A i shikoni ato fytyra te ndyra qe mbledh rreth ketij krimineli,gjithe kuriozitet ndegjojne bajgat qe nxjer nga goja ky hale intriganti me i madh qe kane nxjere turkoshaket shqiptare.
  i shikoni mire fytyrat e ndyra hajdute si mona cizmja me nje nivel nen mesataren e njeriut ordiner.
  te gjithe ato fytyra jane gati te djegin Shqiperine me urdherin e ketij krimineli qe na e beri peshqesh ramizi,keto lloj fytyrash jane gati ta cojne vendin ne nje vellavrasje vetem e vetem te ruajne placken e vjedhur ne keto 27 vjet,keto lloj vemjesh duhet te japin llogari per te gjithe kete fatkeqesi e shkaterrim e percarje qe kane bere ne keto 27 vjet.
  Ideatori i te gjithe kesaj katraure eshte kryebajga saliserbi, dhe nuk kane faj njerezit qe po adhurojne enverin dhe soc ,ja vetem nga kjo fytyre qe i ka zhytur ne mjerim per te perfituar milionat per familjen e tij……..

  Reply to this comment
 3. info analitike January 2, 09:22

  Po mire more shoke te Dites, tani qe Saliu ka 5 vjet qe u hoq nga pushteti a nuk na thoni cili eshte korpusi i mendimit dhe i moralit qe la Edi Rama ne keto 5 vjet pushtet? Meqenese jeni gazetare te paanshem duhet qe te merrnit ne konsiderate edhe kete aspekt. Ne vfare aspekti Rama ka bere permiresime ne krahasim me kohen e Saliut dhe ku ka bere me keq. Nje bilanc u kam rixha qe te kuptojme se deri ku arrin servilizmi juaj politik.

  Reply to this comment
  • Shpresa January 2, 17:31

   O ”Analitik” ..Kush e beri 97,po vrasjet ne bulevard,po Gerdecin, Po vrasjen e Remzi Hoxhes,Olldashit , Azemit,Trebicka,etj, etj,Po shitja e Detit me Nafte????, po embargua e naftese,,,etj etj o info,,,ufo.Po fakti qe qysh ne demostraten e 2013 edhe demostrusit iken te qete,miqesor me policine, pastruan dhe sheshin,s’te ben pershtypje ty???. Dale dale!Do ta shohesh me mire ndryshimin ne kete mandate qe I mungojne ata qe “..qellojne me kepuce”…se u pelqene te ecin zbathur.

   Reply to this comment
   • info analitike January 3, 12:13

    ’97 e bene trimat e partise qe donin ta benin Shqiperine shkrumb e hi duke nxitur krimet e bandave kriminale. E mban mend cfare thoshte Mozi me ate vetulltrashin qe kerkoi ti gllaberonte vilen Fortuzeve ne ’97. Per Gerdecin Mrika me Edin thane qe nuk kishte faj ministria dhe ministri i asaj kohe ndaj nuk dhane demshperblim prandaj ti qe i votove ben mire te heshtesh. Saliu shiti Detin kurse Edi po shet gjithe vendin ose sic perdoret tani po e jep me koncesion. Po plehrat kimike moj Shpresa e partise kush deshi ti sillte? Po plehrat e botes kush kerkon ti sjelle ketu? Kush e ktheu Shqiperine ne Kolumbi? Kush e vrau Santon? Kush i shtyu drejt emigrimit shqiptaret, po drejt vetevrasjes per nje fature dritash? Valle keto nuk jane krime sipas rradakes tende? Po naften kush po e vjedh sot? Kjo sot qellon me kepuce kurse ai trimi i PS dje qellonte me revole. Aman o Shpresa mos i hy debateve te tilla se militantet jane mish per top. Po si kujtove ti se do te bente hajer koalicioni i qelbesirave! Nuk ka hije qe te shkruash per 21 janarin e te benit koalicion me Liken e me pas ta benit president. I vrate dy here atat te gjore. Nuk te ka hije te tallesh me Monen kur deri dje vodhet se bashku ne koalicion e nuk pipetite. Ti qenke me keq se Neti se nuk paske pare gje akoma!

    Reply to this comment
  • plaku January 3, 11:18

   infanalitike
   Mendoj se do ishte mire qe te nderroje syzet qe mban per te pare gjerat realisht dhe jo me urrejtje.
   Edi eshte fat per Shqiperine. Ai po ben shtet dhe jo bla. bla sic ben Lulushi.

