Ç’janë fosilet?

December 23, 2013 15:53

Ç’janë fosilet?

I nderuar lexues! Fosilet janë mbeturina të kafshëve dhe të bimëve të së kaluarës gjeologjike ose shenja të veprimtarisë së tyre jetësore, që ruhen në shtresat e shkëmbinjve sedimentarë në trajta e forma të ndryshme. Nëpërmjet fosileve ndiqet në kohë dhe në hapësirë zhvillimi i jetës në tokë, vërtetohet zhvillimi evolucionar gradual i botës organike, duke gjetur hallkat lidhëse që nga njësitë më të ulëta të botës bimore e shtazore e deri tek më të zhvilluarat. Koleksionet e fosileve të Shqipërisë ruhen në tri qendra kryesore të studimeve paleontologjike. Një koleksion është ekspozuar në Muzeun e Shkencave të Natyrës.

December 23, 2013 15:53
Komento

2 Komente

  1. fddgfgf April 4, 17:23

    fgfgfdd

    Reply to this comment
  2. Leoana February 18, 12:00

    Flm shum e sakt

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin