Ç’ka fshehur Kina në këtë pandemi?

April 2, 2020 08:56

Ç’ka fshehur Kina në këtë pandemi?

Kina ka fshehur diçka në pandeminë e koronavirusit. Me këtë përfundim arrin inteligjenca amerikane, e cila ka dorëzuar një raport të klasifikuar në Shtëpinë e Bardhë, sipas tre zyrtarëve amerikanë, shkruan “Bloomberg”

Zyrtarët kërkuan të mos identifikohen sepse raporti është sekret, dhe ata nuk pranuan të japin të tjera detaje mbi përmbajtjen e tij. Por, ata thanë që thelbi është se raportimi publik i Kinës për rastet dhe vdekjet është qëllimisht i paplotë.

Dy nga zyrtarët thanë se raporti arrin në përfundimin se numrat e Kinës paraqitur nga Kina janë të rreme. Raporti u prit nga Shtëpia e Bardhë javën e kaluar, tha një nga zyrtarët.

Përhapja filloi në provincën Hubei të Kinës në fund të vitit 2019, por vendi ka raportuar publikisht vetëm rreth 82,000 raste dhe 3.300 vdekje, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti “Johns Hopkins”.

Kjo krahason me më shumë se 189,000 raste dhe më shumë se 4,000 vdekje në ShBA, e cila ka shpërthimin më të madh të raportuar publikisht në botë.

Stafi i komunikimit në Shtëpinë e Bardhë dhe ambasada kineze në Uashington nuk u përgjigjën menjëherë kërkesave për koment.

“Realiteti është se ne mund të ishim më mirë nëse Kina do të kishte qenë më e disponueshme,” tha Zëvendës Presidenti Mike Pence të mërkurën në CNN.

Qeveria kineze ka rishikuar në mënyrë të përsëritur metodologjinë e saj për numërimin e rasteve, me javë të tëra duke përjashtuar njerëz pa simptoma plotësisht, dhe vetëm të martën shtoi më shumë se 1.500 raste asimptomatike në totalin e saj.

Grumbuj të mijëra urnave jashtë krematoriumeve në provincën Hubei kanë shkaktuar dyshime të publikut mbi raportimet e Pekinit.

Ligjvënësit republikanë në ShBA kanë qenë veçanërisht të ashpër në lidhje me rolin e Kinës në shpërthimin e epidemisë.

Edhe Presidenti amerikan Donald Trump vuri në dyshim saktësinë e të dhënave zyrtare të dhëna nga Kina për epideminë e koronavirusit, disa orë pasi ligjvënësit amerikanë akuzuan Pekinin për fshehjen e tyre, duke cituar një raport të inteligjencës.

“Si mund ta dime se shifrat e tyre janë të sakta?” – pyeti Trump në konferencën për shtyp. “Numrat e tyre duket se janë shumë të ulët.” – shtoi Trump.

L.h/ dita

April 2, 2020 08:56
Komento

11 Komente

 1. ELIOT April 2, 09:28

  kinezet kane rrejtur qe ne fllim te coronavirusit ;;;; i hajen lakuriqet nates te gjalle dhe i shesin ne pazare ;;;nje doktor profesor Français tha sot ne lajmet ;;se pazarin ne wuhan e shkaterrun per te mos gjetur ardhjen e coronavirusit ;;sine filma me ;;ku digjet vendi i krimit ;;er te mos lene shenja gjurme ;;;DHE per te vdekurit rrejne ;;ka me shme se 40 mije te vdekur ;;dhe thone 3500 ;; ;;partia komuniste vetem rrene bejne si kapitalista ne bissnese por ne politike gjithmone rregullat e maos ;;diktatorit kriminel ;;;merci

  Reply to this comment
 2. Drini Bardhe nuk ka te ndale ! April 2, 10:11

  Eliot , o idiot ! Po c’te duhet ty mor i injoran te hedhish dyshime mbi ato qe Kina ka informuar per te vdekurit nga Coronavirusin ?

