Cili është filozofi më i rëndësishëm?

January 21, 2019 19:17

Cili është filozofi më i rëndësishëm?

Ka shumë renditje mbi filozofët dhe rrymat filozofike bazuar tek rrethana historike dhe jo rrallë te nevoja të propagandës.

Më korrik 2005, Karl Marksi u cilësua “Filozofi më i rëndësishëm i të gjitha kohërave” nga një sondazh i kryer nëpërmjet Radio 4 të BBC.

Gjithashtu, Marksi radhitet i 27-i në listën e personazheve me më shume influencë në historinë e botës të shkruar nga Michael H. Hart.

Të flasësh për marksizmin kërkon shumë hapësirë.

Gjatë viteve ka patur shumë interpretime të marksizmit dhe sidomos abuzime me të.

Siç thotë një studiues amerikan i Marksit Hal Draper, Marksi është një nga shume pak filozofë modernë që janë përfaqësuar shumë keq nga mbështetësit dhe kundërshtuesit, pas vdekjes së tij.

Po mjaftohemi duke shpjeguar se vetë Marksi pak kohë para vdekjes së tij, thoshte shpesh duke iu drejtuar disa të ashtuquajturve ‘Marksistë’: “nëse ky është Marksizmi, unë nuk jam Marksist”.

n.s. / dita

January 21, 2019 19:17
Komento

20 Komente

 1. mirel January 21, 19:54

  The philosophers have only interpreted the world, in various ways: the point, however, is to change it.

  Karl Marx

  Reply to this comment
 2. Buda January 22, 00:27

  Filozofi me i madh dhe me jetegjate i njerezimit eshte
  Jesus Christ

  Reply to this comment
 3. demo January 22, 09:49

  Tek Marksi e ke hallin o capacul?
  Nje mashtrues ordiner,,si tip Rame.Bashe,Mete,qe i vuri botes flaken.,.

  Reply to this comment
 4. katarakti January 22, 13:01

  Marksi eshte konsideruar si “profeti” i fundit mbi Dhé. Njelloj si Krishti, Buda, Muhameti ai pati miliona ndjekes dhe dishepuj. Pranohet gjeresisht se ai ishte nje gjeni ne fushen e ekonomise. Vetem per “gjeniun” tone Kadare, Marksi ishte nje medioker! Ndersa Herbert Uells, autori i librave fantastiko -shkencore “Njeriu i padukshem”, “Luftra e boteve”, “Makina e kohes” etj etj e ka cilesuar Krishtin si “revolucionarin” e pare mbi Dhé, si njeriu i pare qe u ngrit kunder sistemit te kohes me predikimet e tij. Per te cilat edhe u gozhdua ne kryq.

  Reply to this comment
  • Buda January 22, 15:34

   katarakt,Jesus Christ nuk ishte revolucionar; – ishte Misionar i Lirise, Drejtesise, Barazise dhe Dashurise se Njeriut per Njeriun.

   Reply to this comment
 5. Dodona mbi Tomorr January 22, 18:43

  Marksi ne ditet e sotme luftohet ne shume menyra : njera prej tyre eshte duke e quajtur periudhen e Socializmit ,Komunizem!Tjetra duke i quajtur edhe sot disa udheheqes shtetesh”Komuniste” ate te Kores se veriut,Venezueles,Kubes,bile edh ‘Salinjte ” tane i quajne ” Komunite”kur ata me Komunizmin nuk kne asnji lidhje!

  Reply to this comment
 6. Ylli January 22, 19:08

  Po pse akoma diskutohet se kush eshte filozofi me i madh i te gjitha koherave ????
  Ai eshte Fridrih Wilhem Nietzsche. Gjeniu i te gjithe gjenive.!!!
  Marksi eshte shpallur me me ndikim nga menyra e interpretimit te filozofise se tij nga marksisto – komunistet ,por absolutisht jo me i madhi.
  Aristotel ,Platon ,Sokrat,Eratosthenus ,Spinoza,Shcopenhaur ,Hegel ,Kanti ,Konfuci ,Buda ,Jezusi ,Akuini e disa te tjere krijuan shkollat e tyre filozofike duke imponuar te vertetat absolute sipas tyre.
  Ndersa Niçe u perpoq te binde njerezit qe te mos ktheheshin skllever te verber te asnje rryme ,por te perpiqeshin te ndriconin veten dhe te lartesonin mendjen ,duke vene si te vetmin qellim ne jete….kerkimin e se vertetes .Ai kete e quajti Mbinjeriu.
  Kemi ARTIN per te mos vdekur nga e verteta ….thonte Gjeniu i Gjenive !!!

