Cili është roli i ambasadës amerikane në emërimin e kreut të ri të SHISH?

October 30, 2017 15:47

Cili është roli i ambasadës amerikane në emërimin e kreut të ri të SHISH?

 

Emërimi i drejtorit të ri të Shërbimit Informativ Shqiptar nga Edi Rama duket se ka angazhuar edhe ambasadën amerikane në Tiranë.

Siç raporton TCH mesditën e sotme përpos disa automjeteve me targa zyrtare në Drejtorinë e Përgjithshme të SHISH është parë të futet edhe një makinë me targa diplomatike.

Burimet kanë konfirmuar se makina është e ambasadës amerikane.

Helidon Bendo u emërua sot në krye të SHISH pas dorëheqjes së Visho Ajazi Likës.

Ky i fundit e ka paraqitur që te premten dorëheqjen te Presidenti i Republikës, Ilir Meta, por motivet e dorëheqjes ende nuk dihen.

Visho Ajazi Lika u emërua në postin delikat 5 vite më parë, në gusht të 2012-ës, por ligji përcakton se mandati i drejtorit të Shërbimit Informativ është i pakufizuar, duke lënë vetëm dy opsione për largimin e tij: ose me vendimmarrje personale të drejtorit të SHISH-it, ose me konsensus Kryeministri-Presidencë.

Kryeministri ka qenë mesditën e të hënës për rreth 30 minuta në zyrën e Presidentit, ku ka paraqitur si propozim për emërimin në këtë detyrë të zëvendës drejtorit aktual Helidon Bendo, i cili punon prej 21 vjetësh pranë Shërbimit.

Ligji i jep kompetencë presidentit për të refuzuar propozimin e Kryeministrit për emrin e Shefit të Shërbimit Sekret, nëse nuk kanë konsensus.

October 30, 2017 15:47
Komento

3 Komente

 1. WHY October 30, 16:22

  nqs ka nje ngjashmeri te madhe Trampi me Ramen eshte se te dy urrejne ate pjese te mediave qe eshte kthyer ne skllave te biznesit dhe politikes.
  .
  ne keto rrjeshta te ketij artikulli eshte nje gafe e pafaleshme:

  Qe nga shkurti 1992 kur “kujdestar surrat patatja e beogradit” dmth Rajersoni mori pjese ne votimet e 22 marsit ai vend quhet:

  **Republika Ambasadoriale e Shqiperise** dhe ne nje fare menyre ambasadori i rruges Elbasanit quhet:

  GOVERNORI I SHQIPERISE

  JU LUTEM MOS E TALLNI ATE POPULL

  ME SHIKA &SHISHA

  Reply to this comment
 2. kush tjeter pfff ai i vitit 91 October 30, 17:40

  o tu la tumin me shurr

  Reply to this comment
 3. Drini October 30, 18:14

  Me siguri Visho Ajazit eshte fitues i llotarise Amerikane!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin