Cilin prej maleve do të doje të eksploroje? Përgjigjja mund të zbulojë diçka për ty

May 24, 2018 21:46

Cilin prej maleve do të doje të eksploroje? Përgjigjja mund të zbulojë diçka për ty

 

Mali A

Ju e dëshironi shumë rritjen, zgjerimin dhe gjithë lavdinë që sjell. Ndoshta shpirti juaj është pak i lodhur nga monotonia dhe e zakonshmja. Jeta ka shumë për të ofruar. Është pjellore dhe me shumë mundësi, por ndoshta ju keni pasur vështirësi në konceptimin se si mund të shfrytëzoni këtë bollëk. Ju doni të çlironi veten. E gjithë liria që po kërkoni është brenda jush. Ju jeni vetëm, vetëm me zërin tuaj të brendshëm që ju bën shoqëri. Hiqni të gjitha meraket dhe lejoni veten të ëndërroni. Ju e di se mund të bëni atë që dëshironi, por ju lejoni që mendja juaj t’ju ngrejë pengesa. Ju mund të jeni kush dhe çfarë doni. Asnjë stres, asnjë merak, për askënd tjetër. Bota është shumë larg. Mos harroni këtë ndjenjë, lirinë. E gjithë liria që po kërkoni është brenda jush.

Mali B

Ju keni zgjedhur të ecni në një varg mitik malor ku njëbrirëshit janë lëshuar dhe të gjithë kanë aftësinë magjike për të manifestuar çdo gjë që duan. Dikush ju ka thënë (ose ndoshta është duke ju thënë) të bëheni real? Kush mendoni se jeni? A mendoni vërtetë se mund ta bëni? Dëgjojeni direkt, nga goja e njëbrirëshve. Natyrisht, ka raste kur ne duhet të “bëhemi realë”. Por një jetë e pashpresë ose një spërkatje magjie është vërtet e trishtë. Shpirti juaj aspiron të ecë në këtë varg malor blu për një arsye. Ndonjëherë jeta nuk mund të matet me paund, dollarë ose euro. Ndonjëherë duhet të lejojmë që shpirti ynë të endet, të frymëzohet, sepse atëherë kemi mundësi të jetojmë një jetë magjike.

Mali C

Vetëm disa prej jush do të zgjedhin të eksplorojnë këtë vargmal. Këto janë shkëmbinjtë absolutë, luginat e thella dhe hijet e errëta janë vetëm për trimat. Ju jeni të guximshëm. Ju keni zemrën e luanit. Ndoshta ju duhet vetëm ta mbani mend herë pas here këtë gjë. Çfarëdo vështirësish që keni duruar, ju, më shumë se çdokush tjetër – mund të zbuloni një mënyrë për t’i kthyer këto përvoja në diçka kuptimplote. Ndoshta me rritjen personale, ose duke ndihmuar të tjerët. Nëse vëreni, dielli po shikon në majë të malit. Një agim i ri po afrohet, po fitoni një kuptim më të mirë se kush jeni dhe pse jeni kaq të veçantë. Mund të duhet kohë, por disa gjëra nuk mund të nxiten.

Mali D

Ju keni zgjedhur malin e paqes dhe qetësisë. Ndoshta kjo është një kërkesë e pavetëdijshme e shpirtit tuaj për të “ngadalësuar”, për të kushtuar më shumë kohë për veten, për t’u lutur dhe për të medituar. Apo ndoshta po e bëni tashmë këtë gjë? Nëse po, është një shenjë se përpjekjet tuaja po funksionojnë, lidhja po zhvillohet dhe thellohet. Kjo mund të kërkojë kohë. Lejoni sytë tuaj të ndjekin malet, ata po sugjerojnë më shumë bukuri “prapa qoshes”. Sa më shumë që të shkoni në fund me lutjet ose meditimet tuaja, aq më e habitshme është dhurata që ju pret. Bëni durim, mos harroni se koha këtu s’ka kuptim.

a.s/dita

May 24, 2018 21:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*