Cili është tërmeti më i fortë?

November 28, 2019 00:48

Cili është tërmeti më i fortë?

Tërmeti që ka shkaktuar më shumë viktima ka rënë në vitin 1557 në Kinën qendrore.

Goditi një krahinë ku pjesa më e madhe e njerëzve jetonin në shpella prej shkëmbi të butë.

Strehëzat u shembën, duke vrarë më shumë se 830 mijë njerëz.

Një vitin 1976, një tjetër tërmet goditi Tangshanin, Kinë.

Më shumë se 250 mijë persona humbën jetën.

Në vitin 1960 në Kili ra një tërmet pranë bregdetit me një magnitudë prej 9.6 ballësh dhe shkaktoi një çarje 1600 kilometra të gjatë.

Një tërmet i tillë nën një qytet të madh do të sfidonte dhe teknikat më të mira të ndërtimit.

 

a.s/dita

November 28, 2019 00:48
Komento

4 Komente

 1. xyz July 5, 15:44

  !?!?!?
  Cjane keto komenete dhe perkthime bajate…plate` !?!…”Pllaka tektonike”…kush ka njohuri minimale ne Gjeografi keshtu i quan, lere pastaj, ne Gjeoshkenca..
  Me mire perktheni c`jane pllakat tektonike dhe si kane ndikuar dhe ndikojne ato ne dinamiken e Tokes nga thellesia e saj deri ne kore dhe njerezit kuptojne ligjesite e shume ndryshimeve deri kloimatike. Pallavra si ato qe ne servirni jane per njerez infantile congenital..Mos paguani (..O Dita) per shkrime te tilla pa “buke”..

  Saravangllavinglla

  Reply to this comment
 2. intelektuali November 29, 21:12

  Gazeta DITA:

  Le te tregohemi korrekt me lexuesit dhe komentuesit dhe t’i referohemi burimeve te besueshme:

  sepse:

  Ja cfare tregon Wikipedia ne internet:

  “Zyrtarisht sot eshte pranuar se tërmeti i Kilit i vitit 1960 është tërmeti më i madh i regjistruar në Botë, në shekullin e 20-të. Më 22 maj të vitit 1960, tërmeti shkaktoi dëme dhe humbje të konsiderueshme të jetës si në atë vend, ashtu edhe si rezultat i tsunamis që krijoi, në zonat bregdetare të Paqësorit. Tërmeti i Kilit i vitit 1960 sipas shkencëtareve mendohet të ketë pasur një madhësi prej 9.5, të shkallës Richter megjithëse disa studime në mënyrë alternative publikuan ne media se mund të ketë qenë 9.4 ose 9.6. Një seri parashikimesh një ditë më parë kishin paralajmëruar për katastrofën llahatar që pasoi, një tërmet fillestar me madhësi 7.9, shkaktoi shkatërrim të madh në qytetin Concepción. Me pas erdhi qameti që fshiu cdo gjë mbi tokë. Shumë qytete kiliane, përfshirë Puerto Montt dhe Valdivia u zhduken nga faqja e dheut. Megjithëse shumica e viktimave njerëzore rezultuan nga zbritja 15 minuta më vonë e një cunami që u ngrit si dallgë deri në 80 metra i lartë në gjithë hapësirën e vijës bregdetare të Kilit – e kufizuar nga qytetet Lebu dhe Puerto Aisen. Efektet e katastrofës nuk u mësuan asnjëherë, por dihet se tërmeti dhe cunami pas tij la dy milion njerëz të pastrehë, megjithëse numri i vdekjeve nuk u bë i ditur asnjëherë.”

  RUAJ O ZOT SHQYPNINE SE NUK DI TE MBROHET VETE!

  Reply to this comment
 3. dean December 1, 20:59

  A to Jane dukuri natyrore she ne nuk mund to ndalim. O zot lutu per keta njerez qe Jane ne qiell tell hapur “AMIN”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*