   Reply to this comment
   • info analitike January 3, 13:12

    plaku,
    Nuk ka aspak urrejtje ne komentin tim. Ca pyetje te thjeshta bera. Po deshe pergjigjmu ti perpara se te japesh perkufizime mbi mua? Ke quan shtet se ketu nuk mbeti cope e shtetit pa u dhene me koncesion? Kam pershtypjen se ka ardhur koha qe te vesh syze sepse te jane veshur syte nga propaganda e nuk arrin te dallosh punen nga llafet. Perfito tani qe Edi e ka bere shendetesine FALAS (sic i pelqente ti meshonte fort kesaj fjale kur e shqiptonte).

    Reply to this comment
   • Basta bastarde, basta... January 3, 13:34

    O plak torollak !

    Qe piktor Rama po mundohet te beje “shtet”, kjo nuk vihet ne diskutim, por puna eshte se shteti qe ai po kerkon te ngrere po bie era perç pa ia vene akoma mire themelet.

    Mos harro, se shtet beri edhe Hoxha. E beri dhe shume te forte bile! Shteti i pare ateist ne bote ishte nje shtet diktatorial, qe kollondrisej nga duart e nje grushti ekstremistesh pa din e pa iman, te vetequajtur “komuniste”. Ai ishte nje shtet fantazme, qe u mbajt me ane te dhunes dhe krimeve kunder njerezimit per 45 vite me radhe, por qe u shkermoq brenda 3 ditesh, per t’ja lene vendit “shtetit” kaotik te dhjertoristeve katovicare.

    Shqiptaret duan nje shtet te konsoliduar demokratik, dhe jo shtet policor, qe t’i zere prita prapa ferrave dhe te gjobise ore e minute shoferat, dhe t’i vere prangat qytetareve per konsum te paligjshem energjie, apo per pjesmarrje ne protesta. Turp e faqja zeze per te gjithe ju gazepa qe mbyllni syte perpara cmendurive te ketij lloji.

    Deri ne momentin qe po flasim, shqiptaret nuk e kane ndjere akoma prezencen e nje shteti qe bazohet thellesisht ne parime demokratike.

    Mungesa e shtetit te te drejtes ligjore e perjashton kategorikisht ekzistencen e nje shtetit te tille, prandaj hesht o plak, hesht !

    Reply to this comment
   • The Five Monkeys Experiment... January 3, 14:25

    O plak torollak !

    Qe piktor Rama po mundohet te beje “shtet”, kjo nuk vihet ne diskutim, por puna eshte se shteti qe ai po kerkon te ngrere po bie era perç pa ia vene akoma mire themelet.

    Mos harro, se shtet beri edhe Hoxha. E beri dhe shume te forte bile! Shteti i pare ateist ne bote ishte nje shtet diktatorial, qe kollondrisej nga duart e nje grushti ekstremistesh pa din e pa iman, te vetequajtur “komuniste”. Ai ishte nje shtet fantazme, qe u mbajt me ane te dhunes dhe krimeve kunder njerezimit per 45 vite me radhe, por qe u shkermoq brenda 3 ditesh, per t’ja lene vendit “shtetit” kaotik te dhjertoristeve katovicare.

    Shqiptaret duan nje shtet te konsoliduar demokratik, dhe jo shtet policor, qe t’i zere prita prapa ferrave dhe te gjobise ore e minute shoferat. Ata duam nje shtet funksional ne dobi te shoqerise, dhe jo nje shtet policor qe u ve prangat qytetareve per konsum te paligjshem energjie, apo per pjesmarrje ne protesta. Turp e faqja zeze per te gjithe ju gazepa qe mbyllni syte perpara cmendurive te ketij lloji.

    Deri ne momentin qe po flasim, shqiptaret nuk e kane ndjere akoma prezencen e nje shteti qe bazohet thellesisht ne parime demokratike. Mungesa e shtetit te te drejtes ligjore e perjashton kategorikisht ekzistencen e nje shtetit demokratik, prandaj hesht o plak, hesht !

