Ç’kuptim ka fjala katundar?

December 15, 2018 00:03

Ç’kuptim ka fjala katundar?

Katuni (ose katundi) ka qenë dikur vendbanim me banorë që në zanafillë merreshin kryesisht me blegtori dhe që kishte organizim shoqëror të ndryshëm nga fshati, i cili ushtronte kryesisht bujqësinë.

Banorët e katunit shtegtonin me bagëtitë sipas stinëve nga vendbanimet e viseve të kullotave verore në ato të kullotave dimërore.

Në shek. XV kishte katune vetëm në një trevë të ngushtë malore të sanxhakut të Shkodrës, si p.sh. katuni i Bushatëve, Reçëve, Bukëmirëve, Kuçëve, Bitidosëve, Lazorcëve, Loparëve, Bankeqëve (në Kuç e Pipër), Gjonajve, Lleshajve, Muriqëve, Kolemadheve (në Kelmend).

Viset e tjera malore të Shqipërisë së Veriut, kishin fshatra bujqësore ose blegtorale-bujqësore.

Procesi i shndërrimit të katunit në fshat përfundoi në shek. XVI. Pas kësaj periudhe fjala katun bëhet sinonim me fjalën fshat.

k.a. / dita

December 15, 2018 00:03
Komento

2 Komente

  1. Epiriot me Shpirt e me Zemer December 15, 20:48

    Katun eshte sllavisht ..you moron.Cdo traditesllavekeni zene e na quani Arberishte.Cdo traditesllavee te perzier me turkane ,qe nga etnofolku edhe veshjet(etnografia),edhe gjuhesia.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*