Cili është kuptimi i fjalës Holokaust?

January 21, 2018 03:15

Cili është kuptimi i fjalës Holokaust?

Prej mesit të shekullit XX termi Olokaust (ose Holokaust) përdoret për të emërtuar genocidin e Gjermanisë naziste dhe aleatëve të saj ndaj hebrejve të Europës.

Vetë hebrejtë përdorin termin Shoah (në gjuhën ebraike: katastrofë ose shkatërrim).

Nga pikëpamja gjuhësore fjala përbëhet nga dy terma të greqishtes së vjetër olos (e gjitha, e tëra) dhe kaio (shqiptimi “qeo” – kuptimi: djeg) term i cili më përpara është përdorur për të treguar një formë ekstreme sakrifice të judaizmit.

Zhdukja e hebrejve të Europës gjatë Holokaustit u organizua nga Gjermania nëpërmjet një aparati kompleks administrativ, ekonomik dhe ushtarak që nuk njeh precedentë në histori për nga dimensionet dhe karakteristikat organizative.

n.s. / dita

January 21, 2018 03:15
Komento

2 Komente

 1. Lalai January 21, 12:00

  Dita
  mos u beni akoma pjese e injorances boterore….HOLOKAUSTI nuk ka EKZISTUAR.
  HOLOKAUSTI ka vite e vite qe eshte hedhur poshte me fakte…..
  Po te kerkoni do gjeni….
  …..nuk ishte e mundur qe per nje kohe aq te shkurter te eliminoheshin aq shume njerez,krematorumet nuk e kishin ate kapacitet,me kapacitet 24/24 mund te shkohej deri nga 1 deri ne 1.2 milion njerez.
  ….Nuk jane gjetur gjurme gazi ne druret e ndertesave ne kampe….

  Reply to this comment
 2. Selloi i Dodones January 21, 16:24

  Edhe popupulli i zgjedhur flet shqip apo pellazgjisht
  hebraisht SHOAH = shqip SHUA pra u shua ose u shduk ose u eleminua qe jep kuptimin e holokaustit. Mos u cuditni se hebraishtja ka preardhje apo shume huazime pellazgjito shqipe !!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*