  Reply to this comment
 7. olimpia January 23, 14:00

  Marksi natyrisht eshte filozofi me gjenial qe jo vetem beri analizen me komplekse te botes moderne por sintetizoi ne menyre shkecore e profetike te ardhmen e njerezimit .Eshte vete natyra njerezore e organizuar ne jeten shoqerore qe sjell zhvillim,persosje ,ndergjegjesim ,solidaritet ,humanizem ,duke kapercyer me evolucion apo force stadin e egersise ,pabarazise ,mjerimit ,shtypjes-Varferia ,mjerimi ,mungesa e kushteve elementare te mbijeteses per qindramilione njerez ,edhe ne vendet me te zhvilluara nuk mund te jene destinacion fatal .Ne vete vendet me te zhvilluara te botes ,SHBA ,BRITANI partite e moderuara te majta po theksojne nevojen per politika dhe programe me radikale ne favor te shtresave te mesme dhe te varfera ,per te luftuar pabarazite e cmendura dhe realizimin e nje rishperndarje te pasurise perte bere te mundur nje jete dinjitoze .

  Reply to this comment
 8. demo January 23, 16:24

  Olimpia,cfare sintetizoi Marxi moj korbe,luften e klasave?
  Marrjen e pushtetit me dhune?Se keto nuk i cpiku Lenini,
  Kthehu dhe njehere Kapitalit,me ato shembujt foshnjore te kepuceve..Edhe nje analfabet e di se vlera e mallit ne treg,luhatet nga oferte-kerkesa dhe plot faktore te tjere jasht vleres se prodhimit.Marxi nuk eshte vetem nje ekonomist idiot,por edhe nje parashikues MIOP,qe nuk arriti te parashikoje Deshtimin total te teorise se tij ne Praktike.E gjithe ngrehina e Teorise se tij u rrezua si
  Ura Morandi,sepse jo vetem kishte bere llogarite gabim,por ceshte kryesoja,MATERIALIN BAZE TE NGREHINES SE TIJ ,NJERIUN SI QENJE BIOLOGJIKE,NUK E NJIHTE FARE.
  Do te shkoje gjate po te tregoj se Marxi ka bere gafa jo vetem ne Filozofi,por edhe kur fut turinjte ne analiza historike,ne Letersi,ne Biologji,duyke na e shitur qenjen njerezore te percaktuar nga faktoret ekonomiko-politike,rendi ekonomiko-shoqeror etj.,kur dihet se faktoret gjenetike,edukata dhe ambienti, jane percaktues.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 16:39

   dem
   ke plot ilaçe ke puna!!
   futi nodnjë grusht ritalinë dhe të këthehet mëndja!!
   mos mu bëj dhe ti si mol kadarja!!boll shkrujte dhe ti në bashkimin e djeshëm për ta nxjerrë profet marksin e sot përpiqesh të na mbushësh mëndjen se paska qënë trap fare!!
   dem se harrova,mos je gjë me leje krijimtarie dhe nuk ke ilaçe nëpër duar??
   po qe kështu,lëre e mos komneto!!shkruaj ato librat e tua me 69she!aty nuk gabon!!ja fut sa të duash pordhëse askush stë thotë gjë!!

   Reply to this comment
 9. 7000 January 23, 19:58

  Anekdota qe tregohej dikur ishte se Marksin nuk e kishin lexuar marksistet shqiptare, nje qe provoi, i lojti mendja dhe nuk ua tregoi do te tjereve se cfare lexoi!

  Reply to this comment
 10. N.VJOSA January 24, 17:35

  Filozofi me i madh i te gjitha kohrave është
  S O K R A T I ….!
  I thirrur ndryshe si Babai i Filozofise…
  Tek Sokrati i kanë rrënjët të gjitha rrymat filozofike…
  Marksi i vleresonte filozofët e lashtë grekë si themelin e filozofis e te dijes njerzore…
  Per shume njerëz, thenia e Sokratit,
  Unë
  di
  një
  gjë,
  Që s’di asgjë….,
  ështe celsi drejt dijes njerzore!
  Duket si nje thenie e thjeshte, por eshte gjeniale, sepse i sheh dijet e nje njeriu si asgje, në krahasim me njohjen e Universit te pafund….Dhe me kete thenie,
  Sokrati ,
  i bën thirrje Njerzimit ,
  të njoh brezpasbrezi botën e pafund…!
  (Sa per Marksin, duhet thënë se ai nderonte me shumë mesuesin e vet Hegelin.Per ta mbrojtur atë nga sulmet Marksi thote se ai eshtë Mesuesi im, une nuk bëra gjë tjeter vecse teorin e Hegelit nga nje teori me kokë poshte,
  e ktheva me kokëlartë…!)