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 13:46

   n.s. / dita
   ose nina që shkruan për meshkujt!!
   është bërë zakon të shkruhet me pseudonime,identitete të ndryshme!!
   të krijohen konto të ndryshme me emra të ndryshëm dhe të jepen mendime të ndryshme nga i njëjti person!!
   pra dhe ky shkrim është një nga tallavatë normale të shqiptare!!
   fjala idhull nuk varet vetëm nga ajo që personi i ngritur në nivelin më të lartë ka lënë pas!!
   ajo varet nga niveli i atij që të ngrë në nivelin e idhullit!!
   një fëmijë ka për idhuj prindërit e tij,më pas ka të fortin e lagjes ose të bukurin e lagjes,më pas ndoshta ata të politikës,artit ose të diturisë!!
   pra nuk mund të themi se idhulli na qënka vetëm një politikan ose diktator!!
   pra ta mbash berishën për idhull nuk do të thotë se është e ndaluar,për mendimin tim do të thotë që të kesh një nivel dhe më të ulët se berisha!!

   berisha mund të quhet personi që i ka dhënë tonin politikës shqiptare,jemi pro o kundër tij!
   ka 27 vjet që jo vetëm po mbijeton,por dhe po bën çfar do!!si në pushtet dhe jashtë tij ai ka bërë çfar i ka dashur hajdari(jo azemi)!të gjithë të tjerët,nano,metë,majko,meksi dhe së fundi rama,janë vetëm kukulla të tij!!kush direkt e kush indirekt,kush si i manipuluar ose i shtrënguar ekus si kopjac i keq i tij,mbijetojnë me paterica!që shpesh janë të berishës!!
   para disa ditësh në një replikë me ty,———INFOANALITIKE——–,të thashë se je pro berishjan!më kërkove prova!të cilat sapo i dhe!!të kundërshtosh këtë “Shkrim i dobet prej amatori.”(si e shkruanDEMA)me “a nuk na thoni cili eshte korpusi i mendimit dhe i moralit qe la Edi Rama ne keto 5 vjet pushtet?”nuk do të thotë gjë tjetër veçse një fakt i asaj që kërkove të të provoj!!
   edi rama është idhull a “korpus mendimi”i njerzve që i mban me para!është idhull i çiuaua ballës,i të ndershit braçe,bile dhe i taksistit(si zanat i dytë)neti,pra nuk është askush!!ai nuk është në gjëndje të qeverisë pa mbështetjen e berishës,kjo u pa fare qartë gjat zgjedhjeve të fundit,dhe pa mbshëtetjen e shovinistëve verior e jugorë!!mbështetje e dhënë për përfitime politiko teritoriale!
   nëse ty do të të kënaqte,nëse ty do të të bënte që ti thërrisje mëndjes dhe të kuptoje se nuk jemi në stadium dhe nuk jemi duke bërë tifozllëk për skuadrën e zëmrës,por jemi duke diskutuar për politikën shqiptare!për atë politikë që vendos mbi fatin e shqipërisë,mbi fatin tim dhe tëndin!
   atëherë mund të të them se rama është më pusht se berisha!!se të qënit pusht nga ana e ramës nuk e virgjëron berishën!
   që të dy mbeten pushtat e politikës shqiptare!se që të dy janë anti shqiptarë tek varrezat e gërkut,që të dy janë antishqiptarë me dhënjen e nështetësisë për pararojën e pushtimit gërk,janullatosin,që të dy janë nënshkruesit e paktit detar(rama do ta nxjerrë pak më vonë)!!
   kështu o INFOLESHI!!
   ta kam thënë se nuk je budalla,por dhe se nuk je as i zgjuar!!mos kërko fakte nga unë!!
   ti ja fakton vetes shumë shpejt!!
   lëre RRESHTIMIN në një krah!!
   RRESHTOHU NË KRAH TË SHQIPËRISË,rreshtohu në krahun tënd,rreshtohu në krahun tim,RRESHTOHU NË KRAHUN E INTERESAVE TË ATDHEUT TONË!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 14:35

   sa për njëanësinë e “ditës”!?
   këtu ka të drejtë RAMA!!
   thënja e tij”medje kazani”është mëse e vërtetë,pavarsisht se ai quan në mënyrë të tillë vetëm gjysmën që është kundër tij!!
   “medje kazani”ose më mirë “shtyp muti” është gjithë shtypi shqiptar!!