  Reply to this comment
 3. kasem gahinji April 2, 12:53

  Informacione te rreme?cfare interesi ka ?te tregoje qe ia hodhem amerikes se patem me pak te vdekur?ato le ti zgjidhin me popullin amerikan,ashtu sic edhe kina me kinezet,italia me italianet.pastaj,çduan sherbimet sekrete ne nje çeshtje qe nuk u hyne ne pune fare.dizinformacion?dakord.po sherbimi sekret amerikan a ka dizinformuar ndonjehere?psh.me armet e cfarosjes ne mase ne irak,e ka dizinformuar?per çfare interesash?dhe nje aspekt tjeter.po shkruaj cka thene shtypi.kina zyrtarisht ka akuzuar shba se nje laborator baktereologjik ne pentagon eshte mbyllur me tu çfaqur virusi ne wuhan.ka kerkuar te shpjegohen arsyet.asnje shpjegim,qofte edhe nje proteste e thjeshte per manipulim.ka lojra dizinformimi?ka,por agjensite amerikane mos valle jane me virgjeresha?opinionit i hidhen shume dokrra.por implikimi i agjensive sekrete tregon ,sipas mendimit tim edhe perdorim te qellimshem per interesa te caktuara.me falni per shprehjen,por nuk lahet muti me shurre.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 2, 14:47

   O Kasem Spiuni i Sigurimit te Enverit:

   PO A KA MASHTRUES DHE GENJESHTAR ME TE MADH NE BOTE SE KOMUNISTET?

   Po me enveristin gjakatar Sadam Hyeinin e Irakut do te justifikohesh ti more palaco? Po e ka fajin Bush Plaku qe nuk e vazhdoi ofensiven amerikane ne shkretetire dhe ta shuante nga faqja e dheut Irakun qe sulmoi Kuavajtin per ta pushtuar pa asnje paralajmerim, po kujt i plas per Armet e Asgjesimit ne Mase nuk i pe si i perdori Asadi ne Siri duke vrare dhe masakruar me mijra femije te vegjel, Arme Kimike sovjetike, LHL te llahtarshme qe Edi Rama si Kaqol qe eshte donte t’i depozitonte ne Dajt duke mashtruar shqyptaret se ishin “karamele bamiresie” per shqyptaret dru me pre.

   PO BUMJA E CERNOBILIT NE PRILL TE 1986 TE KUJTOHET O MUT ENVERIST?

   sepse:

   Rusia Bolshevike e mbajti te fshehur shperrthimin e Centralit atomik ne Cernobil te Ukraines per jave te tera dhe i dergonte “matrazovet” ushtaret e rinj 18-20 vjec drejt vdekjes se sigurt pa veshje mbrojtese kunder rrezatimit per te pastruar gropen e bumjes nga renojat, 4000 ushtare te rinj vdiqen nga rrezatimi per disa ore, rreth 20 mije vdiqen pas disa ditesh, akoma nuk dihet numuri i viktimave, por rrezatimi i fshehur i Cernobilit nga injoranca sovjetike ne menaxhimin e Centralit Atomik rrezatoi gjithe Evropen dhe nje pjese te Botes duke shkaktuar semundje qe nuk njiheshin me pare. Pse e fshehu Kina Komuniste virusin e rrezikshem per muaj te tere, sipas fakteve publike rastet e para u verrejten ne tetor 2019, Partia Komuniste u kujtua te njoftonte OBSH ne 31 dhjetor, pas pilafit kur situata u kishte dale nga duart dhe te huajt po largoheshin me tallaze per te vendet e tyre per festat e Vitit te Ri.

   PO KUR U BETE JU PUSHTAT E ENVERIT ME KINEN KOMUNISTE MASHTRUESE DHE GENJESHTARE?

   Reply to this comment
   • Ujku Plak April 2, 17:25

    Eshte i vetmi rast ku jam ne te njejten Gjatsi vale me INTELEKTUALIN !

    Reply to this comment
   • Gzim Kulufi April 2, 18:30

    Ku jane komunistet ne Kine dhe ksh flet atje per komunizmin, xhanem? Atje kapitalizmi fluorizon si kurre ne ndonje vend tjeter. I vetmi ndryshim me resten e botes eshte, qe nuk lejojne formimin e partive te tjera, pervec te ashtuaujtures parti “komuniste”, qe vetem emrin ka te tille, por s’e lidh gje me sistemin pa klasa, komunizmin.

    Reply to this comment
   • ! ! ! April 2, 19:20

    Ti intelobolja di te vertitesh vetem me sllogane surrogato , te nje idjoti , sikur te ishe ne mbledhjen e SHQUP -it , nuk je vecse nje bajge qe te sjell alergji sa here shfaqesh ! Si njeri me zhvillim te vonuar mendor , nuk ka se si ta njhesh veten ! Me duket sikur ke shume ngjashmeri me politikanet absurde greke , pezull ne ajer , qe rrojne ende me enderrat e ish PerandoriseBizantine dhe idjotizmave te Patrikanes se Stambollit me “Megaliidene” e vdekur e te pa kallur ne dhe . Jini vite larg realitetit te sotem , si ata , ashtu edhe zotrote , si tifoz i bajraktarit mesjetar te Vicidolit . Injoranca e vaniteti te kane cuar ne nivelin sa….. …, te te duket vetja “Intelektual” edhe pse je nje cope psikopat !

