Cili është kuptimi i fjalës “Melankoli”?

March 19, 2013 13:24

E nderuar lexuese!

“Melankolia” sipas teorisë më të vjetër mjekësore të antikitetit, është një nga katër lëngjet themelore trupore që shkaktonin disekuilibër, si pasojë e së cilës shkaktoheshin sëmundje. Melankolia mendohej se shkaktohej nga rritja e tëmthit të zi. Mendohej se individët që kishin më shumë se normalisht “bilë të zezë” prireshin drejt të qenit melankolik. Në bazë të lëngjeve mbizotëruese përcaktoheshin dhe tipet: sanguin, flegmatik, kolerik.  Hipokrati e ka përshkruar melankolinë rreth katër shekuj para erës sonë. Në diagnostikën moderne bashkëkohore nocioni “melankoli” përkon me sinonimin e simptomave të mërzisë dhe dëshpërimit që haset si simptomë karakteristike në çrregullimet depressive.

March 19, 2013 13:24
Komento

1 Koment

  1. Lindita terziu January 29, 00:51

    Eshte mese e Vertete kur qenke melankolike ose e merzitur thelle ne shpirt , edhe mund te te kapin te vjellat kjo me ndodhi per hete te pare ne jeten time ….. ju peshendes e ju falenderoji pafundesisht per information fantastic .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*