   Reply to this comment
 4. shkodra January 2, 12:13

  Cilin korpus mendimi? Korpusin e përçarjes kombëtare

  Reply to this comment
 5. Kris 1 January 2, 12:39

  Natyrisht qe eshte nje mendimtar i madh dhe nga me te medhenjte qe ka pasur ndonjehere shqiperia.Arqitekt i shkaterrimit qe eshte i nevojeshem per mbijetesen e horrave te rilindJes.Shikoni stafin qe i paguajme.Do ta kishin zili dhe ish presidentet e vendeve te medha.Te varfer jemi por koqet e kombit dijme ti mbajme.Bravo rilindjes.

  Reply to this comment
 6. demo January 2, 18:30

  Shkrim i dobet prej amatori.Edhe sllogani “korpus” nuk te ben me te mencur.Te pakten cito fjale per fjale ato qe ka thene shoku Enver per pataten,matematiken.Shto edhe citatet e Sadamit per higjenen e gojes.

  Reply to this comment
 7. info analitike January 3, 12:14

  ’97 e bene trimat e partise qe donin ta benin Shqiperine shkrumb e hi duke nxitur krimet e bandave kriminale. E mban mend cfare thoshte Mozi me ate vetulltrashin qe kerkoi ti gllaberonte vilen Fortuzeve ne ’97. Per Gerdecin Mrika me Edin thane qe nuk kishte faj ministria dhe ministri i asaj kohe ndaj nuk dhane demshperblim prandaj ti qe i votove ben mire te heshtesh. Saliu shiti Detin kurse Edi po shet gjithe vendin ose sic perdoret tani po e jep me koncesion. Po plehrat kimike moj Shpresa e partise kush deshi ti sillte? Po plehrat e botes kush kerkon ti sjelle ketu? Kush e ktheu Shqiperine ne Kolumbi? Kush e vrau Santon? Kush i shtyu drejt emigrimit shqiptaret, po drejt vetevrasjes per nje fature dritash? Valle keto nuk jane krime sipas rradakes tende? Po naften kush po e vjedh sot? Kjo sot qellon me kepuce kurse ai trimi i PS dje qellonte me revole. Aman o Shpresa mos i hy debateve te tilla se militantet jane mish per top. Po si kujtove ti se do te bente hajer koalicioni i qelbesirave! Nuk ka hije qe te shkruash per 21 janarin e te benit koalicion me Liken e me pas ta benit president. I vrate dy here atat te gjore. Nuk te ka hije te tallesh me Monen kur deri dje vodhet se bashku ne koalicion e nuk pipetite. Ti qenke me keq se Neti se nuk paske pare gje akoma!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 14:31

   pra sipas teje o infoleshi
   edi është në barazim me salën??
   kështu që skuadra tënde dhe skuadra e të tjerëve,ramës,qënkan në barazim,pra shkojmë e i fusim nga një birrë me kërnacka dhe në pidh të sëmës shqipërisë??
   mor debil dhe ata debilat kundërshtarë të tu,a nuk e shikon se nuk po bën gjë tjetër veçse po i hap varrin vetes?a nuk e kupton se ky mentalitet idiot po shkatërron shqipërinë??
   a nuk e kupton se me këtë mentalitet prej të prapambeturi mendor ti ushqen pushtetin e sklavëruesve të tu??
   a nuk e kupton se po mbush xhepat e tyre dhe boshatis xhepat e tu??
   a nuk e kupton se po zgjat jetët e këtyre shushunjave me gjakun tënd??
   është e drejta tënde të bësh çtë duash me gjakun tënd,por nuk ke aspak të drejtë të shesësh timin!!
   idiotër!!njerëz kamikaz të pavetdijshëm!!

   Reply to this comment
   • Zemra shqiptare January 3, 17:21

    Analet shqipfolese,

    jane ne mision tymues. Per nga natyra dhe menyra e funksionimit dhe mendimit, nuk kane asnje ndryshim nga analet e tjera. Shohim dhe lexojme cdo dite xhevahiret e analeve te Janulles, tek shprehin “dashurine” e tyre per gjithcka shqiptare.
    Analja e Saliut, ka vite qe ndot forumin e komenteve, me eren qe kudermon. Kerkon fshatare si vetja, per ta ndjekur ne rrugen e tij te coroditjes, ku vrasesit dhe hajdutet, krimet dhe bemat e tyre, nuk permenden kurre ne emer. Jo jo. Analet, vetem kerkojne paralele ngjashmerije kriminelesh, midis asaj qe kane per mision te mbrojne dhe kesaj tjetres, qe duan ta zbresin nga karrikja e pushtetit, per ta zevendesuar edhe njehere, me fekalitetin e nje minoriteti antishqiptar.
    Jane ROB KOT, qofte analet e Janulles, qofte ky i Saliut.
    Vazhdo misionin Anale. Mos u ndal. Bathoret dixhitale, i ke pas.
    Shqiperia tjeter, ajo shumica derrmuese qe popullon kete vend, nuk ka nevoje per kallauze, per te shprehur deshiren e tyre. Duan drejtesi o ANALE.!!!
    Duan para gjyqit, ate punedhenesin tuaj, ate qe ju paguan juve me parate e gjakut te femijeve te Gerdecit.
    Pshurru Anale. Mundohu te gjesh nje pune tjeter. Te qenit provokator pas therrash, nuk eshte fort e dinjitetshme, per ata qe kane nje pasqyre ne shtepi. Ne te, u duhet te shohin, jo shembelltyrat e profeteve false te Janulles por shkerdhatokracine e gojoreve te shitura.
    Te fala andej nga Vucidoli, Anale.

    Reply to this comment
 8. Zgalem January 3, 15:24

  Edhe shqiptari i fundit , qe do te jete ne barkun e memes , per dekada , do ta ndiej doren gjakatare te Berishes dhe te shpurres se tij , qe me paturpesi vijon ta quaj Berishe kriminelin , idhull . Nen regjimin e tij jane vrare dhe vijojne te vriten shqiptare te rinj , per ligjet e mbrapshta te tij , per hapjen e depove , per shkaterrimin fizik te vendit dhe vjedhjen e pasurive te pa lujtshme . Keto cperdorime llogariten 100 milliard $ Te vraret jane ato shifra , qe shenojne opinionistet ne kete shkrim . Si mund te pretendosh , te gjesh dhe nje hije mendimi pozitiv , te ky kriminel i lindur dhe i perfeksionuar ne pushtet . Ndryshe nga pasusit e Enverit , berishistet , meritojne te njejtin denim , sepse Saliu i ka kryer krimet diten per diell dhe me kapardisje . Dekllaroi se ne 21 Janar mund te vrite dhe 300. Ka pranuar krijimin e repartit narkotik Lazarat , hapjne e depove , ligjin e tokes etj . I pa shembellt si kriminel , pa asnje merite . Zgalem

  Reply to this comment
 9. Alban Dega January 3, 23:11

  TE GJITHE NE KEMBE PER

  1- te mbrojtur sarajet e dugajat e Xenit te ngritura me gjak femijesh Gerdeci !
  2- te shpetuar vilat e Argites dhe Monikes ne Lalez
  3- te shpetuar Lul Berishen per 599 milione eurot e vjedhura nga Autostrada e Kusarise se Kombit !
  4- te ruajtur milionat e vjedhura nga CEZ, Rapiscan, Albpetrol, Armo….
  5- per te shpetuar anijen qe po mbytet te Saleh Kadafit e bandes se tij politike e biologjike
  6- per te shtuar milionat e Butikave te Armines
  7- per te perjetesuar Salikracine !
  8- per te djegur e zhbere perfundimisht Shqiperine
  9- per ta rrenuar e shitur jo vetem detin por edhe mbare Shqiperine
  10- per tu ekzekutuar ne Bulevardin Deshmoret e Kombit vetem qe te perligjim emrin e tij ku nuk guxoi te ekzekutoje as fashizmi e as Komunizmi….
  1001- Me ne fitojne te gjithe sidomos ata dhjetra mijera te vrare e te sakatuar ne 97-en, ne Otranto, ne Gerdec.
  Tashme ata nuk kane asnje hall, asnje vuajtje, asnje borxh, asnje kokecarje !
  Te gjithe ne kembe !
  Me ne fitojne te gjithe!
  Ne parate dhe luksin!
  Ju mjerimin dhe skllaverine !
  A nuk jemi te gjithe te fituar !
  Te gjithe ne kembe qe tu shkelim gjithnje me kembe e me plumba !

  Reply to this comment
 10. Alban Dega January 3, 23:15

  FATKEQESIA KOMBETARE

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*