  Reply to this comment
  • N. January 24, 17:52

   Kush do të dijë më shumë, sidomos 24 theniet me te rendesishme te Sokratit, duhet ti kerkoje te Google, ose makine tjeter kerkimi…
   Sokrati nuk la vepra te shkruara, por Platoni dhe te tjere filozofe kane shkruar filozofinë e tij gjeniale…!
   (Dita ka botuar nje here disa nga theniet me te famshme te Sokratit)

   Reply to this comment
 11. N. January 24, 17:53

  Kush do të dijë më shumë, sidomos 24 theniet me te rendesishme te Sokratit, duhet ti kerkoje te Google, ose makine tjeter kerkimi…
  Sokrati nuk la vepra te shkruara, por Platoni dhe te tjere filozofe kane shkruar filozofinë e tij gjeniale…!
  (Dita ka botuar nje here disa nga theniet me te famshme te Sokratit)

  Reply to this comment
 12. N.VJOSA January 24, 18:20

  TË NJIHEMI ME THËNIET MË TË BUKUA NGA SOKRATI
  1- Urtësia fillon në mrekulli.
  2- Jam më i dituri ndër të gjallët, se e di një gjë, e di se nuk di asgjë.
  3- Ka vetëm një të mirë: dituria. Dhe vetëm një të keqe: padituria.
  4- Mos u ngut të zësh miq, por, kur t’i zësh, mos i braktis
  5- Ai që dëshiron ta ndryshoje botën, fillimisht duhet të ndryshojë veten e tij.
  6- Për ta gjetur vetveten, mendoni për vetveten.
  7- Nuk jam as athinas, as grek, jam qytetar i botës.
  8- Ruaje emrin si thesarin tënd më të shtrenjtë, sepse besueshmëria është si zjarri; po ta kesh ndezur, e ke të lehtë ta ruash, por, po ta shuash, të bie barra e rëndë ta ndezësh prapë.
  9- Fitimi i emrit përkthehet në përpjekjet për të qenë çka dëshiron.
  10- Gjithë shpirtrat e njerëzve janë të pavdekshëm, por shpirtrat e të drejtëve janë edhe të pavdekshëm, edhe hyjnorë.
  11- Lëviz vetë, përpara se të lëvizësh botën.
  12- Për sa i përket martesës ose beqarisë, vendos vetë, o njeri, por ta dish mirë se ke për t’u penduar.
  13- Martohu, patjetër. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po të ra e keqe, do të bëhesh filozof.
  14- Arrita në përfundimin se nuk ishte mençuria ajo që u dha mundësi poetëve të shkruanin poezi, por një lloj instinkti apo frymëzimi, si ai që hasim tek orakujt dhe profetët, të cilët i përcjellin mesazhet e tyre të larta pa e ditur fare kuptimin e tyre.
  15- Ruaju nga shterpësia e jetës së ngarkuar me punë.
  16 -Kur përfundon rrahja e mendimeve, shpifja bëhet vegël në duart e humbësit.
  17- Mos harro se vepra dhe fjala të bëjnë dhe të zhbëjnë njëlloj.
  18- Kush lëndohet nuk duhet të hakmerret duke lënduar, sepse kurrë nuk është e drejtë të bësh padrejtësi; dhe nuk është e drejtë të hakmerresh duke lënduar, as t’i bësh keq tjetrit, sado të të ketë munduar.
  19- Të këqijtë jetojnë për të ngrënë dhe për të pirë, ndërsa të mirët hanë dhe pinë për të jetuar.
  20- Mos i quaj besnikë ata që të lëvdojnë fjalët dhe veprat, por ata që me përzemërsi të qortojnë për gabimet.
  21- I ndershmi mbetet gjithmonë fëmijë.
  22- Sot fëmijët janë tiranë. Ata kundërshtojnë prindërit, luajnë me bukën e gojës dhe u marrin shpirtin mësuesve të tyre.
  23- Lehtë mund të falim një fëmijë që ka frikë nga errësira. Tragjedia e vërtetë e jetës është kur njerëzit kanë frikë nga drita.
  24- Shikoni, sekreti i lumturisë nuk mund të gjenden në të kërkuarit shumë e më shumë por në zhvillimin e kapaciteteve për t’u kënaqur më pak.

  Reply to this comment
 13. Penkuqi January 26, 09:12

  Nietzsche!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*