    Reply to this comment
 4. Adih April 2, 18:02

  Franca porositi ne Kine ,qindra mijera maska ,u mbushen avionet ,por ne momentin e fundit para se avionet te niseshin ne drejtim te Frances , nderyri Amerika ,i dha 3 deri ne 4 here me shume para per cope dhe u nuisen avionet me maska per ne Amerike.

  Kishte te drejte Trump ,qe tha para ca muajve ,ne do ti prodhojme gjerat ne Amerike dhe do ulim pa punesine ne Amerike . Kurse Merkeli para ca ditesh tha ,eshte fai i jone ne cojme industrine (maqinerite )tone ne Kine dhe marim ,prodhimet me maqinerite tona nga Kina ,edhe Merkel ishte kondra bastarteve komuniste.
  Shyqyr qe i erdhen ment .

  Reply to this comment
  • Gzim Kulufi April 2, 18:35

   Cfar mund te kete thene Merkeli tani, eshte thene nga mijra te tjere vite te shkuara. Por pronari, (po te duash quaje dhe kapitalist), ne radhe te pare ka interesin e fitimit te vet, cfare ia ka edukuar edhe politika e Merkelit, e pastaj ka interesin e vendit, kombit, popullit!
   Mos luani naivin!

   Reply to this comment
 5. shpresojme, qe te pakten te hyje aresyeja, ne trute e mostrave me dy kembe ... April 2, 18:49

  pikerisht çfar thote “kasemi” do shtoja . po çjane keto demot dhe intelektualet ? degjoni ore morre medhenj “anti komunista” . ju nxuarem nga burgu ne idealitet, o kafshe pa pike ndjenjash njerezore, se kuptuam diçka nga humanizmi, si princip i asaj epoke qe kaloi . mos kujtoni se dualet me forcat tuaja, ose ju nxori..usa . idealistet s’pyesin asnje aresye dhune, ekonomike, ushtarake dhe moral hipokrit, ore qenje te mjera dhe te semura . as per usa, as sulltan e perandore . po, a nuk keni pare, qe dhe ne boten shtazore, eshte instikti i dashurise, ai qe shtyne prene e dobet t’i versulet luanit, per te mbrojte pjellen e vete ?…

  Reply to this comment
  • intelektuali April 2, 21:44

   Kush eshte KAFSHA o kriminel enverist i pacipe? Kush je ti o MUT fanatik qe te deklarosh pa piken e turpit dhe te moralit:

   “…Ju nxorrem nga burgu…”

   PO JU O KAFSHET PREHISTORIKE TE ENVERIT MBUSHET LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM NE SHQYPNI

   Ju o kriminelet dhe xhelatet e Enverit jo vetem masakruat intelektualet shqyptare, por perhapet koronavirusin komunist ne Shqypni duke falimentuar ekonomine me tollona dhe bunkere dhe e bete Vatanin si nje Kamp Perqendrimi Auschwitz, rrethuar anembane me tela me gjemba dhe nuk keni kerkuar akoma falje publike per krimet e tuaja monstruoze. Ne vitin 1940 Stalini dha urdher per te ekzekutuar 20 mije intelektuale polake qe protestonin kunder Mareveshjes Famekeqe Molotov-Ribbentrop per ndarjen e Polonise, pasi i vrau i groposi ne nje pyll ne afersi te qytetit Katyn ne Rusi dhe kur gjermanet u futen dhe e pushtuan kete qytet zbuluan krimin makaber komunist dhe njoftuan Kryqin e Kuq per nje hetim nderkombetar kunder Partise Bolshevike, por Stalini nuk e pranoi krimin e tij, ashtu sic kishte fshehur nga Bota vrasjen me paranmendim te 33 milione ruse dhe ukrainas te damkosur si “armiq” dhe “kulake” gjate planeve te tij per industrializmin e vendit dhe kur Kryqi i Kuq i kerkoi llogari per vrasjet e intelektualeve polake ne Katyn, Stalini ja hodhi fajin Hitlerit dhe Ushtrise gjermane duke fshehur si skuth krimin e tij makaber kunder nje shteti tjeter sovran. Vetem ne vitin 1989 e verteta e masakres se Katynit u be publike kur Gorbacovi hapi arkivat e KGB-se duke i kerkuar falje Polonise per mashtrimin gjakatar komunist.

   HE MO MUT FANATIK ENVERIST ME TREGO NJE VEND KOMUNIST NE BOTE QE NUK ESHTE MASHTRUES?

   sepse:

   Une per vete nuk e gjej dot ne harten e Botes.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim